» «
כיכר דיזנגוף
כיכר דיזנגוף
#כיכר העיר שהתחדשה לה

כיכר דיזנגוף היא מהכיכרות האהובות והמוכרות בתל אביב. הכיכר, הקרויה על שם צינה דיזנגוף, רעייתו של ראש העיר הראשון של תל אביב מאיר דיזנגוף, נבנתה בשנת 1934. היא תוכננה על פי עקרונות הסגנון הבינלאומי, שהיה כה בולט בתל אביב של אותם ימים. התכנון שלה כלל את הבתים התואמים ודומים זה לזה שמסביבה, עם המרפסות המתעגלות, ועוד. הבתים הללו נבנו אמנם בידי אדריכלים שונים, אך על פי התכנון של האדריכלית ג'ניה אוורבוך, המעצבת והמתכננת הראשית של הכיכר המקורית.

בשנות ה-70 הוגבהה הכיכר, אל מעל רחוב דיזנגוף. בכך נוצר בה רצף של תנועה להולכי רגל, אך במקביל הכיכר התנתקה מהרחוב עצמו והפכה למתחם מוזנח יחסית, עם שטחי גינון ונוי קטנים מבעבר.

ב-2019, בתום שיפוץ יקר ושנוי במחלוקת, נפתחה מחדש הכיכר היפה של תל אביב. בעבודות שנמשכו יותר משנה חזרה כיכר דיזנגוף למראה הקלאסי והמקורי שלה. נהרסה ההגבהה שהייתה לה במשך 40 שנה ונבנה מחדש מעגל תנועה לכלי רכב, אף כי אינו שלם.

בתום העבודות הוצב מחדש במרכז הכיכר "מים ואש" - הפסל הקינטי עם המזרקה הצבעונית, שיצר הפסל יעקב אגם. בכך תמו הוויכוחים שבין העירייה לאמן, שהצליח לכפות על מתכנני הכיכר החדשים להשאיר את העבודה שלו בכיכר.


הנה הכיכר החדשה:

https://youtu.be/iEgqAzwapK0


ולפני השיפוץ:

https://youtu.be/nrVdDGKLWqI

Main Photo by: Ovedc


הדרכה:

https://youtu.be/Y_brqFv8C48
ג'מע אל פנה
כיכר ג'מע אל פנה
#על הכיכר שבלב ה"מדינה" הציורית של מרקש

ג'מע אל פנה (Jemaa El Fnaa), או ז'מע אל-פנה, היא כיכר שכאילו נלקחה מסיפורי אלף לילה ולילה. הכיכר הזו היא הלב של העיר העתיקה של מרקש, העיר שבעבר הייתה בירתה ההיסטורית של מרוקו.

אין כאן פסלים, אמנות או מונומנטים אדריכליים מרשימים. מה שהופך את החוויה בה לחובה הוא ההווי האנושי שמתקיים בה כמעט ללא הפסקה. בשעות היום הכיכר הזו הומה וגדושה אנשים. כך נראו ודאי כיכרות ערים אופייניות בימי הביניים.

ג’אמעה אל פנא היא בליל של ריחות וצבעים, אזור ענקי שמלא תמיד באמני רחוב נגנים, רקדנים, להטוטנים, מספרי סיפורים, מקעקעי חינה, עוקרי שיניים ומהפנטי נחשים - הם פועלים בה בכל שעה ביום ויוצרים כאן סוג של תיאטרון יומיומי חי ותוסס.

את הכיכר הזו אי אפשר לפספס. היא מהווה את לב העיר ההומה של מרקש והאקשן בה נמשך כל היום, כל הערב וחלק מהלילה.


#אוכל בכיכר
בנוסף לנוף האנושי, הביקור בכיכר הוא חוויה קולינרית, במיוחד לאוהבי אוכל רחוב. מסביב רוחשת הכיכר בדוכני אוכל ומסעדות שמגישים מגוון רחב של מנות אוכל מסורתי, לצד הברקות בינלאומיות, לא פעם עם טוויסט מרוקאי מעניין.

הכיכר ידועה בדוכני אוכל הרחוב שבה. ניתן לסעוד בה ארוחה שלמה רק ממנות ומאכלים הנמכרים בגרושים בכיכר. לשתיה פנו אל אחד ממאות דוכני המיצים הטבעיים שבה.


#בערב
בשעות הערב ולמעשה כבר לקראת השקיעה, תשנה הכיכר את פניה. בהדרגה ייפתחו בה דוכני מזון עם אוכל רחוב מעולה.

האקשן האמיתי יתחיל כשמנגלים מעלי עשן יתחילו להפיץ ריחות מעוררי תיאבון של בשרים על האש. תוכלו לזלול כאן גם בשר כבש, קבב, דגים מטוגנים, סלטים חריפים, מרק ראש כבש, סרדינים, צ'יפס, כדורי שוקולד וסופגניות ספינג' חמות.

פנסים מעל דוכני האוכל מזמינים לאכול, כשראשי עיזים מביטים בעוברים ושבים מהדוכנים השונים.


#מקור השם
פירושו של השם ג'מע אל-פנה בערבית מרוקאית הוא "כיכר המחוסלים". בעבר נהגו להשתמש בכיכר הזו למשפטי ראווה של כופרים ולהוצאות להורג.


#באיזה סרט ראיתי את הכיכר הזו?
חובבי הקולנוע יזהו את הכיכר מסצנה מרכזית בסרט "האיש שידע יותר מדי" של היצ'קוק.


#טיפים
מומלץ להגיע בשעות אחר הצהריים.

אוהבים לצלם? - הביאו מטבעות כדי לשלם למקומיים שתצלמו כאן ומצפים לתשלום.

דוכני הקוסקוס ומעדני החלזונות המומלצים שבצפון הכיכר הם טעימים וזולים.

לקראת דמדומים כיף לשבת על אחת המרפסות של בתי הקפה והמסעדות שמסביב לכיכר ולצפות בה מלמעלה. לרובן יש גגות נהדרים, שמהם תראו את השקיעה המדברית עוצרת הנשימה של מרקש.

במדרחוב באב אגנאו (Rue de Bab Agnaou) הסמוך, תמצאו כמה מסעדות צרפתיות וקונדיטוריות מפתיעות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/q4jICLRpFUI


ביקור במקום:

https://youtu.be/CFQc7ASWp_8
שער איסר
שער איסר
#על השער העתיק שנותר מחומת מינכן

אתם מביטים בשער איסר, או ה"איסרטור" (isartor), השריד היחיד שנותר מחומת העיר העתיקה שהקיפה את מינכן בימי הביניים.

השער העתיק שנותר מחומת העיר מינכן ועומד כאן מאז שנת 1337, הוא במרחק הליכה קצר ממריאנפלאץ ומומלץ מאוד לא לוותר עליו, כי השתמר בצורה מדהימה.

לשער איזר, שבפאתיה המזרחיים של מינכן, שני מגדלים קטנים ומגדל גבוה. הוא שוקם בשנת 1833 אך נפגע קשה במלחמת העולם הראשונה.

בשנים שלאחר מכן הוא שוקם על ידי קרן קארל ולנטין, שהותיר אחריו שחקן אהוב ונערץ תושב מינכן. בחדרי המגדל הדרומי ביותר הוקדש לזכרו מוזיאון הנצחה קטן, מוזיאון ולנטין.

למעשה, האיסרטור הוא אולי המבנה היחידי במינכן שהצליח לשרוד את המלחמות ולשמור על צביונו במהלך מאות השנים מאז שהוא נבנה.

כיום ה-Isartor הוא מצבת זיכרון לקיסר לודוויג ששלט בבוואריה. על שמונת השערים שלו מתנוססים ציורי פרסקו המסמלים את ניצחונו של לודוויג על האימפריה של הבסבורג.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/EcotGqoqmKA


בלילה:

https://youtu.be/TeLa9bdjv1M


השער בעבר:

https://youtu.be/dnCXV-Mi528
הכיכר הגדולה
גְרָאן-פְּלָאס
#על הכיכר הגדולה והמרכזית של בריסל

גְרָאן-פְּלָאס (La Grand Place או Grote Market), הכיכר הגדולה של בריסל, היא לבה של העיר העתיקה של בריסל.

הכיכר העצומה הזו מוקפת באוסף של מבנים מרשימים במיוחד. כל אחד מהם מרהיב בפני עצמו, אבל כאחת הכיכרות היפות ביותר והשמורות באירופה, גם היא עצמה יפה מאוד. לא סתם כינה אותה הסופר ויקטור הוגו "הכיכר היפה באירופה" ולא לשווא היא הוכרזה על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית.


#זיהוי בתי הכיכר
במה שהיום המוזיאון בכיכר הגדולה נולד השוק הראשון של בריסל.

הארמון עם הצריח הגבוה בכיכר הוא בית העירייה, שנקרא הוטל דה וויל (Hôtel de Ville). שימו לב שהצריח, אותו מגדל גבוה, אינו במרכז המבנה. ההסבר והסיפור בנפרד.

הארמון עם שתי הדלתות החומות הוא הארמון של הדוכס "פיליפ היפה"

מימין כמה בניינים עם שמות שרואים לפי הסמלים שמעל הכניסה. תוכלו לראות שם במרכז את בית העיט, בית המצפן ובית הצדפה.

משמאל לבית העירייה, בבניין עם פסל הסוס והרוכב, "בית העץ הזהוב" (Maison des brasseurs), שכנה בעבר גילדת יצרני הבירה. רק היא יכולה הייתה לבנות ולהחזיק מבנה מפואר שכזה. היום שוכן בו מוזיאון הבירה.

לבית הברבור, שמשמאל לבניין העירייה, יש חשיבות היסטורית של ממש. כאן כתבו קרל מרקס ואנגלס את הטיוטה הראשונה של המניפסט הקומוניסטי, אחד הספרים המשפיעים והחשובים בהיסטוריה האנושית.

אגב, צחוק הגורל הוא שבאותו בניין שממנו עתיד קרל מרכס לפרסם את המניפסט הקומוניסטי ולהביא לעולם את המהפכה הקומוניסטית, שוכנת בימינו מסעדת פאר אולטרה בורגנית.

ממול לבית העירייה נמצא ארמון המלך, שבו נמצא היום מוזיאון העיר. בארמון הזה המלך רק עובד ומקבל אורחים, אז הסיכוי קטן שתראו אותו מנופף לכם לשלום מהמרפסת.


#היסטוריה
עוד בימי הביניים שימשה הכיכר את השוק של העיר. במקור היא גם נקראה "שוק גדול" (בפלמית Grote Markt). כך היא שימשה במשך 600 שנה בתור המרכז המסחרי של בריסל. הכיכר גם שימשה אז את הגילדות השונות של העיר, האיגודים של כל מקצוע, כשכל גילדה כזו מתיישבת באחד הבניינים שהקיפו אז את הכיכר.

בהפצצות של הצרפתים בשנת 1695, נהרסו אותם מבנים ורק אחד מבתי הגילדות שרד אז, ביחד עם בית העירייה שנותר גם הוא שלם.

בתי הגילדה הללו נבנו מחדש בתחילת המאה ה-18, כשהפעם הם מעוצבים מאוד, שלא לומר מצועצעים, עם שלל עיטורים, ציורים ופסלים.

בזכות האדריכלות המיוחדת שבה, הכיכר הוכרזה בשנת 1988 כאתר לשימור של ארגון אונסק"ו. נראה שהסיבות ברורות. זוהי כיכר מרהיבה, חיננית, שוקקת חיים ומלאת אנרגיה. יש בה שלל מבנים מרשימים בארכיטקטורה שלהם והיא גם מרכז העיר הפעיל, עד היום.


#טיפים
גם אם הייתם ביום - בואו לכיכר גם בלילה, כשהבניינים העתיקים מוארים ויוצרים מראה נהדר.

אם אתם מחפשים שוקולד בלגי, פנו לרחוב rue au beurre, בו תמצאו עשרות חנויות עם מוצרי שוקולד וקקאו. המחירים לא זולים כאן, אבל אפשר ושווה להתפנק במעדן או שניים, גם מבלי לקנות דווקא כאן הביתה.

במקום לסעוד ברחוב Rue de Bouchers, עם המסעדות היקרות והלא מדהימות, עדיף לחפש המלצות טובות בעיר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/XZP4tYMTGxQ


בלוגרים:

https://youtu.be/1awGtNj7z20


תערוכת פרחים בכיכר:

https://youtu.be/5LSyNorkXJI


וסיור בה:

https://youtu.be/s0bR44pPAMY

כיכרות

כיכר סבלו
כיכר סבלו
#על כיכר עם עיצוב עתיק, פרלינים יוקרתיים ושוק עתיקות


כיכר סבלו (Place du Grand Sablon) הוא שמו של אזור יוקרתי, בו שוכנות למעשה שתי כיכרות הנושאות את אותו השם - סאבלון, שהוגים כאן "סבלו".

שתי הכיכרות ניצבות במרכז הרובע. הגדולה מהן נקראת סבלו הגדולה (Place du Grand Sablon) והקטנה יותר היא סבלו הקטנה (Petit Sablon).

כיכר סבלו הקטנה היא כיכר ציורית שבמרכז שלה ניצבת מזרקה נאה ש-48 פסלים מקיפים אותה.

כיכר סבלו הגדולה היא הכיכר המתוקה של העיר. היא ידועה בזכות ריכוז מתוק של בתי השוקולד הטובים בעיר, כמו גם חנויות עתיקות וחנויות עיצוב משובחות.


#סבלו הקטנה
הכיכר הזו עוצבה אמנם בתחילת המאה ה-20 אבל היא מזכירה אזור עירוני מימי הביניים.

במרכז הכיכר גינה, או פארק קטן שבו 48 פסלי ברונזה, שמייצגים את הגילדות השונות של העיר. גילדה היא מעין איגוד מקצועי של סוחרים, אומנים ובעלי מלאכה בתחום מסוים. לכן תראו כאן פסלים המוקדשים, זה לשענים, אחר לרצפים וכן הלאה, לשאר בעלי המקצוע בעיר.

בסמוך לכיכר נמצאת גם הקתדרלה הגותית עם הוויטראז'ים המרשימים, נוטרדאם דה סבלו (Notre Dame du Sablon).

במעלה הרחוב אפשר לראות את בניין הבורסה המרהיב, עם האדריכלות הניאו-קלאסית הנפלאה שלו.


#סבלו הגדולה
תעשיית השוקולד הבלגית היא אחת המעולות והמפותחות בעולם. השוקולטיירים הבלגים הפכו מזמן למומחי-על בינלאומיים בשוקולד איכותי.

על גבעה בחלקה העילי של העיר, עם בתים מהמהודרים בבריסל, נמצאת כיכר סבלו הגדולה, אחת הכיכרות המפוארות בעיר, שהיא גם לב אימפריית השוקולד המקומית.

זו הכיכר המתוקה של העיר, כיכר שלצד חנויות עתיקות משובחות ומסעדות שוות, ידועה בזכות ריכוז מרשים של בתי השוקולד הטובים בעיר.

ירתק אתכם לראות בחנויות היוקרה לשוקולד, את הפרלינים המוצגים כאן בתוך תיבות זכוכית, ממש כמו תכשיטים יקרים בחנויות אחרות.

בחנויות תוכלו ליהנות מהטעמים הנמסים על הלשון, של הפרלינים הקלאסיים. מכינים אותם כאן מיטב השוקולטיירים המקומיים.


#חנויות מעניינות בסבלו הגדולה
בסבלו הגדולה ממוקמים בוטיקי שוקולד סופר יוקרתיים, משל טובי השוקולטיירים בבלגיה.

בין השוקולטיירים שכדאי להציץ אצלם הם פטריק רוג'ר (Patrick Roger) אמן המפסל בשוקולד, פייר מרקוליני (Pierre Marcolini), לאונידס (Leonidas) היווני, גודייבה (Godiva) וניוהאוס (Neuhaus) היוקרתיים.

שווה גם לטעום מחנות השוקולד הנהדרת קורנה (Cornѐ) ואת טעמי הפיסטוק והקינמון המפורסמים של חנות העוגיות של רשת דנדוי (Dandoy), בה תמצאו עוגיות חמאה מסורתיות שמבוססות על מתכון מהמאה ה-17.


#טיפים
שוק עתיקות נחמד מתנהל בסופי השבוע ברובע האופנתי שמסביב לכיכרות. מומלץ לבוא בימי ראשון. עם חפצי נוי ואמנות, פריטי ריהוט עתיקים, תמונות וצילומים מימים עברו, זה אינו שוק פשפשים, אלא שוק עתיקות אמיתי.

אחת לשנה בחודש יולי מתקיים כאן מצעד האומגנג (Ommegang), עם תלבושות מסורתיות ופולקלור בנוסח ימי הביניים. שווה!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/yK5jmAREo0A


ביקור במקום:

https://youtu.be/9ItuoAXEH2U


מלון בגרנד סבלון:

https://youtu.be/IgJ4X8hTYPo


נסיעה בכיכר:

https://youtu.be/CwOBaTd9A58
כיכר טירדנטס
כיכר טירָדֶנטֶס
#על כיכר הגיבור הלאומי הברזילאי

הלב של רחוב הקריוקה (Rua de Carioca) הוא בכיכר טירָדֶנטֶס (Praça Tiradentes), כיכר שנקראת על שם הגיבור הלאומי הברזילאי, טירָדֶנטֶס.

ב-1789 הנהיג האיש מרד נגד הפורטוגלים, בשל המסים הכבדים שהטיל המשטר הפורטוגלי על כורי הזהב בברזיל.


ביקור במקום:

https://youtu.be/Qwmdp9KbXdM
כיכר מרשל פלוריאנו
כיכר מרשל פלוריאנו
#על הכיכר ששווה לבקר בה בצהריים

כיכר מרשל פלוריאנו (Praça Marechal Floriano) היא כיכר שאליה תרצו להגיע בצהריים, עת יוצאים רבים מהקריוקס להפסקת הצהריים שלהם ובאים לאכול, לשתות ולנוח קמעה.

אנשים כאן יושבים, אוכלים צהריים ושותים, כשברקע ברחוב, צעירים מוכשרים ואמני רחוב כמעט מקצוענים, המנגנים מוסיקת סמבה, עושים טריקים ותרגילים מדהימים ורוקדים את ריקודי הקפואירה המקומיים.

הפנויים שבמקומיים מוצאים כאן זמן לנהל דיונים ו"פרלמנטים" עממיים ורעשניים, מעין גרסה ברזילאית ל"הייד פארק" הלונדוני, אבל עם קולות רמים, מחוות ידיים אופייניות, לא מעט חיוכים וצחוקים מהדהדים.


#טיפים
תנו מבט במבני הציבור שמול הכיכר. אלו בניינים מרשימים, שהם מהחשובים שנבנו בריו של תחילת המאה ה- 20.


חגיגה ברחוב של הכיכר:

https://youtu.be/YoYhcVdIHrE


ביקור במקום:

https://youtu.be/9NR_1B3tpqk


בלוגרים בפורטוגזית:

https://youtu.be/tFduVeXNgYE
כיכר 15 בנובמבר
כיכר 15 בנובמבר
#על הכיכר המרכזית של ריו דה ז'ניירו

פראסה קינזה, בפורטוגזית כיכר ה-15 בנובמבר (Praça 15 de Novembro), היא כיכר מוקפת במספר מבנים בארוקיים. הכיכר זכתה לשמה על שם תאריך זה בשנת 1889, השנה שבה ברזיל הפכה לרפובליקה. המלוכה בוטלה אז סופית.

שנה לפני כן, חתמה הנסיכה איזבל, באחד הבניינים שבכיכר הזו, על ביטול העבדות בברזיל.


#טיפים
בימי שבת פועל בכיכר שוק נחמד של עבודות יד.


ביקור במקום:

https://youtu.be/I4zFcSG43RM


עוד מבט:

https://youtu.be/ZdDiORczKYQ


בלוגרים (פורטוגזית):

https://youtu.be/qYA5EsKJuBY


מוסיקה בכיכר:

https://youtu.be/4qOf0uTGwxY


כיכר מהטמה גנדי
כיכר מהטמה גנדי
#על הכיכר על שמו של מנהיג הודו הדגול

כיכר מהאטמה גנדי (Mahatma Gandhi Praça) נקראת על שם מהאטמה גַּנְדי, מנהיגה של הודו, שהוביל במחצית המאה ה-20 את תנועת העצמאות ההודית.

בכיכר ניצב פסלו של האיש, פסל שניתן ב-1964 לעיר ריו דה ז'ניירו, כמתנה מממשלת הודו.

גאנדי נחשב למנהיג דגול ולאחד המנהיגים החשובים במאה ה-20. את תנועת העצמאות ההודית הוא הנהיג בהצלחה מדהימה, במאבקה באימפריה הבריטית. האימפריה הזו שלטה בהודו באותם ימים ונכנעה לו ותנועתו, מה שהוביל את הודו לזכות בעצמאות.

המדהים הוא שגאנדי נודע כמי שניצח את הבריטים במאבקו הפעיל והנחרץ, אך ללא אלימות. בנצחונו הלא-אלים הוא נתן השראה לתנועות חופש וזכויות אדם בכל רחבי העולם. על שום זאת הוא זוכה עד היום להערצה במקומות רבים, כולל גם בברזיל ובמדינות דרום אמריקה כולן.


ביקור במקום:

https://youtu.be/ls05uwcyivo
כיכר הבסטיליה
#על הכיכר שבה עמדה הבסטיליה

כיכר הבסטיליה, פּלאס דֶה לָה בַּסטִי, היא כיכר מרכזית בפריז, שהוקמה במקום שבו ניצב לפני המהפכה הצרפתית "מבצר הבסטיליה". המבצר הזה, שמו המדויק היה "בסטילית סן אנטואן", הפך לסמל, לאחר שנהרס בזמן המהפכה. קו המתאר המקורי שלו מסומן כיום על פני המדרכות והרחובות שבמקום, באמצעות ריצוף מיוחד.

כיכר הבסטיליה שנמצאת בפאריס של היום, ממש במקום שבו עמדה הבסטיליה, מייצגת את החופש והחירות של העם הצרפתי, לאחר שהופלה המלוכה בצרפת. היא נמצאת בנקודת המפגש של שלושה מהרבעים של העיר - הרובע הרביעי, האחד-עשר והשנים עשר. למעשה כל האזורים שמסביב לבסטיליה מכונים בצרפתית "בַּסְטִי", שפירושו "בסטיליה".

במרכז כיכר הבסטיליה ניצב עמוד יולי (Colonne de Juillet), שמציין את זכר אירועי מהפכת יולי 1830. עוד בכיכר ניתן לראות את בית האופרה בסטיליה, שניצב במקום בו ניצבה בעבר תחנת הרכבת בסטיליה, את תחנת המטרו "בסטיליה", ובכיכר עוברת גם תעלת סן מרטן.

האזור הצפון-מזרחי של הכיכר הוא אזור בילויים שוקק חיים בלילה ובכיכר עצמה מתקיימים לא פעם קונצרטים, מצעדים והופעות. לצידם נערכות לעתים קרובות, בכיכר הסמלית הזו בשבילם, גם הפגנות פוליטיות של איגודים מקצועיים ותנועות סוציאליסטיות, כולם מקדשים את המשמעות ההיסטורית והסמלית של הבסטיליה.

בכל יום ראשון יוצא מאזור הבסטיליה מסע גלגיליות המוני בן עשרים קילומטרים. רק במצבים של מזג אוויר קשה במיוחד מבטלים אותו.

במקום הזה נולדו ב-14 ביולי 1790 חגיגות יום העצמאות הצרפתי. זה קרה כשמישהו הציב אוהל ריקודים במרכז הריסות הבסטיליה. כך נולדה המסורת של "נשף הארבע-עשר ביולי", שממנה נולד יום העצמאות של צרפת.

ארבע שנים לאחר מכן, בשנת 1794, הציבו גיליוטינה בכיכר אנטואן, שמה של כיכר הבסטיליה באותם ימים. לדרישת התושבים היא הועברה משם די מהר, אבל טקסים מסוג אחר המשיכו לקיים שם לא פעם - בכיכר הבסטיליה נערפו ראשיהם של 73 צרפתים, הן בתקופת המהפכה והן אחריה.


#על מבצר הבסטיליה שהוחרב במהפכה

זה קרה ב-14 ביולי 1789, כשמבצר הבסטיליה הותקף על ידי ההמונים, שדרשו כלי נשק ממפקד בית הכלא של פאריס, ששכן בו. כשהמפקד סרב ההמונים התפרצו למבצר והרגו אותו ואת הסוהרים שעבדו באותו זמן בכלא.

לאחר פינוי ההריסות, הם פוזרו ברחבי צרפת, כסמל לנפילת הבסטיליה והשלטון המלוכני שהיא סמלה, שדיכא את העם.

שנים לפני כן הוקם מבצר הבסטיליה כמבצר להגנת פריז. בימי המלך לואי ה-14 היא הפכה לבית סוהר, שבו שוכנו האסירים בחדרים קטנים שנבנו להם בשמונת המגדלים שבמבצר. הכלא כלל אז מפושעים ועבריינים ועד מתנגדים ואסירים פוליטיים. בעיני המוני העם הצרפתי הפכה הבסטיליה באותם ימים למקום אכזרי ומאיים, מבצר של אימה ודיכוי בידי השלטון המלוכני של צרפת.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Bv3aDJdaObk


ביקור במקום:

https://youtu.be/mBMPgjgAnz4


בלילה:

https://youtu.be/cJysncNHcfE


שוק של יום ראשון:

https://youtu.be/Ty36za-Nx9U


הריסות הבסטיליה:

https://youtu.be/YT7Ha4gcmuY
כיכר השבת
#על לב שכונת מאה שערים בירושלים

כיכר השבת (Kikar HaShabbat) היא ליבה הפועם של שכונת מאה שערים. הכיכר מהווה צומת מפורסם בירושלים, בין שכונות מאה שערים ושכונת גאולה.

למעשה, הכיכר נולדה בשם "כיכר יחזקאל", על שם הרחוב הסמוך. אבל בשנים שלאחר קום מדינת ישראל, נערכו בה המון הפגנות נגד חילול שבת, חלק גדול מהן אף הסתיים באלימות.

חשוב להבין - החרדים של מאה שערים רואים את עצמם כשומרי הגחלת וכאן בכיכר מתרחשים עד היום, מעת לעת, עימותים על שמירת השבת בירושלים.

כיום, כל האזור הוא חרדי והכיכר סגורה לתנועה של כלי רכב בשבתות ובחגי ישראל.


#הפשקווילים שעל הקירות בשכונה
שימו לב לפשקווילים שעל הקירות. אלה מודעות שחלקן מאד לוחמני ונועד לבצר את שמירת המצוות על ידי הציבור החרדי. בעולם החילוני הלך לוח מודעות ונעלם והיום הוא שריד מימים אחרים, ממש כמו הטלפון הציבורי. ברחוב החרדי, לעומת זאת, לוח המודעות הוא עדיין ערוץ התקשורת המרכזי ומשקף נאמנה את הלכי הרוח בקהילה החרדית. שום אינטרנט או אפליקציה לא עומדים להחליף אותו.

אגב, שימו לב שהשפה בחלק גדול מהפשקווילים היא עברית. עד לפני כמה שנים השתמשו תושבי השכונה רק בשפת היידיש. העברית נשמרה אז רק ללימוד תורה ולתפילות. היום העברית נכנסה למודעות הללו, כחלק משינוי משמעותי שעוברת שכונת מאה שערים ולמעשה כל החברה החרדית.


מבט בתהלוכה בכיכר:

https://youtu.be/XENz5Yr03k8


ביקור במקום:

https://youtu.be/vUPnVMtXMOI
כיכר השוק, רינֶק גואובוני
#על הכיכר הגדולה עם תרועת החצוצרה

כיכר רינֶק גואובוני (Rynek Glowny) היא כיכר העיר, הכיכר המרכזית בקרקוב והגדולה ביותר בפולין. בגודל של 200 על 200 מטרים, זוהי גם אחת הכיכרות הגדולות באירופה ואחת הכיכרות המרשימות בה.

הכיכר הוקמה בשנת 1257 ובעבר הייתה כיכר השוק המרכזית של העיר. בה עמד השוק של העיר קרקוב בימי הביניים. כאן נהגו אז ובמשך מאות שנים, להשביע את המלכים החדשים וגם להוציא להורג פושעים, בהוצאות פומביות להורג.

מבט על הכיכר מלמעלה, המראה את הרחובות השונים היוצאים ממנה בצורה מושלמת, מדגים את המרכזיות של כיכר רינק גואובוני בעיר קרקוב כולה. מכאן גם יוצאים סיורי הכרכרות של קרקוב.

מסביב לכיכר בנו במהלך השנים את אולם הבדים, ששימש למסחר בבדים, את מגדל בית העיריה העתיק, שנותר לבדו מבית העיריה שנהרס כאן בשנת 1820, את קתדרלת הבתולה מריה ולא מעט בתי קפה.


#על תרועת החצוצרה שנקטעת באמצע
אחת לרבע שעה תשמעו מהדהדת בכיכר תרועת חצוצרה בת מספר תווים שנקטעת באמצע. כל אחת מתרועות החצוצרה הללו מנוגנת לכיוון אחר בין רוחות השמיים.

התרועה המקוטעת, שאין כמוה בשום מקום בעולם, באה ממרומי המגדל הגבוה של בזיליקת מריה הקדושה. זוהי תרועת ה"הינאל" המקומית, מסורת ייחודית, בת מאות שנים, שהפכה לאות המוסיקלי של העיר קרקוב. אבל מדוע היא נקטעת תמיד באותו הצליל?

המסורת הזו, שמשמרים חצוצרני מכבי האש של קרקוב, נולדה עם פלישת הצבא הטטארי לעיר. בימי הביניים היתה תרועת החצוצרה אות אזהרה מקובל מפני פולשים. זקיף שעמד בתצפית על המגדל הזה, היה הראשון שראה את צבא האויב המתקרב וביקש להתריע על הסכנה לעיר בתרועת החצוצרה שלו.

הוא החל לחצרץ את תרועת האזהרה אבל לא הספיק הרבה. אחד מצלפי האויב הטטארי קיבל פקודה וירה חץ, שפילח את גרונו של הזקיף הנאמן. החץ הרג אותו בעיצומה של תרועת האזהרה וכך, לציון המוות הפתאומי של החצוצרן, נפסקת תרועת החצוצרה עד היום במפתיע, ממש באותו תו שבו החזיר הזקיף האמיץ את נשמתו לבורא.

בימינו, להבדיל, מנופף החצוצרן, בסיום התרועה הפתאומי, לקהל שלמטה וחוזר אל משמרתו.

ואגב, תרועת ה"הינאל" הזו משמשת כבר שנים רבות כאות המוסיקלי של הרדיו הפולני. היא מושמעת בו בכל יום, בצהרי היום ובחצות.


#בילויים בכיכר
בכיכר השוק אפשר לבלות בערב והמבחר גדול. התאורה בכיכר מקנה לה אווירה רומנטית ונעימה והיא יפה מאד בחשיכה.

בטבעת המבנים העתיקים שבכיכר תראו שלל מסעדות, פאבים וברים נהדרים. לרוקדים יש מועדונים ובכיכר גם כמה גלידריות חביבות, חנויות מאפים וקונדיטוריות נחמדות.

הכיכר הוותיקה, שלא השתנתה הרבה מאז המאה ה-13, מציעה גם מזרקות, פינות ישיבה ודוכנים שונים של אוכל רחוב. מסביב תראו בה שורות של כרכרות עם סוסים, בהם יוכלו תיירים נלהבים לערוך סיבוב בעיר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/OUJ-wyQW8BE


השוק שבכיכר:

https://youtu.be/GCai6YUItVw


מהאוויר:

https://youtu.be/9GrW1qSqCWk


פסל חי:

https://youtu.be/gUqpC94oDlI


ביקור במקום:

https://youtu.be/r5vLwA-jgbk
כיכר אמלטורב
#על כיכר השוק העתיקה של קופנהגן

כיכר אמלטורב, או גאמלטורב (Gammeltorv) היא כיכר גדולה ומרווחת, הנחשבת לכיכר העתיקה ביותר בעיר. הכיכר נבנתה במאה ה-12, אך מרבית המבנים בה נבנו לאחר השריפה הגדולה של 1795 בעיר.

כיום מוקפת הכיכר המרובעת במבנים מרשימים בסגנון ניאו-קלאסי, שרובם מתחילת המאה ה-19. היא יושבת ממש על רחוב השופינג העיקרי של העיר, מדרחוב סטרוייט.

במרכז הכיכר תוכלו לראות את הקאריטאס וול (Caritas Well), "מזרקת קאריטאס". זוהי מזרקת רנסנס יפהפייה, שנוצרה ב-1608, בהוראת המלך כריסטיאן הרביעי.

בכיכר שלל בתי קפה ומסעדות. שבו על הספסלים ותיהנו מהאורבניות הנהדרת והרגועה של קופנהגן. כיף לכם!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-e0ZLR9ZPBU


ביקור במקום:

https://youtu.be/cAy17uymmIw


המזרקה:

https://youtu.be/zoeZhMQIZ-0
כיכר העיריה
#על הכיכר המרכזית בקופנהגן

כיכר העיריה (Radhuspladsen), שבשדרות האנס כריסטיאן אנדרסן, היא למעשה מרכז העיר הרשמי. בה ממוקם בית העיריה של קופנהגן.

זוהי הכיכר הגדולה מבין כיכרות העיר. כאן נוהגים להתאסף התושבים לחגיגות ספונטניות, לרוב אחרי ניצחונות במשחקי כדורגל או באירועי ספורט חשובים במיוחד.

הכיכר ממוקמת בקצה המערבי של העיר העתיקה ומהווה ציר תחבורה חשוב במרכז קופנהגן.

בכיכר בולטת מזרקת הדרקון, המציגה פסל של שור הלוחם בדרקון, כשמסביבם מפלצות נוספות מהמיתולוגיה הנורדית.

עוד בכיכר העירייה גם פסלו הצנוע והמעט נחבא של סופר הילדים המפורסם הנס כריסטיאן אנדרסן. הוא ממוקם ליד המדרכה, בפינת הארמון, משקיף לגני טיבולי.


#טיפים
מהכיכר יוצא מדרחוב תוסס, ששווה לשוטט בו לבילוי וקניות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Rho3hnmfY48
הויברו פלאדס
#על הכיכר של ההיפים

הויברו פלאדס (Højbro Plads) היא כיכר מלבנית במרכז העיר, הסמוכה למדרחוב. היא מהווה מקום מעולה לקפה, ארוחה טובה או סתם כמקום מנוחה נחמד מההליכה בעיר.

באחד מצידי כיכר הויברו תראו את מזרקת סטורקספרינגואנדט (STORKESPRINGVANDET).

בשנים האחרונות של שנות ה-60, עידן ההיפים והפגנות השלום הגדולות, היו המזרקה הזו והכיכר כולה מקום הריכוז ונקודת המפגש של הסטודנטים וההיפים בעיר.

אבל בעוד מקביליהם בפריז, פראג ובירות רבות באירופה ובארצות-הברית הפגינו, מחו ואף התפרעו, הסטודנטים של דנמרק בעיקר שרו שירי אהבה ושלום ורחצו עירומים במימיה של המזרקה.

בניגוד לאווירת השלום והנעורים של הסיקסטיז, תראו בצד אחר של הכיכר את פסלו הענק של אבסאלון, מייסד העיר קופנהגן, כגיבור כובש ארצות המוכן לקרב ואוחז בידו גרזן. פיסל אותו במאה ה-19 אמן בשם ביסן (Bissen).


ביקור במקום:

https://youtu.be/3ExBTa8nabs


פלאש מוב בכיכר:

https://youtu.be/XOgavsEwHt8


מוסיקה בכיכר:

https://youtu.be/GOAbiF6M6uI
כיכר שילר
#על הכיכר שהיא מקום לידתה של שטוטגרט

כיכר שילר (Schillerplatz) קרויה על המשורר והמחזאי הגרמני הנודע פרידריך שילר. הפסל שבמרכז הכיכר הוא פסלו של האיש.

למעשה, כיכר שילר ממוקמת במקום שבו נולדה שטוטגרט, אי שם במאה ה-1 לספירה. במהלך השנים היא זכתה לכמה שמות, עד שהוצב כאן פסלו של שילר והיא זכתה בשמה הנוכחי - כיכר שילר.

הכיכר הזו סמוכה לכנסייה העירונית (Stadtkirche) ול"אלטה שְלוֹס" (Altes Schloss), הטירה העתיקה מימי הביניים, בה התגוררו בעבר דוכסי וירטמברג. שימו לב לקירות המסיביים של הארמון העתיק והמבנים ההיסטוריים שמסביבה. אגב, חלקים רבים מהמבנים שבכיכר שוחזרו בקפידה, לאחר שנפגעו קשות בהפצצות בנות הברית בזמן מלחמת העולם השנייה.

כיום כיכר שילר משמשת לשווקים עונתיים שונים, כולל שוק חג המולד המשמעותי כל כך בתקופת החג. כיכר שילר היא מקום המזמין לשבת בחוץ, לשתות קפה, לאכול ארוחה או ללקק גלידה. מכאן אפשר לצאת ולבקר בהליכה נוחה, במקומות רבים בעיר שמסביב.


#טיפים
בימי שלישי, חמישי ושבת מתקיים בכיכר שוק פרחים חביב וציורי.

בדוכנים נוספים נמכרים כאן פירות וירקות ובאוגוסט, מקיימים כאן את פסטיבל היין.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/aCCsY0h4WKo


ולקראת לילה:

https://youtu.be/ngEHJrA-1Vk
מצינגן, עיר האאוטלטים
#על עיר האאוטלטים של אזור שטוטגרט

העיירה מצינגן (Metzingen) היא מרכז אאוטלטים וחנויות המפעל, הממוקם בעיירה בשם זה לא הרחק משטוטגרט. זהו האאוטלט הזול ביותר בסביבה ואחד הזולים בגרמניה כולה.

במקום תראו מדרחוב ענקי, עם שפע של חנויות, סניפים של מותגים ורשתות ומסעדות מזון מהיר מוכרות יותר ופחות.

הדגש כאן הוא בעיקר על חנויות המפעל של המותגים והשמות הידועים בעולם האופנה. במרכז נמצאות חנויות המפעל של מרביתם, כולל מותגים דוגמת טימברלנד, נייקי, קלווין קליין, אדידס, מקס מרה, לוויס, טומי הילפיגר, פוסיל, פראדה, הוגו בוס, יופ, לקוסט, דיזל, אספריט, אסקדה, ארמני, ראלף לורן, סברובסקי, ריבוק, פומה ועוד. הללו מרוכזים בכ-80 חנויות ונותנים הנחות של 30-70 אחוזים.

ועדיין, שימו לב שמדובר בדרך כלל בחנויות של מותגים יוקרתיים, מה שהופך את המחירים ליקרים, לפחות ביחס למקומות כמו פריימרק או ניו יורקר.


#טיפים
המקום נמצא כ-30 דקות נסיעה מדרום לשטוטגרט.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/3BBDb4QOIqc


מהאוויר:

https://youtu.be/KPkF6ccirBk


פוירסי פלאץ, כיכר ים האש
#על הכיכר עם האגם

פוירסיפלאץ (Feuerseeplatz‬), בעברית "כיכר ים האש", היא כיכר שנמצא לידה אגמון מלאכותי זעיר ששמו פויירזי, שחיים בו בעלי חיים שונים, כמו צבים ומגוון עופות ובעלי כנף, כברווזים ואולי אף ברבורים.

האגמון קטן, אבל נמצא בסמוך לתחנת רכבת תחתית, מה שמאפשר להגיע אליו לשעה קלה של מנוחה ולהמשיך אל היעד הבא בטיול. הוא מוקף במדרגות, המאפשרות לשבת בסמוך אליו ועל שפת האגם.


מבט מקרוב על הכיכר עם האגם הזעיר:

https://youtu.be/A0pA-p_W7fA
פִּיאָצָה דֶּל אֶרְבֵּה
#על הכיכר החביבה שליד המגדל

אחת הכיכרות המרכזיות של העיר ורונה, פִּיאָצָה דֶּל אֶרְבֵּה (Piazza delle Erbe), היא כיכר הומה ועמוסה בדוכנים מגוונים, שבהם נמכרים אוכל מקומי ושלל מוצרים חביבים. כאן שכן עוד מימי הביניים ובמיוחד במאה ה-14 אחד השווקים הגדולים בעיר.

אבל שורשיה העתיקים של הכיכר הזו מגיעים עד לתקופה הרומית, בה היה כאן לא פחות מלב ליבו של הפורום הרומי.

כיכר דל ארבה, בעברית "כיכר התבלינים", היא ממש לב העיר ורונה. היא נמצאת במפגש של רחובות המסחר העיקריים בה, מדרחוב מאציני (Via Mazzini), רחוב הקניות של ורונה ורחוב קאפלו (via Capello), המוביל אל "הבית של יוליה".

את הכיכר מקיפה שורת מבנים חשובים ובמרכזה ניצבת מזרקה מרשימה - כולם נבנו באותה תקופה ונשמרו עד היום בשלמותם.


#מה תראו כאן?
בכיכר מונומנטים שונים המסמלים את שליטי ורונה במהלך השנים. שימו לב למשל למזרקת "ורונה מדונה" המרשימה, מתקופת שלטון משפחת סקאליג'רי בימי הביניים. במזרקה הזו, משנת 1368, מופיע פסל שיש עתיק מהתקופה הרומית, פסלה של המדונה די ורונה.

במרכז הכיכר תראו בימה קטנה ולידה עמוד. הבימה המקורה, שניצבת על 4 עמודים, נקראת "קאפיטלו". ממנה נהגו נציגי הממשל במאה ה-16 להכריז על צווים וחוקים של שליטי ורונה לציבור.

שמתם לב לעמוד השיש הוונציאני, שבראשו פסל האריה המכונף? - מה לסמלה של עיר התעלות ונציה דווקא בוורונה, אתם שואלים? - זהו סמל של שלטון הרפובליקה הוונציאנית כאן, שנמשך שנים ארוכות.

הכיכר הצבעונית מוקפת בארמונות, כמו פלאצו מאפאי (Palazzo Maffei), הארמון המרשים שמעוצב בסגנון הבארוק. בסמוך גם פלאצו דלה רג'יו (Palazzio Della Ragio), שבו תוכלו להציץ בתערוכות אמנות מתחלפות.

במתחם הארמון הזה ניצב מגדל למברטי הידוע, או "טורי די לאמברטי" (Torre dei Lamberti). המגדל הזה, שגובהו 83 מטרים, עשוי אבן ונבנה בימי הביניים. נשקף ממנו נוף נהדר של העיר כולה.

בפינה הצפון-מזרחית של הכיכר תראו את ה"קאזה מזאנטי". בית שנבנה במקור על ידי הסקליג'רים, משפחת שליטי העיר בימי הביניים. שימו לב לפרסקאות בסגנון הרנסאנס, שכמו בבתים רבים מאותה תקופה, מעטרים גם את המבנה הזה.


#השוק שבכיכר
בפיאצה דל ארבה נמצא השוק הגדול והפופולרי בוורונה. תמצאו בו שלל דוכני מזון, בגדים, תכשיטים ועבודות יד.

מומלץ להגיע אל דוכני השוק שבכיכר בימי שבת וראשון, ביחד עם המקומיים שבאים לבלות ולבחור בין מבחר הירקות והפירות, מוצרי מלאכת היד וכדומה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/WRSkvu-FjCc


השוק שבכיכר:

https://youtu.be/l2UxHgXo5ck
כיכר מנז'
#על הכיכר שבה נפגשים הכיכר האדומה והקרמלין

כיכר מנז' (Manezhnaya Square), או כיכר מנז'נאיה, היא אחת הכיכרות הגדולות של מרכז מוסקבה. הכיכר ממוקמת בסמוך לקרמלין ולגן אלכסנדר, באזור שבו נפגשים העלייה לכיכר האדומה ולחומת הקרמלין.

במרכז הכיכר, על רקע מוזיאון ההיסטוריה האדום, תוכלו לראות את פסל המרשל ז'וּקוֹב, כשהוא רכוב על סוסו. המרשל ז'וקוב היה אחד המפקדים הסובייטיים הגדולים של תקופת מלחמת העולם השנייה. ניצחונות רבים נזקפים לזכותו של ז'וקוב בחזית המזרחית. הוא היה המפקד הראשון שנכנס לברלין הכבושה וגם היה זה שחתם בברלין על מסמך הכניעה של גרמניה, בשם ברית המועצות.

לאחר המלחמה, אגב, סטלין שליט ברית המועצות קינא בהערצה ובפופולריות שלהן זכה ז'וקוב. ב-1946 הוא הדיח אותו ממשרתו ומינה אותו לתפקיד חסר חשיבות. בהמשך אף דרש מהמודיעין שישיגו מידע מפליל על ז'וקוב. רק עם מות הדיקטטור חזר ז'וקוב לפעילות פוליטית ועם הזמן אף היה לשר ההגנה של ברית המועצות.

בכיכר מנז' נמצא גם מלון מוסקבה המפורסם, או "מלון ארבע העונות מוסקבה" בשמו הנוכחי. זהו אחד המלונות הטובים ביותר במוסקבה. הוא נפתח ב-1935, אך נהרס בסוף המאה הקודמת ונבנה לגמרי מחדש. יש בו שפע של יצירות אמנות ופסיפסים, שיצרו כמה מהאמנים הטובים ומהחשובים בברית המועצות.

בסמוך למלון מוסקבה תראו את הבניין הארוך של הדומה הממלכתית, המכונה גם "גוסדומה". כאן שוכנת האספה הפדרלית, הבית התחתון של הפרלמנט הרוסי.

שימו לב למזרקה שבמרכז הכיכר ולשדרת הכיפות שברצפתה. במרכז בולטת הגדולה והמפוארת שבהן. זוהי כיפת השעון הבינלאומי, שהיא בעצם הגג של קניון אוחוטני ריאד, ממרכזי הקניות השווים של העיר. כן כן, לא רבים יודעים שמתחת לכיכר הזו שוכן קניון תת קרקעי ענק ומרשים, המציע אינספור חנויות מותגים, לצד בתי קפה ומסעדות.

לצד הכיכר נמצא גם בניין התערוכות מנז'.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/CAj33yS7IiE
כיכר הרפובליקה, ג'ומהוריית מיידאני
#על הכיכר עם הנוף אל הים

כיכר קומהורייט (Cumhuriyet meydani), או כיכר הרפובליקה, היא הכיכר המרכזית של העיר. בכיכר ניצב מגדל השעון, שבעבר שימש גם כמגדלור.

ישיבה בבתי התה שבכיכר תאפשר לכם מבט בנוף המרהיב של האזור, אל המפרץ הכחול, או אל הרי ביי שבאופק וכמובן העיר העתיקה של אנטליה.

אם יש לכם מזל בעת הביקור, תוכלו ליהנות כאן מתרבות חינם. בכיכר הרפובליקה מוצגים לא פעם מופעים פתוחים של מוסיקה ואף מתקיימות בה תערוכות זמניות שונות.


#טיפים
אם תרצו לצאת מהכיכר לסיור, המשיכו מהכיכר אל העיר העתיקה וממנה אל הנמל העתיק. ממנו תוכלו לצאת לשיט למפלי דודן ולתצפית מהים, אל חופי העיר.

אפשרות נחמדה לקראת שקיעה היא להמשיך לטיול בין ערביים בפארק קאראליאולו הנעים, שממנו תראו שקיעה נהדרת.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/oaGan_BRee4


מזרקות בערב:

https://youtu.be/hVGjDdlPjrU


ביקור במקום:

https://youtu.be/ugu_qJHePAo
לה פלסה דה לה וילה
כיכר פוארטה דל סול
כיכר תיאטרון לה סקאלה
כיכר מִיכַּאֶלֶרְפְּלַאץ
כיכר אונירי


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.