» «
פלאסיו גוסטבו קפנמה
פלאסיו גוסטבו קפנמה
#על המבנה המודרניסטי הראשון באמריקה

פלאסיו גוסטבו קפנמה (Palace building Gustavo Capanema) הוא בניין שהוקם בשנת 1943 במרכז ריו דה ז'ניירו.

זהו מבנה הציבור המודרניסטי הראשון באמריקה, שנבנה בסגנון זה. מאז 1960 הוא משמש את משרדי החינוך והבריאות של ממשלת ברזיל.

מדובר בבניין בן 15 קומות, הידוע בחזיתות שלו, המשלבות צילוני שמש בסגנון של רשת מאורגנת ובמעין ציורי קיר שעל קירותיו, עשויי האריחים בזיגוג הכחול-לבן.

הבניין ניצב על עמודי בטון עגולים בגובה של 3 מטרים מעל פני הקרקע. בבסיסו הוקם אז גן טרופי, בתכנונו של אדריכל הנוף רוברטו בורלה מארקס.

את "פלאסיו גוסטבו קאפאנמה" תכנן האדריכל לוסיו קוסטה. הבניין נבנה בפיקוחו של השווייצרי לה קורוזיה, מגדולי האדריכלים המודרניסטים של המאה ה-20, אם כי גם הוא לא בנה עד אז מבנים בקנה מידה כה גדול כמו זה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/g7ouCqlBs6g


ביקור במקום:

https://youtu.be/Vs3xswPM-K4


כתבה (פורטוגזית):

https://youtu.be/KKzU05TMAGg
אצטדיון המרקנה
אצטדיון המרקנה
#על מקדש הכדורגל המפורסם בעולם

אם הדת הרשמית השלטת בברזיל היא הקתוליות, עדיין כולם יודעים שהדת האמיתית כאן היא הכדורגל. ואם יש משהו שדומה לבית מקדש לכדורגל בעולם, דומה שאצטדיון המרקנה (Estádio do Maracana) הוא המועמד הטבעי לתואר.

בשנות ה-50 של המאה הקודמת נחשב המרקנה לאיצטדיון הגדול ביותר בעולם. גם היום הוא נחשב לאחד האצטדיונים הגדולים בתבל.

המרקנה, או בשמו הרשמי אצטדיון מריו פיליו, נבנה ב-1950 ושופץ ב-2013. הוא מהווה את המגרש הביתי של קבוצות הכדורגל המקומיות פלמנגו ופלומיננסה ושל נבחרת ברזיל בכדורגל.

היום מכיל האצטדיון הענקי כ-80 אלף צופים. אם אין בו משחק, אפילו תצפית אליו תהיה שווה. לא כל יום יוצא לכם לבקר באצטדיון הכדורגל המפורסם מכולם, המקדש של הכדורגל הברזילאי הנהדר.


#רגעים היסטוריים באצטדיון
אצטדיון מרקנה (Maracanã Stadium) הוקם בתוך פחות משנתיים, לקראת משחקי ה-FIFA של שנת 1950. בסיומה של אותה אליפות, אגב, הביסה נבחרת אורוגוואי את נבחרת ברזיל בתוצאה 2-1.

ב-1969 ראו ההמונים את פלה הגדול מבקיע כאן את הגול האלף בקריירה שלו.

בשנת 2016 האצטדיון אירח גם את המשחקים האולימפיים באולימפיאדה של אותה שנה.


#מה תראו כאן?
כבר בכניסה לאצטדיון המרקנה תראו את "מדרכת התהילה", בה הטביעו את חותמם כמה מגדולי הכדורגל בהיסטוריה. כאן מופיע החותם של ענקי הכדורגל של ברזיל, שנהגו לשחק פה וידעו הצלחות ענקיות במרקנה, ביניהם שמות כמו פלה, רונאלדו וזיקו.

מכאן ניתן לצאת לסיור מודרך באצטדיון, או לטייל בו בעצמכם. היכנסו אל מאחורי הקלעים של האצטדיון. בקרו בחדרי ההלבשה של השחקנים, באזורי החימום ובתצוגות של פרסים ומזכרות מאירועי ספורט גדולים ומרגשים שהתרחשו כאן.

אוסף של מדליות, גביעים ותמונות של כוכבי כדורגל ששיחקו על המגרש, תמצאו ליד שער 18, במוזיאון הכדורגל של ברזיל (Museu do Futebol). במוזיאון הזה, שמוקדש לתולדות הכדורגל בברזיל, תראו שלל מוצגים, כולל גביעים, מדליות ובגדי משחק היסטוריים של קבוצות כדורגל ברזילאיות שונות.

בתמונות והמזכרות שבמוזיאון מונצחים גם כמה מהרגעים הגדולים ביותר בתחרויות גביע העולם.

אבל הדרך הטובה ביותר ליהנות במרקאנה היא להגיע למשחק שמתקיים בו. כמעט תמיד יש כאן איזה שהוא משחק, של אחת מ-5 הקבוצות העירוניות והטובות של ריו: פלמנגו, ואסקו דה גמה, פלומיננסה, בוטפוגו ואמריקה פוטבול קלאב.

לחובבי כדורגל אמיתיים מובטח שהצפייה במשחק כזה באצטדיון הזה, עם לפחות אחת מהקבוצות החזקות של ריו, תהיה חוויה של פעם בחיים.


#טיפים
גם מי שלא אוהבים כדורגל לא יוכלו שלא ליהנות ממשחק במרקנה. למשחקים הפחות מבוקשים אפשר לקנות כרטיסים זולים ולחוות את חוויית הכדורגל ב"מרקנה".

האצטדיון עצמו פתוח כל יום בשעות 9:00-17:00.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/czADVzY5yvE


בזמן משחק:

https://youtu.be/hVnpjH7bfJ8


ביקור במקום:

https://youtu.be/KxGLf7P1C40


בלוגרים:

https://youtu.be/xkp42e5HL1w


הדרכה:

https://youtu.be/nbU0cNUXuAk


כתבה:

https://youtu.be/bydLcQhfNOw
מנדס דה מוראס
מנדס דה מוראס
#על המבנה המעוקל שעל הגבעה

בניין "מנדס דה מוראס" (Mendes de Moraes) הבהיר, שהושק בשנת 1947, הוא פרויקט לפיתוח הדיור הציבורי בעיר, שנבנה על גבעה, במטרה לשכן את משפחות עובדי המדינה.

צורתו של הבניין, שתוכנן בידי האדריכל אפונזו אדוארדו ריידי, היא גלית לרוחב. במרכז המבנה הענק עובר שביל מרוצף ופתוח והבניין נתמך בעמודים. במבנה 328 יחידות דיור צבעוניות, בצבעי כחול וכתום.

במתחם המבנה נבנו גם בית ספר, אולם התעמלות, מרכז חנויות ומתחם בריאותי.

הגינות תוכננו במקור על ידי רוברטו בורלה מארקס. באותם ימים נבנתה ופעלה כאן גם בריכת שחייה, שבימינו אינה פעילה יותר.


כתבה בפורטוגזית:

https://youtu.be/vXArK2PdGmY


מחדשים אותו:

https://youtu.be/fQaXfvFBwrg
מוזיאון המחר
מוזיאון המחר
#על המוזיאון הייחודי של העתיד

מאז נפתח ב-2015, מושך אליו מוזיאון המחר (Museu do Amanha) של ריו דה ז'ניירו מבקרים מכל העולם. באופטימיות הברזילאית האופיינית והסוחפת כל כך מציג המוזיאון הזה את העתיד, כפי שרואים אותו בברזיל, הארץ שסטפן צווייג כינה באחד מספריו "ארץ העתיד".

צורתו יוצאת הדופן ועיצובו העתידני של המוזיאון הזה הפכו אותו בשנים האחרונות לאחד הסמלים הבולטים של העיר ריו. אבל הוא ידוע גם בזכות התערוכות המרשימות שמוצגות בו, שעוסקות בעולם שבו אנו חיים ובעתיד הצפוי לנו.

מטרת המוזיאון החדש לחקור את אפשרויות העתיד של ברזיל ושל המין האנושי בכלל. מנסים כאן לענות על שאלות שנוגעות לעבר ולעתיד והיחס שביניהם. העיסוק של המוזיאון הוא בחברה האנושית כולה ובמה שצפוי לאוכלוסיית העולם.

ב“מוזיאון המחר" הושקעה מחשבה רבה במענה על השאלה של איך להציג את העתיד. אוצרי המוזיאון השקיעו עבודה רבה גם בבחירת התוכן וניסוח האג'נדה של המוזיאון לקראת העתיד וכיצד להציגו, ביחס לאפשרויות הבחירה של מדינות, ממשלות ואוכלוסיית העולם.


#מה תראו כאן?
מוזיאון המחר מחולק ל-4 אגפי תוכן:

היקום (הקוסמוס) - אגף המציג במחשבות על היקום ובממדי הענק שלו, את מקומנו ביקום.

הקונטקסט - עוסק בנושאים כמו כדור הארץ, היווצרות החיים בו, מחזור החיים, האיזון הסביבתי, אקלים, מגוון ביולוגי, ה-DNA, ההתפתחות של מוח בעלי החיים ועוד.

ההווה או התקופה האנתרופוגנית - בו עוסקים ב"תקופה האנתרופוגנית", תקופה המתאפיינת בהשפעתו השלילית של המין האנושי על כדור הארץ. יש כאן גם עיסוק באורבניזציה, בצרכנות המטורפת, מהפכת והתפוצצות המידע ועוד. שפע של אמצעים מתקדמים מדגימים באינטנסיביות אולטרה מודרנית כיצד האדם משפיע ומשנה את העולם.

העתיד או המחר - כאן מציג המוזיאון חזון אופטימי ואופייני לברזיל, של עתיד טוב, עם חיים משותפים, רעות אנושית ואפילו שותפות בין בני האדם. החזון מדביק בהתלהבות מהעולם העתידי, כפי שרואים אותו כאן, בתקווה שנעשה את הדברים הנכונים היום.


#מבנה המוזיאון
אחד הדברים המרשימים כאן הוא המבנה עוצר הנשימה של המוזיאון, המשנה את צורתו לפי השמש.

על פני 15 אלף מטרים רבועים של יופי, זהו מבנה דמוי עלה, עתיר טכנולוגיה, מעוצב, מודרני ועתידני. יש לו גם גג משתנה, שפונה אל המפרץ. יצר אותו האדריכל הספרדי הנודע קלטרווה, שכבר מזמן הפך למודרניסט
מהגדולים ולמותג עולמי מנצח.

המבנה הזה עמוס סמליות, שכן אם לידו ניצבים מבנים קולוניאליסטים מהעבר של ברזיל, הוא פונה במבטו אל הים וממחיש את פניהם של מגלי ברזיל הפורטוגלים, שראו כשהביטו מן הים את גן העדן ואת ארץ העושר המונחת לפניהם לביזה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/esjlshFwhew


ביקור במקום:

https://youtu.be/HtYx_rd5t7E


בתכניות:

https://youtu.be/43XyEXzvYuI


הדרכה:

https://youtu.be/LPscPyStwNE

אדריכלות בריו דה ז'ניירו

סמבודרומו
הסמבודרומו
#על מבנה מצעד הסמבה של הקרנבל

מדי שנה מארח הסמבודרומו של ריו דה ז'ניירו (Sambódromo do Rio de Janeiro) את מצעד הסמבה של קרנבל ריו. מבנה הטריבונות המיוחד ממוקם בשדרת "מרקס דה ספוקאי". כאן עוברת כל שנה בחודש פברואר תהלוכת הקרנבל המפורסם של העיר ומכאן היא משודרת אל רחבי העולם כולו.

המבנה הענקי הזה, שהורחב לפני מספר שנים, מכיל כיום מעל 88 אלף מקומות. יציעי הסמבודרומו של ריו דה ז'ניירו נמתחים לאורך של 700 מטר וחלקם מקורים. מיליוני תיירים באים בכל שנה לקרנבל ומשתתפים במה שנחשב החגיגה הקרנבלית הגדולה בעולם. חלקם, אגב, מגיעים לברזיל במיוחד בתקופת הקרנבל ולגמרי בשבילו.

באולימפיאדת ריו 2016 שימש הסמבדורומו כנקודת הסיום של ריצת המרתון האולימפית. כמו כן, נערך כאן אז טורניר הקליעה האולימפי בחץ וקשת.

באשר לאדריכלות הסמבודרומו של ריו דה ז'ניירו, מדובר בעוד יצירה אדריכלית של הארכיטקט הברזילאי הגאון אוסקר נימאייר, אדריכל שהותיר מגוון מרהיב של מבנים מדהימים בכל רחבי ברזיל.


#הקרנבל של ריו
קרנבל ריו הוא הקרנבל המפורסם ביותר בעולם ומהגדולים בו. מאז אמצע המאה ה-19 הוא מתקיים כאן מדי שנה, בחודשים פברואר ומרץ. הוא לא הקרנבל היחיד בעולם, כי יש המון קרנבלים, במיוחד בעולם הנוצרי. אבל בזכות הקרנבל שלה, ריו נחשבת לעיר הבירה העולמית של הקרנבל. הוא נמשך 4 ימים ומציע תהלוכות רחוב צבעוניות ושמחות, מלוות במוסיקת סמבה מלהיבה, ריקודים בתלבושות ססגוניות, יפהפיות מקומיות עם מעט בגדים והרבה מסיבות, עם אוכל ושתייה מעולים.

הקרנבל של סלבדור, שנחשב לקרנבל הגדול בעולם, הוא גדול ממנו. אבל הקרנבל של ריו הוא ללא ספק המפואר והמושקע ביותר בברזיל ושווה ליהנות ממנו פעם.


#טיפים
מי שמעוניינים לחסוך משמעותית ולא להידחס בקרנבל עמוס האדם, יוכלו להגיע לעיר בשבועיים שלפני הקרנבל ויראו בשדרה את ההכנות בחינם. רבים, אגב, גורסים שזה הרבה יותר מרתק מהקרנבל עצמו.

צילומים בבגדי הקרנבל אפשריים בחנות קטנה בסמבדורומו, תמורת תשלום סמלי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/TBqqeGiFr24


ביקור במקום:

https://youtu.be/URhguV-doiA


אווירה:

https://youtu.be/vK6SlBSQ45o


הקרנבל:

https://youtu.be/P8d-img1ETc


תמונות:

https://youtu.be/81zZtnq4cm0
מוזיאון ניטרוי לאמנות עכשווית
המוזיאון לאמנות עכשווית
#על מוזיאון לאמנות מודרנית שנבנה על צוק מעל הים

משקיף אל עבר מפרץ גואנברה ולהר הסוכר, המוזיאון לאמנות עכשווית (Museu de Arte Contemporânea), אחד מסמלי ריו המוכרים ביותר, כלל לא נמצא בה. המוזיאון הזה, הידוע גם בכינוי "MAC", נמצא בכלל בעיר ניטרוי (Niterói), הסמוכה לריו.

מבנה המוזיאון החייזרי והמעוגל מזכירה צלחת מעופפת לבנה, שהקוטר שלה 50 מטרים. גובהו של המוזיאון בן 3 הקומות הוא 16 מטרים. הוא ממוקם על צוק נמוך מעל הים. שביל בטון מפותל עולה מרצועת החוף אל קומת הכניסה של המוזיאון שמעליו.

זהו מבנה שמזכיר עב"ם חללי, משונה ומפעים גם יחד. המבנה עם האדריכלות המודרנית הזו הוא פרי תכנונו של הידוע מהאדריכלים הברזילאים במאה ה-20, הארכיטקט אוסקר נימאייר.

בבניין העתידני הזה, שהושלם ב-1996, שוכן מוזיאון ניטרוי לאמנות עכשווית. הוא משקיף אל הים שלפניו וקצת כמו חללית המשקיפה אל כוכב חדש וזר, הוא צופה אל ההווה ולא פחות אל העתיד של האמנות.


#מה תראו כאן?
מוזיאון ניטרוי, ה"MAC", מציג את אוסף האמנות העכשווית או בת זמננו, הגדול בברזיל.

המוזיאון, המתפרש על פני 3 קומות, נפתח ב-1996 במטרה להציג אמנות בת זמננו לברזילאים.

מתחת למבנה המרכזי של המוזיאון לאמנות בת זמננו, תראו בריכות-השתקפות נאה וחלונות המקיפים את מרכז המבנה.

מהמוזיאון תרוויחו גם תצפית מזווית מיוחדת על ריו.


#טיפים
אל המוזיאון ולעיר ניטרוי שמעבר למפרץ ניתן להגיע באמצעות מעבורת או רחפת.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/yj7fXHgUTrc


מהאוויר:

https://youtu.be/p2cVLrPj7aY


ביקור במקום:

https://youtu.be/nRW1Vz-Z8I4


בלוגרים:

https://youtu.be/Sj1r-N-K5zo
המוזיאון לאמנות מודרנית של ריו
המוזיאון לאמנות מודרנית בריו
#על המוזיאון לאמנות מודרנית בבירת ברזיל

המוזיאון לאמנות מודרנית (Museu de Arte Moderna) של ריו הוא המוזיאון החשוב ביותר בבירת ברזיל. מאז הוקם, המוזיאון הזה השפיע על דורות של אמנים מקומיים ויש לו תפקיד משמעותי ביותר בחיי התרבות של ברזיל.

את המוזיאון לאמנות מודרנית ייסדה בשנת 1948 קבוצה של שוחרי אמנות. מאז ועד היום הוא שומר על יכולתו לאפשר חוויה אמיתית של אמנות מודרנית מעולה.

במוזיאון, המכונה בקיצור MAM, מוצג אוסף ענק, שנוצר מחדש לאחר שב-1978 אבד כאן חלק ניכר מאוצרותיו בשרפה גדולה. האש השמידה אז חלק ניכר מאוספיו ופגעה גם במבנה שלו.

האוסף הקבוע של היום מונה יותר מ-2,000 יצירות, פרי עבודתם של אמנים רבים.

מלבד האוסף הקבוע שבו, המוזיאון מציע גם תערוכות זמניות מעניינות ואף תערוכות אלטרנטיביות ומסקרנות. אחת המפורסמות שבהן הייתה תערוכת הפסלים של גאונת הפיסול הצרפתית קאמיל קלודל (Camille Claude), תערוכה שעלתה כאן ב-1998 ומשכה 120 אלף מבקרים.

ואגב, גם אוסף הקולנוע של ה-MAM נחשב לאחד הטובים באמריקה הלטינית. המוזיאון הוא שחקן מרכזי גם בתחום אמנות זה ומתקיימים כאן לא פעם פסטיבלים, סדנאות וימי עיון בינלאומיים לקולנוע.

המוזיאון שוכן במבנה שנראה כהאנגר ענק, בתוך פארק פלמנגו (Parque do Flamengo). המבנה הראשי והמרשים במיוחד שלו תוכנן בידי האדריכל אפונסו ריידי (Affonso Reidy).


מבט מקרוב:

https://youtu.be/lOCNo2U6cyw


מבחוץ:

https://youtu.be/MdDFumG1mWk


עבודות:

https://youtu.be/B9ClIIi3Q34


בלוגרים (פורטוגזית):

https://youtu.be/ZGnwmmiW9nE


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.