» «

אי הקדושה אנסטסיה

אי הקדושה אנסטסיה
אי הקדושה אָנַסְטַסְיָה
#על האי הבולגרי המיושב היחידי

אחת החוויות המיוחדות בבורגס ובנסבאר היא לצאת לשיט אל האי הסלעי והיחידי שמיושב בצד הבולגרי של הים השחור, הוא האי של הקדושה אָנַסְטַסְיָה (St. Anastasia Island).

האי הזה הוא אי וולקני קטן השוכן במפרץ בורגס, המפרץ הגדול ביותר על חוף הים השחור הבולגרי. במהלך ההיסטוריה שלו שימש האי כמחבוא דתי, בית כלא מבודד ומקום שבו ישבו פיראטים. אחד מאלו, אגב, הסתיר בחולות האי אוצר זהב גדול שלפי האגדה לא נמצא עד היום.

האי עצמו נוצר מהתפרצות של הר געש. הסערות וגלי הים יצרו במהלך השנים תצורות סלע מרתקות בסלעים הוולקניים, דוגמת הדרקון, הפטרייה, שער השמש וספינת הפיראטים המאובנת.

באי, שנקרא על שם הקדושה אנסטסיה, תראו מוזיאון קטן על ההיסטוריה שלו וכנסייה יפה ולא גדולה, בה תוכלו להתנסות בשיקויים מצמחי מרפא שמכינים כאן. בקרו גם במגדלור המקומי שניתן אולי אף להיכנס אליו.

בנוסף לנוף המקסים והציורי שבו, יש באי מסעדות, פאבים וחדרים ללינת לילה.


#מה עושים כאן?
בביקור באי סנט אנסטסיה תגלו די מהר שהאי הקטן, בעבר מקום של גלות וכלא, הפך בימינו למקום אטרקטיבי ונעים לטיול.

חוף הים הקטן של האי הוא כיפי ונעים לשיזוף ולרחצה. גם הקפלה שוחזרה ומעניין לראות כאן את הכנסייה היחידה שנותרה על איי בולגריה, מאז ימי הביניים. בכל האיים האחרים נותרו מהכנסיות העתיקות בימינו רק חורבות.

המגדלור, המסמן את הדרך לספינות עד היום ושאורו נראה למרחק של 10 קילומטרים, נמצא בחלקו הצפוני של האי. הוא נחנך בשנת 1914 והחליף מגדלור ותיק משנת 1889, שנבנה על האי על ידי חברה צרפתית והיה מעין מוט ברזל בגובה של 40 מטרים מעל פני הים.

היום האי אנסטסיה הקדושה הוא אחד המקומות הרומנטיים בבורגס ביי. תוכלו לסעוד כאן במסעדות עם אוכל בולגרי אותנטי וטעים וב"אלקטרז" הבולגרי, במה שהיה מנזר מימי הביניים ושימש בתחילת המאה ה-20 כבית כלא, יש היום בית מלון.


#ההיסטוריה של האי
לאי הקטן הזה היסטוריה מעניינת. תגליות ארכיאולוגיות ומחקר תת-ימי שנערך כאן בשנת 1973 גילו שההתיישבות כאן החלה בעת העתיקה המאוחרת, במאות ה-4 ועד ה-6 לספירה.

מנזר סנט אנסטסיה פרמקוליטריה (בעברית מרפא) שעל האי, נבנה בימי הביניים והוא המנזר הבולגרי היחיד שהשתמר על אי, לפחות בחלקו, עד היום. העדות המוקדמת ביותר לקיומו כאן היא מהמאה ה-15. במהלך השנים המנזר הותקף בידי פיראטים ואגדות מספרות על המתקפה הזו ותוצאותיה.

בסוף המאה ה-17 סימן הקרטוגרף ההולנדי ניקולס ויטסן (Nicholaes Witsen) לראשונה את האי אנסטסיה הקדושה על מפת הים השחור.

בסביבות שנת 1920 ננטש המנזר שעל האי כשהמבנה שלו הפך לכלא. כאן נאסרו באותה תקופה קומוניסטים והאי של הקדושה אנסטסיה קיבל את הכינוי "האי הבולשביקי".

במהלך השנים הצליחו אסירים קומוניסטים שנכלאו בבית הכלא שעל האי, להימלט ולהגיע לבורגס. בשלב מסוים אילצו המרחק וקשיי התחזוקה במקום את הממשלה להעביר את האסירים מכאן לתחנת המשטרה בבורגס וחלקם שוחררו. היו מהם שהצליחו לעלות בהמשך לשלטון בבולגריה.

החל משנות ה-60 ועד שנות ה-80 של המאה הקודמת, האי התמלא באמנים ויוצרים, מהבוהמיים והיצירתיים של בורגס והאי הפך לאתר תיירות מבוקש.

בשנת 2001 זכה סנט אנסטסיה לציון, כמוקד תרבותי והיסטורי בולגרי. בימינו ניתן אף ללון באחד התאים שבמנזר ימי הביניים ובמה שהפך לבית כלא מבודד.


#האגדה של האי
אי הקדושה אָנַסְטַסְיָה הוא מקום אפוף סיפורים ואגדות, שנקשרו בו במהלך השנים. יש המציינים שעוד בימי הוויקינגים, ביקרו בו יורדי הים המופלאים הללו. אחרים יודעים לספר על נס שהתרחש כאן לפני שנים רבות כשבאי בעל הכוחות המיסטיים נפל פעם קפטן שיכור מצוק גבוה ובאורח פלא הוא שרד ללא פגע.

אבל האגדה הידועה ביותר היא על ספינת הפיראטים המאובנת שעל חוף האי של אנסטסיה הקדושה. שרידי הספינה הללו, לפי האגדה, הם מה שנשאר מספינת פיראטים שתקפה את האי לפני שנים רבות.

על פי האגדה, הסיבה למתקפה הזו היתה אוצר זהב שנקבר באי על ידי פיראט שמת. הפיראטים שרצו באוצר הזה צרו בספינתם על האי והנזירים המבוהלים שבמנזר נעלו את עצמם בתוך הכנסייה והתפללו לאנסטסיה הקדושה, שתציל אותם.

לפי האגדה, שמעה אנסטסיה הקדושה את תפילת הנזירים המתחננים, אל מול הפיראטים הפושטים עליהם. היא שילחה סערה נוראה בים. בסערה הוטלה ספינת הפיראטים אל החוף והתרסקה. שרידיה, המאובנים, מספרים אנשי האי, נמצאים שם עד היום וניתן לראותם על החוף.

הסודות של האי המסתורי הזה לא נגמרו. יש המאמינים עדיין שבאי ישנם שני צינוקים נסתרים שחבויים בתוכם סודות רבים. הללו הוסתרו היטב וקשה היה למצוא אותם עד היום, אבל החיפושים נמשכים.


#טיפים
סירה מבורגס ניתן לקחת מתחנת "Magazia 1" שלפני תחנת הים. אורך השיט חצי שעה.

יש גם שיט אל האי מנמל נסבאר.

האי מתהדר במסעדה המציעה מאכלים מקומיים ואותנטיים, שמכינים אותם ממתכונים ישנים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/zGMpwow306o


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.