» «
כנסיית קירילוס ומתודיוס הקדושים
כנסיית קִירִילוּס ומֶתוֹדְיוּס הקדושים
#על הכנסייה המרכזית בבורגס

כנסיית קִירִילוּס ומֶתוֹדְיוּס הקדושים (St. Cyril & Methodius Church), הכנסייה הראשית בבורגס, היא כנסייה אורתודוקסית יפה ומרשימה, הידועה במבנה הכיפה המיוחד שלה והיא ללא ספק שווה ביקור.

הכנסייה קרויה על שם קירילוס, או סיריל, ומתודיוס. השניים היו אחים יווניים, נזירים משכילים, שבתקופת האימפריה הבולגרית הראשונה, במאה ה-9, השכילו ליצור את האלפבית הסלאבי.

מבנה הקתדרלה, בעל הכיפה המרשימה, הושלם ב-1907. הוא שוכן בבניין מפואר מסוף המאה ה-19. הקתדרלה נבנתה בתקופה שבין 1897-1907, לפי תכניות של האדריכל האיטלקי ריקארדו טוסקני.

כנסיית קירילוס ומתודיוס הקדושים היא אחד האתרים המבוקרים ביותר על ידי תיירים בעיר. במבט אחד על הכנסייה המיוחדת והמרהיבה הזו, תוכלו להבין כיצד הפכה לאחד הסמלים של בורגס ומהכנסיות היפות של בולגריה. אם תבואו ביום שמשי ובשעה הנכונה, תוכלו לראות על הכיפה המרכזית של הכנסייה את המחזה המקסים של השתקפות השמש בין החלונות השקופים שמרכיבים אותה.

אבל כנסיית הקדושים קירילוס ומתודיוס יפה ומרשימה לא פחות מבפנים. הכנסייה הזו עתירת פרסקאות מיוחדים ומרהיבי עין, ציורי קיר צבעוניים ויפים להפליא שהם המוצג המעניין ביותר בתוך הכנסייה. בכנסייה ציורי קיר צבעוניים, ויטראז'ים יפים מעל לכניסה הראשית עם דמויות שני האחים וגילופי עץ נהדרים.

בשנת 1979 הוכרזה הכנסייה כמונומנט אדריכלי, עם ערך לאומי של התרבות הבולגרית.


#טיפים
הקפידו להגיע לכנסייה בלבוש הולם.

הכניסה ללא תשלום.


מבט מהאוויר:

https://youtu.be/4AZPmg_FcQI


וב-360 מעלות:

https://youtu.be/un4wtLIoNbo
מוזיאון נסבאר לארכיאולוגיה
מוזיאון נסבאר לארכיאולוגיה
#על מוזיאון הארכיאולוגיה של נסבר

מוזיאון נסבאר לארכיאולוגיה (Nessebar Archaeological Museum), הנמצא במתחם המוזיאונים של העיר, מוקדש לעתיקות מיוון העתיקה, מהתקופה הרומית ומהתקופה הביזנטית.

המוזיאון הארכיאולוגי הנוכחי של העיר נסבאר נוסד בשנת 1994, על בסיס התערוכה שהייתה בכנסיית יוחנן המטביל, מאז שנת 1956. הוא ממוקם בבניין שתוכנן במיוחד, על ידי האדריכל כריסטו קוב.


#מה תראו כאן?
במוזיאון הארכיאולוגי של נסבאר 5 חללים, ביניהם טרקלין וארבעה אולמות תצוגה. בתערוכה המציגה את "נסבר במהלך הדורות", תוכלו בין השאר לראות כלי אבן ונחושת, חלקם מהאלף ה-3 לפנה"ס, שהתגלו במפרץ בורגס.

בין הממצאים הייחודיים המוצגים במוזיאון תוכלו לראות צו מימי השליט התראקי סאדאת, המתוארך למאה ה-3 לפנה"ס.

בנוסף תראו כאן שלל מוצגים מההיסטוריה העשירה של הערים העתיקות והימי ביניימיות, נסבאר ומסאמבריה (Mesambria). ביניהם בולטים אוצרות של מטבעות כסף עתיקים הנקראים "טטרדרכמא"(Tetradrachms).
כיכר טרויקאטה
כיכר טְרוֹיקָאטָה
#על הכיכר המרכזית של בורגס

כיכר טְרוֹיקָאטָה (Troikata), בבולגרית "פלושטאט טרויקאטה", היא מהכיכרות המרכזיות של בורגס ומהווה מוקד משיכה לרבים מהמבקרים בעיר. הכיכר, בעלת האווירה המיוחדת מאד, היא מקום נעים להליכה ברגל, לצילום הבניינים השונים שבה ולחוויות בשפע.

הכיכר וסביבתה משלבות באופן מעניין בין חזות סוציאליסטית-סובייטית לחזות מערבית מודרנית. בתור הכיכר הראשית של בורגס, מתחברת כיכר טרויקאטה, בין השאר, לרחוב אלכסנדרובסקה המרכזי בה. הרחוב הזה, שהוא גם מרחובות הקניות העיקריים של העיר, הוא רחוב מודרני באופיו האדריכלי.

מעניין לבחון כיצד משתלבים באופן מושלם, המראה הישן של הכיכר והסגנון המערבי ומתקדם של הרחוב הזה. בעוד שאת הכיכר עוטפים מבנים שנבנו בסגנון סובייטי אופייני, ביניהם בניין מלון בולגריה או מבנה האוניברסיטה הסמוך, מאופיין רחוב אלכסנדרובסקה בבנייה מודרנית ומערבית באופיה.

הניגוד האדריכלי הזה, שבין החזות הסובייטית של הכיכר לחזות המערבית והחדשה יותר של הרחוב, יוצרים מפגש יפה ומיוחד בין הרחוב לכיכר הסוציאליסטית שלידו. זה יוצר את אחת הנקודות היפות והמעניינות בבורגס.


מבט לכיכר בערב חג:

https://youtu.be/1fEr-pSpDsQ


ומהאוויר:

https://youtu.be/4TXHv1kojIc
הגלריה לאמנות של בורגס
הגלריה לאמנות של בורגס
#על גלריית האמנות בבורגס

מאז נפתחה בשנת 1947, הגלריה לאמנות של בורגס (Petko Zadgorski Art Gallery) נחשבת לאחת הגלריות העתיקות בעיר.

הגלריה שכנה ב-20 השנים הראשונות לקיומה, בבניין לשכת המסחר. היום היא שוכנת בבניין שהיה בעבר בית כנסת.

החל מספטמבר 1966 עברה הגלריה לבניין בית הכנסת לשעבר של בורגס, בית כנסת שתוכנן על ידי האדריכל האיטלקי ריקרדו טוסקני ונבנה ב-1909.

בגלריה מוצג אוסף יצירות אמנות של מעל 50 אמנים בולגרים. כאן תוכלו לראות פסלים, ציורים ועבודות אמנות שונות של האמנים הללו, כשאת היצירות הייחודיות תוכלו לחוות בחדרים יפים, שמהם נשקף נופה של העיר בורגס.

בנוסף לתערוכות הקבועות, מוצגות כאן גם תערוכות מתחלפות וזמניות בנושאים שונים.


#טיפים
שעות הפתיחה הן בימים שלישי-ראשון בין השעות 9:00-18:00


מבט מקרוב:

https://youtu.be/xhNfmaowE5I

אדריכלות בבורגס

הכנסייה הארמנית על שם חאץ' הקדוש
הכנסייה הארמנית סנט חָאץ'
#על הכנסייה הארמנית העתיקה בעיר

ריבוי הזרמים הנוצריים בבולגריה בכלל ובבורגס בפרט מאפשר להתרשם מהמגוון הרב של היופי והיצירתיות האדריכליים ומההיסטוריה של העיר.

הכנסייה האורתודוקסית הארמנית האפוסטולית של הצלב הקדוש (Surp Hach), או בקיצור כנסיית חָאץ' הקדוש, נבנתה בשנת 1853 על ידי הקהילה הארמנית של העיר, במקום שבו עמדה כנסייה קודמת מהמאה ה-17. מדובר בנקודת ציון תרבותית בעיר ואחד האתרים הדתיים העתיקים ביותר בבורגס.

כנסיית הצלב, בבולגרית חאץ', נמצאת במורד רחוב אלכסנדרובסקה, ממש מאחורי מלון בולגריה הגבוה, שבו שוכן הקזינו הגדול.

מבחינה אדריכלית כנסיית חאץ' הקדוש (St. Hach Armenian Church) היא כנסייה שהמבנה המרשים והיפה שלה בנוי בסגנון אחר מהכנסיות האורתודוקסיות הרגילות של העיר. אל תפספסו את הביקור בתוכה. היא יפה ומיוחדת מאד גם מבפנים.

בגן קטן מול הכנסייה תוכלו לראות אנדרטה לקורבנות רצח העם הארמני.

אגב, בשנת 1878 השתתף בטקס בכנסיית חאץ' הגנרל הרוסי לרמונטוב (Lermontov), מי ששיחרר את האזור מהכיבוש העות'מאני. הרחוב שבו ניצבת הכנסייה נקרא עד היום על שמו.


#טיפים
הקפידו לבוא בלבוש הולם.

הכניסה היא ללא תשלום.

אחרי הביקור כאן תוכלו לחצות את הרחוב ולשתות בבבית קפה ארמני אותנטי.

שעות הפתיחה מדי יום: 6:00-22:00


הנה היכנסו לאווירה:

https://youtu.be/TK2DBedCxQo


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.