» «
כיכר טרויקאטה
כיכר טְרוֹיקָאטָה
#על הכיכר המרכזית של בורגס

כיכר טְרוֹיקָאטָה (Troikata), בבולגרית "פלושטאט טרויקאטה", היא מהכיכרות המרכזיות של בורגס ומהווה מוקד משיכה לרבים מהמבקרים בעיר. הכיכר, בעלת האווירה המיוחדת מאד, היא מקום נעים להליכה ברגל, לצילום הבניינים השונים שבה ולחוויות בשפע.

הכיכר וסביבתה משלבות באופן מעניין בין חזות סוציאליסטית-סובייטית לחזות מערבית מודרנית. בתור הכיכר הראשית של בורגס, מתחברת כיכר טרויקאטה, בין השאר, לרחוב אלכסנדרובסקה המרכזי בה. הרחוב הזה, שהוא גם מרחובות הקניות העיקריים של העיר, הוא רחוב מודרני באופיו האדריכלי.

מעניין לבחון כיצד משתלבים באופן מושלם, המראה הישן של הכיכר והסגנון המערבי ומתקדם של הרחוב הזה. בעוד שאת הכיכר עוטפים מבנים שנבנו בסגנון סובייטי אופייני, ביניהם בניין מלון בולגריה או מבנה האוניברסיטה הסמוך, מאופיין רחוב אלכסנדרובסקה בבנייה מודרנית ומערבית באופיה.

הניגוד האדריכלי הזה, שבין החזות הסובייטית של הכיכר לחזות המערבית והחדשה יותר של הרחוב, יוצרים מפגש יפה ומיוחד בין הרחוב לכיכר הסוציאליסטית שלידו. זה יוצר את אחת הנקודות היפות והמעניינות בבורגס.


מבט לכיכר בערב חג:

https://youtu.be/1fEr-pSpDsQ


ומהאוויר:

https://youtu.be/4TXHv1kojIc
שוק בורגס
השוק העירוני של בורגס
#על השוק של בורגס

השוק העירוני בבורגס (Burgas Market) אינו מהגדולים או המרשימים, אבל הוא שוק חביב שמציע בעיקר תוצרת חקלאית ומזכרות. השוק, שממוקם במערב העיר, מציע הזדמנות נהדרת לעשות קניות ובו בזמן לחוות את האווירה המיוחדת של המקום.

בשוק תיהנו מאווירה ייחודית ומקסימה. תמצאו בו שלל פירות, ירקות ותוצרת מקומית וייחודית לאזור, כמו גבינות, בשרים וכדומה. לשוהים בדירת אירוח הוא מהווה מקום נהדר להצטיידות ולקניית המזון היומית שלכם.


#טיפים
שווה להתחיל את הסיור בשוק, בצומת הרחובות פרדיננדובה (Ferdinandova) ודבלט (Debelt).
המוזיאון הארכיאולוגי של בורגס
המוזיאון הארכיאולוגי של בורגס
#על מוזיאון הארכאולוגיה והעתיקות של בורגס

המוזיאון הארכיאולוגי של בורגס (Burgas Archaeological Museum) הוא מוזיאון קטן למדי, המכיל אוסף מגוון של ממצאים פרהיסטוריים והיסטוריים. הללו התגלו באזור ושרדו מתקופת האבן, דרך תקופת יוון העתיקה ועד לתקופה הרומית. מרבית האוספים כאן מתמקדים בהתפתחות הערים שלאורך חופי הים השחור והיבטים שונים של השייט בו.

יש כאן גם מעט ממצאים מההיסטוריה של בורגס בתקופת האימפריה הבולגרית הראשונה והשנייה, כמו גם עתיקות מתקופת כיבוש העיר בורגס על ידי האימפריה העות'מנית, במאה ה -14.

במוזיאון תמצאו בין השאר כלי צור נאוליתיים, פסלים יווניים, כדים, תכשיטים, פסיפסים ועוד. ממצאים מעניינים במיוחד הם שרידי סירת קאנו מעץ, מהמאה ה-5 לפני הספירה, וארון קבורה עשוי עץ, שהשתמר להפליא ובו נקבר מושל תראקיה.

באחד האוספים הנחמדים שבמוזיאון לארכיאולוגיה בבורגס תראו מוצגים החושפים את תולדות הניווט בים השחור, החל מאמצע המאה ה-2 לפנה"ס.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/SN7BGk4WKnI
מרכז השימור פודה
מרכז השימור פּוֹדָה
#על המרכז לשימור ארבעת האגמים

כ-8 ק"מ מדרום בורגס, הוקם בשנת 1998 מרכז השימור פּוֹדָה (The Poda Nature Preserve), כדי להגן על בית הגידול של הציפורים שבאזור.

זהו מרכז הפועל לשימורם של אזור הביצות הגדול בבולגריה ושל ארבעת האגמים הסמוכים לעיירת הנופש ההומה: מַנְדְרֶנְסְקוֹ (Mandrensko), בּוּרגַסְקוֹ (Burgasko), אַטָאנַסוֹבְסְקוֹ (Atanasovsko) ופּוֹמוֹרִיסְקוֹ (Pomoriysko).

באגמים הללו נחות הציפורים הנודדות במסען הארוך בכל סתיו, לאפריקה. האזור עצמו הוא בית לכ-260 מיני ציפורים, כמעט 70% מכלל המינים בבולגריה כולה.

הביצות והאגמים שמקיפים את בורגס מהווים נקודת עצירה להמוני ציפורים העוברים ליד העיר, הנמצאת על ציר הנדידה שלהן. הנתיב הקבוע הזה, שנקרא וִיָה פּוֹנְטִיקָה (Via Pontica), הוא אחד מנתיבי הנדידה העיקריים של הציפורים הנודדות לקראת החורף והקיץ, הלוך ושוב, בין אירופה הצפונית לאפריקה המרכזית.

במרכז פודה תמצאו נקודות תצפית המאפשרות תצפיות נהדרות לחובבי ציפורים וצפרים מקצועיים. למעשה, מרכז השימור מציע למבקרים הזדמנות לזהות ציפורים נדירות הנמצאות בסכנת הכחדה ומגדיל את המודעות למצבן.

במרכז השימור מציעים גם סיורי שיט באגמים ובנוסף יש כאן גם מגוון של מסלולי טיול רגליים בשמורה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/GLHGzgY-_Cc

אתרי חובה בבורגס

אי הקדושה אנסטסיה
אי הקדושה אָנַסְטַסְיָה
#על האי הבולגרי המיושב היחידי

אחת החוויות המיוחדות בבורגס ובנסבאר היא לצאת לשיט אל האי הסלעי והיחידי שמיושב בצד הבולגרי של הים השחור, הוא האי של הקדושה אָנַסְטַסְיָה (St. Anastasia Island).

האי הזה הוא אי וולקני קטן השוכן במפרץ בורגס, המפרץ הגדול ביותר על חוף הים השחור הבולגרי. במהלך ההיסטוריה שלו שימש האי כמחבוא דתי, בית כלא מבודד ומקום שבו ישבו פיראטים. אחד מאלו, אגב, הסתיר בחולות האי אוצר זהב גדול שלפי האגדה לא נמצא עד היום.

האי עצמו נוצר מהתפרצות של הר געש. הסערות וגלי הים יצרו במהלך השנים תצורות סלע מרתקות בסלעים הוולקניים, דוגמת הדרקון, הפטרייה, שער השמש וספינת הפיראטים המאובנת.

באי, שנקרא על שם הקדושה אנסטסיה, תראו מוזיאון קטן על ההיסטוריה שלו וכנסייה יפה ולא גדולה, בה תוכלו להתנסות בשיקויים מצמחי מרפא שמכינים כאן. בקרו גם במגדלור המקומי שניתן אולי אף להיכנס אליו.

בנוסף לנוף המקסים והציורי שבו, יש באי מסעדות, פאבים וחדרים ללינת לילה.


#מה עושים כאן?
בביקור באי סנט אנסטסיה תגלו די מהר שהאי הקטן, בעבר מקום של גלות וכלא, הפך בימינו למקום אטרקטיבי ונעים לטיול.

חוף הים הקטן של האי הוא כיפי ונעים לשיזוף ולרחצה. גם הקפלה שוחזרה ומעניין לראות כאן את הכנסייה היחידה שנותרה על איי בולגריה, מאז ימי הביניים. בכל האיים האחרים נותרו מהכנסיות העתיקות בימינו רק חורבות.

המגדלור, המסמן את הדרך לספינות עד היום ושאורו נראה למרחק של 10 קילומטרים, נמצא בחלקו הצפוני של האי. הוא נחנך בשנת 1914 והחליף מגדלור ותיק משנת 1889, שנבנה על האי על ידי חברה צרפתית והיה מעין מוט ברזל בגובה של 40 מטרים מעל פני הים.

היום האי אנסטסיה הקדושה הוא אחד המקומות הרומנטיים בבורגס ביי. תוכלו לסעוד כאן במסעדות עם אוכל בולגרי אותנטי וטעים וב"אלקטרז" הבולגרי, במה שהיה מנזר מימי הביניים ושימש בתחילת המאה ה-20 כבית כלא, יש היום בית מלון.


#ההיסטוריה של האי
לאי הקטן הזה היסטוריה מעניינת. תגליות ארכיאולוגיות ומחקר תת-ימי שנערך כאן בשנת 1973 גילו שההתיישבות כאן החלה בעת העתיקה המאוחרת, במאות ה-4 ועד ה-6 לספירה.

מנזר סנט אנסטסיה פרמקוליטריה (בעברית מרפא) שעל האי, נבנה בימי הביניים והוא המנזר הבולגרי היחיד שהשתמר על אי, לפחות בחלקו, עד היום. העדות המוקדמת ביותר לקיומו כאן היא מהמאה ה-15. במהלך השנים המנזר הותקף בידי פיראטים ואגדות מספרות על המתקפה הזו ותוצאותיה.

בסוף המאה ה-17 סימן הקרטוגרף ההולנדי ניקולס ויטסן (Nicholaes Witsen) לראשונה את האי אנסטסיה הקדושה על מפת הים השחור.

בסביבות שנת 1920 ננטש המנזר שעל האי כשהמבנה שלו הפך לכלא. כאן נאסרו באותה תקופה קומוניסטים והאי של הקדושה אנסטסיה קיבל את הכינוי "האי הבולשביקי".

במהלך השנים הצליחו אסירים קומוניסטים שנכלאו בבית הכלא שעל האי, להימלט ולהגיע לבורגס. בשלב מסוים אילצו המרחק וקשיי התחזוקה במקום את הממשלה להעביר את האסירים מכאן לתחנת המשטרה בבורגס וחלקם שוחררו. היו מהם שהצליחו לעלות בהמשך לשלטון בבולגריה.

החל משנות ה-60 ועד שנות ה-80 של המאה הקודמת, האי התמלא באמנים ויוצרים, מהבוהמיים והיצירתיים של בורגס והאי הפך לאתר תיירות מבוקש.

בשנת 2001 זכה סנט אנסטסיה לציון, כמוקד תרבותי והיסטורי בולגרי. בימינו ניתן אף ללון באחד התאים שבמנזר ימי הביניים ובמה שהפך לבית כלא מבודד.


#האגדה של האי
אי הקדושה אָנַסְטַסְיָה הוא מקום אפוף סיפורים ואגדות, שנקשרו בו במהלך השנים. יש המציינים שעוד בימי הוויקינגים, ביקרו בו יורדי הים המופלאים הללו. אחרים יודעים לספר על נס שהתרחש כאן לפני שנים רבות כשבאי בעל הכוחות המיסטיים נפל פעם קפטן שיכור מצוק גבוה ובאורח פלא הוא שרד ללא פגע.

אבל האגדה הידועה ביותר היא על ספינת הפיראטים המאובנת שעל חוף האי של אנסטסיה הקדושה. שרידי הספינה הללו, לפי האגדה, הם מה שנשאר מספינת פיראטים שתקפה את האי לפני שנים רבות.

על פי האגדה, הסיבה למתקפה הזו היתה אוצר זהב שנקבר באי על ידי פיראט שמת. הפיראטים שרצו באוצר הזה צרו בספינתם על האי והנזירים המבוהלים שבמנזר נעלו את עצמם בתוך הכנסייה והתפללו לאנסטסיה הקדושה, שתציל אותם.

לפי האגדה, שמעה אנסטסיה הקדושה את תפילת הנזירים המתחננים, אל מול הפיראטים הפושטים עליהם. היא שילחה סערה נוראה בים. בסערה הוטלה ספינת הפיראטים אל החוף והתרסקה. שרידיה, המאובנים, מספרים אנשי האי, נמצאים שם עד היום וניתן לראותם על החוף.

הסודות של האי המסתורי הזה לא נגמרו. יש המאמינים עדיין שבאי ישנם שני צינוקים נסתרים שחבויים בתוכם סודות רבים. הללו הוסתרו היטב וקשה היה למצוא אותם עד היום, אבל החיפושים נמשכים.


#טיפים
סירה מבורגס ניתן לקחת מתחנת "Magazia 1" שלפני תחנת הים. אורך השיט חצי שעה.

יש גם שיט אל האי מנמל נסבאר.

האי מתהדר במסעדה המציעה מאכלים מקומיים ואותנטיים, שמכינים אותם ממתכונים ישנים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/zGMpwow306o
הכנסייה הארמנית על שם חאץ' הקדוש
הכנסייה הארמנית סנט חָאץ'
#על הכנסייה הארמנית העתיקה בעיר

ריבוי הזרמים הנוצריים בבולגריה בכלל ובבורגס בפרט מאפשר להתרשם מהמגוון הרב של היופי והיצירתיות האדריכליים ומההיסטוריה של העיר.

הכנסייה האורתודוקסית הארמנית האפוסטולית של הצלב הקדוש (Surp Hach), או בקיצור כנסיית חָאץ' הקדוש, נבנתה בשנת 1853 על ידי הקהילה הארמנית של העיר, במקום שבו עמדה כנסייה קודמת מהמאה ה-17. מדובר בנקודת ציון תרבותית בעיר ואחד האתרים הדתיים העתיקים ביותר בבורגס.

כנסיית הצלב, בבולגרית חאץ', נמצאת במורד רחוב אלכסנדרובסקה, ממש מאחורי מלון בולגריה הגבוה, שבו שוכן הקזינו הגדול.

מבחינה אדריכלית כנסיית חאץ' הקדוש (St. Hach Armenian Church) היא כנסייה שהמבנה המרשים והיפה שלה בנוי בסגנון אחר מהכנסיות האורתודוקסיות הרגילות של העיר. אל תפספסו את הביקור בתוכה. היא יפה ומיוחדת מאד גם מבפנים.

בגן קטן מול הכנסייה תוכלו לראות אנדרטה לקורבנות רצח העם הארמני.

אגב, בשנת 1878 השתתף בטקס בכנסיית חאץ' הגנרל הרוסי לרמונטוב (Lermontov), מי ששיחרר את האזור מהכיבוש העות'מאני. הרחוב שבו ניצבת הכנסייה נקרא עד היום על שמו.


#טיפים
הקפידו לבוא בלבוש הולם.

הכניסה היא ללא תשלום.

אחרי הביקור כאן תוכלו לחצות את הרחוב ולשתות בבבית קפה ארמני אותנטי.

שעות הפתיחה מדי יום: 6:00-22:00


הנה היכנסו לאווירה:

https://youtu.be/TK2DBedCxQo
טיילת סאני ביץ'
טיילת סאני ביץ'
#על הטיילת שליד החוף הנהדר

הטיילת של סאני ביץ' (Sunny Beach Promenade) מתחילה בסמוך למלון ויקטוריה פאלאס ומשם היא ממשיכה לאורך החוף של סאני ביץ'.

לאורך הטיילת תמצאו שלל דוכני אוכל, שעונים, בגדים, נעליים, בשמים וקניות שונות. כל זה לצד פאבים, ברים, מסעדות וכדומה. יש כאן גם שלל מותגים, רובם זיופים, אם כי הם עשויים ברמה גבוהה יחסית ובקיצור - דומה שיש כאן הכל.

בטיילת יש גם לונה פארק נחמד, אם כי לא גדול. יש בו מתקנים משעשעים ומפחידים, דוגמת מתקן מנוף אקסטרים עם כיסאות, שמסובב את היושבים בו במהירות גבוהה, מבוך אימים, לצד סרט תלת ממד מלהיב, גלגל ענק, סימולטורי נהיגה עם מכוניות מירוץ ומתקני שעשועים נוספים.

גם בערב הטיילת היא מרכז העניינים. היא ארוכה ושופעת אטרקציות לצעירים ולכל המשפחה. יש כאן מזללות פאסט-פוד מכל הסוגים, מסעדות על חוף הים וכמובן גם מקומות שתייה ובילוי לילי מבוסס אלכוהול במגוון הברים, הפאבים והמועדונים שלאורכה.


#טיפים
הביאו אתכם לטיילת כסף לקניות, כי תמיד תמצאו משהו מגניב.

גם חוף הים הסמוך הוא ארוך ותוסס וכמעט תמיד הומה בנופשים, במיוחד בשעות הצהריים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/iqkD7NHjetE
סוזופול
סוזופול
#על כפר הדייגים הנטורליסטי

סוזופול (Sozopol) הוא כפר דייגים שהפך לעיירת נמל מקסימה, פופולארית ומלאת אווירה, המציעה למבקרים רצועת חוף יפה, בתי עץ הבנויים על בסיסי אבן עתיקים, רחובות מקסימים המרוצפים באבנים מוחלקות, סימטאות צרות עם מבנים עתיקים ומלאי קסם ושני חופים נפלאים.

כאן שכנה בעבר אפולוניה היוונית, שבמשך מאות שנים הייתה עיר נמל עצמאית ומשגשגת, עד שהרומאים בזזו אותה והיא לא התאוששה יותר. מהעיר המרשימה נותר רק כפר דייגים קטן, ששרד עד תחילת המאה ה-19, אז נבנו בו 150 הבתים הגדולים והלבנים, בסגנון המסורתי של הים השחור.

סוזופול שוכנת כשלושים קילומטר לדרום לבורגס והנסיעה אליה אורכת כ-40 דקות. האיזור המעניין בעיירה הוא האיזור העתיק, הנמצא על לשון היבשה שמצפון לחלק החדש שלה. אפשר ליהנות בו מסיור של יום שמש, משולב בארוחה טובה ולא יקרה, או לבלות כאן מספר ימים מהנים ולצאת מכאן לטיולים בסביבה ולחופים שמסביב.


#טיפים
יש אוטובוס מבורגס לסוזופול כל 20 דקות, בנסיעה שאורכת כ-40 דקות.

הציצו בדוכנים החביבים עם דברי תחרה.

חוף הנודיסטים הנטורליסטי שכאן יאפשר לכם לשחות ולהשתזף ללא בגד ים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/_gbnJAVOMBU


מהאוויר:

https://youtu.be/UJTELN8kPE0


וההיסטוריה שלה בעברית:

https://youtu.be/afjbYXKEfmM


פארק הטבע סטרנדז'ה
פארק הטבע סְטְרַנְדְזָ'ה
#על פארק ההר הטבעי

נסתר בפינה הדרום מזרחית של אירופה, פארק הטבע סְטְרַנְדְזָ'ה (Strandzha או Strandja), שנמצא במרחק של כשעה נסיעה מבורגס, הוא אזור טבעי ומאוכלס בדלילות, הנמצא הרחק מהערים הגדולות.

זהו פארק טבעי שבמרכזו שרשרת הרים בשם סטרנדז'ה, עטורי יערות בתוליים, ירוקי עד ובעלי נופים מקסימים במיוחד. מיקומו של הפארק הטבעי הזה הוא בפינה הדרומית-מזרחית של בולגריה, בסמוך לחופי הים השחור. הוא משתרע אל מעבר לגבול לתוך טורקיה.

הפארק של הרי סטרנדזה הוא הצצה לטבע מסקרן ונינוח. אלפי עצי אשור אוריינטליים ואינספור שיחים ירוקי-עד עוטפים חי וצומח עשיר בפארק הטבעי הזה, המהווה מקום מפלט מרתק למבקשים שלווה ולמחפשים חוויות תרבותיות וטבעיות. עם נוף עוצר נשימה ומגוון פרפרים, ציפורים, זוחלים ופרחי בר, מדובר בפארק הטבעי המגוון והנרחב בבולגריה ומהאתרים הטובים במזרח אירופה לצפייה בחיות בר.

בנוסף למחזה טבעי והמרשים, מעניינת לא פחות היא התרבות המקומית הייחודית, של הכפריים באזור, שיצרו במשך מאות שנים אדריכלות עץ מסקרנת, אותה ניתן לראות בבתי העץ העתיקים שנבנו בכפרים המבודדים שכאן.


#טיפים
ניתן להגיע לכאן בקלות ברכב שכור או בסיור יום מאורגן מהמלון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/8RSKswWg8fY
נֶסֶבָּאר
#על פנינת הים השחור

במרחק של כשעה וחצי נסיעה מדרום לוורנה וכ-30 ק"מ מצפון לבורגס, לאחר נסיעה בדרך יפה, כשאתם מוקפים בנופי הים השחור, היערות הירוקים והנוף הכפרי, תגיעו לעיירת הדייגים העתיקה נֶסֶבָּאר (Nessebar).

נסבאר היא עיירה מקסימה ועתיקה, שהוכרזה על-ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמי. היא יושבת על אי קטן המחובר לחוף באמצעות כביש. יש בה שלל מבנים עתיקים מימי קדם, לא מעט כנסיות, אתרים ארכיאולוגיים מהתקופה הביזנטית ועוד.

עיירת הדייגים העתיקה הזו היא מקום נעים ומלא אווירה. בעיירה הציורית תמצאו את עצמכם משוטטים בסימטאות האבן העתיקות והציוריות ומוקפים בכ-40 כנסיות שהעתיקות שבהן השתמרו מאז המאה ה-5 לספירה.

אין מתאים מנסבאר העתיקה לטיולים רומנטיים או משפחתיים, אם כי כאן עדיף לטייל בשעות היום. בכל פינה כאן יתגלו לכם שלל מראות ויופי שמקומם, ללא ספק, באינסטגרם שלכם.

מדובר באחת הערים העתיקות באירופה. כבר ב-1983 הוכרזו השרידים הארכיאולוגיים היווניים שבעיירה, כולל האקרופוליס, מקדש אפולו והאגורה שבה, כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.


#מה רואים כאן?
ברחובות הציוריים של העיירה תוכלו לפגוש בדוכנים, חלקם אותנטיים וחלקם מסחריים, מסעדות בבקתות עץ, עם אוכל בולגרי נהדר, חנויות מזכרות ובתי קפה שלווים הניבטים אל נוף מרהיב.

החלק העתיק שבכפר מציע מדרכות אבן עתיקות ובתים שגם הם מאבן. במסעדות הדגים ומאכלי הים הטעימות והרומנטיות של העיר העתיקה, תזכו גם לבריזה מן הים ובאלו תמצאו גם שלל חנויות מזכרות ומלונות קטנים.

בנסבאר תמצאו שווקים אותנטיים בנוסח בולגריה, בהם מציעים הסוחרים ממיטב התוצרת המקומית ובכללה ריבות, מפות שולחן ומוצרי קרמיקה.


#תולדות המקום
כאתר בו התיישבו בני התרבות היוונית כבר באלף השני לפני הספירה, נסבאר הוא מהכפרים המיושבים העתיקים ביותר בעולם.

החל מהמאה החמישית לספירה הפך המקום לאחד המעוזים החשובים ביותר של האימפריה הביזנטית. עם הכיבוש של הסביבה בידי הטורקים העות'מאנים במאה ה-15 התעמעם מעט זוהרה של נסבאר. היא החלה לנצוץ שוב רק במהלך המאה ה-20, כשהתגברות התיירות באירופה ובגוש הקומוניסטי הפכה את הכפר הקסום, שהיה לעיירה ציורית, לאחד המקומות המבוקשים והמרתקים למטיילים ממדינות האיזור.

העיירה נסבאר, שבימינו מכונה “דוברובניק של בולגריה” הוכרזה מזמן כאתר מורשת עולמית של אונסק”ו. כתוצאה מכך, עברו רבים מהאתרים כאן תהליכי שחזור ושימור מקיפים.

כיום נחשב נסבאר כאחד מאתרי התיירות המובילים ומוקדו של טיול היום הפופולארי ביותר באזור בורגס, המנקז אליו מטיילים גם מוורנה שאינה רחוקה וממקומות נוספים במדינה.


#טיפים
כל 20 דקות בערך, יוצא אוטובוס מבורגס אל נסבאר, בנסיעה שלוקחת בסביבות 40 דקות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/FZVcEINMqNg


סיור במקום:

https://youtu.be/rJLcnECs4Yc


עוד מבט:

https://youtu.be/gFvHVJDjZBg


ומהאוויר:

https://youtu.be/bZAdfmbjMLw
פארק הים של בורגס
#על הפארק הימי של בורגס

הפארק הימי, או פארק הים של בורגס (Maritime Park או Sea Garden), הוא לב העיר של בורגס, הריאה הירוקה של העיר ואחד ממוקדי המשיכה של העיר. זהו פארק ירוק, טבעי ומטופח, שבו מאות זני צמחים מיוחדים מכל העולם.

הפארק המיוחד נמשך לאורך של כ-5 קילומטרים, לאורך חוף הים של בורגס, עם נוף יפהפה ואווירה מעולה. בפארק הנפלא תראו נוף מרהיב של עצים, מזרקות, פינות ישיבה נעימות, פרחים מטופחים, פסלים מודרניים ובתי קפה נעימים.

הפארק הוא גם מקום מעולה להליכה רגלית וריצה. זוגות רומנטיים ימצאו עונג רב בטיול רגוע ושליו בפארק הזה, הנמתח לאורך חוף הים השחור.

המעוניינים בחוף הים יוכלו לרדת אליו, או לצפות בנופים המרהיבים הנשקפים מנגד - מהמדרגות המובילות אל החוף או מהמרפסות הצופות אליו.

גם בבילוי עם הילדים, פארק הים הוא אחד האתרים השווים והמיוחדים לבילוי כאן. בפארק מדשאות, המתאימות לפיקניק, מנוחה, משחק או בילוי משפחתי וישיבה אל מול נופי הים השחור.


#מה תראו כאן?
האזור העתיק של הפארק הוא היום אתר לשימור, המאזכר את פועלו של המייסד הבולגרי בעל החזון גאורגי דוהטב, מי שהקים את הגן הבוטני שממנו נולד הפארק הזה בשנת 1910, על שטח פתוח ושומם שהשתרע בין העיר לים. דוהטב, ששקד על יבוא של זני צמחים אקזוטיים מכל רחבי העולם, ייסד אז את ההתחלה של מה שהיום הוא פארק ענק, פורח ומלא חיים.

החוף שמתחת לפארק מחולק לשניים, על ידי רציף קטן המכונה "הגשר". על המזח, שממשיך אל תוך הים, תוכלו לטייל וליהנות מבריזה נעימה. משני צדדיו "החוף הישן" וה"חוף המרכזי", שאין ביניהם הבדל של ממש. לאורך הטיילת עצמה תוכלו לבחור מבין כמה פאבים וברים נחמדים לבילוי.

בין המזרקות והמדשאות תראו את מגוון הפסלים שבפארק. רובם של דמויות היסטוריות בולטות בבורגס ובבולגריה בכלל. נסו למצוא ביניהם את זה של הסופר אלכסנדר פושקין.

בפארק תמצאו גם מרכז למחול, לצד תאטרון הקיץ של העיר, שבו מתקיימים בקיץ קונצרטים והצגות. בסמוך גם גן חיות קטן והקזינו הימי, שמקיים פעילויות תרבותיות שונות.

לילדים בגילאי 10 ומטה יש כאן פארק שעשועים קטן בשם פריקזקייט (Prikazkite), המציע מעל 30 אטרקציות ומתקני לונה פארק. בר קטן הצופה למתקנים ומאפשר להורים לפקח על ילדיהם המשחקים בו.


#טיפים
לפיקניק חביב ונעים - קנו אוכל רחוב במדרחוב שליד ובואו לסעוד בפארק.

לרשותכם בפארק שפע של בתי קפה נעימים ולא יקרים.

בעונת התיירות מתקיימים בפארק הימי מופעי קיץ פתוחים לקהל הרחב. בררו במלון מתי הם מתקיימים ותוכלו ליהנות מתרבות מקומית פופולארית בחינם, תחת כיפת השמיים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/_DqQsz-jX0s


ובחורף:

https://youtu.be/8ZH9Luem2Kg


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.