» «
מוראנו
מוראנו, אי הזכוכית
#על אי הזכוכית של ונציה

האי מוּרָאנוֹ (Murano) הוא אי שנמצא כשני קילומטרים מצפון-מזרח לוונציה. אי זה ידוע במסורת של תעשיית הזכוכית המרהיבה והענפה שהתפתחה בו מאז המאה ה-13 ובמיוחד במהלך המאות האחרונות.

כמו ונציה עצמה, גם מוראנו אינו אי אחד אלא ארכיפלג של שבעה איים קטנים, שחוברו ביניהם באמצעות גשרים שנבנו מעל התעלות. שיטוט נינוח באי יציג לכם את בתיו העתיקים, שחלקם נבנו עוד במאה ה-11.

באי מוראנו חנויות רבות, המציעות מוצרי זכוכית יפים. אפילו בצפייה סתמית בהן, קל להבין כיצד הייתה הזכוכית של מוראנו, ברבות השנים, לשם דבר בכל אירופה ואף זכתה לשם עולמי.

המתעניינים בתהליך הפקת הזכוכית יוכלו לבקר בבתי מלאכה לייצור של כלי הזכוכית, לצפות בנפחי הזכוכית בפעולה ובתהליכי הייצור המסורתי של כלי הזכוכית היפים והידועים של האי.

למי שרוצים לראות דוגמאות לכלי הזכוכית העתיקים שנוצרו במוראנו וללמוד על תעשיית הזכוכית ההיסטורית של האי, מומלץ הביקור במוזיאון הזכוכית (Museo Vetrario) שבאי. כאן תוכלו להתרשם מכמה מיצירות הזכוכית הססגוניות, המפוארות והיפות שתראו בחייכם.


#תולדות האי
לראשונה יושב האי מוראנו (Murano) על ידי הרומאים. באותם ימים עסקו המתיישבים בו בעיקר במסחר, בדיג ובהפקה של מלח יקר.

את המפגש שלו עם הזכוכית ערך האי מוראנו, כשבשנת 1291 הצטוו כל יצרני הזכוכית של ונציה, לעבור אליו. הסיבה לדרישת השלטונות בוונציה שינטשו את העיר הייתה החשש הגדול משריפות בעיר.

וכך, על מנת להקטין את סכנת השריפות בוונציה, הועברה תעשיית הזכוכית שלה לכאן. די מהר החלו נפחי הזכוכית להתבסס במוראנו ובמהלך המאה ה-14 החל האי מוראנו לייצא זכוכית לכל רחבי צפון איטליה.

במיוחד זכתה תעשיית הזכוכית כאן לפרסום, בזכות המראות שיוצרו כאן וחרוזי הזכוכית שלה.

כשהומצאה במוראנו זכוכית אוונטורין, הפך האי הקטן, למשך תקופה מסוימת, ליצרן הזכוכית הגדול באירופה.

מאוחר יותר, אמני הזכוכית של מוראנו זכו לשם גם בשל הנברשות שהם יצרו כאן.

מאז המאה ה-18, החלה להצטמצם בהדרגה תעשיית ייצור הזכוכית של מוראנו. ועדיין, גם כיום, ייצור הזכוכית הוא עדיין מקור פרנסתם העיקרי של 6,000 התושבים כאן. גם תעשיית הזכוכית עודנה נחשבת לתעשייה העיקרית של האי עד היום ולמי שבעצם מושכת את מרבית התיירים לכאן.


מבט מקרוב אל אי הזכוכית:

https://youtu.be/yNwPGLNOG24


שיטוט באי:

https://youtu.be/tqWlJwq2pWU


אמן בעבודה:

https://youtu.be/ZUbAuMjN-kA
סאריסטומרי
סאריסטומרי, ים הארכיפלג
#על הארכיפלג עם הכי הרבה איים בעולם

ים הארכיפלג, בפינית סאריסטומרי (Saaristomeri), הוא החלק במים הטריטוריאליים של פינלנד שבין המפרץ הפיני למפרץ הבוטני שבים הבלטי.

זהו ארכיפלג, כלומר "קבוצת איים", הכוללת איים רבים, חלקם זעירים ומרביתם יפים מאוד.

סאריסטומרי (Saaristomeri), או ים הארכיפלג, נקרא על שם הארכיפלג המקומי שנחשב הגדול בעולם במספר האיים שבו. מרבית האיים הללו הם קטנים מאוד ומרוכזים באזור מצומצם יחסית.

הים כאן רדוד ועומקו הממוצע 23 מטרים בלבד. זו הסיבה שבמרבית התעלות שבין האיים לא יכולות לעבור אוניות גדולות.


#תולדות האיים
ההיסטוריה של האיים הזעירים הללו מתחילה לפני כ-10,000 שנה, כשהם החלו מבצבצים מהים.

בימי הביניים, האימפריה השוודית ביצרה אותם היטב. זאת מכיוון כשהסתבר שאיי הארכיפלג ממוקמים בנקודה אסטרטגית, על נתיבי השיט אל המפרץ ואל הערים מהמרכזיות שלה, שטוקהולם וטורקו.

במאות ה-16 וה-17 עבר באיים הצפוניים נתיב הדואר המלכותי של האימפריה.

בתחילת המאה ה-19 אולצה שוודיה לוותר על האיים ולהעביר את השליטה בהם לרוסיה, ששלטה אז בפינלנד, שנחשבה אז "הדוכסות הגדולה של פינלנד".

לאחר מלחמת קרים נחתם ב-1856 חוזה אולנד. בחוזה הוכרזו איי אולנד שבארכיפלג כ"אזור מפורז", ללא כוחות צבאיים. מצב זה מתקיים למעשה עד היום, גם לאחר שפינלנד זכתה ב-1917 לעצמאות מרוסיה ותושבי האיים דוברי השוודית ביקשו להסתפח לשוודיה.

בשנת 1921 זכתה פינלנד בריבונות על כל הארכיפלג, בהחלטת חבר הלאומים, המוסד ההיסטורי שקדם לאו"ם. פינלנד עצמה נהגה בחוכמה ואפשרה לאיי אולנד לשמור על מצבם כאזור מפורז, הזוכה לאוטונומיה רחבה.


#טיפים
בנוסף לסיורים המאורגנים בארכיפלג, ניתן להגיע לאיים השונים באופן עצמאי במעבורת.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/d1c1ao7UFeg


בחורף:

https://youtu.be/Nfg-lbuyiis
האי סנטוזה
האי סנטוזה
#על אי הבילויים המלאכותי של סינגפור

האי סנטוזה (Sentosa Island), או סנטוסה, הוא אי קטן ועתיר אטרקציות, שנועד בעיקר לבילויים ונופש. הוא נולד ככפר דייגים קטן, שהיה לאזור תיירותי ומאז מתפתח במהירות מסחררת. אין הרבה מקומות, ודאי לא בחלק זה של העולם, שיש בהם כה הרבה אטרקציות בשטח כה מרוכז.

תמצאו כאן, לצד חופים יפים שעליהם חול שהובא לכאן במיוחד, שלל אטרקציות תיירות, מסעדות, מלונות וחוויות שונות. האי הזה מעולה למשפחות ולילדים וניתן לראות בו את גן השעשועים של עיר העסקים המודרנית סינגפור ומקום מפלט ממנה.

האי הקטן הזה שוכן מדרום לאי סינגפור, במרחק של כרבע שעה נסיעה ברכבת, או דרך הגשר המחבר בין השניים. יש בו שלל אטרקציות, החל מפארק יוניברסל, על רכבות ההרים, דמויות מהסרטים ומתקני שעשועים נפלאים.

סנטוזה הוא אבן שואבת לתיירות שבאה להונג קונג ואומרים כאן שאליו מגיעים הכי הרבה תיירים באזור.


#מה תראו כאן?
בסנטוסה יש כל כך הרבה אטרקציות וסוגי בילוי, שאין סיכוי שנוכל כאן לפרט אפילו את רובם. נתמקד יותר בדברים שאינם מסחריים או שגרתיים.

מעבר למוזיאונים ולפעילויות של תיירים, כמו התצפית מראש הסמל הבלתי מוכתר של סינגפור - פסל המרליאון המפורסם, או שחייה עם דולפינים בלגונת הדולפינים שב-Underwater World, יש כאן לא מעט פעילויות שהן חלק מהבילויים של המקומיים.

למשל, המון מהפעילויות כאן הן ספורטיביות ומתאפשרות תודות לחופים, לגנים היפים ולמסלולי הליכה ורכיבה על אופניים שניתן למצוא בשטחי היער שכאן.


#תולדות האי בקצרה
האי סנטוסה הכיל בעבר רק כפר דייגים פשוט. כששלטו כאן הבריטים הם השתמשו בו לצרכים צבאיים. לאחר שהם עזבו והוא הוחזר לסינגפור העצמאית, הפך האי למקום המגורים והנופש של עשירי האזור.

בשלב מסוים החליטו השלטונות להפוך אותו לאתר של נופש ובילויים לתושבי העיר סינגפור. הם השקיעו בו אז הון עתק והצליחו ליצור את אחד מהאתרים הפופולריים ביותר בסינגפור.

כיום יש כאן ריכוז מרשים של מסעדות יוקרה, מלונות פאר, מרכזי ספא, חופים נהדרים ומגוון גדול של אטרקציות לתיירים ולמקומיים.


#מה יש כאן?
בסנטוזה תוכלו ליהנות מאינספור דברים, אטרקציות ובילויים. החל ממופעי רחוב, דרך סימולטורים לכל מיני חוויות כמו טייס, ריחוף, ביקורים מדומים באמזונס וסימולציה של גלישת גלים, מגרשי מיני גולף, צניחה חופשית, גלישה בקרוניות וכדומה.

יש כאן גם פארק פרפרים וחרקים (Butterfly Park & Insect Kingdom), סגוויי לרכיבה, בתי קולנוע של סרטי תלת-ממד או קולנוע ארבעה-ממדים, הראשון ביבשת אסיה ועוד.

בחלק גדול מהאי יש יער גדול, שבו תמצאו את "מסלול הדרקון" (Dragon Trail), מסלול הליכה ירוק יפה בן קילומטר וחצי ביער. חוויות ירוקות וטיולים יש כאן גם במקומות כמו "גן הסחלבים" (Sentosa Orchid Gardens), "גינת התבלינים" ו"גן המזרקה" (Fountain Gardens.


#טיפים
אל האי סנטוזה ניתן להגיע בהליכה רגלית קצרה מקניון ה-Vivo City.

ניתן גם להגיע אליו ברכבל "סנטוזה אקספרס" שיוצאת מקומה 3 בקניון זה.

לחזור אפשר באוטובוס חינם או ברכבת, אם הגעתם לאי ברכבל.

יש מס כניסה לאי של דולרים בודדים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/qBCqolpRMsU


הדרכה:

https://youtu.be/8DBAdi2-7oU


בלוגרים:

https://youtu.be/wfHWfkp9A5Q


על האטרקציות באי:

https://youtu.be/KCa2gvc5gP0


מה תראו כאן:

https://youtu.be/ol1ao9L1j4g
פובגליה
פובגליה
#על אי האימים של ונציה
האי פובגליה (Poveglia) הוא אחד המקומות המפחידים באיטליה ואולי אף בכל אירופה. האי הזה שימש במשך שנים רבות כמקום גלות לחולי מגיפת הדבר של איטליה. מומחים לתופעות על טבעיות טוענים שהוא רדוף רוחות וממשיך לרחוש בפעילות על-טבעית. מדהים שעד לפני שנים מספר תיירים לא הגיעו אל האי, שמכל בחינה אחרת הוא אחד המקומות היפים בסביבה. הוונציאנים רואים באי את הגיהנום לנשמות רעות וטוענים שרשעים שמתים אצלם, מתעוררים בפובגליה..

ההיסטוריה של האי הזה החלה כבר מהתקופה הרומית, שבה נזרקו חולי דבר אל האי, עד למותם. הוא שימש למטרות אלה שוב ושוב בהיסטוריה שלו ומעל 150 אלף מתים נרשמו בו במהלך השנים. עד היום ניצבות בו משרפות, שבהן שרפו את המתים ממחלת הדבר. ב-1922 הוקם בו בית חולים לחולי נפש והאגדה מספרת שבוצעו שם ניתוחי מוח לא נחוצים למאושפזי בית החולים. המנתח, שהלך והשתגע, קפץ אל מותו מגג בית החולים, לאחר שהשתכנע שרוחות החולים שהרג רודפות אחריו..

לאחר ששנים נאסרה הכניסה אליו, בהוראת ממשלת איטליה, אולי בשנים הבאות יהפוך האי מאחד המקומות המפחידים באירופה, למקום נופש לתיירים בעלי ממון. לשם כך מכרה אותו הממשלה האיטלקית ליזם בשם לואיג'י ברונרו.


הנה האי פובגליה:

https://youtu.be/1VH6uIhTt7w

איים

קפרי
האי קָפְּרִי
#על "אי החלומות" של מפרץ נאפולי

האי קָפְּרִי (Capri) נחשב לאחת הפינות היפות של מחוז קמפניה ומהאיים היפים בים התיכון. זהו אי קטן, הנמצא כ-5 קילומטרים מחופי אמלפי שבדרום איטליה, במפרץ נאפולי שבים הטירני. שטחו כ-10 קילומטרים רבועים.

האי נראה מהים כשני גושי סלע אדירים, עם אוכף המפריד ביניהם. במצוקים אנכיים, פעורות מערות, ובתחתית סלעים משוננים שניתקו מהמצוק אל הים.

ניתן להגיע אליו באמצעות המעבורת, מהנמל של נאפולי או מסורנטו הקרובה יותר. הפלגות אל האי מתקיימות באופן יומיומי, אך זה משתנה בהתאם לעונה בשנה. לרוב תגיעו כאן אל המרינה הגדולה שמתחת לעיירה קאפרי בצפון, המכונה "מרינה גראנדה", אך יש ותגיעו דווקא אל "מרינה פיקולה" הקטנה שבדרום. בנסיעה בת מספר דקות מהמרינה, יביאו אתכם האוטובוס או המונית, אל אחת משתי העיירות - קאפרי או אנאקאפרי שמעליה.

בעיר קאפרי תמצאו שפע חנויות יוקרה, שווקים מגוונים, סנדלרים ומוכרי בשמים. אתם מוזמנים להסתובב בכיכר המרכזית של העיר, הפיאצה המרכזית שלה, לשתות אספרסו איטלקי טעים, לטפס במדרגות שבין הווילות במקום ולבקר בגני אוגוסטוס (Gardens of Augustus), שם תוכלו לתפוס קצת מנוחה ושקט. אגב, מגני אוגוסטוס תראו היטב את צוקי הים הבולטים מהמים.

אם שמתם עין על המים הכחולים, הגיעו למרינה פיקולה, הנחשבת לאתר הרחצה הפופולרי ביותר באי. תוכלו לשחות קצת במים, להתפנק מהשמש או לשבת ולנשנש במסעדות שמסביב.

המקומות המפורסמים באי הם המערה הכחולה, הנמל הגדול, מנזר סן ג'יאקומו, גני אוגוסטוס, שהם הגנים הבוטניים כאן, העיר אָנָאקַפְּרִי, וילה סַן מִיקֵלֶה והר סוֹלָארוֹ - ממנו תוכלו לקבל תצפית מרהיבה על האי ועל מפרץ נאפולי, אליו אתם יכולים לעלות גם ברכב.

ראו את כל האטרקציות באי בתגית "קפרי" והאטרקציות בסביבה בתגית "באזור נאפולי".


#תולדות האי
מימי קדם משך האי קאפרי, האי הקטן במפרץ נאפולי, את תשומת ליבם של המתיישבים. הפיניקים והיוונים הקדמונים אכלסו בעבר את האי. כבר במיתולוגיה היוונית נודע האי, במקום שבו גרו הסירנות, נשים יפות ששירתן פיתתה את הספנים עד מוות. כאן, לפי האמונה, התפתו המלחים לקפוץ למים לשמע שירת הסירנות וטבעו בין גלי הים, או כיוונו את ספינותיהם אל חופי האי, שם הן נטרפו בין הסלעים.

לפני כאלפיים שנה, בימי הרפובליקה הרומית, היה האי קאפרי מוקד נופש שבו נהגו הקיסרים הרומיים לנפוש. קיסרי רומי, אוגוסטוס וטיבריוס, היו הראשונים שהתאהבו באי קאפרי ובנו בו בתי פאר, בהם בילו חלק מזמנם. אחריהם באו בני אצולת רומי ועד לנפילת האימפריה הרומית, שימש האי לשעשועים והנאות של האצילים והקיסרים.

במיוחד בלט בכך הקיסר טיבריוס, שנהג לערוך כאן מסיבות שיכרות גדולות. אגב, את מי שהקיסר לא חיבב, נהגו לזרוק במסיבות הללו, מהצוקים של האי, היישר אל הים ואל מותם.

במאות הבאות נעלם קפרי כנראה מהתודעה האירופית. הוא צץ מחדש במאה ה-19, כשגילו אותו מחדש אמנים שונים מהרומנטיקה, ביניהם ציירים, משוררים וסופרים, ששאבו מיופיו השראה ליצירותיהם.


#טיפים
חודשי יולי ואוגוסט הינם עמוסים בתיירים, ולכן בשאר חודשי השנה האי יכול להיות רגוע הרבה יותר ונעים לטיול.

בקשו בבית המלון בסורנטו את לוח מועדי ההפלגות לקפרי, של 2 סוגי הספינות, האיטית והמהירה.

כדאי להשכים ולצאת אל האי בהפלגת הבוקר הראשונה. אל תשכחו לקנות כבר כשמגיעים את הכרטיס, חזרה לספינה האחרונה שיוצאת מקאפרי.

מסורנטו הגיעו לאי קאפרי בספינה שיוצאת ממרינה פיקולה ועוגנת, אחרי הפלגה קצרה, במרינה גראנדה שבאי קפרי.

בכל עונה הזמנים והמחירים משתנים. כשבעונה המחיר יכול להיות גבוה ביותר מ-50%.

הקפידו שהכרטיסים אל האי קפרי הם לא הלוך וחזור. זה גם מכתיב את זמן החזרה וגם לא מוזיל את המחיר.

עם ההגעה לקפרי בררו את מועדי ההפלגות בחזרה, כדי לתכנן את זמן החזרה.


מבט מקרוב על האי קפרי:

https://www.youtube.com/watch?v=ydnJFhP5xQ0


בלוגרים:

https://youtu.be/7Q9pryOL4Es
לידו
לִידוֹ, אי הנופש של ונציה
#על אי הנופש היוקרתי של הלגונה של ונציה

למי שתהה מדוע בעולם קיימים לא מעט חופים המכונים "חוף לידו", כדאי לדעת שהסיבה לכך היא האי לִידוֹ (Lido) שבלגונה הוונציאנית. זהו אי צר, שאורכו 12 קילומטרים ורוחבו פחות מקילומטר, אי שהוא למעשה חוף הים הרשמי של ונציה, מה שמכפיל בכל קיץ את מספר תושביו. כאן, אגב, הומצאו בריכות השחייה הפתוחות.

הים האדריאטי (Adriatic Sea), החמים והנקי יחסית, אידיאלי לשחייה לכל המשפחה, כולל לילדים. ואכן, בזכות חופיו הזהובים שמשכו נופשים ידועים רבים וידוענים מכל העולם, זכה לידו לכינוי איזולה ד'אורו (Isola d’Oro), או אי הזהב. זהו אחד האיים הבודדים בין איי הלגונה, שבהם ניתן לנסוע בכלי רכב.

אבל דומה שאי הזהב לא מכונה כך רק בזכות 10 הקילומטרים של חופיו החוליים. לידו הוא האי העשיר ביותר בלגונה של ונציה. פזורות בו וילות רבות ומפוארות והיוקרה חוגגת. לאורך הגראן וויאלה (Gran Viale), הרחוב הראשי של האי, תמצאו מאות חנויות אופנה יקרות, מסעדות גורמה ובתי קפה, ברים ומועדונים, שבהם מבלים אלו שמצוידים בהרבה הון.

את מעמדו של הלידו כאתר הנופש היוקרתי של צפון איטליה מחזק גם פסטיבל הסרטים של ונציה, המתקיים בו מדי שנה. פסטיבל קולנוע זה מושך אליו בכל שנה מאות כוכבי קולנוע ואנשים מרכזיים בתעשיית הקולנוע האירופית, כשאחריהם מגיעים לכאן חובבי קולנוע רבים. פרס ונציה נחשב לפרס חשוב בתעשיית הסרטים.

הלידו הוא צירוף מרתק של ניגודים. כך ניתן לראות, למשל, שבמהלך השנים מצאו כאן דמויות שונות מעולם הספרות את שלוותם והתגוררו באי, ביניהם הלורד ביירון, המשורר הידוע והסופר תומאס מאן. מנגד, האי זכה לפרסום רב בבתי הקזינו ובתי הבושת המפורסמים שבו.


#ההמצאה החשובה שנולדה באי לידו
בלידו נולדה המצאה שימושית שזכתה לפופולאריות בכל העולם. מדובר בבריכות השחייה החיצוניות, שלנו נראות כל כך טבעיות אבל עד המאה ה-19 לא היו נפוצות ולמעשה נולדו כאן, במתכונת הפופולארית שאנו מכירים עד היום.

עובדה זו היא שיצרה מאז את המונח "לידו" באנגלית הבריטית, מונח המשמש כיום לא רק לבריכות שחייה תחת כיפת השמיים, אלא גם ל"סיפוני הלידו" שבאוניות התענוגות בעולם.

עם השנים המושג אף החל לשמש לתיאור של אזורי בילוי ותענוגות באופן כללי. זו ככל הנראה הסיבה שהמילה "לידו" השתלבה באיטליה כחלק משמות של חופים רבים והפכה מזוהה עם אזורי בילוי יוקרתי שונים.


#מה רואים?
לאי לידו 3 חלקים. חלקו הדרומי נקרא אלברוני (Alberoni) ובו משחקים בעיקר גולף. בחלק זה שוכן גם אחד מחופי הרחצה הגדולים והציבוריים של האי.

במלמוקו (Malamocco), החלק המרכזי שלו, החלה ההתיישבות בלידו. בעבר שכן בו בית הדוכס של ונציה, הדוג'ה. ברבות השנים הוא עבר להתגורר בארמון הדוג'ה שבוונציה עצמה.

בחלק הצפוני, ששמו הוא לידו (Lido), כשם האי, נמצאים המלונות ובתי קזינו והבידור. זהו האזור שבו מתקיים פסטיבל הסרטים של ונציה. גם בחלק הצפוני יש חוף רחצה ציבורי וגדול.

החופים החוליים והמפורסמים של לידו מתפרשים לאורך רצועת החוף שלו, הפונה לים. רובם בבעלות בתי המלון הפרטיים שעל החוף ומשמשים בעיקר את התיירים הלנים בהם.

לאורך רצועת החוף הארוכה מתמשך הגראן ויאלה (Gran Viale), הרחוב הראשי הארוך והגדול, שלאורכו מאות חנויות, מסעדות, מועדונים, ברים ולא מעט מלונות.


#טיפים
סצנת הבילויים באי פורחת במועדונים השונים שעל יד החוף. כאן תוכלו ליהנות מבילויים וחיי לילה מהנים מאד.

הגיעו ללידו באמצעות ואפורטו, סירת האוטובוס.


מבט מהאוויר על לידו האי:

https://youtu.be/cDw_HWpSODo


חופי לידו:

https://youtu.be/jlvlslfaKoo


ואוטובוס המים ללידו:

https://youtu.be/1aN0bCN0-5k
האי ג'ג'ו
האי ג'ג'ו
#על האי שהוא לוע של הר געש

האי הדרומי ג'ג'ו (Jeju island) הוא אי געשי, בעל יופי נדיר, שרבים רואים בו את המקום היפה ביותר בדרום קוריאה. האי הוא גם המקום הכי מתויר כאן ולא לחינם, שכן הוא נמנה על רשימת "שבעת פלאי עולם הטבע".

נמצא כ-100 ק"מ מהחוף הדרומי של קוריאה, האי ג'ג'ו הוא מקום משופע באתרי טבע נפלאים. הוא מהווה מוקד משיכה לתיירים מכל העולם. גם בקוריאה עצמה אוהבים אותו מאד ובכל שנה מגיעים אליו המוני זוגות לבלות ירח דבש.

האי עתיר ביערות פראיים. יש בו מפלי מים יפים להפליא ומערות לבה מפותלות. מאות זני צמחים נדירים ומיוחדים גדלים בג'ג'ו. בזכות מראהו הייחודי, בחסות הרי הגעש המרשימים הנישאים בו, הוא הוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.


#מה תראו כאן?
האי ג'ג'ו מלא בחופי ים מקסימים, מפלים, מערות לבה, לצד מגוון של נופים עוצרי נשימה ואתרי טבע מרשימים במיוחד.

בין האטרקציות שבאי תמצאו לא מעט דברים מיוחדים. תוכלו להתרשם כאן ממפל המים היחידי באסיה שנשפך ישירות לים הפתוח. כאן תתרשמו ממערת הלבה הארוכה בעולם, מלוע של הר געש הנושק לים ומההר הגבוה בדרום קוריאה, הר האלה. במאמץ מסוים ותוך שחרור מרץ, תוכלו לטפס עליו.

באי גם מוזיאונים רבים ומוקדי בילוי תוססים ומלהיבים. כאן תוכלו לחזות ב"נשות הים" המיומנות בצלילה חופשית ושולות פירות ים ממעמקים. יש העולים בג'ג'ו אל פסגת הזריחה (Sunsethill). זהו אתר מורשת טבע עולמי, שנמצא ממזרח לג'ג'ו. ממנו תצפו בנוף האוקיינוס עוצר הנשימה. המשקיענים ממש יגיעו לכאן לפנות בוקר ויזכו באחת הזריחות היפות בעולם.


#על נשות הים שבאי ג'ג'ו
האי ג'ג'ו ידוע בין השאר, ב"איניאו", "נשות הים" שלו. אלה נשים מבוגרות שנוהגות לצלול בצלילה חופשית ולשלות חיות ים ממעמקים.

הנשים הללו, שמעמדן הפוך מזה של האישה בקוריאה, יכולות לשהות במעמקים למשך זמן רב ולצוד בתוך כך את פירות הים.

אגב, תופעת ה"איניאו" נולדה כשהנשים בג'ג'ו נהגו לצוד בעצמן את האוכל, בזמן שהגברים יצאו למלחמות. כיום, מן הסתם, המצב אינו כזה, אבל לצורכי שעשועים ותיירות המסורת ממשיכה. תוכלו לחזות במופע הייחודי במקומות שונים ברחבי העיר.


#טיפים
למבקרים באי המעוניינים בטרק נפלא, שווה לברר על טרק באלאסאן. מדובר באחד הטרקים השווים והנהדרים במזרח הרחוק. במהלכו תוכלו לטפס אל האגם שבמרכז הר האלאסאן, שנמצא בלב האי ג'ג'ו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/u_Q7Dkl7AIk


הטבע הנהדר:

https://youtu.be/fTdCq04MQ3c


וטיול באי:

https://youtu.be/91eE7E5K_1U
האי גרנוויל
האי גרנוויל
#על אי האוכל הנפלא שבלב ונקובר

האי גרנוויל (Granville Island) הוא אי קטן, הממוקם בצידו הדרומי של מפרץ פולס קריק (False Creek). בינו לבין הדאון-טאון של ונקובר מפריד רק נהר ושני גשרים מחברים ביניהם, כשעל המערבי מהם ניתן לעבור ברגל.

האי הזה, בעבר אזור תעשייה מוזנח ומלוכלך, הוא היום מקום שחובה לבקר בו. יש כאן שלל חנויות מעוצבות, גלריות מתוקתקות, אמני רחוב מלהיבים, גינות יפות, פארק מים קייצי, מבשלת בירה ואווירה מעולה.

גרנוויל מפורסם במיוחד בשוק האוכל והאמנות שלו. לצד שוק איכרים משגשג, עם מסעדות, דוכני אוכל והרבה מוצרי מזון מקומיים, נמכרות כאן עבודות יד ודברי אמנות מיוחדים, קרמיקה, זכוכית, אביזרי אופנה ועוד. זהו מקום שחובה לבקר בו.


#מה אפשר לראות כאן?
באי גרנוויל תוכלו לראות כמה אטרקציות:

שוק גרנוויל (Granville Island Public Market) - שוק המזון המקורה שנחשב לאטרקציה הכי מפורסמת שבאי.

שוק הילדים של גרנוויל - שוק לילדים ולמשפחותיהם, שמציע 30 חנויות ופעילויות לילדים, בצירוף חוויות שונות לקטנטנים.

פארק המים של האי גרנוויל (Granville Island water park) - פארק מים נחמד שפעיל בחודשים מאי-ספטמבר ונמצא ליד שוק הילדים.

שייט בסירה - בו ניתן לשכור סירות לשייט עצמאי או להצטרף לשייט קבוצתי.

מבשלת בירה - מבשלת גרנוויל (Granville Island Brewing Co) שבה ייהנו כל חובבי הבירה, מהיכרות עם שלבי הכנת הבירה וטעימות ככל הבא לפה.


#תולדות האי גרנוויל
קשה אולי לדמיין אבל האי גרנוויל היה בעבר אזור תעשייה אפור ומלוכלך. אז שכנו בכל אזור גרנוויל בעיקר מפעלים מוזנחים ומבנים מתפוררים ונטושים, שהלכו והתדרדרו והכילו אוכלוסייה ענייה ואפילו פשע.

רק בסוף שנות ה-70, חודש האי ועבר מתיחת פנים משמעותית. בהחלטה של השלטון המקומי בעיר ובתנופת שיפוצים אדירה, האי הפך לאזור תיירותי ומגנט לתושבי העיר בסופי שבוע ובשעות הפנאי שלהם.

כך הפך בשנות ה-70 מה שהיה בעבר אזור תעשייה, מלא במפעלים עלובים ובתי מלאכה ישנים, למתחם נהדר, של בילויים ותיירות, עם המון מסעדות מצוינות, תיאטראות, גלריות וסדנאות אמנים.

היום האי גרנוויל נחשב לאבן שואבת בוונקובר, הן לתיירים והן למקומיים. נגני רחוב מנגנים בו בכל פינה, אוכל מצוין נמכר בו בשוק האוכל המגוון, בשוק הילדים שבו יש שלל חוויות לילדים והאווירה הכיפית שורה בו בכל מקום.


#טיפים
הכניסה לאי ללא תשלום.

בואו ללא רכב, מכיוון שהחנייה בו מצומצמת. עדיף בסירות Sea Bus או ברגל מהדאון טאון.

בעונת הקיץ פועל כאן פארק מים קטן, שהכניסה אליו חינם.

מרכז המידע של האי למבקרים נמצא ברחוב ג'ונסטון 1592 Johnston St.

חנויות רבות סגורות בימי שני, כך שעדיף להגיע בימים אחרים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/l0UyKl9nUs0


האי מאפיה
האי מָאפְיָה
#על גן העדן של הצוללנים

להסתבך עם המאפיה הזו לא יזיק לכם בכלל, שכן האי מָאפְיָה (Mafia) הוא אחד האיים הטבעיים והשמורים של זנזיבר.

כי מאפיה מצטיין בשוּניות אלמוגים נדירות ביופיין ובמים צלולים במיוחד, מה שהופך אותו למגנט ששואב אליו צוללנים וחובבי צלילה מכל רחבי העולם.

בריף האלמוגים של האי תוכלו לראות להקות של דגים טרופיים, כרישים, כרישי לווייתן, צבי ים, מנטות, צלופחים ועוד. גם מאותגרי הצלילה המקצועית יקבלו כאן מסכות ושנורקלים שיאפשרו צפייה בדגים הצבעוניים ובבעלי החיים הימיים ששוחים בקרבת החוף.

אחרי השחייה והצלילה או השנירקול כאן, תוכלו להבין את הקסם של האי הקטן וכיצד הפך המקום לאחד מאתרי הצלילה הטובים בעולם. תיהנו!


#טיפים
לא צוללנים? - תוכלו להצטייד במסכה ושנורקל.


מבט מקרוב בכריש הלווייתן שבמימי האי:

https://youtu.be/E9tpPWK7sag


וסיור קטן במאפיה ובאי הסמוך לו חולה:

https://youtu.be/e3W-WiWgt8I
אי האסירים
#על אי האסירים, העבדים והצבים, שהיה לאתר נופש קסום

"אי האסירים", או "אי העצורים" (Prison Island), הוא אי במרחק של חצי שעת הפלגה מעיר הבירה סטון טאון. במקור יועד האי לשמש כבית כלא לאסירי זנזיבר ולעבדים שהובאו לאיים בתקופת סחר העבדים. כאן נכלאו עבדים שניסו לברוח ופושעים רגילים מהארכיפלג, לצד מי שסר חינם בעיני הסולטן של זנזיבר.

ההיסטוריה של האי הזה מפותלת. מה שהיה לתחנת הסגר לאפריקאים שנתפסו ביבשת ויועדו להיות עבדים, הפך בהמשך לתחנת הסגר לחולים. בעת ששלטה כאן האימפריה הבריטית, נבנה כאן גם בסיס צבאי בריטי, שאת שרידיו יתכן שתוכלו לראות בסיור קצר באי.

כיום משמש אי האסורים כאתר נופש פופולארי ובעל חופי טורקיז שלווים ונופים מהממים. בין ענפי העצים הגדולים שכאן תוכלו לשמוע לעתים את ציוץ הציפורים. אתם יותר ממוזמנים לנוח בחוף הקסום, אל מול המים הצלולים ולנשום אוויר צח, כיאה לחופשה אמיתית. חובבי הצלילה יכולים לשכור כאן שנורקלים ומסכות, או ציוד צלילה ולצפות בשוניות האלמוגים הנהדרות המקיפות אותו.

אבל יותר מכל האי ידוע כיום באוכלוסיית צבי היבשה הענקיים שחיה בו. אמנם המקום מוצג לעתים כשמורה של צבים, אבל נראה שהוא קודם כל אטרקציה תיירותית, המושכת לכאן המוני תיירים בכל שנה. חשוב לדעת שצבי היבשה הענקיים שכאן אינם שייכים לזנזיבר. הם הובאו לכאן מאיי סיישל, שם הם התפתחו מזה 100 מיליון שנים.


#טיפים
בשובכם בערב, אל תחמיצו את המראה הנפלא של עיר האבן, השטופה באור השמש השוקעת במערב.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/iBOuFlPMLek


הצבים שבאי האסירים:

https://youtu.be/ZlziW4Xv41w
בּוּרָאנוֹ, אי התחרה
#על אי התחרה הצבעוני שליד ונציה

האי בּוּרָאנוֹ (Isola di Burano), "אי התחרה" של ונציה, הוא אי שקט וססגוני השוכן בלגונה של ונציה, במרחק של פחות משעה בסירה מהעיר. בנוסף לרקמת התחרה המיומנת של נשות האי, בוראנו ידוע בבתיו הצבעוניים, שעל גדות תעלות המים העוברות ביניהם, צמודים זה לזה ויוצרים מניפת צבעים יפה להפליא.

כל בית ומבנה כאן צבוע בצבע אחר. בוראנו מתאפיין בשלווה ובשקט השוררים בו, שהם כה מנוגדים לרעש ולהמולה של ונציה השכנה והומת התיירים.

אמנם גם כאן ישנן תעלות, שעליהן נמתחים גשרוני הליכה צרים, אבל הקצב כאן איטי ונינוח. סירות עוגנות ברוגע, בתעלות המים, לצד הבתים הצבעוניים, כשהן ממתינות בשלווה

בוראנו הוא פנינת יופי שתשאיר בכם זיכרונות וגעגועים, עוד הרבה שנים אחר כך. כאן תהנו מביקור שליו ורגוע באי נעים. זה מתחיל מההפלגה אל האי, דרך השיטוט הרגלי המהנה ברחובותיו מלאי הצבע, דרך מוצרי התחרה (Lace) האמנותיים שמייצרות נשות האי והאוכל הטעים שבו.


#פרנסת האי - דיג ורקמה
מחוץ לתיירות, מהעיסוקים המרכזיים באי של ימינו, עוסקים תושבי האי החביבים ומסבירי הפנים, גם בדיג וברקמה. את שלל הדייג כאן תאכלו בתור מאכלי ים ודגים טריים, המוגשים במסעדות הקטנות הפזורות ברחבי האי בוראנו, לצד פסטות טעימות, קפה איטלקי וגלידה.

אבל אם האי מוראנו ידוע בתעשיית הזכוכית שפרחה בו, בבוראנו שגשג דווקא ייצור התחרה. שמו של האי בוראנו יצא למרחוק באומנות מעשה ידיהן של רוקמות התחרה שפרחה כאן. כי חוץ מהמראות והצבעים של בתי האי, דווקא התחרה של בוראנו היא שהפכה כאן לידועה בכל אירופה. זה קרה כשהחל מהמאה ה-16 פיתחו נשות האי מיומנות באמנות רקמת התחרה ויצרו דוגמת רקמה ייחודית ובעלת רמה, עדינות ואיכות, שזכתה לשם "פונטו אין אריה" (Punto in Aria), שפירושו "נקודות באוויר".


#שיטת הצבעים של האי
מכל חלון באי נשקף פסיפס הצבעים הייחודי של בוראנו, המנוקד בבתים ססגוניים. יש כאן מיקס מטורף של צבעים וגוונים, אבל תופתעו לשמוע ששום דבר כאן לא נצבע במקרה.

אולי קשה להאמין, אבל הבתים באי בוראנו לא צבועים כראות עיניהם של בעלי הבית. התקנות באי מחייבות כל בעל בית מגורים או עסק, המבקש לצבוע את המבנה שבבעלותו, לשלוח בקשה בכתב למנהלת האי ולקבל אישור רשמי לכך. האישור שיינתן יכלול את רשימת הצבעים שממנה יוכל לבחור את הצבע לבניין שלו או שלה.

השליטה הריכוזית הזו על צבעי הבניינים בבוראנו מתבססת על פאלטת צבעים עתיקה, מעין "מפת צבעים" השומרת על יופיו המאוזן של האי הססגוני ומוודאת שטעם רע של מי מהצובעים, לא יקלקל אותו.


#טיפים
קחו את השייט הזול יחסית, של כ-45 דקות, אל בוראנו ותרוויחו הצצה לאיים נוספים בדרך.

צלמו - באי הפוטוגני הזה יוכל גם צלם מתחיל לצלם תמונות מרהיבות!

קנו בזהירות - לא מעט מעבודות התחרה הנמכרות כאן, הן עבודות זולות המיובאות ממרחקים.

מבוראנו אפשר להגיע דרך גשר אל האי הקטנטן והירוק מזורבו (Mazzorbo).


מבט מקרוב על האי בוראנו:

https://youtu.be/pEDMEOSWjkY


ועוד מבט:

https://youtu.be/1UBvDcELYec
אי המלחמה הגדולה
#על האי שבמרכז הדנובה בבלגרד


האי הידוע בשמו "אי המלחמה הגדולה" (Great War Island), ששמו בסרבית הוא "וליקו רטנו אוסטרבו" (Veliko Ratno Ostrvo), ידוע בבלגרד כאי שממנו תכננו הטורקים להסתער על המבצר של בלגרד, כשהתכוננו לכיבוש העיר.

בסופו של דבר הכיבוש העות'מני של בלגרד הושלם, לאו דווקא מכאן, אבל מי בכלל מתעסק בו כאן בימינו, כשבאי הנפלא, שנמצא בדיוק בנקודה שבה מתמזגים נהרות הדנובה והסאבה, מתקיימת שמורת טבע נפלאה, שבה חיים מאות מיני וזני ציפורים.

כמו בכל שמורת טבע, באי המלחמה הגדולה של בלגרד ניתן לסייר ולשהות, אך אין בו מגורים או שינה.


מבט מקרוב על האי ונופיו:

https://youtu.be/PlKafjrKj64


ומבט מרחוק על האי:

https://youtu.be/EGQTa0MyDpo
האי אדה ציגאנליה
#על האי שהוא אזור הנופש והספורט של הבלגרדאים


אם אתם מתלבטים מה לעשות בוויקנד בבלגרד, האי אדה ציגאנליה (Ada Ciganlija) הוא מקום נהדר לבלות בו את שעות אחר הצהריים של סוף השבוע, במיוחד אם קרני השמש מחממות את העיר בסופשבוע חורפי, או במקרה שמדובר בשעות הנעימות של הקיץ.

האי, ששטחו כשמונה קילומטרים רבועים, מכונה בפי תושבי בלגרד פשוט "אדה". האי נמצא במרכזו של נהר הסאבה, שעובר בעיר, קילומטרים ספורים ממפגש הנהרות עם הדנובה.

אדה הוא אזור הנופש האהוב בעיר. בימי הקיץ, עמוסים חופי האגם המלאכותי, במשתזפים ומתרחצים במים הקרירים. על הטיילת הארוכה שלו עושים המקומיים לאורך השנה פעילויות ספורט, כמו ריצה והליכה, ליד רוכבי אופניים וגולשי רולר בליידס צעירים. במקום גם מגרשי כדורגל, טניס וכדורעף, קיר טיפוס מלאכותי, מתקן באנג'י נהדר, מגרש גולף ועוד.

לצד הטיילת ניצבים חופי החול של האי, שאורכם מעל 7 קילומטרים. לצידם יש מדשאות, מתקנים לפעילות ספורט ימי, מתקני פיקניק ועוד.

וכמובן שלאורך חופי האי יש גם שלל בתי קפה ומסעדות צפות, הממוקמות בחלקן על סירות גדולות העוגנות בתוך המים.


מבט מקרוב על האי והחוף שבו:

https://youtu.be/Hjs5syzjHjg


ומבט מהאוויר:

https://youtu.be/MBuI0jEeT3w
האי לנטאו
#על האי הגדול בסביבות הונג קונג

האי הגדול ביותר מבין 235 האיים הפזורים סביב הונג קונג, הוא האי לנטאו (Lantau Island). הוא נמצא במרחק של חצי שעה של שיט וכ-10 קילומטרים ממערב לאי הונג קונג.

האי לנטאו ממוקם בשפך נהר הפנינים. שטחו כ-147 קמ"ר, שזה כפול משטחו של האי הונג קונג. לאנטאו איילנד Lantau Island הוא הגדול ביותר מבין 235 האיים הפזורים סביב הונג קונג. לנטאו, עם זאת, מורכב ברובו מאזורים כפריים, עם אוכלוסיה קטנה.

כמובן שהאטרקציה הגדולה של האי הוא פסל הבודהה, שהוא הגדול באסיה והגדול מסוגו בעולם. מרבית האי מהווה פארק לאומי ושמורת טבע. ניתן לטייל בו טיולים רגליים נהדרים, לרבוץ על החוף ולשוטט בכפרי הדייגים הציוריים.

בסוף שנות ה-90, עם השבת הונג קונג לשליטה סינית, החל לפעול כאן נמל התעופה המודרני צ'ק לאפ קוק (Chek Lap Kok). מאז נבנו כאן מנהרות תת-ימיות וגשרים נהדרים, המקשרים בינו לבין חצי האי קאולון (Kowloon) והונג קונג.#מה יש באי?
בין האתרים השווים על האי תמצאו את כפר הכלונסאות טאי-או, את המנזר הבודהיסטי פו לין, את הכפר טונג-צ'ונג ואת מפרץ סילברמיין. גם חוף מואי וו שבצדו המזרחי של האי, הוא נהדר, אם כי תיירים כמעט ולא מגיעים אליו. יש בו טבע נפלא, כפרים שלווים, חוות אורגניות ומגדלי תצפית עתיקים, מתחילת המאה ה-20.

בקצה הצפון מערבי של האי נמצאים גם נמל התעופה של הונג קונג וגם דיסנילנד הונג קונג, פארק השעשועים המצליח של דיסני.

אבל האטרקציה המפורסמת והמוצלחת ביותר בהונג קונג היא ללא ספק פסל הבודהה הגדול (Po Lin Monastery), שתיירים ובודהיסטים רבים מגיעים אליו מכל רחבי העולם. גובהו 34 מטרים ומשקלו, הקרוב לרבע טון, מעמידים אותו כאחד מפסלי הבודהה הגדולים בעולם. למרגלותיו נמצא מקדש פו-לין.


#טיפים
מואי וו שבמזרח האי הוא אזור טבע נהדר עם מפלים, הרבה ירוק ומים וכפרים קטנים ולא ממוסחרים. שווה לאוהבי הטבע!


הנה הבודהה הענקי:

https://youtu.be/oebopaol9zM


הטבע של האי כולל מואי וו:

https://youtu.be/NJeIM8c60eo
האי סלוטסהולמן
#על אי המבצר הימי-ביניימי שהיה לבסיס השלטון הדני בקופנהגן

האי סלוטסהולמן (Slotsholmen), "אי המבצר" של קופנהגן, הוא דוגמה למקום ששומר על הרלוונטיות שלו כמעט מילניום שלם. זהו אי מרובע, שרק תעלות מפרידות בינו לבין שאר העיר, המקיפה אותו מכל צדדיו. הסיכוי גבוה שבמהלך טיול בו, לא תרגישו שמדובר באי.

באי שבמרכז קופנהגן, יושב כיום הפרלמנט של דנמרק. באי הזה גם מקיימת משפחת המלוכה הדנית את הנשפים ואת קבלות הפנים שלה.

אבל כאן, באי הזה, נבנה עוד בשנת 1167 המבצר הראשון באזור. הוא הוקם בידי אבסאלון, מייסד קופנהגן ונועד להגן על העיר החדשה שהקים (קופנהגן) ועל הנמל הקטן שלה. האיום העיקרי באותם ימים על העיר היה מפני שבטים סלאביים שהתגוררו בחוף הדרומי של הים הבלטי ונקראו וונדס (Wends).

שרידי אותו מבצר קדום, שנבנה אז על האי סלוטסהולמן, כבר אינם נראים כאן. אבל הם קיימים עדיין בחלקם ונמצאים ממש מתחת לארמון כריסטיאנבורג (Christiansburg), הניצב כאן בימינו. בביקור בארמון תוכלו לרדת ולראותם במרתפי הארמון, תמורת תשלום קטן.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/fbdHBm5lxYc


ביקור במקום:

https://youtu.be/7sW8g3EvDWk
איי הנסיכים
#על האיים של ים השיש

בים השיש, הוא ים מרמרה שבסמוך לאיסטנבול, נמצאת קבוצה של 8 איים שנקראים "איי הנסיך" (Prince's Islands) או הנסיכים. ארבעה מהם מיושבים ושלושה, בּוּיוּקָאדָה, בּוּרְגַז והֵיְיבֶּלִי אדה, הם אתרי תיירות פופולאריים של ממש. באחרון אגב, נמצא בית הספר הימי של טורקיה.

השקט והרוגע באיים מהווים ניגוד לרעש וההמולה של העיר. ביחד עם האווירה השלווה של איים והים שמסביב הם הפכו את איי הנסיך למקום נופש מועדף על תושבי איסטנבול ותייריה.

בימי האימפריה הביזנטית האיים הללו שימשו כמקום גלות לנסיכים ונסיכות שלא זכו לשלטון והקיסר לא רצה בסביבתו. אז גם נבנו באיים לא מעט כנסיות ומנזרים והם כונו "פפאדוסיניה", בעברית "איי הנזירים". במאה ה-19 החלה כאן ההתיישבות המודרנית, כשהמתיישבים היו בעיקר מהגרים, ביניהם יוונים, יהודים ארמנים ומעט טורקים אמידים.

הגדול מבין האיים הוא בּוּיוּקָאדָה (Büyük Ada).


#טיפים
ניתן להגיע אל האיים המיושבים במעבורות מכל רציפי איסטנבול.

המעבורת הזו היא גם דרך להרוויח באותו כרטיס לא יקר גם שיט על הבוספורוס.

שווה לבקר ביותר מאי אחד, כי הם שונים באופיים.


מבט מקרוב על איי הנסיך:

https://youtu.be/rZCnU9QWVmU


האי קינאלי:

https://youtu.be/CP7vZ-yd6bw


הייבלי אדה:

https://youtu.be/O7T6jM5u670


בורגז:

https://youtu.be/Wgl5AYMeMcg
האי תִירַאסְיָה
#על האי השליו והתמים שמנגד
תִירַאסְיָה (Thirasia) הוא אי קטן שנפרד מסנטוריני במהלך רעידת האדמה שהתרחשה באזור בשנת 236 לפני הספירה.

ביקור כאן מגלה למטיילים אי תמים ושליו יותר מסנטוריני הסוער והומה האדם, אי יווני כמו שהיה פעם האי העיקרי של סנטוריני. הכל כאן מתנהל בקצב אחר. הטברנות המשפחתיות, המקומיים מסבירי הפנים והבתים המעוצבים בצניעות כפרית.

קחו כמה שעות, אם יש לכם זמן, וטפסו לראש הצוק, ברגל או על גבי חמור. הפרס יהיה הנוף המהמם שייפרש לפניכם. למעוניינים, יש גם מיניבוס אל ראש הצוק.

אחרי שיטוט בכפר שבראש הצוק, מַנוֹלַאס (Manolas), שבו לארוחה טובה וזולה באחת הטברנות הנעימות שבו.

אל תיראסיה תגיעו בהפלגה מהנמל העתיק של פירה או מנמל אַמוּדִי. ניתן להגיע אליו ישירות או במסלול שיכלול גם ביקור באיי הר הגעש הקטנים ובמעיינות החמים.


האי סימי
#על אי יפהפה שהיה היה מרכז של ספוגים

במרחק שעה אחת של שיט מנמל מנדראקי, פחות מ-40 קילומטרים מרודוס, שוכן האי סימי (Symi) שהוא אי יווני שליו, עם אווירה נהדרת ובתים צבעוניים ויפים להפליא. אם תרצו לטייל ביוון אמיתית ורגועה מפיצוץ התיירים של רודוס - זה היום שלכם!

העבר של סימי כלל הרבה צוללי ספוגים, שהיו מומחים לשליית ספוגים טבעיים מהים. המסחר בספוגים אלו, טרם המצאת הספוגים בייצור תעשייתי, היה ער ותושבי האי התפרנסו מהם היטב, כמו גם מדיג וימאות, שכן רבים מהגברים כאן היו ימאים וספנים שהתפרנסו מהים בדרכים שונות.

בזכות אותם ספוגים, אגב, הפך האי הקטן בעבר לאחד מהאיים העשירים מבין איי הדודקאנס. ימי השפע הללו היו טובים לכלכלתו ולקהילה בו, שלפני מלחמת העולם השנייה מנתה קרוב ל-30 אלף איש. רבים מהסוחרים שמוכרים ספוגים בנמל היפה של האי יספרו לכם ברצון על תעשיית הספוגים הטבעיים של פעם.

האי נולד בתקופה בה שלטה באזור האימפריה הרומית. הוא נשלט על ידי הביזנטים ובמאה ה-14 על ידי האבירים של המסדר ההוספיטלרי. סימי נמצא כיום בתהליך של זינוק בתיירות אליו. זו הפכה אותו בהדרגה למוקד עניין מלא חיים, גם אם בעיקר של תיירים המגיעים אליו למספר שעות וחוזרים לרודוס.


#מה לעשות כאן?
טיילו בסמטאות העיר סימי ותהנו מאי יווני אותנטי ונעים להפליא. שבו לאכול בטברנה של מאנוס (Manos fish tavern), המסעדה הטובה באי, שיושבת ממש על שפת המים.

אם יש לכם זמן לכך, אל תהססו. שכרו קטנוע וצאו לכפרים שמסביב, כמו יאלו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/YeeBn2PilZs


שיט מסביב:

https://youtu.be/tExoLIYYSa0


והתמונות של סימי נהדרות:

https://youtu.be/9z4ozt-jXVQ
אי המוזיאונים
#על האי עם המוזיאונים החשובים של גרמניה

אי המוזיאונים הוא מוקד התרבות של ברלין. מספר מוזיאונים חשובים בתחומי האומנות והמדע נמצאים על האי הטבעי הזה, הממוקם על נהר השְפְּרֶה משנת 1830 ונחשב מושא גאווה לתושבי ברלין.

ביניהם נמצא את מוזיאון העתיקות המפורסם מוזיאון פֶּרְגַמוֹן (Pergamon), שבו נמצא אחד מאוספי העתיקות החשובים ביותר בעולם.

כמו כן על האי נמצאים עוד כמה מוזיאונים:

הגלריה הלאומית הישנה - שמציעה אמנות גרמנית מהמאה ה-19.

המוזיאון החדש - שבו אמנות מצרית עתיקה, אוסף פפירוסים עתיקים, מוצגים פרהיסטורייים ועתיקות מהתקופה הקלאסית. הפריט המפורסם ביותר במוזיאון הוא פסלה של נֶפֶרְטִיטִי (Nefertiti) מלכת מצרים.

מוזיאון בודה - מוזיאון המוקדש לאמנות ביזנטיון, אמנות ימי הביניים ולאמנות של ראשית העת החדשה.

בשל החשיבות הארכיטקטונית של מבני המוזיאונים עצמם, האי כולו הוכרז כאתר מורשת עולמית. בפארק הגדול והנעים שעל יד רחבת המוזיאונים הגדולה, פארק "לוסטגארטן", תוכלו לנוח מעט בין השיטוט במוזיאונים.


# ההיסטוריה של אי המוזיאונים
את יסוד אי המוזיאונים הגה המלך פרידריך וילהלם ה-4, במחצית הראשונה של המאה ה-19. הוא החליט להקים מתחם מוזיאונים, שאליו יעביר את אוספי בית המלוכה לסוגיהם, החלטה נדיבה שמטרתה לאפשר לציבור הגרמני ליהנות מאוצרות הממלכה שהצטברו אצל המלכים במהלך הדורות.

לשם כך בחר המלך בצידו הצפוני של האי בתוך ברלין שנוצר בין הזרועות של נהר השְפְּרֶה, שעובר בעיר. הוא הורה לאדריכל שִינְקֶל, שאותו העריך ואהב את עבודותיו, להקים את המוזיאון הראשון על "אי המוזיאונים".

לפני ההפצצות מלחמת העולם השניה, הוציאו השלטונות את מרבית התכולה של המוזיאונים אל מחוץ לאזור ברלין. זאת בכדי להגן עליהם מהרס. דברים שלא ניתן היה להוציא מברלין, כוסו בשקים. בהפצצה האחרונה על ברלין במלחמה, החריבו האמריקאים את האי לגמרי. העובדה שרוב המוצגים הוצאו ממנו לפני ההפצצות, שמרה עליהם מהשמדה גמורה.


#מבט מקרוב על אי המוזיאונים:

https://www.youtube.com/watch?v=iQJ6xIdMgtk
ליברטי איילנד
#על האי של פסל החירות
"אי החירות" הוא המוכר והידוע מבין האיים המצויים בנמל ניו יורק. הוא מהווה את אחד הסמלים הפופולריים והמוכרים ביותר של העיר.

האי נמצא בשפך נהר ההַדְסוֹן. הוא היה בשליטת הולנד, בריטניה, ארה"ב ולתקופה מסוימת אף בשליטת צרפת. בעבר שימש האי גם כמוצב צבאי בשם פורט ווד. בשל הצורה במיוחדת שלו הוא זכה אז לכינוי "מוצב הכוכב". במהלך השנים זכה האי ללא מעט כינויים, כמו הכינוי האינדיאני "מיניסאייס" (האי הקטן) או כינויים אחרים, כמו "הקונכייה הגדולה", "אי האהבה" ועוד.

כיום האי שייך לממשל הפדרלי של ארה"ב. מאז אירועי הטרור שהתרחשו ב-11 בספטמבר של 2001, הוא נשמר 24 שעות ביממה על ידי משמר החופים של ארה"ב.


#היסטוריה באי החירות
בשנת 1746 רכש את האי ארצ'יבאלד קנדי (Archibald Kennedy), בסכום של 100 לירות שטרלינג, בשביל לבנות בו בית קיט. אולם המדינה החרימה חלק מהאי במטרה להקים במקום תצפית להזהרת הערים הסמוכות מפני פלישת אויב.

בשנת 1756, בשל מגיפה שהתפרצה בפילדלפיה, השתמשו באי כמחנה הסגר לבידוד מחלת האבעבועות. בשנת 1759 רכשה ניו יורק את האי בסכום של 1000 לירות שטרלינג.

היום ניתן לראות על האי את פסל החירות ולא מתגוררים בו אנשים. ניתן להגיע אליו באמצעות מעבורת, שיוצאת מבאטרי פארק באי מנהטן וגם מליברטי סטייט פארק בג'רזי סיטי שבניו ג'רזי.

בשנת 1877 הציע פרדריק אוגוסט ברתודלי להקים את הפסל "חירות המאירה את העולם". כן, כך הוא נקרא בימים ההם, עד שבשנת 1916 ניזוקו האי והפסל, בפיצוץ בלק טום.

בשנת 1924 הפסל הוכרז כאתר לאומי ובשנת 1933 עבר האי לשליטת משרד הפנים ומנוהל מאז על ידי מחלקת הפארקים הלאומיים. עד היום השרידים מאותו מוצב משמשים כבסיס לפסל, אך מרבית מה שהיה כאן נהרס בשנים 1944-1950.


#איך נפגע פסל החירות בפיצוץ בלק טום?
פיצוץ בלאק טום היה מעשה חבלה של סוכנים גרמנים, שהתבצע בג'רזי סיטי שבניו-ג'רזי, ב-30 ביולי 1916.

מטרת הפיצוץ הייתה לפגוע בתחמושת אמריקנית שהייתה בדרכה לבעלות הברית במלחמת העולם הראשונה. התקרית הזו, שהתרחשה בטרם הצטרפה ארצות הברית באופן רשמי למלחמה, מפורסמת בנזק שהיא גרמה לפסל החירות.
אי הטִיבֶּר
#על האי

על נהר הטִיבֶּר, הנהר השלישי באורכו מכל נהרות איטליה, תוכלו לראות את האי שצורתו מוארכת. אורכו כ-270 מטרים ורוחבו כ-67 מטרים.

האי מוכר גם בכינויו "האי בין שני הגשרים", כיוון ששני צידיו חוברו לשתי גדות הנהר באמצעות גשרים - גשר ארבעת הראשים וגשר קסטיוס.

מדי שנה, בחודשי הקיץ, נערך באי פסטיבל הסרטים "איסולה דל סינמה". מוצגים בו סרטים איטלקיים קלאסיים ומודרניים, לצד סרטי קולנוע בינלאומי. הללו מוקרנים בפסטיבל על מסכים גדולים, ברחבי האי, מתחת לכיפת השמיים.


#תולדות אי הטִיבֶּר
בשנת 291 לפנה"ס נבנה על אי הטִיבֶּר מקדש לאל הרפואה אסקלפיוס ולכן האזור כולו הפך למקודש. באותה תקופה היו מגיעים אליו חולים ובעלי מום בכוונה להתרפא.

המסורת הרפואית של המקום נמשכת עד היום. בין היתר, אגב, תוכלו למצוא כאן גם בית חולים יהודי. בית החולים הזה הוקם בשנת 1881, בשל קרבתו של האי לאזור שהיה הגטו היהודי של רומא. האוכל בו היה אז כשר ולא היו בו סממנים נוצריים.


#האגדה על האי שנוצר במהפכה
אם אתם מחפשים אגדה או סיפור יותר צבעוני ליצירת האי הזה, האגדות הרומיות מספרות שההמון הסוער שהפיל את הטירן לוקיוס טארקוויניוס סופרבוס, המלך השביעי והאחרון של רומא, זרק את גופתו לתוך הנהר. העפר שהצטבר סביב הגופה ששקעה לתחתית הנהר, הפך להיות אי.
איל סן לואי
איל דה לה סיטה
האי מקאו
האי צ'אונג צ'או
אי הקדושה אָנַסְטַסְיָה


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.