» «
יין
יקב חרבה
#על היקב המדהים של חבל קחאתי

לאוהבי היין הביקור ביקב או יקבי חרבה (Khareba Winery) יהיה מעניין וטעים. היקב נמצא קילומטרים ספורים מחוץ לעיירה קבארלי (Kvareli) שבחבל קחאתי.

היקב הזה נותן דוגמה נהדרת למצוינות של תעשיית היין הגיאורגית. יש שיאמרו שהוא הפך לסוג של פארק שעשועים, שהוא אתר תיירות לא פחות מיקב המייצר יינות. אולי זה נכון, אבל מדהים כמה שהוא עדיין שווה ביקור גם לאוהבי היין.

כי ביקב חרבה חפרו בצלע הגבעה כמעט 8 קילומטרים של מנהרות יין. זה היה בתחילת שנות ה-60 והחפירות נועדו כדי לאחסן יינות וליישן אותם במנהרות, בטמפרטורה קבועה.

כיום שומרים במנהרות הללו עשרות אלפי בקבוקים של יינות שונים ובראשם כמובן את יינות קווברי המקומיים.

בסיור כאן תבקרו במנהרות ותוכלו לטעום מהיינות של המקום. המבקרים גם מטפסים אל מגדל התצפית המשקיף אל הכרמים ואל הנוף שמסביב ולבסוף מוזמנים לבקר במסעדה של היקב.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/hcY4s5HCFFo


טעימות היין:

https://youtu.be/8zjWvsdSvqk


בלוגרים:

https://youtu.be/JmJO4B8m63c?t=2m42s


הדרכה:

https://youtu.be/EFV7yRb3MTE
אנדרטת החייל האלמוני
אנדרטת החייל האלמוני
#על מצבה לחיילים הבולגרים עם אריות אבן ואש תמיד

צמוד לקיר האבן האדומה של כנסיית סבטה סופיה העתיקה, נמצאת אנדרטת החייל האלמוני (Monument of the Unknown Soldier). אנדרטה זו מנציחה את גיבורי האומה הבולגרית, שהקריבו את חייהם למענה, לרוב בשדה הקרב.

עבור כל בולגרי שאוהב את ארצו וודאי עבור הנוצרים המאמינים שביניהם, אין מקום נכון ממנה מאשר בסמוך לכנסייה.

במרכז המונומנט המרשים ניצב כן צנוע ונמוך המוקדש לחייל האלמוני, כשהוא מואר בלהבה נצחית, אש תמיד וסמל לזיכרון הנופלים במלחמות בולגריה ומי שמקום קבורתם לא נודע.

בסמוך למונומנט הצנוע ניצב פסל מרשים של האריה, הסמל הלאומי של בולגריה, המגן על האנדרטה. באופן טבעי, משמש האריה השומר גם את ילדי העיר והתיירים המבקרים כאן, לטיפוס ולמשחק. החיים, כמו תמיד, חזקים מהכל.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Ls9ps4eA64M


הדרכה:

https://youtu.be/ezf5tDdneWs
מוזיאון קרוניות הכבל
מוזיאון קרוניות הכבל
#על מוזיאון הקרוניות המפורסמות מהסרטים

אתם נמצאים במוזיאון של מערכת קרוניות הכבל (Cable Cars) של העיר. המוזיאון מוקדש לכלי התחבורה המזוהה ביותר עם סן פרנסיסקו, שכן מערכת התחבורה הישנה של העיר היא אטרקציה תיירותית, אייקון עירוני מוביל בה ואחד מסמליה המסחריים של סן פרנסיסקו.

מערכת ה-Cable Car מניעה קרונות, המונעים על פסי ברזל ומחוברים לכבל שנע מתחת לפסים. כאן, במוזיאון, מוצגים מוצגים שונים ממערכת הקרונות הממונעים, הנוסעים לאורכם ולרוחבם של רחובות העיר.

במוזיאון, שנפתח ב-1974, מידע רב על הקרוניות, לצד סרטונים המסבירים כיצד פועלות הקרוניות, צילומים היסטוריים מתולדות הרכבל של סן פרנסיסקו ותצוגה של קרונות רכבל עתיקים, משנות ה-70 של המאה ה-19, כולל הקרונית הראשונה שנבנתה בשנת 1873.

מוצגים כאן גם מנועים, כלי עבודה ומכשירים מכניים שנועדו לתפעול קרונות הכבל.


#טיפים
הכניסה חופשית למוזיאון.

אל המוזיאון יקחו אתכם קו Powell-Hyde וקו Powell-Mason.


ביקור במקום:

https://youtu.be/2Yivand4Ro0


בלוגרים:

https://youtu.be/2U8tVLUXdgw


הדרכה:

https://youtu.be/WBOY8lQPjWg


ועוד הדרכה:

https://youtu.be/bARrnBNnDwU
עמוד סנט פאולוס
עמוד סנט פאולוס
#על העמוד של הקדוש הנוצרי פאולוס


עמוד סנט פאולוס (St Pauls Pillar) או עמוד פול הקדוש (St. Paul's Pillar), נמצא בחלקה המזרחי של העיר פאפוס. המסורת הקפריסאית מספרת שבמאה ה-1 לספירה, לאחר צליבתו של ישו, הגיע לכאן פאולוס, אחד השליחים של ישו.

פאולוס בא לאי כדי לעשות נפשות לדת הנוצרית. הוא הצליח להרגיז את הנציב הרומי שפיקד על האי והסיפור מתאר אותו כשהוא קשור לאחד העמודים, המפוזרים כיום בסמוך לכנסיית איה קיריאקי (Agia Kyriaki) הסמוכה, שהיום נותרו ממנה רק שרידים ארכיאולוגיים, ומולקה קשות "על חטאיו".

ואכן, עמוד סנט פאולוס שכאן הוא עמוד מקודש לנוצרים. אל עמוד האבן הזה נקשר, על פי האמונה הנוצרית, פאולוס הקדוש. הוא הולקה וקיבל 39 הצלפות, על שהטיף לנצרות. המעניין הוא שפאולוס הצליח בסופו של דבר להעביר את המושל שעינה אותו לנצרות, מהלך שיביא להתנצרותם של שאר התושבים.


#על הכנסייה הנוכחית
כנסיית כריסופוליטיסה (Chrysopolitissa או באנגלית church by St. Paul's Pillar), הכנסיה הסמוכה לעמוד פול הקדוש, נבנתה במאה ה-12. היא נולדה מכנסייה גותית, שנבנתה בסמוך לעמוד הקדוש, עוד במאה ה-4 לספירה. הכנסייה הזו נחשבת לאחת הכנסיות הקדומות בקפריסין ועדיין מתקיימים בה טקסים דתיים. יש בה רצפות פסיפס יפות להפליא, שנוצרו ברובן במאה ה-6 ומנציחות את האירועים הנוצריים של העת ההיא.


#טיפים
הכניסה למתחם היא ללא תשלום


#שעות פתיחה
בקיץ - בשעות 8.30-19.30
בחורף - בשעות 8.30-17.00


מבט מקרוב:

https://youtu.be/3TiyTXN-pt4


ביקור במקום:

https://youtu.be/gm84feWwCtM


תמונות:

https://youtu.be/YydCAB8ghhU

חינם

מרכז המדע של קליפורניה
מרכז המדע של קליפורניה
#על המרכז המדעי הפופולארי של מדינת קליפורניה

מרכז המדע של קליפורניה (California Science Center) הוא מוזיאון חינמי שמציג מאות מוצגים שמפעילים את המבקרים להיכרות עם חידושים טכנולוגיים והמצאות מדעיות, כמו גם תהליכי חיים, חלל, תעופה ואקולוגיה. זה נעשה באמצעות מגוון תצוגות אינטראקטיביות וחדשניות, המרתקות צעירים ומבוגרים כאחד.

כאן תוכלו לחקור את נפלאות המדע בסימולציות והתנסויות כמו "מדמה ההוריקן", "שטפון" שמתרחש כל 10 דקות, רכיבה על אופניים באוויר, חקר מעמקי הים, מעגל החיים, ברקים ורעמים או גוזלים הבוקעים מהביצים.

יש כאן גם הדגמות חיות, תערוכות אינטראקטיביות וסרטי תלת ממד מרתקים ומעוררי השראה. בחלק מהמוצגים תתבקשו לפעול ולנסות דברים, כמו בתערוכות העוסקות בתהליכים שונים המניעים את כדור הארץ, או בחקר עקרונות מדעיים והמצאות שמשפיעות על חיינו באופן דרמטי.

במרכז המדע של קליפורניה תוכלו לחקור את צורות ההישרדות של מגוון צורות החיים בטבע, להבין את העקרונות המדעיים של התעופה או להתנסות בצד המדעי של הטיסות לחלל. כל אלה ודברים רבים אחרים הופכים את השהייה כאן למפלט מושלם ואיזון מצוין לילדים ולהורים, מכל השפע ההוליוודי ומפארקי השעשועים שהעיר הזו מציעה בשפע.


#טיפים
הכניסה למוזיאון חופשית בכל ימות השבוע


מבט מקרוב:

https://youtu.be/_E6xOmrBIx8


מעבורת החלל:

https://youtu.be/cntFLGzouv4


הדרכה:

https://youtu.be/twWCuzsoEIY


בנות אוהבות לכייף בו:

https://youtu.be/HffU7bhl9ng
מדרחוב נחלת בנימין
מדרחוב נחלת בנימין
#על המדרחוב שהוא שוק תל אביבי חמוד

למבקרים בתל אביב לא כדאי לפספס את אחת ההתרחשויות הצבעוניות והנעימות שיש לה להציע. זהו המדרחוב של נחלת בנימין, יריד המתקיים בכל יום שלישי ושישי ובערבי חג, בחלקו הצפוני של הרחוב, מכיכר מגן-דוד ועד רחוב גרוזנברג, כולל ברחובות רמב"ם ו" השומר".

זהו יריד אמנים ואומנים תל אביבי שמח וצבעוני, שנעים להסתובב בו ולקנות משהו למישהו שאתם אוהבים. כל העבודות הנמכרות ביריד הן עבודות יד והן נמכרות על ידי האומנים עצמם. יש כאן מגוון גדול של עבודות נוי, מוביילים, פסלים, שלטים משעשעים, צילומים, ציורים וחפצי אמנות נוספים.

יריד האומנים של מדרחוב נחלת בנימין הוא הוותיק והגדול מסוגו בישראל. מטרת עיריית תל אביב, כשפתחה אותו, הייתה לשמר את התרבות של עבודת יד ואמני כפיים, בעולם הטכנולוגיה המודרני והמתועש ובעידן של ייצור המוני, רובוטים תעשייתיים ושיטת הסרט הנע.

ליריד של נחלת בנימין מתקבלים באמצעות ועדת קבלה עירונית, שבוחנת באופן קפדני ומקבלת רק אמנים שמוכרים את עבודות היד שהם יוצרים במו ידיהם ומפגינים יכולת אומנותית של ממש.

רחוב נחלת בנימין ידוע כרחוב הבדים של תל אביב, על שום חנויות הבדים הרבות שנמצאות בו. תוכלו למצוא בהן הרבה בדים למטרות שונות. היכנסו אליהן - חווייה של פעם, עם דוגמאות עדכניות מובטחת!


#רגע של ארכיטקטורה
הרימו מדי פעם את הראש למעלה והביטו אל הבתים המדהימים שיש כאן. המדרחוב מתקיים ממש בלב "העיר הלבנה", תל אביב של פעם. יש כאן בניינים בסגנון אקלקטי, המשלב סגנון ערבי ומערבי, ים תיכוני ואירופי, פה ושם עוד תוכלו לראות בניינים שעליהם עיטורי אריחים בסגנון המקושט שנקרא "אר נובו". מבנים מאוחרים יותר, משנות השלושים עד החמישים של המאה הקודמת, בנויים בסגנון הבאוהאוס, הסגנון הבינלאומי שתל אביב נחשבת למשמרת הגדולה שלו בעולם.

החל משנת 1985 הפך חלקו הצפוני של הרחוב למדרחוב, שמשתרע מרחוב גרוזנברג ועד "כיכר מגן דוד" שברחוב אלנבי. אל הבתים הישנים החלו לחזור בעלי אמצעים, ששיפצו אותם ונדרשו להקפיד על שימורם. בתי קפה ומסעדות החליפו חלק גדול מחנויות הבדים והטקסטיל ומצאו את מקומם - לצד חנויות בגדים וסטודיו של מעצבי אופנה צעירים.


#תולדות הרחוב הארוך של תל אביב הקטנה
היסטורית, רחוב נחלת בנימין עצמו היה פעם הרחוב הארוך ביותר של תל אביב הקטנה. כיום הרחוב מתחיל משכונת פלורנטין בדרום תל אביב ומגיע עד כיכר מגן דוד בצפון.

שכונת נחלת בנימין עצמה היא שכונה שקמה במקביל לאחוזת בית ולא בהמשכה. כבר ב-5 בדצמבר 1909 נבנו בתיה הראשונים ואז היא כללה רחוב אחד, במקביל לרחובה הראשי של אחוזת בית, רחוב הרצל.

בשנת 1911, הצטרפה נחלת בנימין לאחוזת בית, שבשלב הזה כבר נקראה "תל אביב". נחתם הסכם שלפיו סיפקה תל אביב מים ושירותים לנחלת בנימין ורחובותיהן יחוברו, תוך שנחלת בנימין תשתתף בעלות אחזקת התשתיות העירוניות. שנה אחר כך סופחה הנחלה סופית לעיר תל אביב והייתה לחלק בלתי נפרד מהעיר המתפתחת.

נחלת בנימין היה פעם רחוב הבדים והטקסטיל של תל אביב, שכן היה ידוע בחנויות הבדים הרבות שנמצאות בו. כיום נותרו בו חלק קטן ומייצג מהן, בעיקר בחלקו הצפוני של הרחוב, זה שבו מתקיים היריד.

בשנת 1921 הוקם ברחוב מלון ספקטור, שהיה המלון הראשון בתל אביב. שנה אחר כך הוקמה בו הגינה הציבורית הראשונה בתל אביב, גינה שאינה קיימת היום,מאחר ובנו בה חניון למכוניות...


# הסיפור המצחיק על הבנימין של הנחלה
שמם של הרחוב והשכונה הוא סוגיה משעשעת בפני עצמה. מייסדי השכונה החליטו לקרוא לרחוב ולשכונה "נחלת בנימין". רק שהם לא ידעו על שם מי היא תהיה. ברור היה ששבט בנימין ראוי לכך, אבל הם החליטו שה"בנימין" שעל שמו היא תיקרא, יהיה מי שיסכים לסייע למימון הקמת השכונה.

הם הבטיחו שאם קק"ל, הקרן הקיימת לישראל, היא שתסייע, ייקרא הרחוב על שם בנימין זאב הרצל. אם הסיוע יגיע ממשפחת רוטשילד, יונצח ברחוב דווקא הברון בנימין אדמונד דה רוטשילד.

אלא שבסופו של דבר לא סייע אף אחד מהגופים הללו ומקימי השכונה קבעו שהרחוב ייקרא על שם שבט בנימין.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/jVgWj5SiUc4
העיר העתיקה בירושלים
העיר העתיקה
#על המקום ממנו ירושלים נולדה

עמוסת אתרים קדושים והיסטוריים לשלושת הדתות המונותאיסטיות, העיר העתיקה (Old City of Jerusalem) בירושלים היא עיר מוקפת חומה, יפה ומרתקת וללא ספק אחת הערים העתיקות הפעילות בעולם.

בשנת 1981 הוכרז מתחם העיר העתיקה כאתר מורשת עולמית על ידי ארגון אונסק"ו.

את העיר מקיפה חומה שבנו העות'מאנים במאה ה-16, רובה נבנתה על תוואי של חומות עתיקות שהיו כאן לפניה. צעידה על טיילת החומות תציג לכם את נופי העיר העתיקה המרהיבים משלל זוויות וצדדים.

בחומת ירושלים העתיקה 8 שערים, כולל שער יפו, שער שכם, שער האשפות, שער ציון, שער האריות, שער הפרחים, השער החדש ושער הרחמים שסגור.

צורתה של העיר העתיקה של ימינו נקבעה על פי שרידי תרבויות עתיקות, שעליהם נוספו שכבות חדשות, זו על גבי זו, לאורך אלפי שנים. קשה להאמין אולי, אבל מפלס הרחוב של העיר העתיקה בימינו נמצא עד 8 מטרים מעל מפלס הרחוב של העיר בתקופת בית המקדש הראשון, שהתארכה עד המאה ה-7 לפני הספירה ובית המקדש השני, שהתקיים כאן עד המאה ה-1 לספירה.

העיר העתיקה מחולקת, מאז המאה ה-19, ל-4 רבעים עיקריים. מתקיים בה הרובע היהודי, בו נמצא בין השאר הכותל המערבי, הרובע הנוצרי ובו דרך הייסורים של ישו (ויה דולורוזה), הרובע המוסלמי והרובע הארמני.


הנה העיר העתיקה בירושלים:

https://youtu.be/aI9ghWB21gM
TBC concept
TBC קונספט
#על המתחם החינמי והמדהים בטביליסי

מתחם TBC בטביליסי הוא פינה סודית בטביליסי, בה אפשר ליהנות מכל רגע. מדובר בחלל יפהפה ומעוצב אדריכלית שבנק מקומי החליט לפתוח, עם מתחם חופשי לקריאה, לימוד ועבודה, או לחילופין למנוחה ממרוץ החיים.

זה דבר נדיר שבנק מעמיד לרשות הציבור, חינם אין כסף, מקום כל כך מופלא ומעורר השראה לעבוד בו ובחינם לחלוטין. בואו לגלות אותו וקחו רגע או שעה של מנוחה באווירה רגועה.

יש כאן שילוב של מתחם עבודה חינמי, ספריית קריאה מעוצבת נהדר ומלאה בספרי קריאה משובחים, חדר ישיבות מזדמן, בית קפה וגלריה לאמנות. הכל מוגש כאן עם עיצוב פנים מסוגנן ואווירה מדהימה, בה אפשר לתפוס כמה זמן, לשבת לקרוא. יש גם קפה חינם לאורחים ובית קפה נהדר שאחרי שהנפש קיבלה את שלה מציע גם לגוף את מה שהוא רוצה.

כיף!


#טיפים
שווה לבקר כאן מהמון סיבות, במיוחד כשרוצים פסק זמן מהמרוץ לראות ולהספיק.


בלוגרים:

https://youtu.be/obrXmpFJpsw?t=4m28s&end=5m54s


הגלריה הלאומית לאמנות בסופיה
הגלריה הלאומית לאמנות
#על מוזיאון האמנות הגדול ביותר בבולגריה

הגלריה הלאומית לאמנות (The National Gallery) היא מוזיאון האמנות הגדול ביותר בבולגריה. הוא ממוקם במה שהיה בעבר הארמון המלכותי, ארמון המלוכה (The Royal Palace) המפואר והמרשים שנבנה בשנת 1873.

במוזיאון תוכלו לחזות באמנות מגוונת משלל סגנונות ותקופות. לידתו של האוסף היא בשנת 1892, עת הוקמה מחלקת האמנות במוזיאון הלאומי הארכיאולוגי. עם הזמן גדל האוסף והמוזיאון קיבל מקום משלו.

הגלריה לאמנות של בולגריה כוללת גם מוזיאון אתנוגרפי נחמד.

העיצוב מלכותי ויפה להפליא. פעם התהלכו כאן מלכים ואצילים בולגרים והיום הארמון הזה הוא גלריית אמנות מרהיבה. התקרות המסוגננות ורצפת הפרקט החדישה מהווים השלמה מדויקת לרהיטים העתיקים וליצירות האמנות שעל הקירות ובחללי המוזיאון.


#מה תראו כאן?
במוזיאון אוסף אמנות מרשים, עם יותר מ-30 אלף יצירות אמנות בתחומי הציור, הפיסול והגרפיקה. האוסף מציג היטב את תולדות האמנות הבולגרית.

באוסף הציור תוכלו לצפות בשלל ציורים ורישומים מתקופות שונות באלף הקודם ועד סוף המאה ה-20.

התערוכה החדשה עד העכשווית כאן מתמקדת בתקופה של סוף המאה ה-19, עת השתחררה בולגריה מהשלטון העות'מני ב-1878 ועד לסוף שנות ה-90 של המאה העשרים.

בתצוגות והתערוכות השונות מוצגות יצירות ועבודות של מיטב אמני בולגריה, כולל יצירות מהריאליזם של המאה ה-19, אמנות אימפרסיוניסטית בואכה המאה העשרים ועד אמנות מודרנית שיצרו גדולי האמנות המקומית.

בקומה השלישית של המוזיאון יוכלו המתעניינים לצפות ביצירות אמנות של אחדים מאמני בולגריה הגדולים. לצד יצירות המופת של גדולי האמנות כאן, דוגמת ניקולאי ראינוב, ולדימיר דימיטרוב, סיראק סקיטניק וזלאטיו בויידז'ייב, תראו כאן עבודות של הציירים הקלסיים המקומיים דוגמת איליה פטרוב, ננקו בלקנסקי ודצ'קו אוזונוב.

לידם מוצגות עבודות של גדולי האימפרסיוניזם הבולגרי, ביניהם יורדן קיובלייב, טודורוב, מיטוב ומניקולה פטרוב.

בתרבות שראוי לחקות ולהלל, לא נפקד גם מקומם של ציורים שיצרו ציירים זרים שפעלו כאן ושעבודותיהם זוכות גם הן לכבוד הראוי.


#טיפים
הכניסה חופשית.

באולמות המוזיאון מתקיימים לא פעם גם קונצרטים, כנסים ואירועי תרבות נוספים. פרטים באתר המוזיאון שלמטה.

עוד כולל המוזיאון גם ספרייה ענקית עם כמעט 7,000 כותרים בנושאי תולדות האמנות, יצירות גדולות וחיי האמנות בבולגריה. חלק גדול מהם עומד לרשות חוקרים וסטודנטים הבאים להשלים כאן מחקרים ועבודות אקדמיות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/pYtD7k4ui6Q
כנסיית סופיה הקדושה
#על הכנסייה שעל שמה נקראת העיר סופיה

קתדרלת סבטה סופיה (Tsurkva Sveta Sofia), או כנסיית סופיה הקדושה, היא כנסיה עתיקה וחשובה בעיר ואחד האתרים החשובים בבירת המדינה.

אדריכלות הכנסיה המרהיבה היא בסגנון ביזנטי והיא בנויה מלבנים אדומות. למעשה, על שם הכנסייה היפהפייה הזו, סנטה סופיה, קיבלה העיר סופיה את שמה.

הכנסייה ממוקמת במקום שבו ניצב בימי קדם תיאטרון רומי ובחלקו גם בית קברות מהמאה ה-2 לספירה.


#תולדות הכנסייה
מבנה כנסיית סנט סופיה או סופיה הקדושה הוא מבנה ביזנטי מהמאה ה-6. הכנסייה קודמת ועתיקה לעיר סופיה עצמה.

מאז המאה ה-14 נקראת העיר סופיה על שמה של הכנסייה הזו.

במהלך ההיסטוריה הכנסייה ידעה שינויים ותהפוכות רבים. כמה פעמים היא נשרפה ונהרסה מרעידות אדמה. בתקופת הכיבוש העות'מאני הפכו אותה הטורקים למסגד.

בכל אירוע כזה הושמדו ונהרסו בה חלק מציורי הקיר המיוחדים וירדו לטמיון יצירות אמנות דתיות, נדירות ויקרות מכל מחיר.

רעידת אדמה במאה ה-19 הובילה להרס ולנטישת הכנסייה עד לשנת 1908, זמן העצמאות הבולגרית.

בשנת 1914 הושלמה בניית הכנסייה מחדש תוך שמירה על העיצוב והאדריכלות הביזנטיים שהיו לה במקור. אז היא הפכה לכנסייה הרשמית של הקהילה הרוסית בבולגריה, תוך שהיא מקבלת עיצוב סובייטי משהו.

מאז ועד היום הפכה הכנסייה העתיקה שחזרה לחיים, לאחת הכנסיות החשובות בבירה הבולגרית ובימינו היא משמשת בין היתר כאתר פופולרי לחתונות ולוויות.


#טיפים
הכניסה חופשית.

לאחר הביקור כאן, שווה להקדיש כמה דקות לאנדרטת החייל האלמוני, הממוקמת מחוץ לכנסייה, צמוד לקיר שלה. הקיפו את הכנסייה ותגיעו.

בחודשי החורף הכנסייה לעיתים נסגרת מוקדם יותר.


הדרכה:

https://youtu.be/0FJ5KPXpLYM
כיכר הקדושים היהודים
#על הכיכר שמנציחה את יהודי רודוס

"כיכר הקדושים היהודים" (La Juderia), או כיכר ה”מרטירים היהודים”, היא כיכר לזכר 1,673 היהודים, תושבי רודוס, שנשלחו מהעיר למחנות המוות בשואה. מכאן הובלו בשנת 1943, כל יהודי הקהילה אל מחנות ההשמדה, על ידי הנאצים. בתיהם נתפסו על ידי תושבי המקום ולא הוחזרו מעולם.

האנדרטה הזו היא לא רק אתר הנצחה לקהילה היהודית שהיתה כאן והושמדה במלחמת העולם השנייה. בעבר ניצבו כאן חנויות קטנות ובתים שהיו שייכים ליהודי העיר, אבל המקום נפגע מהפצצות במהלך מלחמת העולם השנייה.

במרכז העיר העתיקה, בצל עצים ענקיים, במרכזה של הכיכר ההומה אדם, ניצבת אנדרטה כהה, שדי קל לפספס. זוהי אנדרטת הגרניט לזכר יהודי העיר, שנחנכה ביוני 2002. היא הוקדשה אז לזכר 1604 אנשי הקהילה היהודית של רודוס שנספו בשואה. יש לאנדרטה 6 צדדים. על כל אחד מהם יש את הכתובת בשפה אחרת, ביניהן יוונית, אנגלית, צרפתית, איטלקית ולדינו: "לזכרון תמיד של 1604 הקורבנות, יהודי רודוס וקוס, שנספו במחנות המוות של הצורר הנאצי".

בכיכר יש כיום חנויות מזכרות לתיירים ומסעדות לתיירים. במרחק של חצי דקה של הליכה מהכיכר, תמצאו את עצמכם אל מול בית הכנסת "קהל שלום".


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Qfw_YiP9mgk
שוק הבשמים
#על שוק הבשמים של דובאי

שוק הבשמים בדובאי (Perfume Souk) שממזרח לשוק הזהב הוא אחד ה"סוקים" המקומיים, אם כי מהפחות ותיקים שבין השווקים הפתוחים של שכונת דיירה, לאורך נחל דובאי.

יש כאן מגוון של דוכנים קטנים ובהם מבחר עצום של בשמים בבקבוקונים צבעוניים, מכל ארצות המזרח. כמיטב המסורת האוריינטלית תמצאו כאן כל ניחוח וארומה אפשריים בתחום הבישום, כולל לא מעט בשמים זולים, שפיצחו את הנוסחאות של הבשמים היקרים בעולם ונמכרים במחירים משעשעים.

לידם לא יחסרו גם שלל תכשירים ומוצרי טיפוח שונים ומשונים, מסבונים ריחניים בשלל ריחות כמו לבנדר, יסמין ואפילו שמן זית, ועד כאלה שיפתיעו אתכם במקוריות שלהם.

יש כאן גם מקלות קטורת בריחות ובמגוון שלא חלמתם עליהם, לצד בשמים מוצקים וריחות וניחוחות לנרגילה המזרחית שלכם.

לנשים - במבוך הדוכנים שכאן תוכלו אפילו לבקש שיתאימו לכן בושם אישי, לפי השיער וסוג העור שלכן. אם יש כאן קומבינה, היא לפחות לא עולה ביוקר ולכו תדעו - אולי תפלו על ריח מטורף שיהיה רק לכן ושכל אישה שנייה תשאל "סליחה, באיזה בושם את משתמשת?"


#טיפים
הכניסה כמובן חינם.

מותר ואף מומלץ להתמקח כאן על המחירים, אך בכבוד למוכרים ותוך כדי שלל מחמאות למוצרים ולדוכן שלהם. רק תרוויחו מזה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/SA-2zw3B6Mg?t=2m02s


ביקור במקום:

https://youtu.be/4dV2ZZDmAjs


הסלב של השוק הוא יוסוף באי ההודי, שייצור מול עיניכם בדקות כל ניחוח ובושם שתביאו לו:

https://youtu.be/xm7borXPbZE


בלוגרים:

https://youtu.be/hS50__oz1T8
שוק הטקסטיל והבדים
#על שוק הבדים של דובאי

שוק הטקסטיל בדובאי (Textile Souk) הוא "סוק", כלומר שוק, אבל לא סתם שוק אלא שוק בדים קלאסי ואופייני למדינות המזרח.

שוק הטקסטיל הזה נמצא בשכונת בור דובאי העתיקה, בגדת נחל דובאי השנייה, לא זו של העיר החדשה.

בשוק הטקסטיל של דובאי נמכרים שלל בדים, מהפשוטים שבהם ועד בדים מיוחדים ונדירים ומוצרי טקסטיל בעבודות יד מסורתיות, ממדינות אסיה השונות.

ברחבי השוק הזה תוכלו לראות אלפי דוגמאות של בדים, רקמות וטוויות. המקומיים קונים כאן בדי משי, ארגמן וכותנה איכותיים, לצד בדיל מודפסים ומודרניים מסין.

לצד הבדים, יש כאן מגוון עצום של מוצרים משלימים. משמלות וחולצות ועד צעיפים ושלים, לצד דוכני כפתורים, פאייטים, שרוכים וחיג'אבים.


#תופרי החליפות
מילה על חליפות לגברים בהתאמה אישית. בשוק הטקסטיל של דובאי ממתינים לכם עשרות חייטים מומחים, שישמחו למדוד את מידותיכם, הגברים המערביים הלבושים היטב.

בתוך ימים ספורים הם יתפרו בשבילכם חליפות מטורפות, באיכויות של מיטב בתי האופנה בפריז ובלונדון ובמחירים שמפתיעים כאן כל תייר שמחליט לנסות. בדקו אותם!


#טיפים
הכניסה חופשית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/uYfJJYHJ23E


ביקור במקום:

https://youtu.be/27mJZ2_9tlg
הפרלמנט האירופי
#על המוזיאון המרתק והחינמי של האיחוד האירופי

אולי לא ידעתם שמרבית המוסדות שמרכיבים את האיחוד האירופי ממוקמים באופן קבוע בעיר בריסל. הבולט שבהם הוא בית פרלמנט של האיחוד האירופי.

הפרלמנט האירופי בבריסל (The European Parliament in Brussels) מציע לשוהים בעיר ביקור במוזיאון "פרלמנטריום" (Parlamentarium), מוזיאון המציע תצוגת מולטימדיה אינטראקטיבית ומוזיאון חדשני ומסקרן לכל הגילאים.

גם אם המקום נשמע די משעמם לביקור בו, מוזיאון "פרלמנטריום" הוא אחת האטרקציות המתוירות והמעניינות בעיר. בנוסף לידע שרוכשים כאן, יש בו חוויות חדשניות להיכרות עם פרלמנט האיחוד האירופי וביבשת עצמה.


#מה תעשו כאן?
מרכז המבקרים כאן נקרא מוזיאון "פרלמנטריום". זהו מקום מעניין ששווה לבקר בו ובו ניתן ללמוד על האיחוד האירופי ומוסדותיו, בכל 23 השפות של מדינות האיחוד. זהו מרכז המבקרים הגדול ביבשת.

התצוגה כאן מספרת למבקרים על ההיסטוריה של האיחוד האירופי, על ההשפעה שלו על יבשת אירופה וכיצד הוא שינה את אורח החיים ביבשת.

הפרלמנטריום של הפרלמנט האירופי מציע התבוננות עם חוויה של 360 מעלות ליבשת אירופה. כאן תוכלו לבחון ולהביט אל מאחורי הקלעים של מה שקרוי אירופה. זה קורה באמצעות מסך של 360 מעלות שיציג לכם. את פעילות הפרלמנט וייקח אתכם לסיור באיחוד האירופי ובחזון שהוא מוביל.


#טיפים
הכניסה לכאן בחינם.

סיורים לילדים בגילאי 8-14 מאפשרים ולשמוע דיונים של הפרלמנט האירופי ולהשתתף במשחק תפקידים שבו יוכלו להכיר את התפקידים של נציגי האיחוד. הירשמו מראש באתר הפרלמנטריום.

המרכז כולל אמצעי הנגשה ומותאם לבעלי צרכים מיוחדים.

המבקרים יוכלו להשתמש באפליקציות עם מידע בכל שפות האיחוד האירופי, על פעילות הפרלמנט וחברי הפרלמנט של האיחוד האירופי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/leN4IkV820c


ביקור בפרלמנטריום:

https://youtu.be/Wa9hDpcvjjo


בלוגרים:

https://youtu.be/w_77SKmPNrc


משחק התפקידים לילדים ובני נוער:

https://youtu.be/7wOfkIxahy8


פרסומת:

https://youtu.be/y3s-NVQOgIw
רחוב פרימונט
#על הרחוב עם מופע האורות העתידני

דמיינו רחוב שלם בלאס וגאס, מעליו גג שכולו מסך וידאו ענק, צבעוני ומשתנה כל הזמן, שעליו מוקרנים מופעי אורות מטריפים. זהו רחוב פרימונט (Fremont Street), רחוב מרכזי שבו התרכזו בתי המלון ובתי הקזינו הראשונים של "עיר החטאים", לאס וגאס.

כיום מנסים להחזיר לרחוב הזה את ימיו הגדולים. האמצעי המרכזי לכך הוא מופע המולטימדיה המדהים, הססגוני והרעשני, המתקיים כאן כמה פעמים במהלך כל לילה.

המופע הוא תצוגה מרהיבה של צבע ומוסיקה, המציגה חוויה מרהיבה וסוחפת חושים. זו מתקיימת מתחת ובשילוב ויוה ויז'ן (Viva Vision light shows) - חופת האורות, בגובה של 30 מטרים, הפרושה מעל לרחוב ומורכבת מ-12 מיליון נורות לד.

במופע משולבים גם חקיינים של אמנים מפורסמים שהרבו בזמנו להופיע בלאס וגאס, דוגמת אלביס פרסלי ופרנק סינטרה.


#על מופע האורות
המופע האורקולי המרהיב שמתקיים כאן אחת לשעה נמשך רק 6 דקות, אבל הוא מרשים ואפילו מדהים.

את "גג" המקום מהווה חופה, באורך של 460 מטרים ולרוחבו של רחוב פרימונט. היא עשויה מ-12.5 מיליון נורות לד ונחשבת לאחד ממסכי הווידאו הגדולים בעולם, אם לא הגדולה ביותר.

המופע מתחיל כשכבים כל האורות ברחוב המואר כל כך והאווירה בבת אחת משתנה. על התקרה מתחילים להשתלב קטעי וידאו, אנימציה ומוסיקה והופכים למבול של מראות צבעוניים ומקסימים. זהו מופע מולטימדיה, ערוך היטב ומשתנה בכל שעה, המלווה בצלילים תומכים, הבוקעים ממערכת סאונד אימתנית המלווה אותו.

כן, המופע משתנה בכל שעה ולכן ניתן לבלות כאן לאורך הערב וליהנות ממנו מבלי להשתעמם.


#מה עוד תראו כאן?
בנוסף למופע האורות המרשים שנערך בו, רחוב פרמונט עמוס בחנויות, דוכנים, מסעדות ובתי קזינו - כולם מוארים בשלל צבעים.

המעוניינים במזל טוב בהימורים פונים למלון קליפורניה שכאן ומשפשפים את בטנו של פסל הבודהה השמח, שמוצב בו.

קונצרטים, הופעות מוסיקה ומופעי רחוב משודרגים נערכים בכל ערב על 3 הבמות מרכזיות, המקיימות הופעות חיות.

לאורך תקרת הרחוב ניתן להנות מריחוף באומגת סלוטזילה (Slotzilla zip line) החווייתית. מתקן השיגור של האומגה הזו נראה כמכונת מזל גדולה. ממנו תוכלו לרחף במהירות גדולה, מעל לרחוב, כמו גיבורי-על, בעזרת כבלים ארוכים.

היכרות עם ההיסטוריה הפלילית של העיר והאומה האמריקאית, תוכלו לקבל במוזיאון המאפיה שממוקם ברחוב גם הוא.


#טיפים
למופע האורות בואו בשעות הערב.

הצפייה במופע חופשית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-3x5DqLy5a8


ביקור במקום:

https://youtu.be/FsFX1JYTLWY


לעוף מעל פרימונט:

https://youtu.be/mLrMxQcsIl8


בלוגרים ממליצים על דברים שווים בפרימונט:

https://youtu.be/0HP2b6HOdrE
קובנט גרדן
#על קובנט גרדן

קובנט גרדן היא כיכר הקניות והבילוי הראשונה שנבנתה בלונדון ואחד מהמקומות המקסימים בעיר. זהו הוא אחד האזורים המוכרים והפופולריים ביותר בלונדון. אחד המאפיינים הבולטים של האזור הם התאטראות ומופעי הרחוב שבו.

למרות החנויות ובתי הקפה המודרניים שנמצאים מכל עבר מסביבנו, ישנה תחושה ברורה של לונדון של לפני 100 או 150 שנה. גם בתקופה ההיא היו מופעי רחוב ומוכרי ורדים שהסתובבו ושרו ברחבי המתחם, כמו היו בתוך מחזמר. אגב, לא במקרה מתרכזים כאן מופעי הרחוב הטובים והמוצלחים ביותר בעיר. השחקנים שעומדים במתחם עוברים אודישנים ורק הטובים ביותר מתקבלים.

אחרי שתמצו את מופעי הרחוב הצבעוניים הממלאים את המתחם כולו, אתם יכולים להציץ בכיכר "שבע החוגות" (אגב, כל האזור נקרא "שבע החוגות" - לא רק הכיכר עצמה אלא גם שבעת הרחובות שיוצאים ממנה). בעבר האזור הזה היה עני מאד ולמעשה היה אחד מהאזורים הנחותים של לונדון, עם המון פשיעה. באותה התקופה חיו בבניין אחד 7 משפחות, בבתים ללא חשמל או מים זורמים. היום יש כאן בוטיקים יוקרתיים, בתי קפה מושקעים ומסעדות, אבל באותה התקופה נמכרו בחנויות הללו פריטי יד שנייה במצב בלוי לחלוטין.

שימו לב גם לבית האופרה המלכותי שנמצא באזור. לידו תוכלו לראות 4 תאי טלפון אדומים ופסל רקדנית משגע - תמונה מושלמת לאינסטגרם שלכם!


#היסטוריה
בשנת 1728, הזמין ג'ון ריץ, שחקן ומנהל תאטרון את אופרת הקבצנים אצל ג'ון גיי. אופרת הקבצנים היא אופרה בשלוש מערכות והיא הדוגמה היחידה של ז'אנר אופרות-בלדה סטיריות, סוג של אופרות שנשארו פופולריות עד ימינו. באופרה הזו נכתבו מילים חדשות ללחנים של בלדות פופולריות, של אַרְיוֹת, מזמורי כנסייה ומנגינות עממיות של אותה תקופה.

הצלחת המיזם סיפקה את ההון להקמת התאטרון המלכותי הראשון שנפתח ב-7 בדצמבר 1732. במאה שנותיו הראשונות, התאטרון שימש בעיקר להצגת מחזות. קובנט גרדן, ביחד עם תאטרון דרורי ליין, היו היחידים שקיבלו זכויות בלעדיות להצגת דרמה מדוברת בלונדון.

היצירות המוזיקליות הרציניות הראשונות שהושמעו בקובנט גרדן היו האופרות של הנדל, שמשנת 1735 ועד 1759 העלה שם עונות אופרה באופן סדיר. את העוגב שלו הנדל הוריש לג'ון ריץ', אותו שחקן ומנהל התאטרון שהוזכר קודם. הוא הוצב במקום בולט על הבימה בקובנט גרדן, אבל העוגב היה בין הרבה פריטים יקרי ערך, שאבדו בשריפה שהרסה את התיאטרון בשנת 1808.


#טיפים
הרחובות הקטנים שיוצאים מקובנט גרדן מציעים לא מעט קניות מגניבות ודברים חמודים. נסו אותם.


מבט מקרוב על קובנט גרדן:

https://www.youtube.com/watch?v=Is1-okwCOKg&t=63s


בלוגרים:

https://youtu.be/oM2xfutqC8g
חוף קיטס
#על החוף המגניב של ונקובר

ונקובר יושבת על חוף האוקיינוס השקט ויש בה חופי ים נפלאים ונופי הרים נדירים מסביב. הבילוי בחופים כאן בקיץ הוא תענוג.

חוף קיטס (Kits Beach) שבעיר הוא חוף נהדר וצעיר ואחד המקומות החביבים על תושבי העיר, במיוחד לשחייה, ריצת ג'וגינג והטסת עפיפונים באוויר. אחרים מעדיפים להגיע אליו כדי להשתזף, לשחק במשחקי חוף וכדורעף חופים, לעשות יוגה ולנוח.

יש בחוף הזה מדשאות נהדרות, חורשה של עצי מייפל נפלאים, סירות ואניות ששטות ממול ושלל ציפורים. ממנו גם תצפית נפלאה אל קו הרקיע של דאונטאון ונקובר והעיר כולה.

החוף שנקרא גם חוף קיציליאנו (Kitsilano Beach‬), הוא למעשה חופה של שכונת קיטסילנו, שהייתה בשנות ה-60 שכונה היפית וזרוקה של ממש. היום היא שכונה יקרה בעיר והקסם של הצעירים המגניבים של פעם כמעט ונעלם, אבל משהו מניחוחות העבר נשאר.

בנוסף למתקני הספורט השונים שבחוף קיטסילאנו, יש בו גם את בריכת השחייה הארוכה ביותר בקנדה - בריכה נהדרת ומרשימה במיוחד, עם מים מלוחים.

אז למרות שיש חופים טובים ממנו לשחייה, החוף הוא גם חינמי וכיפי ונעים מאד לבלות בו, בעיקר בשל האווירה הנהדרת. כך שאם אתם מחפשים את החוף השווה בעיר, יש סיכוי רב שתמצאו אותו כאן.


#טיפים
מביאים כלב? - בחוף קיטס יש גם חוף כלבים נפרד, שבו תוכלו לבלות עם חיית המחמד שלכם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/kLHMM2uLNag


גני לוקסמבורג
#תיירים בגנים

גני לוקסמבורג היפים שנמצאים בלבה של פריז, פתוחים לקהל הרחב והם מושכים אליהם לא רק תיירים אלא גם מקומיים.

בגנים פזורים פסלים רבים של דמויות בולטות מההיסטוריה הצרפתית: דמויות נשיות של מלכות צרפתיות ודמויות של סופרים ומשוררים.
יש כאן שפע של מקום להתרווח, לאכול גלידה או לשתות קפה משפע הדוכנים במקום וליהנות משמש חמימה וממנוחה לקראת המשך הטיול ברובע הלטיני.
במרכז הגן ישנה בריכה גדולה המוקפת בעשרות כסאות ירוקים המיועדים לשימושם החופשי של התיירים והם מספקים את האווירה המושלמת לרגע של נחת ורוגע.

הגנים הם יעד אטרקטיבי עבור האוכלוסייה הפריזאית, אבל גם בעבור התיירים:
ניתן לשכור סירה ולתת לילדים לדחוף אותה עם מקלות במבוק ארוכים מגדה לגדה של האגם הגדול.

כשעולים למעלה, למרכז הגן, אפשר לעשות סיבוב על סוסי הפוני או לנסוע עם הילדים קטנים יותר בכרכרה מקומית.

פנימה יותר בתוך הפארק, ניתן למצוא קרוסלה ותיאטרון בובות, שמציג כמעט כל יום ובפינה הדרום מערבית נמצאות כוורות דבורים, שניתן לקחת קורסים בגידולן.

ניתן למצוא מקומות לקריאה ומשחקי פטאנק בעבור המבוגרים, טיול רומנטי לזוגות או הפסקת צהריים לסטודנטים, שמגיעים לרוב מהסורבון - האוניברסיטה המפורסמת של פריז, השוכנת ממש בשכנות לגנים.

זוהי אחת מהפיסות הירוקות היפות ביותר בפריז, עם חלוקה נכונה של אור וצל, עצים ומדשאות, פינות חמד סמויות ומשטחים ציבוריים לילדים ומבוגרים. קחו לכם סל עם מעט מזון ושמיכה - וצאו לעשות בו פיקניק.


#ההיסטוריה של הגנים
בניית הגנים החלה כתוצאה מהתנקשות בחייו של הנרי הרביעי בשנת 1610. אלמנתו של המלך, מארי דה מדיצ'י לא יכלה לשאת את המגורים בארמון הלובר עמוס הזכרונות המשותפים שלה עם בעלה ועברה להתגורר בארמון לוקסמבורג.

בשנת 1624 הסתיימה בנייתו של ארמון לוקסמבורג עבור האלמנה, שהורתה לאדריכל סלומון דה ברוס להקים ארמון בסגנון ארמון פלאצו פיטי, כמו הארמון שהיא הותירה אחריה בפירנצה, עיר מולדתה. הגנים שסביבו תוכננו ועוצבו כך שיזכירו לה את נוף ילדותה.

האמת היא, שלמרות שבארמון זה תכננה המלכה לבלות את שארית חייה, רצה הגורל אחרת ובפועל האלמנה המלכותית רבת התככים לא התגוררה בארמון יותר מחמש שנים. בפקודת המלך החדש היא הוגלתה לקלן בשנת 1630. בזמן המהפכה הופקע הארמון ובמשך שנתיים שימש בית כלא; לאחר מכן הוא נקבע כמקום מושבה של אסיפת הנבחרים. המנזר שהיה בסמוך אליו נהרס.

אגב, עוד אנקדוטה היסטורית - על הסופר הנודע ארנסט המינגוויי, מספרים שבצעירותו היה רעב ללחם, ונהג להגיע אל הגנים כדי לצוד יונים למאכל.


#ארמון לוקסמבורג כפרלמנט
בלב הגנים הסימטריים והמרשימים נמצא ארמון לוקסמבורג. הארמון נבנה במקור על פי עיצוב של הארכיטקט הצרפתי סולומון דה ברוסי, על מנת לשמש כמקום המגורים המלכותי של מארי דה מדיצ'י, אימו של המלך לואי השלושה עשר.

לאחר המהפכה הצרפתית הוא עוצב מחדש על ידי ז'אן קלגרין והוסב לבית מחוקקים. גרם המדרגות המרכזי נהרס והוחלף באולם הסנאט בקומה הראשונה. קלגרין גם הרס את קפלת דה מדיצ'י. קלגרין סגר את הטרסות והפך אותן לספרייה. במקביל הוא בנה גרם מדרגות באגף המערבי, שהיה מוקף בעמודים יוניים (איוניים). הבניה הסתיימה בהריסת הגלריה.

בתחילת 1835, הוסיף הארכיטקט אלפונס דה ג'יזור אגף גינה חדש. אולם הסנאט החדש היה ממוקם במה שהיה באותו הזמן אזור החצר בין הגנים. האגף החדש כלל ספרייה ובה הוצגו ציורים של אז'ן דלקרואה. בשנת 1850 לבקשתו של נפוליאון השלישי, יצר ג'יזור אולם כנסים.

במהלך כיבוש צרפת על ידי גרמניה הנאצית בשנת 1944, הארמון הפך למפקדה של הלופטוואפה בצרפת, ובכלל הארמון היה מקום אסטרטגי עבור הכוחות הגרמניים אשר הגנו על העיר.

במהלך שנת 1946, שימש הארמון כמקום לשיחות ועידת השלום בפריז.


#אדריכלות גני לוקסמבורג
הפארק והגנים רחבי הידיים מצליחים לשבץ את הטבע בלב המרקם העירוני הפריזאי ולגרום למטיילים לנוח ולהרגיש מחובקים על ידי הטבע.

לא סתם מצליחים באי הגן לחוות את הטבע ואת המרחב. הגן משרה אווירה קסומה, הוא מטופח להפליא והערוגות המעוצבות בסגנון צרפתי מוקפד. הגיזום העצמי והערמונים מושכים את הפריזאים והתיירים בכל הגילאים.

במרכזם, בריכה מתומנת עם מזרקה, שבה ניתן לשכור ולשוט על דגמים של סירות מפרש עתיקות. חלק זה של הגן מעוצב בסגנון צרפתי קלאסי - שורות ישרות, סימטריות. בהמשך, מן המרכז אל השוליים, הסגנון הופך להיות של גן אנגלי, בסגנון פחות פורמלי של שבילים מתעקלים ומקבצים אקראיים של עצים.

העיצוב הנוכחי של הגנים ניתן להם במאה ה-19 על ידי הארכיטקט שאגראן.


#מזרקת גני לוקסמבורג
גני לוקסמבורג מושכים אל 57 הדונם עליהם הם פרושים המון תיירים ומקומיים, בשל מראה הגנים המטופחים, הפסלים הנהדרים והאווירה הרגועה והפריזאית.

אך אחת מפנינות החן האמיתיות של הגן, שלא זוכה יותר מדי לביקורים של תיירים, היא מזרקת מדיצ'י המרהיבה.

המזרקה נבנתה בשנת 1630 ויש לה שורשים עמוקים בהיסטוריה העשירה של צרפת. בשל מיקומה הצדדי, בפינה מבודדת בגן ובגלל ששדרת העצים הגבוהים מסתירה אותה במעט, רבים מהמבקרים פוסחים מעליה ולא מודעים כלל לקיומה. המזרקה הוזמנה אף היא בידי מארי דה מדיצ'י, בשנת 1624. היא ביקשה לשוות לה מאפיינים טיפוסיים של המנייריזם האיטלקי: מזרקה מורכבת, מערה מלאכותית המעוטרת בפסלים, ממש כמו זו שהכירה במערת בואונטלנטי שבגני בובולי.

בעבור מלאכת הבנייה והתכנון נבחר האדריכל תומסו פרנסיני, שהיה גם מי שהופקד על המזרקות והמים בגני וילות מדיצ'י שבפרינצה ורומא.

הוא יצר אגן מים גדול, המוביל למזרקה ענקית ומפוסלת, בראשה ניצבו פסליהן של שתי נימפות השופכות מים מכדיהן וגמלון הנושא את סמל משפחת מדיצ'י.

המזרקה מוקמה בגדה השמאלית של פריז, שם לא זרמו מים חופשיים ומי התהום היו די עמוקים ולכן היא נחשבה לאחת מפלאי אותה תקופה.

אחרי מותה של מדיצ'י, באמצע המאה ה-18, המזרקה נזקקה לתיקון רציני עקב מצב תחזוקה ירוד. ההזנחה הייתה כה חמורה, עד שפסלי המזרקה נעלמו (עד היום לא יודעים מתי בדיוק הם נגנבו) והקיר התומך קרס. בשנת 1811 מינה נפוליאון את האדריכל ז'אן שאגראן לשיפוץ המזרקה, זה היה אותו אדריכל שיצר את שער הניצחון).

בזמן שלטונו של נפוליאון השלישי היא עברה גלגול נוסף (על ידי האדריכל אלפונז דה ג'יזור), שהזיז את מיקומה ב-28 מטר כדי לפנות מקום לבניית הרחוב שמאחוריה. בחלל הריק שנותר מאחורה הועברה מזרקה נוספת "לדה והברבור" שניצבה באחד מהרחובות הסמוכים והשתיים התאימו אחת לשניה כמו כפפה. לצערה של מזרקת מדיצ'י המקורית, רוב המבקרים מתמקדים באחותה החדשה.

עוד מהשינויים שערך ג'יזור היו הוספת שני פסלים חדשים המייצגים את נהרות הסיין והרון בחלקה העליון של המזרקה, במיקום בו ניצבו בעבר הנימפות. הוא שיחזר את סמל משפחת מדיצ'י שנחבל במהפכה הצרפתית והציב מערכת פסלים של הפסל אוגוסט אוטן.


מבט מקרוב על הגנים:

https://www.youtube.com/watch?v=lsZ1O6tJKbc
פארק לדיסלאו
#על נווה מדבר ירוק בעיר

גם אם הוא לא מרשים או גדול במיוחד, פארק רה לדיסלאו (Parco Re Ladislao) שבמרכז נאפולי, הוא אי של שלווה במרכז העיר הגדולה, פארק ציבורי שהנפוליטנים אוהבים.

הפארק, שנקרא על שם המלך לאדיסלאוס, שמור כמו גן פרטי. זה כמובן נאמר במובן הטוב של המילה. הוא ממוקם ממש מאחורי כנסיית סן ג'ובאני קרבונרה היפה, אחת הכנסיות האהובות בנאפולי.


#טיפים
הפארק פחות נגיש לעגלות ילדים או טיולון ולבעלי מוגבלויות בכיסא גלגלים. יש כניסה לכיסאות גלגלים אבל לא תמיד היא פתוחה.

הגן נפתח בשעה 8 ונסגר בשקיעה.
קשת אַדְרִיאַנוּס
#על השער שנבנה לכבוד ביקור הקיסר הרומי באתונה


קשת אַדְרִיאַנוּס (Arch of Hadrian), או שער אדריאנוס, היא שער נצחון שהוקם במאה ה-2 באתונה, לכבוד הקיסר הרומי אדריאנוס (Hadrian). השער נבנה לפני הביקור של אדריאנוס בעיר בסביבות שנת 132 לספירה.

מיקומה של הקשת במרחק הליכה מכיכר סינְטַגְמָה (Syntagma Square) הופך אותה לנקודה מרכזית בעיר אתונה של ימינו. ביוון הרומית היא נבנתה על פני הדרך העתיקה שמחברת בין מרכז העיר העתיקה, עם האגורה (Agora) והאקרופוליס, ובין האולימפיאון (Olympieion) ודרום מזרח העיר.


#אדריכלות הקשת
גובהה של קשת אדריאנוס (Arch of Hadrian) הוא 18 מטרים, רוחבה 12.5 מטרים ועומקה הוא 2.3 מטרים.

המעניין הוא שהשער לא היה חלק מקיר, אלא שער וקשת עצמאי מעל לדרך, אבל בתקופת הכיבוש העות'מני במאה ה-18, שילבו אותו הטורקים בחומות ההגנה שהקימו, כנגד פלישה אלבנית אפשרית. בחומה זו הוא היה אחד משבעה שערים.

בחלקה העליון של הקשת, הוכנסו עמודים קוֹרינְתִיִים שהוצמדו כתבליט לקיר.


#הכתובות שעל הקשת
שתי כתובות מופיעות על גבי הקשת. בצד המערבי נכתב בה "זו אתונה, העיר הישנה של תזאוס" ובצד המזרחי "זוהי עיר אדריאנוס ולא של תזאוס".

הכתובות מראות שהקשת נבנתה ככל הנראה על קו החלוקה של אתונה העתיקה, למערב העיר החדשה של אדריאנוס (Hadrianoupolis) ולצד המזרחי, של תזאוס.

יש הרואים בכתובות הללו סוג של הכרזה, של אדריאנוס, כגיבור אתונה החדש ומי שמחליף את תזאוס.


מבט מקרוב בשער אדריאנוס:

https://youtu.be/pd-TUgUzzyw
מופע הדרווישים המחוללים בקהיר
#על המופע המהפנט של הסופים המחוללים

אם אתם בקהיר בימים רביעי או שבת והערב פנוי לכם, אל תפספסו את הופעת הריקודים הסוּפִיים המקסימה הזו. ההופעה החינמית, המסובסדת על ידי הממשלה באמצעות משרד התרבות המצרי, היא מלהיבה ומרהיבה. חגיגה ססגונית ומהפנטת של ריקודים מיומנים ובעלי דבקות דתית, שליטה אמנותית מרשימה ואקסטזה שלא נגמרת.

מדובר בהופעת התַּנוּרָה (Tanoura) ההיפנוטית של הדרווישים הסוּפִיים (Sufi), זרם דתי באיסלאם, שחוץ מרוחניות מדגיש את מרכיב האהבה, לאלוהים ולאדם. לסופים יש שורשים עמוקים במצרים ולריקודים האקסטאטיים יש חלק חשוב מאד במורשת שלהם.

המופעים הללו מציגים את מה שמוכר בתור "הדרווישים המחוללים" (Whirling Dervishes). הם מתקיימים בוַוקָאלֶת אֶל-רוּרִי (Wekalet El Ghouri), אולם גדול הממוקם ברובע המוסלמי, ליד מסגד אל אזהר ובסמוך לרחוב של שוק חאן אל חלילי.


#טיפים
המופע מתקיים בימי רביעי ושבת והוא נמשך כשעה וחצי.

מתחיל ב-19:30 או שעה אחר כך, אבל הרוצים לתפוס מקום מגיעים למקום כבר ב-18:00.

במופע מותר לצלם סטילס, אך לא וידיאו.


ריקוד הדרווישים:

https://youtu.be/9YfOU3HV0M0


ועוד ריקוד סופי:

https://youtu.be/2Bx7I4qYrG4


וכלי הקשה וקצב:

https://youtu.be/rjr-bn-vOyk
חוף אינגליש ביי
קו המים של ונקובר
עמק הנופלים
וילה גטי
דרגון בק


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.