» «
מפעל האמייל של אוסקר שינדלר
מפעל האמייל של אוסקר שינדלר
#על המפעל של אוסקר שינדלר בעיר

את חזית מפעל האמייל של אוסקר שינדלר (Fabryka Emalia Oskara Schindlera) מזהים רבים מהסרט המפורסם "רשימת שינדלר" שגם זכה באוסקר. שינדלר, מרגל עבור גרמניה, שהיה לתעשיין גרמני וחסיד אומות העולם, סייע במלחמת העולם השנייה והציל יהודים רבים מהשמדה.

ב"מפעל האמייל הגרמני" ייצרו בתקופת המלחמה כלי אוכל וסכו"ם עבור הצבא הגרמני. כיום משמש בית החרושת של אוסקר שינדלר כמוזיאון, או ליתר דיוק שני מוזיאונים:

מוזיאון המתאר את תולדות העיר קרקוב והיהודים בה, תחת הכיבוש הנאצי ואת פועלו של אוסקר שינדלר. זוהי שלוחה של מוזיאון ההיסטוריה העירוני של קרקוב.

מוזיאון לאמנות עכשווית - שוכן במה שהיו אולמות הייצור של המפעל.


#מי היה אוסקר שינדלר?
חסיד אומות העולם אוסקר שינדלר (Oskar Schindler) היה תעשיין גרמני ציני, שחי לפני מלחמת העולם השנייה בחבל הסודטים בצ'כיה, עסק בריגול בשביל המודיעין הגרמני בצ'כיה ופולין ואף זכה ב"עיטור הדם" (Das Blutorden) מהעיטורים הנחשבים ביותר בגרמניה הנאצית.

בתחילת המלחמה ניצל את השלטון הנאצי ואת כיבוש פולין כדי להרוויח כסף רב. אך בהדרגה החל שינדלר נחשף לזוועות הנאצים וממי שתמך בנאצים, הוא שינה את פניו והחל לגלות סלידה מהאלימות והטרור שלהם.

וכך, תוך שהוא מנהל מפעל מצליח שמתבסס על רכוש יהודי שנבזז, החל האיש לקלוט יהודים רבים מהגטו ולהציל את חייהם ממחנות ההשמדה. בעזרת כספו ותושייתו והרבה אומץ לב, הוא הצליח לשמור את עובדיו ומשפחותיהם בחיים ולהצילם שוב ושוב ממוות. הוא הוציא כסף רב על המבצעים לשמירת עובדיו היהודים בחיים.

שוב ושוב נקלע שינדלר לסכנת חיים, למול החשדות של הנאצים על פשר החיבה הגדולה של ידידם ליהודים. אבל בפקחות וביוזמה, הוא הצליח לבלבל אותם ולהציג את הדברים כמיזם שחשוב לצרכי הייצור של הצבא הגרמני. את המלחמה סיימו כל עובדיו ומשפחותיהם בחיים ושינדלר הפך ל"חסיד אומות העולם".

לאחר המלחמה, משאזל כל כספו במבצעי ההצלה שלו, הוא שב לגרמניה, אך לא הצליח בעסקיו שוב. בהדרגה נעשה מצבו הכלכלי קשה. הוא חי בעוני ורק תרומות מארגונים יהודיים אפשרו לו לשרוד.

לאחר מותו, מילאו הניצולים הרבים את בקשתו וקברו אותו בהר ציון שבירושלים. במהלך השואה, לאורך מלחמת העולם השנייה, הציל אוסקר שינדלר את חייהם של 1,200 יהודים. סיפור ההצלה שלהם הונצח בסרט הקולנוע המפורסם וזוכה האוסקר "רשימת שינדלר".


#טיפים
בכרטיס שקניתם כאן, למפעל של אוסקר שינדלר, נכללת גם כניסה חינם למוזיאון הקטן שבבית המרקחת של תדאוש פנקייביץ' (Apteka Pod orłem), בפינת כיכר ז'גודה (Plac Zgody), שהיא כיכר השילוחים של הגטו היהודי בקרקוב.

אנו ממליצים על המפעל גם עם ילדים, אך לא מומלץ לילדים מתחת לגיל 10.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/O9SBgtXlcog


ביקור במקום:

https://youtu.be/CPPVxey_aAs


המוזיאון:

https://youtu.be/-9vPvAdFIZo


מבפנים:

https://youtu.be/Yk4yokXqzug
בית הקברות הייטנאמי
בית הקברות הייטאנאמי
#על בית הקברות ההיסטורי והסיפור היהודי שלא ייאמן

בית הקברות הייטאנאמי (Hietaniemi Cemetery) שבקרבת קו החוף במרכז הלסינקי, הוא בית הקברות העתיק בעיר שבו עדיין נקברים אנשים.

בית הקברות מחולק לאזורי קבורה נפרדים המיועדים למיעוטים שונים החיים בפינלנד. באחד מהם נקברו יהודי הלסינקי. הוא מוקף חומת אבן מכוסה אזוב ונפרד מקברי הנוצרים.

בנקודה הגבוהה ביותר של הפארק, בראש הפארק הירוק והיפה הזה, תראו צלב המציין את האזור המנציח את גיבורי הרפובליקה. כאן קבורים למנוחת עולמים לא מעט אישים מרכזיים מההיסטוריה והתרבות של פינלנד.

בהייטאנאמי קבור גם המרשל מנרהיים, המנהיג והמפקד שבאמצע המאה ה-20, תוך כדי מלחמת העולם השנייה, הנהיג את פינלנד הקטנה לנצחון מזהיר על הצבא הסובייטי החזק והגדול ממנו עשרות מונים ובמשא ומתן שאחרי המערכה עם הענק הרוסי הצליח לשמור על עצמאותה של פינלנד.


#סיפור היהודים שנלחמו כתף אל כתף לצד הנאצים
כשתעברו בשער בית הקברות היהודי, שימו לב לחלקה קטנה ותחומה בשרשרת ברזל כבדה. בחלק זה של בית הקברות מסתתרים מספר קברים המספרים סיפור שלא ייאמן.

הקברים כאן הם של לוחמים יהודים שנפלו ב"מלחמת החורף" ובמלחמות ההמשך, בשנים 1939-1944 בהן הגנה פינלנד על עצמה כנגד ברית המועצות של סטלין, שרצתה לכבוש אותה.

הימים הם ימי מלחמת העולם השנייה. כדי להגן על עצמאותה, פינלנד הופכת לבעלת ברית של גרמניה הנאצית. כאן קבורים יהודים-פינים שנפלו במלחמה, לאחר שנלחמו כמעט שכם אל שכם לצד החיילים הנאצים, אל מול האויב הסובייטי שבחזית הפינית-גרמנית.

כמעט 300 חיילים יהודים נלחמים במסגרת הצבא הפיני, גם כדי להגן עליה כנגד הענק הרוסי הרוצה להשתלט עליה ובמקביל גם על הישרדות וחיי משפחותיהם כיהודים. פינלנד, אגב, גמלה להם בסירוב מוחלט להיטלר, בין אם לגרש, להפלות או לפגוע ביהודיה. מפקד הצבא הפיני ומי שלימים יהיה הנשיא, המארשל מנרהיים, אמר באותם ימים ש"בפינלנד אין בעיה יהודית".

כמעט בלתי נתפס להבין היום כיצד יכולים היו היהודים להילחם, כתף אל כתף, בשיתוף עם החיילים הגרמנים, כאילו אין שואה. בו בזמן הם חששו מההשמדה הגרמנית ומהסכנה שריחפה על בני משפחותיהם מהצורר הנאצי, המפקד על אחיהם לנשק ובני בריתם.

המדהים הוא שמספר קצינים בכירים מתוך אותם יהודים, "זכו" לקבל את אות צלב הברזל הנאצי על אומץ ליבם...

שימו לב לאבן הזקופה, החולשת על החלקה הקטנה הזו. ראו את היד האוחזת בחרב ולצידה מגן דוד, החרותים עליה. זה סיפור שלא יאומן וייחודי ברצף האירועים של מלחמת העולם השנייה והוא גם היסוד וההסבר לקשר והאמון שבין הפינים ליהודים שחיים בקרבם.


#טיפים
בסמוך לבית הקברות נמצא החוף החולי והיפה של הייטאנאמי. זה החוף הכי פופולרי במרכז העיר, עם קיאקים וקאנו ומספר מסעדות בסמוך.

עוד באזור של הייטאנאמי תוכלו לשוטט ולראות את אצטדיון החתירה ששימש לאולימפיאדת 1952 ובסמוך גם סאונה ציבורית ומרחבים פתוחים שבהם משחקים כדורגל.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/YDTE4ZtAozc


ביקור במקום:

https://youtu.be/anA22DKQDzE


תמונות:

https://youtu.be/WgShNfUdk9c
מבצר סואומנלינה
מבצר סואומנלינה
#על המצודה הימית העצומה עם החוויות

אחת האטרקציות הבולטות של הלסינקי היא מבצר סומנלינה (Suomenlinna), מצודה שוודית ימית מדרום-מזרח לעיר, הזוכה לפופולריות עצומה אצל התושבים והמבקרים בה.

המצודה ההיסטורית בנויה על 6 איים מדרום-מזרח להלסינקי ונחשבת לאחת המצודות הימיות הגדולות בעולם. את השם, אגב, מבטאים "סואמלינה".

המיקום על קבוצת האיים הסלעיים יוצר למצודה צורה של כוכב. היא מורכבת ממבנים רבים, מוקפים חומות, סוללות ומנהרות המחברות ביניהם.

המצודה היא לא רק מוזיאון או אתר שנשאר בהיסטוריה. המבצר ההיסטורי הזה הוא מעין עיר בתוך עיר. הוא מאוכלס בקהילה בת כמעט 1,000 תושבים קבועים ועוד 350 איש שעובדים כאן ומציעים לא מעט חוויות, פינות נהדרות לפיקניקים ועוד.

המבצר העתיק הזה שממשיך להיות מקום בילוי נהדר הוכרז ב-2001 על ידי אונס"קו כאתר מורשת עולמי.


#מה תראו כאן?
המצודה הימית סומנלינה היא אחד האתרים המרשימים והמרתקים בסביבות הלסינקי. יש בה שילוב של טבע והיסטוריה עם פעילויות וחוויות נהדרות לכל המשפחה.

במצודה אתר פיקניקים ציורי וכיפי, עם נופים נהדרים של הים והאי מסביב. המצודה מציעה מסלולי הליכה מיוחדים, מהם נשקף גם נופה המקסים של העיר הלסינקי.

עוד במצודה "מרכז האמנויות הנורדיות" שנפתח כאן בשנות ה-80 של המאה שעברה. בתוך מבנים שונים מיקמו וניתן לבקר בבתי סטודיו של אמנים מקומיים.

בכל קיץ פועל במבצר גם בית הספר לאמנות לילדים. מוצגות בו הפקות תיאטרון הקיץ המלהיבות ועתירות הקהל של סומנלינה.

המתחם כולל גם מספר מוזיאונים. במוזיאון הצעצועים תוכלו לצפות באוסף צעצועים מדהים מהמאה ה-19. יש בו שלל בובות ובתי בובות, דובים, כלי רכב מעץ, תמונות ועוד צעצועים נדירים מאותה תקופה.

במוזיאון ארנסוורד (Ehrensvärd) תגלו איך חיו במצודה בתקופה בה הוקמה. יש כאן מתמונות וכלים עתיקים ועד כלי משק ובית, רהיטים, דגמי ספינות ונשק.

במוזיאון ההיסטורי סומנלינה (Suomenlinna) ישמחו חובבי ההיסטוריה לראות את תולדות המצודה, מאז הקמתה ב- 1748 ועד ימינו.

עוד נמצאים כאן "מוזיאון ארטילריית החוף" ו"מוזיאון המכס".


#תולדות המצודה
המבצר נבנה ב-1750 בהוראת מלך שוודיה, על מנת שתהווה אמצעי הגנה אזורי מהתפשטות האימפריה הרוסית.

במקור נולד המבצר על אחד האיים. המטרה הייתה למנוע השתלטות של אויב עליהם ויצירת ראש גשר שישמש כבסיס לכיבוש. במקביל הקימו השוודים ביצורים על חופי הלסינקי, אל מול המצודה.

זה היה בתקופה בה המצודה היתה חלק מהאימפריה השוודית ושמה אז היה סוובורג (Sveaborg), בשוודית "מצודת סוויאה".

היסטורית, סואומנלינה נכנעה לצבא הרוסי פעם אחת בלבד, אבל איזו פעם שזו הייתה. בדיוק כמו שחששו השוודים בעת בנייתה, היא נכבשה במאי 1808, במהלך המלחמה הפינית. שנה אחר כך היא שימשה כבסיס לכיבוש פינלנד בידי הרוסים ולהפיכתה לדוכסות רוסית למשך כמאה שנים.

בשנת 1918, כשנה לאחר עצמאות פינלנד, הוחלט לשנות את שם המצודה, בעיקר ממניעים פטריוטיים. פירושו של השם הנוכחי סואומנלינה הוא "מצודת פינלנד".

בשנת 1991 המצודה הוכרזה כאתר מורשת עולמית. כיום אין לה תפקידים צבאיים והיא מהווה בעיקר אטרקציה תיירותית מרכזית בעיר.


#טיפים
אל סומנלינה מגיעים במעבורות, לאורך כל השנה.

המצודה נמצאת במרחק 20 דקות הפלגה במעבורת מהנמל הדרומי או בספינה של JT Lines היוצאת סמוך לכיכר השוק.

ברחבי במצודה פזורים בתי קפה ומסעדות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/TaMbAwu9UZw


ביקור במקום:

https://youtu.be/KXi3HaTgP00


מהאוויר:

https://youtu.be/yGn7-EUkv7I


מבט מקרוב:

https://youtu.be/swIpEG7hR0g


בלוגרים:

https://youtu.be/F3w51XmlqOY?t=2m24s&end=3m28s


רגע היסטוריה:

https://youtu.be/ZXVU3Lbgt9Y?t=13&end=46&


הדרכה:

https://youtu.be/eRJOhsi7eP8
המוזיאון הלאומי להיסטוריה
המוזיאון הלאומי להיסטוריה
#על המוזיאון ההיסטורי של בולגריה

המוזיאון הלאומי להיסטוריה (National Museum of History) הוא אחת האטרקציות של סופיה שלא כדאי לפספס. במיוחד לא אם אתם חובבי היסטוריה וגם אמנות.

המוזיאון המרתק, שנחשב המוזיאון הגדול בסופיה, ממוקם למרגלות הר ויטושה, בתוך מבנה יפהפה, שגם הוא עצמו הוא סוג של מוצג היסטורי מרתק. הסיבה - עד שנת 1989 איחסן בניין המוזיאון, הממוקם ממזרח למסגד, את משרדי המפלגה הקומוניסטית בעיר וכונה "בניין מספר אחד".


#מה תראו כאן?
המוזיאון ההיסטורי של סופיה מציג למעלה מ-650 אלף יצירות ופרטי אמנות מההיסטוריה של העיר ושל בולגריה כולה.

המוצגים כאן מספרים את סיפורה של ההתיישבות הבולגרית מראשיתה ועד היום. יש כאן מאות אלפי פריטים ארכיאולוגיים, המספרים על תקופה ארוכה במיוחד, מהפרהיסטוריה ועד ימינו.

בולטים כאן תכשיטי כסף וזהב, רהיטים מתקופות שונות, כלים, עדויות ומסמכים היסטוריים, כלי נשק ותלבושות אופייניות מהעת העתיקה ועד ימינו.

את מרכז העניין מהווה התערוכה הקבועה, שמחולקת לתקופות, החל מימי הפרהיסטוריה, דרך תרבות תראקיה העתיקה, ימי הביניים ועד לממלכות בולגריה והמדינה הבולגרית של העידן המודרני, כולל התהפוכות שעברה במאה העשרים.

לצד תערוכת הקבע מציע מוזיאון ההיסטוריה של סופיה גם תערוכות מתחלפות. באתר שלמטה תוכלו לבדוק איזו מהתערוכות שמוצגות ביום הביקור מדברת אליכם.


#הנקודה היהודית
ודאי יעניין אתכם לראות פריט היסטורי הנוגע לנו. במוזיאון נמצאת תעודת ההוקרה החתומה שנתן מנחם אוסישקין, יו"ר קק"ל המיתולוגי, למלך בולגריה בוריס השלישי. הייתה זו מתנת תודה למלך, על שהציל מציפורני הנאצים כמעט 50 אלף מיהודי בולגריה, במלחמת העולם השנייה.


#טיפים
המוזיאון נמצא בפארק בויאנה, בו אפשר להסתובב ולטייל לאחר הביקור בו.

במעיין קטן שנמצא מצפון למבנה המוזיאון תמצאו נביעה של מים מינרליים חמים. תוכלו למלא בה את הבקבוקים כמו רבים מהמבקרים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Z6yMyOd74Ak?t=11s


ביקור במקום:

https://youtu.be/PoAtSpSFIxo

היסטוריה

המוזיאון הלאומי להיסטוריה צבאית
המוזיאון הלאומי להיסטוריה צבאית
#על מוזיאון ההיסטוריה והמלחמות של בולגריה

המוזיאון הלאומי להיסטוריה צבאית (National Museum of Military History) מציג, חוקר ומשמר את ההיסטוריה הצבאית הלאומית של בולגריה ואת ההיסטוריה הצבאית האירופית.

במוזיאון הענקי מוצגות תערוכות כלי נשק שונות, לצד תולדות הלוחמה ואסטרטגיות הצבא הבולגרי לאורך ההיסטוריה הארוכה של האזור.

כאן תראו ותחוו החל מכלי נשק מגוונים, דרך סיפורי גבורה צבאיים, תיאורי קרבות ומלחמות שהתנהלו באזור וכיצד השפיעו על ההיסטוריה המקומית.

הביקור במוזיאון הזה הוא חובה עבור חובבי היסטוריה ולמי שמתעניינים בצבאות וכלי נשק היסטוריים.


#מה תראו כאן?
במוזיאון הענק יש מעל מיליון פריטי מלחמה מההיסטוריה של בולגריה ואירופה בכלל. כאן תוכלו לראות מגוון כלי נשק ומלחמה מתקופות שונות בהיסטוריה של הבלקן.

אגב, לא שיש מלחמות נחמדות, אבל המלחמות בבלקן אופיינו מאז ומתמיד באכזריות רבה.

בכל מקרה, אלה מתפרשים על מילניום שלם, החל מימי ההתיישבות התראקית של המאה ה-12 ועד המאה ה-21, כולל תקופת המלחמה הקרה ובולגריה של היום.

במוזיאון אוסף מרשים של מעל מיליון פריטים צבאיים, ביניהם מוצגים לקהל הפריטים היותר מעניינים. ביניהם כלי נשק, מדים, חפצים אישיים של חיילים, מרגמות, משגרי טילים, פגזים, ציוד טיס ועוד.

בין מוצגי ההיסטוריה הצבאית של המוזיאון הלאומי תוכלו להתרשם מתכניות קרב, מפות, רשימות ופריטי אסטרטגיה צבאית אותנטיים מתולדות הצבא הבולגרי ומלחמותיו.

מטבע הדברים מוקדש המתחם המרכזי והגדול במוזיאון לתקופה שמתחילה מאמצע המאה ה-19, תקופת "אביב העמים", למלחמה שבולגריה הייתה חלק ממנה - בין האימפריה הרוסית לאימפריה העות'מנית, ממשיך למלחמת העולם הראשונה ולהכרזת העצמאות של בולגריה שהתרחש בתחילת המאה.

אזור שלם במוזיאון מוקדש לילדים. הם יכולים להתנסות בו בפיקוד, לשחק בחיילים, להאזין לסיפורי גבורה, לפתור חידות ולקרוא ספרים.

מחוץ למבנה פנימי נמצאת החצר הגדולה. בה מסודרים כלי מלחמה ורק"מ (רכב קרבי משוריין), כולל מטוסים, הליקופטרים, טנקים, נגמ"שים ועוד.


#טיפים
כניסה חינם למוזיאון בכל יום רביעי האחרון של החודש.

במוזיאון אזור לילדים, הכולל משחקים ועלילות גבורה מקומיות.


בלוגרים:

https://youtu.be/FK48vxkq2oM


מבקרים במוזיאון חוקרים מטוס:

https://youtu.be/km8GnRL1VpI


הדרכה (מתורגם לאנגלית):

https://youtu.be/iGtAJ_2nXkg
בנוקברן
בנוקברן
#על אתר הניצחון של רוברט דה ברוס

בנוקברן (Bannockburn) הוא המקום שבו ניצח במאה ה-14 רוברט דה ברוס את הצבא האנגלי, במסגרת מלחמת העצמאות הראשונה של הסקוטים.

קרב בנוקברן נערך בין חייליו הסקוטים של ברוס, הטוען לכתר סקוטלנד, לבין האנגלים בפיקודו של המלך אדוארד השני. הוא נערך בשנת 1314 על הגבעה שמתחת למרכז המקום. במהלכו ידע ברוס לנצל את יתרונות הצבא הסקוטי על האבירים האנגלים.

היתרון העיקרי שלו היו האדמה הרכה במקום והציוד הכבד שנשאו האנגלים. אלו הכבידו והקשו עליהם את התנועה החופשית במהלך הקרב והם הובסו.

הקרב הזה נחשב לאחד האירועים המפורסמים והחשובים בתולדות סקוטלנד, כי בו נחל רוברט דה ברוס עם חייליו ניצחון גדול, שלא היה זמני. למעשה, הניצחון הזה העניק לסקוטים עצמאות שנמשכה כמעט 400 שנה.

היום מרבית אתר הקרב מכוסה במבנים ובשכונות של העיר הצומחת, אבל את המקום שבו עמד המצביא הסקוטי כשפיקד על חייליו מציין היום פסל גדול של רוברט דה ברוס, הגיבור הסקוטי הדגול והמלך הגדול בתולדותיהם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/vz6HzLEzllM


מהסרט על הקרב:

https://youtu.be/eclbaC3q94k


הדרכה:

https://youtu.be/gEWj5CN9XFk
באר המכשפות
הבאר של המכשפות
#על המקום בו הועלו המכשפות על המוקד

ליד הכניסה לטיילת האספלנדה, מול חומת הטירה, נמצאת "באר המכשפות" (Witches Well) של אדינבורו. תראו כאן מזרקת מים קטנה ולוח כתוב, שהם תזכורת עצובה לפרק אפל בתולדות העיר והממלכה הסקוטית.

מבט על הבאר יראה לכם דמויות שאמורות לסמל את החוכמה והרשעות: המכשפה הרעה, המכשפה הטובה והנחשים.

הלוח והמזרקה מציינים את היות אדינבורו המקום שבו התרחש אחד הפרקים המזעזעים בתולדות סקוטלנד. מדובר בציד המכשפות של ימי הביניים. כאן הוצאו להורג מאות נשים שנחשדו כמכשפות.


#ציד המכשפות בסקוטלנד
במהלך הדורות הועמדו למשפט המוני אנשים בסקוטלנד, באשמה של כישוף או ליתר דיוק אחרי שהועלו נגדם חשדות בעבודת השטן.

ההיסטוריה קובעת שסקוטלנד היא המקום שבו נשפטו על כישוף והוצאו להורג בימי הביניים, יותר אנשים ובמיוחד נשים מכל מקום אחר בעולם.

המספר המדויק של ההוצאות להורג לא ידוע, אבל מעריכים שבממלכה הסקוטית לבדה, הוצאו להורג מעל 17 אלף איש שנשפטו כמכשפות ומכשפים וזאת רק בתקופה שנמשכה מהמאה ה-15 ועד המאה ה-18.

באדינבורו עצמה הועלו על המוקד במאות ה-15 עד ה-18 לפחות 300 נשים באשמה של כישוף. לעתים קרובות שרפו את גופתן לאחר שחנקו אותן קודם.


#מה כתוב בלוח?
על הלוח שמעל המזרקה נכתב (בתרגום חופשי):

"מזרקה זו הוקמה על ידי ג'ון דאנקן ... נמצאת ליד אתר שעליו הועלו מכשפות רבות על המוקד. הראש המרושע והראש השלוו מסמלים שימוש בידע יוצא הדופן שלהן למטרות רעות... לנחש משמעות כפולה של רוע וחוכמה."

לא מעט ביקורת נמתחה כאן על הכיתוב, בעיקר בשל חוסר הדיוק ההיסטורי שלו וההנחה שלנידונים למוות היו אכן כוחות כישוף.


#סיפורה של המכשפה שפתחה גל של מיתות
ציד המכשפות הסקוטי הגדול של שנת 1597, למשל, היה רק אחד מתוך חמישה אירועי ציד מכשפות שונים ומשמעותיים בהיסטוריה הסקוטית. הוא כלל סדרת משפטי מכשפות, שהתקיימו באותה שנה.

הוא החל ב-1597, עת נעצרה בפייף מרגרט אייקן, מי שקיבלה את הכינוי "המכשפה הגדולה מבלוואריי". לאחר עינויים שעברה, הודתה הגברת באשמה. בתמורה לחייה, היא הציעה לעזור בזיהוי של מכשפות ברחבי סקוטלנד.

מכאן החלה "ועדת אייקון", שנקראה על שמה, לבקר במקומות שונים בסקוטלנד ולאתר מכשפות שסומנו על ידה ככאלה. התהליך היה מהיר ואכזרי. כל מסומנת הועמדה לדין, הורשעה על פי עדות אייקון והוצאה להורג.

לא הוכחות או עדים נוספים - כל כך פשוט היה אז להרשיע מכשפות...

אחרי 4 חודשים שעשתה זאת, נפסלה אייקן בבתי המשפט לשמש כעדה. זה קרה לאחר שהכריזה בבית המשפט על כמה מאלו שהצביעה עליהן כעוסקות בכישוף בתור זכאיות.

מאז נפסקו פחות עונשי מוות וחודשים מעטים אחר כך הסתיים גל זה של "ציד המכשפות".


תולדות המקום:

https://youtu.be/cnw_MfeSN1k


הדרכה:

https://youtu.be/2R48XRi443c


זה לא המקום המסתורי היחיד בסקוטלנד:

https://youtu.be/0JqcAemoUa4
אנדרטת הקדושים הפוליטיים
אובליסק לקדושים הפוליטיים
#על האובליסק של אדינבורו

האובליסק המרשים שאפשר לראות בגבעת קלטון הוא אנדרטת הקדושים הפוליטיים (The Political Martyrs Monument), מונומנט שמנציח חמישה רפורמיסטים פוליטיים חשובים בתולדות האזור.

המונומנט המרשים עוצב על ידי תומס המילטון, שגם קבור בסמוך אליו. הוא הוקם בשנת 1844, לזכר אותם אנשים שפעלו לשינויים חשובים בסקוטלנד של סוף המאה ה-18 ותחילת המאה ה-19.

גובה האובליסק כ-27 מטר והוא ניצב על בסיס מרובע. הוא בנוי כולו מגושי אבן חול גזית.

אנדרטת הקדושים הפוליטיים ממוקמת במגרש הקבורה הישן של קלטון (Old Calton Burial Ground). זהו בית העלמין העתיק של קהילת קלטון, קהילה ששכנה בכפר נפרד מאדינבורו ונמצא בצד המערבי של הגבעה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/HtnkdxKgzVQ


בלוגרית בבית העלמין:

https://youtu.be/DmsIkLBpzAs


ביקור במקום:

https://youtu.be/id7JbUYiGK0


הדרכה:

https://youtu.be/bnWdIBg4ePw


סוללת התותחים מילס מאונט
הירי היומי ותותחי מילס מאונט
#על התותחים של טירת אדינבורו

סוללת התותחים מילס מאונט (Mills Mount Battery) היא סוללת תותחים הממוקמת על רחבה גדולה ומרוצפת, בסמוך לטירת אדינבורו האימתנית.

בכל יום בצהריים, נהגו המוני תיירים להתאסף, כדי ליהנות מהמחזה של תותחים עתיקים שגם יורים.

בדיוק בשעה אחת בצהריים, סוללת התותחים הזו ירתה פגזים לכיוון צפון. הירי הזה, המכונה כאן The One O'Clock Salute, הוא הצדעה וזיכרון לימי מלחמת העולם השנייה, בהם נורה פגז בכל יום בדיוק בשעה זו, כדי לאותת את השעה, אל הספינות בפירת' אוף פורת' (Firth of Forth).

בעזרת היריה של אחת בצהריים יכולות היו הספינות לכוון ולסנכרן את השעונים הימיים שלהן לשעה המדויקת. את הרעיון, אגב, הביא לאדינבורו מפריז, איש העסקים ג'ון יואיט.

באופן זה אומץ הרעיון של "הירי של השעה אחת", החל בשנת 1861. מאז מתקיים באספלנדה ירי התותח המסורתי, בכל יום באחת בצהריים.


#ירי התותח של השעה אחת בצהריים
בשנת 2001 החליף את הסוללה מסוללת הר מילס, תותח שדה בקוטר של 105 מ"מ.

בשעה 13:00 בכל יום, למעט בחגים, מתקיים ירי התותח המסורתי מהטירה. במסורת סקוטית עתיקה, יורה התותח פגז בודד ודי.

הפגז הוא סרק ואינו מזיק, אבל ילדים קטנים עלולים להיבהל מהרעש החזק. הגדולים יותר, לעומתם, ייהנו מהטקס המיוחד של החיילים הסקוטים.


#טיפים
עד לקורונה, בה הפסיקו את הירי היומי, הוא התקיים בכל יום בשעה 13:00, למעט בימי ראשון, יום שישי הטוב ויום חג המולד.


הנה ירי התותח של השעה 1:

https://youtu.be/ulQM9cZX3RU


מצטלמים ויורים:

https://youtu.be/eyXagPrNnDk


התותח שהחליף את הסוללה בירי המסורתי:

https://youtu.be/NZ5UaWe5DcE


סוללת התותחים בטקס צבאי:

https://youtu.be/sIuiK-qQ95c
בית הפרלמנט הסקוטי
#על בניין הפרלמנט של סקוטלנד

בית הפרלמנט הסקוטי (Scottish Parliament Building) הוא מבנה חדש ומודרני, הנמצא בלב הבירה אדינבורו ומשמש את בית המחוקקים הסקוטי.

מבנה בית הפרלמנט של סקוטלנד הוא מבנה מעניין ויוצא דופן, שבולט בעיר בעיצובו המודרניסטי. הוא ממוקם ברחוב Midlothian EH1, שיוצא מהרחוב הראשי, ה-High Street.

היסטורית, בניין הפרלמנט המודרני של סקוטלנד מהווה בית לאחד הפרלמנטים המעניינים בהיסטוריה שלהם. עד שנת 1707 היה הפרלמנט שכאן בית הנבחרים והמחוקקים של ממלכת סקוטלנד העצמאית.

מאז הפכה סקוטלנד לחלק מבריטניה ונשלטה מלונדון. החל משנת 1999 החל הפרלמנט לתפקד מחדש כפרלמנט של אוטונומיה סקוטית, שזוכה לסמכויות מוגבלות ולעיסוק בענייני סקוטלנד, גם אם במסגרת הממלכה המאוחדת של בריטניה.


#טיפים
הכניסה למבנה הפרלמנט היא בחינם.

במקום תוכלו להשתתף בסיורים מודרכים וחינמיים באורך של שעה.

בסיום השהייה כאן מומלץ לשוטט ולסייר בסמטאות הסמוכות, שכמו הרחוב של הפרלמנט, גם הן יוצאות מהרחוב הראשי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ERiG0HuN40E


ביקור במקום:

https://youtu.be/vfnBZmCvYbs


הדרכה:

https://youtu.be/EjfSMJDx-Z0
האולם הגדול בטירת אדינבורו
#על רחבת הכניסה לטירת אדינבורו

האולם הגדול (Great Hall) של טירת אדינבורו הוא אולם מרשים מהעבר המפואר של הטירה שהגנה על סקוטלנד כולה, או לפחות כך היא נתפסה בקרב הבריות.

האולם הזה, הבנוי כולו אבן, מדגים את פאר תקופת הרנסנס והאמנות שנוצרה בה. הוא נבנה בתוך הטירה על מנת להרשים את המבקרים ולהראות את פאר ועוצמת הברית שבין בתי המלוכה, בית סטיוארט ובית טיודור.

שימו לב לתקרה היפהפייה, הבנוייה עם קימורים צולבים. בזכותם ניתן היה לבנות את האולם הגדול בממדים גדולים ועם מיפתח ענק.

כיאה לאולם הגדול בטירה המרכזית בממלכה, על הקירות שכאן יש המון נשק, כולל חרבות, כידונים, רומחים, מגינים, שריוני אבירים וכלי נשק עתיקים מימי הביניים והרנסנס.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/sOsVSrB9RUQ


ביקור במקום:

https://youtu.be/LSapfSIBVcM


כלי הנשק:

https://youtu.be/RmUmusKL4Vs


מוזיקה באולם:

https://youtu.be/AGD6EM7XKaU
היאכטה המלכותית בריטניה
#על הספינה ההיסטורית שהייתה בית על הים למלכת בריטניה

אחת האטרקציות הפופולריות ביותר בסקוטלנד היא הביקור ביאכטה המלכותית בריטניה (The Royal Yacht Britannia), אחת היאכטות המפורסמות בעולם ושיקוף בזעיר אנפין של עולם היוקרה והמותרות של המלכים.

הספינה העוגנת הזו בה אתם מבקרים ועוברים חדר חדר, סיפון סיפון בכל פינה בה, היא היאכטה המלכותית לשעבר של המלכה הבריטית, המלכה אליזבת השנייה. היא שירתה את המלכה במשך כחצי מאה, בין השנים 1954 ו-1997.

למעשה הייתה היאכטה המלכותית בריטניה ביתם הימי של מלכת בריטניה והמשפחה המלכותית, בכל פעם שיצאו מבריטניה לביקורים במושבות האימפריה שברחבי הגלובוס.

במהלך השנים גמעה היכטה הזו מעל מיליון וחצי קילומטרים, ברחבי האוקיינוסים והימים של העולם.


#מה תראו כאן?
במרכז המבקרים תוכלו ללמוד על תולדות היאכטות המלכותיות של בריטניה, באמצעות צילומים ומצגות. עוד במרכז מודל באורך 3 מטרים ועשוי לגו של של ה"בריטניה", אטרקציה שהילדים בטוח יתחברו אליה, במיוחד אם הם חובבי לגו.

הסיור עצמו יתחיל לאחר העליה על כבש הספינה. טיילו על סיפוני היאכטה ובחדריה ההיסטוריים. רק כאן תוכלו, מבלי להסתכן בגירוש מהארמון או לחילופין במחלת ים, לסייר בחדריה הפרטיים של המלכה אליזבת ולקבל הצצה של ממש לחיי המלכה המפורסמת ביותר בעולם.

עם המדריך הקולי שתקבלו בכניסה, שוטטו ברחבי הסיפון ובחדריהם הפרטיים של המלכה והנסיך פיליפ בעלה. בחדרים המלכותיים הללו התארחו במהלך השנים אישים היסטוריים, ביניהם ווינסטון צ'רצ'יל, המנהיג הבריטי שניצח את הנאצים ונלסון מנדלה, מנהיג דרום אפריקה האגדי.

אפשר לבקר בכל אחד מחמשת סיפוני היאכטה, כמו גם בחדר המנועים, חדר השמש (Sun Lounge) ובאולם התה המלכותי, בו נהגו לשבת בני המלוכה, ליהנות מטקס התה של השעה ארבע ולצפות בנוף שמסביב.

אל תחמיצו את ההצצה אל מכונית הרולס רויס פנטום 5 המלכותית והנוצצת, הניצבת על סיפון היאכטה מאז ומתמיד. היא שטה ושירתה את המלכה בביקוריה בעולם, במשך כל השנים ולכן היא ניצבת כאן גם היום.


#טיפים
בכניסה ליכטה המלכותית תוכלו לקבל מדריך קולי ולשוטט איתו.

באמצעות המדריך הקולי תוכלו גם ללמוד עוד פרטים על ההיסטוריה של הספינה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/dbz-Lq6YeBs


ביקור במקום:

https://youtu.be/VDdtRUFBe3A


השקה ב-1953:

https://youtu.be/_2Rx7ec3bBE


הדרכה:

https://youtu.be/xWpp8dkLG90
סוללת חצי הירח
#על התותחים שצופים על אדינבורו

סוללת התותחים חצי ירח (Forward and Half Moon Battery), שנמצאת ממש מעל הטיילת, האספלנדה והעיר העתיקה, היא אחד המקומות הנחמדים בטירת אדינבורו.

בעבר הייתה הסוללה הזו מקום בו הוצבו התותחים להגן על הטירה ולמנוע התקפות של אויבים מכיוון מזרח, הכיוון היחידי ממנו ניתן היה לתקוף אותה (משלושת הצדדים האחרים מדובר בצוק לא אפשרי לתקיפה).

בימינו, הסוללה היא נקודת תצפית נהדרת על הבירה הסקוטית כולה והמפרץ שלידה. זהו בעיני רבים המקום הטוב ביותר בטירה, שממנו ניתן לראות את הצד הדרום מזרחי של העיר.

הסוללה נבנתה לאחר המצור על לאנג בשנת 1573. במשך 200 שנה ניצבים בה שורת תותחי ברונזה שנודעו בשם "שבע האחיות" (Seven Sisters).

בדגש שיש בה על קווי הראייה ההגנתיים, גם היום סוללת Half Moon מעניקה לטירה את הפרופיל הייחודי והמלחמתי שלה.


#טיפים
סוללת חצי הירח היא הנקודה המושלמת לצלם את הרויאל מייל כולו מהטירה.


מבט מרחוק:

https://youtu.be/dcTYl-qd9AM


המבט מסוללת התותחים הלף מון:

https://youtu.be/jiGGZdmM-5M
כיכר גראסמרקט
#על כיכר ההוצאות להורג שבעיר העתיקה

כיכר גראסמרקט (Grassmarket) היא אזור השוק הקדום של אדינבורו. בימינו הכיכר הזו היא מקום בילוי שוקק חיים ופאבים, אבל ברחבת הגראסמרקט נהגו בעבר להוציא להורג פושעים.

ממש כאן הם הועלו אל הגרדום, לקול תשואות הקהל.

ההמון נהג אז להתכנס וליהנות מההצגה הכי טובה בעיר - הוצאה להורג בתליה, של פושעים, עבריינים, או אנשים אחרים שנתפסו בקלקלתם.

הרישומים מראים שבכיכר זו הוצאו להורג מעל 100 אנשים.


#מה תראו כאן?
אם היום האזור הוא אחד הפופולרים והנחמדים באדינבורו, בעבר זה היה מהאזורים העניים של העיר העתיקה. שווה להיכנס אל החנויות שבכיכר ולהביט במבנים העתיקים מבחוץ ומבפנים.

מאחד מהם, Outlook Tower, תוכלו ליהנות מנקודת תצפית מקסימה על גגות העיר. רק 98 מדרגות ואתם למעלה, בראש המגדל.

חפשו ברצפת הכיכר ותמצאו צורה של צלב באבני הריצוף. הסימן הזה מצביע על המקום שבו עמד פעם הגרדום.

במרכז הרחבה תראו גם מתקן שתייה מהעבר, שאינו פעיל עוד. בעבר נהגו להעביר לכאן מים מהמעיין.


#על האישה שקמה לתחיה מחבל התליה
באזור הכיכר, שכזכור שימשה בעבר כמקום ההוצאה להורג של אסירים שנידונו למוות, אפשר למצוא פאב הנקרא על שמה של מגי דיקסון.

מדובר באגדה מקומית, עם מרכיבים אמיתיים. איש כבר לא יודע לומר. אבל העובדה הברורה היא שהעניין מסופר כאן כבר שנים רבות וגם אם הוא לא יאומן, כשהוא נשמע מפיהם של וותיקי אדינבורו, הוא נשמע אמין לחלוטין.

מכל מקום, אחת המעשיות הכי מפורסמות של אדינבורו מספרת על אישה בשם מגי דיקסון, שביתה היה בסמטאות שוק הדגים של אדינבורו.

מגי, שהשמועות בעיר גרסו שהיה לה מאהב, נענשה בכיכר גראסמרקט על הריגת בנה והוצאה כאן להורג בתלייה. לאחר שתלו את מגי והיא נפלה את נשמתה, הורידו את גופתה מהגרדום.

הקברן המקומי נשא אותה מהכיכר על גבי עגלה. בעודו נוסע עם הגופה בתוך ארון מתים ועושה את דרכו לקבורה, נתקלה העגלה באבן גדולה.

כתוצאה מהחבטה והטלטלה העזה של הארון, התעוררה מגי לחיים! - לתדהמת כולם, הסתבר שבמהלך התלייה מגי דיקסון רק איבדה את הכרתה. תוך ימים אחדים היא חזרה לחיות כרגיל.

אבל מה עם העונש והחרפה? - תוצאת הנס שחוותה מגי דיקסון הייתה מחילה שהיא קיבלה מהשלטונות. מאז ועד מותה היא התהלכה עם סימני החבל על צווארה וזכתה לכינוי באדינבורו "מגי החצי תלויה".


#חיי הלילה כאן
בכיכר, ששימשה בעבר כמקום הוצאה להורג של אסירים, נמצאים היום לא מעט פאבים טובים. בחלקם תוכלו ללגום את הבירה וליהנות מלהקות מקומיות המנגנות מוזיקה סקוטית בלייב. מי מופיע בכל פאב בערב תוכלו ללמוד בשלטי הפאבים שניצבים בחוץ.

המלצה חמה - חפשו את Finnegans Wake, פאב אירי נהדר, עם הופעות חיות מדי ערב ומטבח אירי מצוין. הסגנון המוזיקלי בלייב מתחלף כל ערב. מוזיקה סקוטית, אירית, בלוז אמריקאי או כל סגנון אחר - ודאו שהמוזיקה באותו ערב היא כזו שאתם אוהבים. ראו בתגית "פיניגנז ווייק".


#טיפים
מהכיכר, כלפי מעלה, תקבלו נקודת תצפית מעולה אל הטירה.

שווה לבקר בשוק השבועי שמתקיים כאן.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ELJqvVuNwyg


ביקור במקום:

https://youtu.be/rT6gCfocl6k


ברים ופאבים שווים בכיכר הגראסמרקט:

https://youtu.be/sssO8Xo_YKU


הדרכה:

https://youtu.be/4bnznr0zBIs


הדרכה לפאבים ולחיי הלילה כאן:

https://youtu.be/F-eHFv6miCs
מולאי אִדריס
#על העיר שהוקמה על ידי חתנו של מוחמד

העיר מולאי אִדריס (Moulay Idriss) היא העיר הקדושה ביותר בכל מרוקו. היא נקראת על שמו של מולאי אידריס אל אכבר, אידריס הראשון, מי שהיה נינו של הנביא מוחמד והשליט האיסלאמי הגדול הראשון של מרוקו.

עם השנים ומכיוון שהמסע למכה הוא יקר מדי, העיר הקדושה הפכה למוקד העלייה לרגל החשוב ביותר במדינה. רבים מתושבי מרוקו מגיעים לעיר זו פעמים רבות בחייהם.

זו עיר קטנה, עם פחות מ-20 אלף תושבים. היא מתפרשת על שתי גבעות, בשוליים המערביים של ג'בל זרהון, הר זרהון שבבסיס הרי האטלס.

לא תמיד היה הכפר הקדוש פתוח למבקרים שאינם מוסלמים. אולי בשל כך מולאי אידריס הוא אחד המקומות האותנטיים במדינה.


#מה תראו כאן?
אתרי חובה בבירור בעיר הם ה"זאוויה", המתחם הדתי עם המסגד והמאוזוליאום בעל גג הפירמידה של מולאי אידריס הראשון.

מעניין גם מסגד סנטיסי עם הצריח הגלילי שלו ומסגד המאוזוליאום של סידי עבדאללה אל חג'ם.

בהליכה של 45 דקות מהעיר תוכלו להנות מהחורבות הרומיות הסמוכות של וולוביליס (Volubilis).


#תולדות העיירה
את העיר מולאי אִדריס ייסד אִדריס, נכדו של עלי, הבעל של בתו היחידה של מוחמד, פטימה. ממש בזמן שמולאי אידריס הפך לקדוש עבור המוסלמים, הרומאים כבשו את האזור.

מולאי אידריס משקיפה על חורבות וולוביליס, שבמרחק כמה קילומטרים ממנה. מלכתחילה נבנה המקום על ידי הרומאים, שרצו במוצב גבוה, שקל להגן עליו והוא מאפשר לראות פולשים מתקרבים. אבל הם רצו גם מקום שמוקף באדמות, אותן יוכלו לעבד ולגדל עליהן גידולים.

ואכן, ליד העיירה יש המון עצי זית שמהם מייצרים עד היום שמן זית, המוצר העיקרי של העיירה. נחמד לראות שגם בימינו שולחת כל משפחה פעם בשבוע, כמות של זיתים מהעצים שלה לבית הבד המקומי. אחד מבני המשפחה מגיע עם הזיתים ונותן למכונה למצות מהם את השמן, אותו יביא בכד הביתה.

כשהרומאים עזבו את האזור, המוצב הפך למקום מושבה של שושלת איסלאמית מקומית.

בהמשך ההיסטוריה, כשהגיע הכיבוש הצרפתי למרוקו, שימש המקום שוב כמקום נופש של סופי השבוע, עבור בני המעמד השליט של מרוקו.

כחלק מתוכניתו לרפורמה במדינה ותוך פנייה לעולם המערבי, פתח המלך מוחמד השישי ב-2005 את העיירה למבקרים שאינם מוסלמים ולתיירים.


#קברו של מולאי אידריס
מולאי אידריס מרד במאה ה-8 בח'ליף הארון א-רשיד. הוא נמלט למרוקו והוכרז על ידי השבטים הברברים למלך. עוד בחייו הוא הפך לקדוש.

אבל אחרי שנים מספר הורעל אדריס למוות, על ידי שליח מתנקש ששלח הארון א-רשיד. לאחר מותו הוא נקבר בעיירה.

לקברו נבנה בעיר מאוזוליאום, מבנה קבר מרשים, בעל צריח גבוה ומרובע וגג בצורת פירמידה, עם רעפים ירוקים. מבנה הקבר מהווה חלק ממה שהמקומיים קוראים "זאוויה" (Zawiya) - מתחם שכולל בנוסף למאוזוליאום גם מסגד.

עם השנים הפך הקבר לחשוב ביותר מקברי הקדושים והצדיקים המוסלמים שבמרוקו. אומרים שחמישה ביקורים כאן, בזמן פסטיבל המוסם, שווים לחאג' למכה.

עד תחילת המאה ה-21 הקבר היה סגור בפני מי שאינם מוסלמים. רק ב-2005 נפתחה העיירה, בהוראת מלך מרוקו, לתיירים ולמבקרים לא מוסלמים.


#מסגד סנטיסי
מסגד נוסף שמומלץ לבקר בו בעיר, הוא מסגד סנטיסי בעל המינרט (צריח) הגלילי והמיוחד בעיר. את המסגד בנה בשנת 1939 סנטיסי, מקומי ששב מהחאג' במכה, כלומר עלה לרגל אל העיר הקדושה שבסעודיה.

המיוחד במינרט של המסגד הזה הוא בהיותו הצריח הגלילי היחיד במרוקו. הצריח המרהיב גם מחופה באריחים ירוקים, עם קליגרפיה של אותיות ערביות לבנות, בכיתובים מהסורה שבקוראן.

המסגד הזה משמש היום כ"מדרסה", בית ספר לקוראן ששמו "מדרסת אידריס".


#לאכול וללון
דר זרהון (Dar Zerhoune) הוא בית הארחה במרכז מולאי איריס. על הגג שלו יש מסעדה ומרפסת נהדרת, עם אוכל מצוין ונוף נהדר של העיר העתיקה וולובליס. גם השקיעה מכאן נהדרת.

המקום נמצא קרוב לכיכר המרכזית והוא גם זול משמעותית ממסעדות התיירים שליד האטרקציות המרכזיות. האוכל מקומי, מצוין וטרי, עם מאכלי טאג'ין וסלטים טובים. הירקות טריים והמרקים טעימים. יש כאן wifi ושירותים מודרניים ונקיים.

לינה במקום - בחדרים נקיים, עם מקלחות בחדר ומים חמים. את המקום מנהלת רוז, בסטנדרטים מערביים. יש גם אופניים להשכרה, למי שרוצים לנסוע לוולוביליס ולטייל בסביבה.


#טיפים
ללא מוסלמים אין כניסה למסגדים ולמאוזוליאום.

כדאי לבקר גם במרחצאות התרמיים הרומיים הסמוכים, כרבע שעה הליכה מחוץ לעיר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/jp5WFDvl7js?end=1m14s


תמונות:

https://youtu.be/buGsKmuek40


בלוגרים:

https://youtu.be/bjg-B_PcznA
הַיִיט אָשּבֶּרי
#על שכונת ההיפים ותרבות הנגד בסן פרנסיסקו

שכונת הַיִיט אָשּבֶּרי (Ashbury Haight) בסן פרנסיסקו היא סמל ומזכרת חיה למהפכה ההיפית של שנות ה-60 שהתרחשה ממש כאן. מדהים שבמרחק 40 דקות הליכה מהמקום בו החלה מהפכת הגייז, ברחוב קסטרו, שוכן סמל נוסף זה של תרבות הנגד בארה"ב ובעולם כולו.

במיוחד נודע כאן "קיץ האהבה" של שנת 1967, בו הגיעו לשכונה הזו 100 אלף היפים וילדי פרחים, מכל רחבי ארה"ב. כאן צמחו למעשה, מרבית הרעיונות של מי שכונו אז "ילדי הפרחים".

הרובע ידוע בבתים הוויקטוריאניים הצבעוניים שלו. כיום הוא רובע בורגני למדי, אבל משהו מהאווירה ההיא, של ילדי הפרחים, עדיין קיים בו.

יש כאן המון חנויות וינטג' וכיף לעשות כאן שופינג לכל מיני דברים מיוחדים, כמו תקליטים יד שנייה, חולצות טאי דאי (בטיק) ואופנת וינטג'.

פה ושם תוכלו עדיין לראות כאן ברחובות טיפוסים שמזכירים את שנות ה-60 העליזות, היפים מזדקנים והומלסים מבחירה או לא, המהלכים ברחוב ובפארק עם כלבי הפיטבול שלהם.


#תולדות השכונה
בשנות ה-60 נודעה הייט אשבורי כבירת ההיפים ותרבות הנגד. אלה היו זמנים של חיפוש אחרי אידיאלים חדשים, התנגדות למלחמת וייטנאם, סמי אל אס די משני תודעה, מוסיקה חדשנית ומרתקת, אמנות פסיכדלית והמון אהבה חופשית.

הכל החל כשהיפים רבים החלו לזרום אל סן פרנסיסקו. הם החלו להתיישב בשכונת הייט אשבורי ודי מהר היא הפכה לאבן שואבת לרבים נוספים. בהדרגה הם השרישו כאן את תרבות "ילדי הפרחים", שהגיעה לשיא ברחובות השכונה ב-1967.

סן פרנסיסקו בכלל והשכונה בפרט עמדו אז במרכזו של "קיץ של אהבה" המפורסם של 1967. עליהן נכתב הלהיט ההיפי San Francisco - Be sure to wear some flowers in your hair.

מכאן יצאו מנהיגי ההיפים אל פסטיבל וודסטוק המפורסם, שיאם המהמם של אותם זמנים. אז ביקרו כאן גם חברי "הביטלס" ונדהמו מהרוח ההיפית ששרתה על השכונה, שנדמתה להם כעולם אחר.

הייט אשבורי של אותן שנים התאפיינה בתרבות של סקס, סמים ורוקנ'רול. ההיפית המפורסמת ביותר שהתגוררה ופעלה כאן אז הייתה ג'ניס ג'ופלין, זמרת הרוק שהזניקה מכאן קריירה מדהימה ולמרבה הצער קצרה מדי, בשל מותה מסמים, בגיל 27.

אבל ב-1968 קלקלו השלטונות והמשטרה את החגיגות כאן. זה היה ניסיון שדי הצליח, לבער את הסמים הקשים ואת מאפייני ההתנגדות ותרבות הנגד בכלל, שהובילה השכונה באמריקה של אותן שנים.

עד היום, תוכלו לחוש ולחוות בשכונה את סממני ההיפיות והאווירה המיוחדת שעדיין נשמרת, בידי בוגרי הסיקסטיז שחיים כאן. רק צריך להביט היטב, להקשיב ומעט גם להריח...


#מה לקנות כאן?
בהַיִיט אָשּבֶּרי קונים אנשים שמחפשים משהו נוסטלגי לקחת הביתה. מעין שופינג בניחוח נוסטלגי. אז הפעילו את הארנק וצאו למסע בחנויות מהעבר.

ברחוב הראשי תוכלו לקנות חפצים מהעבר, כמו בחנויות של חולצות ה"בטיק" ומכנסי ה"טאי דאי" הצבעוניים, בסגנון הסיקסטיז.

רבים מבקרים כאן בציפייה לחנויות העישון למיניהן. מוכרים כאן מנרגילות ועד כלי עישון מעניינים אחרים...

עוד תמצאו בקסטרו בגדי וינטג', תקליטים משומשים וספרים מיד שנייה. אבל בהיות הרובע מעט היפסטרי וטרנדי גם היום, יש כאן כמה וכמה חנויות של מעצבים צעירים ומוצרים עדכניים אחרים.


#טיפים
ברובע תוכלו להצטרף לסיור הליכה בעקבות חלק מדייריו המפורסמים, כמו להקת "הגרייטפול דד" והזמרת ג'ניס ג'ופלין.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/p3PIb8BMUFE


ביקור במקום:

https://youtu.be/ybW7Nd8bA-c


בלוגרים נהדר

https://youtu.be/uR-ZR0zJXms


היום לומדים על קיץ האהבה שהיה כאן:

https://youtu.be/ObF2aPJJ3wg
העיר מקנס
#על העיר שהייתה בעבר ורסאי של מרוקו

מקנס (Meknes) היא אחת מארבע הערים הקיסריות ההיסטוריות של מרוקו. זו עיר שהעבר שלה מרשים, שכונתה "ורסאי של מרוקו", על שום הגנים והפאר הרב שנבנה בה.

מקנס הייתה הבירה העתיקה של סולטן מולאי אדריס, מהסולטנים החשובים והנערצים בתולדות הממלכה. בשנת 1996 היא אף הוכרזה כאתר מורשת עולמית.

העיר של היום היא עיר שלווה ואותנטית, פחות מתוירת אולי, אבל בהחלט שווה ביקור. מקנס מלאה במונומנטים היסטוריים ואתרים מרהיבים.

מקנס, בירת מחוז תפיללת, בנויה בצומת דרכים חשוב בצפון מרוקו, על השיפולים הצפוניים של האטלס התיכון.


#מה תראו כאן?
מקנס היא עיר עתיקה ומלאה באתרים מרהיבים ואנדרטאות היסטוריות.

בחומות שמסביב לעיר העתיקה פתוחים שערים מונומנטליים מהמאה ה-17 ובראשם "באב אלמנצור", השער הראשי והמפואר במיוחד, של העיר המלכותית.

השער המפורסם יביא אתכם היישר אל הכיכר הענקית, כיכר אל-הדים. בצידה השני של הכיכר כדאי לבקר במוזיאון לאמנות מרוקו "דאר ג'מאי". תראו בו מגוון מרהיב של עבודות יד ואומנות מקומית אותנטית.

טיול ב"מׇדינה" של העיר, זו שבתוך החומות, יביא אתכם לעיר עתיקה וציורית. יש בה שווקים, בתי מלאכה קלאסיים, מׇדרסות דתיות ללימודים ומבנים דתיים.

אחד האתרים המעניינים בתוכה הוא הארמון המלכותי, המוקף בגנים מפוארים. הארמון נבנה לראשונה בסוף המאה ה-17 על ידי מולאי איסמעיל. בהמשך הרחיב אותו בנו, אחמד א-דהבי.

למי שנותר זמן שווה לבקר גם באורוות המפורסמות (Roua) ובחוות ההרבעה. יש גם את האסמים (Héri), שהם מחסני התבואה הענקיים של מולאי איסמעיל, וכמובן גם את רובע המלאח היהודי.

שווה לבקר במאוזוליאום המפואר של מולאי איסמאיל. המקום הכל כך קדוש למקומיים היה במשך תקופה ארוכה המסגד היחיד במרוקו שבו התירו כניסה גם למי שאינם מוסלמים והכניסה אליו היא בחינם.


#תולדות העיר
את מקנס ייסד במאה ה-10 שבט בֶּרְבֵּרִי בשם מקנסה, שמקורו בהרי הריף. פירוש שמו "שבט לוחם" ואכן, מאז הקמתה העיר הזו נכבשה, נהרסה ונבנתה שוב ושוב.

במאה ה-17 נישל הסולטן דאז מולאי איסמעיל את העיר פס מתוארה והפך את מקנס לבירת מרוקו. מולאי, שהפך סולטן לאחר מות אחיו מולאי ראשיד בשנת 1672. הפך את מקנס לעיר ארמון אימפריאלית, עם מספר מתחמי ארמון, המוקפים בחומות מבוצרות ופרוסים על פני שטח נרחב.

מקנס שהפכה לעיר הבירה של מרוקו החלה לקבל טיפול מיוחד מהסולטן. הוא הקים בה אז את הארמון המלכותי שלו, לצד לא מעט מבנים אדירים ומפוארים נוספים, חלק גדול מהם בסגנון הבנייה הספרדי-מורי שהיה פופולרי אז.

מולאי איסמעיל גם הקיף את העיר בחומות עם 20 שערים מפוארים ובאורך של 25 קילומטרים. הוא הקים בעיר עשרות מסגדים, מבני קבורה ומבני ציבור, לצד 50 ארמונות ואורוות שבהן טופלו 12 אלף סוסים.

אחרי רעש אדמה עצום, שהתרחש בשנת 1755 והרס ערים רבות במרוקו, פורטוגל וספרד, לא נותר הרבה מהפאר של מקנס מתקופת הפאר שלה.


#יהודים במקנס
בעיר העתיקה של מקנס, בנוסף ל"מדינה", לארמון המלכותי ולעיר הקיסרית, נמצא גם ה"מֶלַאח", הרובע או השכונה היהודית של העיר.

בעבר מקנס הייתה ביתה של הקהילה היהודית החשובה והגדולה ביותר במרוקו.

זו הייתה קהילה יהודית ענפה ומקנס זכתה אז גם בכינוי "ירושלים של מרוקו". קהילת מקנס הייתה אז מהקהילות המצליחות ומפוארות במרוקו ולמעשה בכל צפון אפריקה.

אך עם קום מדינת ישראל, חלה הגירה המונית של יהודי מרוקו ומקנס, אם לישראל ואם לצרפת. במקנס של היום נותרו מהקהילה היהודית הענפה של אותם ימים מעט מאוד יהודים.


#טיפים
אם יש זמן בידיכם, טיילו ב"מלאח" ונסו למצוא גם זמן לפקוד את בית הכנסת הגדול.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/9cVqaesFjM0


ביקור במקום:

https://youtu.be/3lFsvkrqOno


הדרכה:

https://youtu.be/V0lGwDslgyo


בלוגר:

https://youtu.be/3rwMCpIgMKw


האווירה:

https://youtu.be/RL0P03ic9V8


תמונות:

https://youtu.be/eUNudgLm7LY


ווטרלו
#על שדה הקרב המפורסם בעולם


אם הגעתם לווטרלו (Waterloo) הרי שאתם יודעים דבר או שניים על אתר הקרב ההיסטורי שבו הובס נפוליאון בונפרטה, המצביא הצרפתי המהולל. כאן נחתמה סופית הקריירה שלו, במהלכה הביס את מרבית צבאות אירופה ובנה אימפריה מפוארת.

קרב ווטרלו המפורסם התקיים ב-18 ביוני 1815, בסמוך לעיירה הבלגית ווטרלו (Waterloo), המרוחקת כ-20 קילומטר מבריסל. במבט על המרחב הירוק והרגוע כל כך, צריך הרבה דימיון בכדי להאמין ששדה הקרב הזה ספג את דמם של כ-50 אלף חיילים.

תוכלו לטייל ולשוטט בשבילים ובשדות שבהם התקיים הקרב העקוב מדם. שדה הקרב של ווטרלו הוא שדה הקרב היחיד באירופה שעבר שנשמר בדיוק כמו שהיה ביום הקרב עצמו.

בסמוך לשדה הקרב, תוכלו לטפס במדרגות אל ראש הגבעה עם פסל האריה ולזכות בתצפית מעולה על כולו.

מרחוק תראו את העיירה ווטרלו (Waterloo). מעניין לחשוב כיצד הקרב המכריע, בו הביס וולינגטון הבריטי את נפוליאון הצרפתי, הכניס את העיירה הבלגית הקטנה אל דפי ההיסטוריה העולמית, הפך אותה לאחד האתרים המוכרים בתבל והיקנה לה תהילת עולם.


#איך הובס נפוליאון בווטרלו? - באדיבות אאוריקה
קרב ווטרלו הוא קרב היסטורי, שבו נחל המצביא הצרפתי נפוליאון תבוסה מוחצת וסופית, לאחר שנמלט מכלאו באי אלבה והקים שלטון שהחזיק מאה ימים. עם מעל 50 אלף הרוגים והמוני פצועים, זה אחד הקרבות הקשים והעקובים מדם באותה תקופה.

הסיפור של ווטרלו מתחיל כשנפוליאון חזר מהאי אלבה ונטל את השליטה בצרפת. הוא שב לפקד על כוחות הצבא הצרפתי ומחליט לצאת למערכה שבה ינחית מכה ניצחת על אויביו. אלה חששו ממנו וסרבו להשלים עם שובו לשלטון. הם גיבשו נגדו ברית של מעצמות אירופה. אחרי שני קרבות מוקדמים שבהם ניצח אותם, אך הפסיד כוחות חשובים, ההכרעה הגיעה לקרב ווטרלו.

הקרב בווטרלו נערך בין כוחות צבא נפוליאון הצרפתי, בפיקודו של נפוליאון בונפרטה, לחלק מכוחות הקואליציה הגדולה שהוקמה נגדו. צבא הקואליציה האנטי-נפוליאונית בקרב ווטרלו, בפיקודו העליון של הדוכס מוולינגטון, כלל את האנגלים והפרוסים (הגרמנים לעתיד). הכוחות האוסטרים והרוסים היו עדיין רחוקים מהזירה ולא יגיעו בזמן כדי להשתתף בקרב.

בקרב התגלה דווקא וולינגטון כטקטיקן מעולה. הוא בחר מיקום מצוין לקרב, עם מחסה לחייליו היורים וחומה לחיסול המטפסים הצרפתים, הוא ניצל את מזג האוויר שיצר בוץ שהיקשה על הצרפתים את הכיבוש וניצל בתבונה את הכוחות שעמדו לרשותו, תוך שהוא בולם את נפוליאון בנקודות החלשות שלו. גם הפרוסים שהובסו קודם לכן בקרב אחר, התגברו על יצר ההשרדות ולא ברחו, אלא הגיעו לקרב ווטרלו וסייעו לאנגלים לנצח את נפוליאון.

ב-18 ביוני 1815 נפוליאון הובס בקרב האחרון שלו. הוא ברח משדה הקרב ומלחמותיו באירופה הסתיימו. קרב ווטרלו בבלגיה שם קץ לקיסרות הצבאית, האלימה והמרשימה שהקים, הפסיד והרוויח בחזרה. מעתה ועד מותו הוא ייכלא באי מרוחק ולא יאיים יותר על אירופה.


#טיפים
התצפית לשדה הקרב חופשית ופתוחה 24 שעות ביממה.

גם הסיור והטיול בשבילים ובשטחי שדה הקרב פתוחים וחופשיים לאורך כל שעות היום.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/4hZeVi4B4bQ


בלוגרים:

https://youtu.be/ZQKk_nNtOD8


הדרכה על מהלך הקרב:

https://youtu.be/nDZGL1xsqzs


שחזור הקרב ב-2015:

https://youtu.be/WrEJMOBBR9g


בשביל האווירה - השיר "ווטרלו" שכבש את העולם:

https://youtu.be/Sj_9CiNkkn4
חוות הוגמון
#על החווה שניצחה את נפוליאון


כ־15 ק"מ מבריסל בירת בלגיה נמצאת חוות הוגמון (Hougomont) המפורסמת, המבנה היחיד שנשאר על מקומו מימי קרב ווטרלו, הקרב ששינה את אירופה.

אבל זה לא סתם מבנה מהסביבה. חוות הוגמון שבבלגיה הייתה בעצמה אחת מזירות הקרב העיקריות. זהו בית אבן כפרי, שגדר אבנים וחורשה מקיפות אותו. בחסותן יכלו כוחותיו של המצביא הבריטי וולינגטון לתפוס מחסה ולהגן על העמדה בה הוא ישב, על רכס גבוה, משמאל לחווה, כשבסמוך לו עוברת הדרך לבריסל.

וולינגטון נזקק להגנה הזו כי מבחינה צבאית הוא ידע מראש שהצבא הצרפתי של נפוליאון מנוסה וגדול הרבה יותר מהצבא הבריטי שלו. צריך לזכור שהמפקד הצרפתי, נפוליאון בונפרטה, נחשב באותם ימים למצביא הטוב באירופה.

וולינגטון ידע שעליו להגן על המתחם ועל עמדת הפיקוד שלו בכל מחיר. לכן פקד על חייליו להגן על החומה המבוצרת של חוות הוגמון בכל מחיר. הם התייצבו אל מול הפתחים הקטנים שבחומה, מוסתרים על ידי הצמחייה שבה, ויורים דרכם כאילו היו אלו חרכי ירי של ממש.

הקרב שהתנהל כאן היה מטורף. חיילי נפוליאון הסתערו לאורך כל היום שוב ושוב, בניסיון לכבוש את המתחם. אבל חיילי וולינגטון ניצלו את מיקומם והמחסה המועט שהיה לאויב, בשדה הפתוח שלפני החומה, וירו בהם בהמוניהם. בשלב מסוים הצליחו חיילי נפוליאון לטפס על חומת המתחם, אבל אז השתמשו החיילים הבריטים ברומחים כדי למנוע את פריצתם פנימה.

בסוף היום הצליחו הבריטים להגן על המתחם ולמנוע את כיבושו, במה שהיה חלק מהקרב הגדול של ווטרלו. נפוליאון הובס. הפעם זה היה לתמיד.


#טיפים
חובבי היסטוריה וצעירים ייהנו מאוד בפנים, בתצוגה של חוויית הקרב המסעירה, המוצגת במשקפיים מיוחדים, בטכנולוגיית תלת ממד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/aHbNlP7PPJw


הדרכה:

https://youtu.be/SrceVpU2oVc


תיאור הקרב:

https://youtu.be/C3az-cDJ31w


כתבה:

https://youtu.be/in1q0Lni4wM


תמונות:

https://youtu.be/yESRBvUyXQU


שחזור הקרב ליד חוות הוגמון:

https://youtu.be/iQdHPLsNfeE
הפנורמה של ווטרלו
#על ציור הקרב הפנורמי בווטרלו

אחת ההמחשות המעניינות של קרב ווֹטרלו, גם אם היא מעט מיושנת, היא הפנורמה המרהיבה של שדה הקרב (Panorama of the Battle of Waterloo). ניתן לראותה במבנה העגול שבסמוך לתל האריה בשדה ווטרלו שבבלגיה.

מדובר בציור היקפי, ציקלורמה, בן יותר מ-100 שנים, המתאר בציור של 360 מעלות, את הקרב שהתרחש כאן בווטרלו. הקרב הזה מתואר כאן, על כל פרטיו הקטנים, מסייע למבקרים לתפוס ולהבין מעט מתמונת שדה הקרב הידוע.

באורך של 110 מטרים וגובה של 12 מטר, מדובר בציור ענקי, שבנוסף לממדיו המרהיבים כולל גם פריטים המונחים לפניו. אלו נועדו להמחיש את תחושת הקרב בסוג עתיק של תלת ממד.

הציקלורמה של ווטרלו צוירה בשנת 1912, בידי הצייר לואי דומולין Louis Dumoulin. היא נחנכה לרגל חגיגות המאה הראשונה לקרב ווטרלו.


#מהי ציקלורמה?
הציקלורמה (Cyclorama) היא ציור פנורמי שנועד להציג מראה של 360°, בפני הצופים העומדים במרכז אולם או חדר עגול, שמסביבו היא תלויה.

בעבר הייתה הציקלורמה אחד מאמצעי ההמחשה החדשניים והאפקטיביים במקומות כאלה. גדולתו הייתה שהוא הצליח להמחיש למבקרים אירועים היסטוריים שצוירו בו, או להציג בפניהם מקום מפורסם באופן חווייתי.

השיטה לעשות את זה היא אפקט שבו הצופה חש שהוא נמצא במרכז ההתרחשות המצוירת וממחישה מסביבו אירוע היסטורי או מקום מוכר ומפורסם, כפי שהיה בעבר.


#טיפים
בפנורמה יש חוויה נוספת למבקרים, בדגש על הילדים, של מסכות VR, שיאפשרו להם לחוש משהו מאווירת הקרב, בחוויית מציאות מדומה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/w4dhvImIZJs


ביקור במקום:

https://youtu.be/sSncMDvFvqE
מוזיאון וולינגטון בווטרלו
#על המוזיאון לזכר הניצחון הבריטי על נפוליאון

מוזיאון וולינגטון (Wellington Museum) הוא מוזיאון גדול ומרשים במיוחד, המציג את קרב ווטרלו (Waterloo), שנערך כאן ב-18 ביוני 1815.

המוזיאון הזה ממוקם במקום בו שכנה בימי הקרב מפקדת הדוכס מוולינגטון, מפקד הכוח הבריטי שינצח בווטרלו את נפוליאון בונפרטה. וולינגטון פיקד על הבריטים, שעמדו בראש קואליציה שכללה גם את הולנד ופרוסיה. הוא נחשב לגיבור הקרב ולאיש שניצח את נפוליאון.

המוזיאון מתאר את הניצחון הבריטי על הצבא הצרפתי. תוכלו ללמוד על הרקע המדיני לקרב ולראות כאן סקירה מפורטת של מהלכי 10 שעות הקרב ומעט מההכנות לקראתו.

בין המוצגים כאן יש מסמכים, ציורים, מפות, מדי חיילים וקצינים וכלי נשק משדה הקרב עצמו. המעוניינים יוכלו לראות את חדר השינה של וולינגטון המפקד, כפי שהוקם כאן לפני הקרב.

לפרסומו זכה הדוכס מוולינגטון בזכות ניצחונו הגדול כאן, בקרב ווטרלו על נפוליון. וולינגטון המשיך להותיר את חותמו על בריטניה, במהלך המחצית הראשונה של המאה ה־19. בהמשך הקריירה שלו הוא אף כיהן כראש ממשלת בריטניה במהלך שתי קדנציות.


#טיפים
סיורים מיוחדים מאפשרים סיור מודרך באתר הקרב ועליה על הגבעה בעזרת רכב מיוחד.

מסעדה, בית קפה וחנות מזכרות לשירות המבקרים במוזיאון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/WkTdtet_1mg


הדרכה:

https://youtu.be/83IvPcWdQiM
פארק קאמפו דה סנטנה
רחוב הקריוקה
בירקנקופף
מוזיאון הביט
קולנוע אדיסון


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.