» «
מוזיאון אפל
מוזיאון אפל נסגר
#על המוזיאון למוצרים של Apple

מוזיאון אפל (Apple Museum) הוא מוזיאון פרטי שמוקדש למוצרי Apple. הוא נסגר לצמיתות.
עולמו של הנס כריסטיאן אנדרסן
עולמו של הנס כריסטיאן אנדרסן
#על המוזיאון הסובב את סיפורי הסופר הנודע

מוזיאון "עולמו של הנס כריסטיאן אנדרסן" (H.C. Andersen Eventyrhuset) הוא מוזיאון המספר את סיפור החיים, המרתק יש לומר, של אחד מגדולי סופרי הילדים בכל הזמנים.

המוזיאון, המוקדש לסופר הדני המפורסם, ממוקם בתוך המתחם של ריפלי (Ripley). הוא מציע תצוגות אינטראקטיביות והמחשות מסקרנות אודות האיש וההישגים המופלאים שהשיג, ביצירתו ובכשרונותיו הרבים.

הנס כריסטיאן אנדרסן כתב מאות סיפורים נפלאים לילדים. הוא היטיב להבין את עולמם אך בעצמו לא זכה להקים משפחה ולהיות לאב. בתור מי שבא מבית עני מאד, הוא הוצא בגיל צעיר מבית הספר בשל מחסור בכסף. רק בבגרותו הוא הצליח לשנות את מצבו וכשרונו הביא לו הערכה והצלחה גדולים. במוזיאון תוכלו לראות חלק מכתבי היד המקוריים של סיפוריו הידועים של אנדרסן, לצד מהדורות הבכורה והעותקים הראשונים של כמה מספריו האהובים.

לצד המוצגים ההיסטוריים שלו, במוזיאון הזה תוכלו לא רק לטייל בין סיפורי האגדות הנפלאים שכתב אנדרסן ולהיזכר בהם, אלא גם לגלות את הרקע לכתיבה של רבים מהם וכיצד הם משקפים לא פעם תהפוכות ורגעים שחווה הסופר הדגול בחייו שלו. כך למשל תגלו שמראהו החיצוני של הנס כריסטיאן אנדרסן היה מאתגר משהו. הוא נחשב כעור ולא מושך. רק בבגרותו הוא הצליח לשנות את מצבו, עת כשרונו הביא לו הצלחה והערצה רבים. לא רבים יודעים ש"הברווזון המכוער", אחד מסיפוריו היפים ביותר, הוא סוג של אוטוביוגרפיה סמלית ושבו הוא מספר בעצם את סיפור חייו שלו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/diR_kPrldtI


ביקור במקום:

https://youtu.be/cxeOFbt9JMA
מוזיאון משחקי המחשב
מוזיאון משחקי המחשב ברלין
#על המוזיאון לחובבי המחשבים ומשחקי המחשב

למוזיאון משחקי המחשב של ברלין (Computerspielemuseum) היו שני גלגולים. הוא נפתח לראשונה בשנת 1997 ופעל במשך 3 שנים. אחר כך הפך להיות מוזיאון מקוון בלבד ונפתח שוב בשנת 2011 בשכונת פרידריכסהיין בברלין. הוא יחסית קטן ולא מאד מפורסם בעיר, אבל מקום נפלא להעביר בו זמן עם הילדים.

במוזיאון הזה התקיימה התערוכה הקבועה בעולם לתרבות דיגיטלית אינטרקטיבית. סה"כ מעל 30 תערוכות בילנאומיות התקיימו בו ולמעשה הוא מחזיק היום את אחד האוספים הגדולים באירופה של תוכנה וחומרת בידור (משחקי מחשב). מעל 300 מוצגים אינטרקטיביים יציגו בפניכם את היסטוריית משחקי המחשב. יותר מ-300 קונסולות ומערכות מחשב, 10,000 כתבי עת, ספרים, חפצי אמנות ווידאו.

בשנת 2011 נפתחה תערוכה המלמדת על התפתחות משחקי המחשב במאה ה-21. 300 מוצגים שמתפרשים על פני 670 מ"ר. התערוכה מתייחסת לטכניקות המשחק וגם לתוצאות הדיגיטליזציה מבחינה חברתית ומבחינת היחיד.


מבט מקרוב על המוזיאון:

https://www.youtube.com/watch?v=5-EKCoSjJ6o
מוזיאון כרמן מירנדה
מוזיאון כרמן מירנדה נסגר
#על המוזיאון לזכר הכוכבת הברזילאית הגדולה

מוזיאון כרמן מירנדה (Museu Carmen Miranda) הוא מוזיאון שמוקדש לדיווה הברזילאית כרמן מירנדה, הזמרת והשחקנית שבשנות ה-40 של המאה הקודמת, הפכה מכאן להצלחה עולמית.

המוזיאון על שמה משרטט קווים לדמותה המרתקת והססגונית של מי שהייתה אחת היוצרות הידועות ביותר שיצאו מברזיל, אל העולם כולו.

אחרי מותה, בשנת 1955, בעלה תרם למוזיאון שכאן, את את אוסף התלבושות המדהים שצברה הדיווה הברזילאית בחייה. יש בו מעל 3,000 בגדים, נעליים ופריטי לבוש שונים, והם מוצגים כאן ביחד עם שלל מזכרות, תמונות, תסריטים וספרים.


#מי הייתה כרמן מירנדה?
מירנדה, שנולדה בפורטוגל וגדלה בברזיל, החלה את הקריירה שלה ב-1930, עם להיט ראשון. מכאן היא החלה להתפרסם והביאה לכל פינות תבל את בשורת הסמבה הברזילאית.

בשנת 1939 מירנדה הופיעה בסרט בשם "בננה טרה" (Banana Terra), כשהיא לבושה בתלבושת המסורתית של באהיה ועל ראשה כובע פירות ענקי. המראה הזה עתיד להפוך מכאן לסימן ההיכר שלה ועד היום ניתן לראותו בתקופת הקרנבל, על חוגגים רבים.

בין השנים 1953-1940 יצאה מירנדה את גבולות ברזיל והייתה לכוכבת-על עולמית. היא הספיקה לככב בלא פחות מ-14 להיטי קולנוע הוליוודיים. עד היום היא נחשבת הברזילאית היחידה שחותם ידיה מוטבע בשדרת הכוכבים שבהוליווד.

כך יצא שבשנותיה הקצרות הפכה מי שמתה בגיל צעיר יחסית, למלכת הסמבה של ברזיל והכוכבת הגדולה ביותר של ברזיל בעולם. היא גם נחשבת ליקירת הקהילה הגאה של ברזיל ובמיוחד אהובה על הטרנסווסטיטים.


#טיפים
המוזיאון הופך ל"אוסף כרמן מירנדה" בתוך "מוזיאון הקול והתמונה" החדש שנבנה בימים אלו. בקרוב הפתיחה!

תערוכות מיוחדות מתקיימות במוזיאון, בחודשים פברואר ואוגוסט של כל שנה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/auIfnXCyElQ

מוזיאונים

המוזיאון הלאומי של סינגפור
המוזיאון הלאומי של סינגפור
#על המוזיאון הגדול והוותיק בסינגפור

המוזיאון הלאומי של סינגפור (National Museum of Singapore) הוא מוזיאון עצום, המציג מבחר אדיר של מוצגים, משלל ההיבטים של ההיסטוריה והאומה הסינגפורית.

במוזיאון מוצגות תערוכות בנושאים מגוונים, ביניהם היסטוריה, ארכיאולוגיה, אוכל, לבוש, תרבות וצילום. בעיקר בולטות בו כיום התערוכות הקבועות על ההיסטוריה של סינגפור.

כמוזיאון בעל שטח של מעל 18 אלף מ"ר, המוזיאון הזה הוא ללא ספק הגדול והוותיק ביותר במדינה. הוא נוסד בשנת 1887, כבניין הספריה והמוזיאון של סר ראפלס, הבריטי שייסד את סינגפור.

המוזיאון שוכן במבנה ניאו-קלאסי ענק ומרשים, מהתקופה הקולוניאלית, הכולל גם אגפים מודרניים וחדשים יותר. מאז פתח את שעריו לראשונה, הוא הלך וגדל, עד שבתחילת המאה ה-21 הוחלט על שיפוץ ובשנת 2006 הוא נפתח מחדש במראהו הנוכחי והמחודש.


#טיפים
הכניסה חינם לאזרחים סינגפורים ובעלי מעמד PR ולכולם - בחגים הלאומיים.

לאחרים הכניסה חינם מדי יום בשעות 20:00-18:00, לחלק מהתערוכות, מלבד גלריית ההיסטוריה.

סיורים מודרכים בגלריית ההיסטוריה ניתנים באנגלית - כל יום בשעות 11:00 ו-14:00. ימים שבת וראשון סיורים גם בשעות 13:00, 15:00 ו-16:00.

המוזיאון נמצא בסמוך לפארק פורט קאנינג ותחנת ה-MRT דובי גוט.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/UGbOvL8lDng


ביקור במקום:

https://youtu.be/kHggV1TtUcg


הדרכה למוזיאון:

https://youtu.be/Wer9VTqISsg


והוא עוד שניים נוספים:

https://youtu.be/f1LFfRiLqHA
המוזיאון לאמנות אסייתית
המוזיאון לאמנות אסייתית
#על מוזיאון האמנות מהגדולים בקליפורניה

המוזיאון לאמנות אסייתית (The Asian Art Museum), השוכן בתוך "פארק שער הזהב", הוא אחד ממוזיאונים האמנות האסייתית הטובים והגדולים בעולם.

במוזיאון הזה, ששימש בעבר כספרייה המרכזית של סן פרנסיסקו, תמצאו מעל 18 אלף מוצגים, מיותר מ-6,000 שנות תרבות והיסטוריה באסיה. תוכלו לראות כאן המוני ציורים, פסלים, כלי חרס, עבודות קרמיקה, בדים ומוצרי טקסטיל ועוד.

במוזיאון יצירות אמנות היסטוריות, לצד אמנות עכשווית וחדישה. כי מצד אחד, המוזיאון מציג את העבר למבקרים, אך מנגד הוא מעודד אמנות, יצירה וחשיבה חדשים.

המוזיאון לאמנות אסייתית מתאים לכל הגילאים ויש בו שתי תצוגות מסורתיות ושלל אירועים אינטראקטיביים. אחד המוצגים המעניינים כאן ואולי אף גולת הכותרת של המוזיאון הוא "הבודהה היושב" משנת 338. הבודהה הזה נחשב לעתיק ביותר מסוגו בעולם.

אין להחמיץ כאן גם ביקור בבית התה ובגומחת המדיטציה שבמוזיאון.


#טיפים
הכניסה חינם ביום א' הראשון בכל חודש.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Lh0Z4QL27pE


מופעים וחוויות:

https://youtu.be/vKuriJww33U


ביקור במקום:

https://youtu.be/HtkZEa35UZM
מוזיאון מרקש
מוזיאון מרקש
#על מוזיאון האמנות השימושית של מרקש

רבים אומרים שסיבת הביקור במוזיאון מרקש (Musée de Marrakesh) לא צריכה להיות המוצגים שבו, אלא ארמון מנבי (Mnebhi Palace) שבו הוא שוכן.

ארמון מנבי הוא מבנה מרהיב, שנבנה במאה ה-19 בסגנון אנדלוסי מרהיב. חדריו המלכותיים משמשים כיום את תערוכות המוזיאון.

הארמון, שבתהפוכות המאה ה-20 שימש עם השנים גם כבית ספר הראשון לבנות בממלכה, הוסב בסופו של דבר בשנת 1997 למוזיאון. התוצאה היא מוזיאון מרקש, אחד המוזיאונים היפים במרוקו.


#מה תראו כאן?
המוזיאון שוכן במבנה המרהיב, הבנוי בסגנון ערבי ומעוטר כולו. את שלל המוצגים הקבועים והתערוכות המתחלפות תראו בחדרי הארמון, במרחצאות ואפילו במטבח המלכותי.

בחללי הארמון הגדולים יותר מתקיימים מדי פעם גם קונצרטים, מופעי מחול, הקרנות סרטים והצגות תיאטרון.

במרכז הארמון חצר מרוצפת אריחים צבעוניים. גם היא הפכה לחלל תצוגה מיוחד ונדיר ביופיו, כשמעל החצר מנורה ענקית ומרשימה, השופכת אור גדול.

המוזיאון עצמו מכיל אלפים של פריטי אמנות מסורתיים, החל מתכשיטים מסוגננים, קליגרפיות וכלי קרמיקה מעוטרים ועד ממצאים ארכיאולוגים, מסמכים היסטוריים, מכתבים ומדים מתקופות שונות.

חלק יפה במוזיאון מוקדש ליצירות אמנות, מאמנות מסורתית ועתיקה ועד עבודות של אמנות בת-זמננו.


#טיפים
למוזיאון אפשר להגיע בהליכה רגלית דרך השוק מג'מע אל פנה.

בסוף הביקור אל תמהרו לצאת. תפסו שלווה על ספה, בחצר המרוצפת באריחים צבעוניים, לצלילי המוזיקה הערבית, המתמזגים עם פכפוך מימי מזרקות המים הקטנות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/pinzlPzaX-E


וגם:

https://youtu.be/GUnmSml0uWk


ביקור במקום:

https://youtu.be/JCaiaEHixqE
מוזיאון דאר סי סעיד
מוזיאון דאר סי-סעיד
#על מבנה הארמון המתחרה במוצגים שבו

המוזיאון לאמנויות מרוקאיות דאר סי סעיד (Museum Dar Si Said) הוא מוזיאון לאמנות השוכן במבנה ארמון דאר מנבהי. כאן תוכלו לצפות באוספים נהדרים של עבודות אמנות מרוקאית.

כמו מוזיאון מרקש, גם המוזיאון לאמנויות מרוקאיות שוכן בארמון מהמאה ה-19, המעוצב בסגנון מוסלמי. גם כאן המבנה עצמו מתחרה במוצגים במוזיאון שבו והוא לא פחות יפה מהם.

מוזיאון דאר סי סעיד הוא אחד היפים והבולטים מבין המוזיאונים המסקרנים של מרקש. מוצגים בו כלי נשק עתיקים, רקמות מסורתיות, תמונות היסטוריות של העיר ואמנות מקומית בת זמננו.


#מה תראו כאן?
במוזיאון דאר סי סעיד האתנוגרפי לאמנויות מרוקאיות תוכלו להתרשם משלל אמנויות ואומניות שיוצרים ועושים כאן כבר מאות שנים אמני ואומני העיר והסביבה.

תוכלו להכיר כאן את אמנות התכשיטים, את עיצוב הבגדים המסורתיים ותפירתם, את מלאכת אריגת וטוויית השטיחים המסורתית המקומית. רואים כאן כיצד מעבדים ומעצבים בעור ואפילו כיצד יוצרים כיסאות מסורתיים לנשיאת הכלה, שנוהגים לבנות כדי שישאו את הכלה אל ביתה, לאחר החתונה.

גולת הכותרת של הפריטים במוזיאון היא אמבטיה מפוארת, ספק מזרקה משיש, המעוטרת בנשרים. היא הובאה למרקש מקורדובה במאה ה-10. למרות עיטורי החיות המוצגים עליה ושאסורים על פי הקוראן, הביא אותה למרוקו אחד הסולטנים משושלת אלמוראביד ומאז היא היהלום שבכתר המוזיאון הזה.

כאמור, שימו לב גם לארמון בו שוכן המוזיאון, על סגנון הבנייה והעיצוב האיסלמיים המעניינים שבו. הרימו עיניים גם לתקרת העץ המקושטת והמרהיבה שבו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/qztUwVbIkcw


ביקור במקום:

https://youtu.be/h4QXvx_A1-M


שיטוט מהיר:

https://youtu.be/T7aRbcu0dBM


והחצר הנעימה:

https://youtu.be/M8CbU0YSRI0


המוזיאון להיסטוריה של אזרבייג'ן
המוזיאון להיסטוריה של אזרבייג'ן
#על המוזיאון לתולדות אזרבייג'ן

המוזיאון להיסטוריה של אזרבייג'ן (National Museum of History of Azerbaijan) מציג שרידים ארכיאולוגיים וממצאים מהסביבה.

בין השאר תראו כאן לא מעט מוצגים פרהיסטוריים, אמנות מהעת העתיקה ושרידים מימי הביניים של אזרבייג'ן.

המוזיאון ההיסטורי שוכן במבני אחוזה שהייתה שייכת לאיל נפט מקומי. כאן תוכלו להבין ולהכיר מקרוב את הרקע והעבר של העיר באקו.

במוזיאון שלל פריטים היסטוריים, החל מממצאים ארכאולוגיים מתקופת האבן, דרך מוצגים ויצירות שונות מימי הביניים, שרידים מממלכות ששלטו בעם האזרי הקדום ועד לממצאים מאירועים שהתרחשו כאן במאות האחרונות.

עוד במוזיאון תצוגה של כלי מלחמה וכלי נשק היסטוריים שיצאו מכלל שימוש.


סקירת המוזיאון:

https://youtu.be/dIAaSZ9qjco


הדרכה:

https://youtu.be/HvtZTlxj6Gk
מוזיאון השטיחים
#על המוזיאון להיסטוריה של השטיחים

מוזיאון השטיחים (Azerbaijan Carpet Museum) היפהפה בבאקו הוא מוזיאון מרהיב ובעל מבנה המעוצב בצורת שטיח פרסי או אזרי מגולגל.

המוזיאון מציע הצצה לאמנות העתיקה של אריגת השטיחים, אומנות שימושית עתיקה ומומחיות שהיא אחד ממקורות הגאווה של אזרבייג'ן, שאגב גם טוענת שהומצאה בה.

כמו אתרי תרבות נוספים בבאקו, זהו מוזיאון חדשני ומתקדם שגם מאיר את תולדות אזרבייג'ן באור אותנטי ויחודי.

במוזיאון 3 קומות ובהן מאות שטיחים. מוצג כאן במיטבו העושר הוויזואלי של השטיחים לסוגיהם ותרבות אריגת השטיחים המקומית. דרך עולם השטיחים והמסורת שקשורה בהם, תוכלו ללמוד על התהפוכות הסגנוניות והתרבותיות שעברה אזרבייג'ן במשך השנים.


#מה תראו כאן?
המוזיאון, שנפתח לראשונה ב-1967 ונחשב למוזיאון הראשון מסוגו בעולם, מציג ב-3 קומותיו מאות שטיחים אזריים יפהפיים מתקופות שונות, מעוטרים במגוון דפוסים ודוגמאות, חלקם עתיקים מאוד ואחרים שטיחים חדשים יותר.

השטיחים הללו מגיעים מתרבויות, מסוגים ומתקופות שונות בחיי האזור, החל מהעת העתיקה, דרך שטיחי ענק מהתקופה הסובייטית, שטיחים מודרניים ושונים לחלוטין ושטיחים רבים, מסגנונות ולמטרות שונות.

בכל אגף במוזיאון השטיחים תוכלו לצפות בנשים אזריות האורגות אל מול עיניכם שטיחים שונים ומרהיבים, בשיטות מסורתיות, כמו שעושים באזור כבר אלפי שנים.

בנוסף לשטיחים מוצגים כאן גם מוצגים שונים ומשונים שארוגים גם הם במסורת המקומית. ביניהם תראו כאן אהילים למנורות שנארגו בסגנון פרסי, חפצי ביגוד כמו גרביים באריגה מסורתית, מוצרי טקסטיל מיוחדים ואפילו מה שמוגדר כאן כמחזיקי שפם...

בין השאר מוצג כאן אחד השטיחים הגדולים בעולם, שיש הטוענים שהוא הגדול בעולם, אך מציינים שהוא כנראה השני בגודלו אחרי השטיח שבבניין הפרלמנט הרומני, מתקופת הרודן צ'אוצ'סקו.


#מי המציא את השטיח?
למוזיאון השטיחים הזה גם תפקיד היסטורי. האזרים גורסים שטעות היסטורית היא שהובילה את התפיסה שהפרסים הם ממציאי השטיחים. השטיח הפרסי המוכר כל כך בעולם, הם אומרים, הוא בעצם שטיח אזרבייג'ני שהובא למערב על ידי מהגרים אזרים מפרס.

את הטענה שלהם הם מגבים באמצעות ראיות ארכאולוגיות שמראות ומוכיחות שמאות שנים לפני שהפרסים התחילו לייצר שטיחים ועשו להם שם כיצרני השטיחים הפרסיים, טוו באזרבייג'ן הקדומה את שטיחים אזרים והם השטיחים המקוריים והוותיקים בעולם.

הנושא הזה כאן הוא עניין של גאווה לאומית ומכאן ההשקעה העצומה והשקדנות בה מוצגים השטיחים במוזיאון בכזו תשומת לב ורצינות.


#מסורות ושטיחים באזרבייג'ן
גם במאה ה-21 השטיח הוא עדיין עניין מרכזי באזרבייג'ן. יש בה לפחות 7 בתי ספר לאריגת שטיחים וברחבי באקו תיתקלו במאות חנויות שמוכרות שטיחים בעבודת יד.

גם התרבות כאן מקדשת את השטיח. בעבר היה נהוג, ובעצם גם פה ושם גם בכפרים האזרים של ימינו, שעל כל אשה באזרבייג'ן לרקום במו ידיה לפחות 5 שטיחים, לפני שתוכל להתחתן.

גם במדינה המתקדמת של ימינו ואף שהמנהג הולך ונעלם, עדיין יש משפחות מסורתיות שדוגלות בו, בראייה ותפיסה מסורתית, שאריגת שטיח היא הוכחה ליכולות של הרעייה לעתיד להיות רעייה טובה לבעלה.


#טיפים
הכניסה חינם בכל שבת אחרונה בחודש.

למתעניינים מומלץ לקחת סיור מודרך.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/9gKDUtoUIVE


ביקור במקום:

https://youtu.be/4_MdBcs__YQ


כתבה:

https://youtu.be/ZxQrUTfzzUs


הדרכה:

https://youtu.be/eMdWQZel4t4
מוזיאון הספרים המיניאטוריים
#על המוזיאון עם הספרים הזעירים

במוזיאון הספרים המיניאטוריים (Baku's Miniature Book Museum) תוכלו לפגוש את הספרים הכי קטנים בעולם.

מבנה המוזיאון אולי לא מרשים אבל יש כאן מאות ספרים זעירים מכל מקום בעולם, מתקופות שונות ובכל שפה אפשרית.

במוזיאון הספרים המיניאטורים תראו בין השאר גם ספרים קטנטנים שגודלם מילימטרים אחדים. ביניהם תראו תנ"ך זעיר, ספרי שירה של משוררים ידועים, ספרי ילדים פיצפונים, מחזה קטנטן של שייקספיר, ספרי קודש שונים כולל בעברית ואת הקוראן הקדוש למוסלמים במהדורה זערורית.

הספר הקטן ביותר כאן הוא ספר יפני. גודלו כשני מילימטרים רבועים בלבד, פחות או יותר כגודל נקודה של עט.

המקומיים מספרים שזה המוזיאון היחיד בעולם לספרי מיני מודפסים מכל העולם. יש בו מעל 6,000 ספרים מכ-70 מדינות.

מסופר שהנשיא היידר אלייב נתן את הבית ללא כסף לצעירה מקומית, שחלמה להקים מוזיאון לספרים קטנים. מאז ובזכות שקיבלה את המקום בחינם, הכניסה למוזיאון חופשית.


#טיפים
הכניסה חינם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/GL2wJpd2z_8


ביקור במקום:

https://youtu.be/peyvPt9rn0w
מוזיאון העתיד של דובאי
#על המוזיאון המהפנט וחממת החדשנות של דובאי

הוא עדיין לא פתוח לציבור, אבל כבר אפשר לומר לפחות למביטים בו מבחוץ - ברוך בואכם למוזיאון העתיד בדובאי.

סיסמת המקום היא "מוזיאון שבו נוצרת ההיסטוריה, במקום להיות רק מוצגת ושבו במקום לספוג את העבר, עוזרים לעתיד להופיע."

ואכן, מוזיאון העתיד של דובאי (Museum of the future) הוא מוזיאון חדשני, עם רגל אחת בהווה החדשני ורגל שנייה עמוק בעתיד - מקום המאפשר למבקרים להתנסות כבר בהווה בטכנולוגיות העתיד.

כראוי למוסד שכזה, מדובר גם במבנה שמייצג את חזון העתיד הזה היטב, שכן הוא בנוי ממודל תלת-ממדי עצום, אולי הגדול מסוגו בעולם ונראה, פשוטו כמשמעו, כמו מבני העתיד.

המוזיאון, שממוקם ליד מגדלי האמירויות בסמוך לדרך שייח' זאיד, מציג למבקרים בו שלל תחומים מתקדמים, תחומים שמייצגים בהווה את העתיד. הוא מאפשר לחוות סוגי חזון ואפשרויות עתיד מגוונות, הן בהתנסות ישירה והן באמצעות מציאות מדומה (Virtual Reality) והן ביישומים של מציאות מועשרת (Augmented Reality).

אך המוזיאון לא נועד רק להיות זירת עניין מוזיאלי. מדובר גם במקום לחקר והפנמה של טכנולוגיות וידע. מלבד האטרקציה התיירותית שהוא, מוזיאון העתיד מסייע ומאפשר לימוד בסדנאות וקורסים מתקדמים, אירוח כנסי מדע והרצת בדיקות של מודלים ואבי-טיפוס של המצאות חדשות ומתקדמות שיוצרים חברות וסטארט-אפים צעירים.

במוזיאון מעבדות, כיתות לימוד וחללי התנסות למבקרים, בהם הם מוזמנים להתנסות בטכנולוגיות החדשניות והמתקדמות ביותר, כמו גם ביישומי בינה מלאכותית על נגזרותיה ומרכיביה החדשים ביותר.

חוקרים עוסקים במוזיאון גם במחקר, הוראה ויצירת שיתופי פעולה בתחומי המדע והטכנולוגיה, במיוחד בנושאים של בינה מלאכותית, קיברנטיקה, סביבה, חלל ואקלים.


#עיצוב
כמבנה, מוזיאון העתיד של דובאי הוא פלא בן 7 קומות שאין בו כלל עמודים ועם שטח של 30,000 מטרים רבועים וגובה של 77 מטרים, זהו מבנה מופלא ומשוכלל, שגם נראה נהדר, הן אדריכלית והן עיצובית.

בגוון כסוף, עם נגיעה סגלגלה ובמרכזו פתח גדול, מבנה המוזיאון מזכיר עין גדולה הצופה אל העתיד. הוא תוכנן בטכנולוגיות מחשב, בסגנון אדריכלי שזכה לשם "אדריכלות דיגיטלית". לבנייתו השתמשו בטכנולוגיות החדשניות בעולם, כולל הדפסת תלת ממד, חריטה דיגיטלית וסריקות לייזר.

הלוחות המכסים את המבנה, בטכניקה שמזכירה את תעשיית המטוסים, עשויים מנירוסטה ופיברגלס. עליהם כתובים בקליגרפיה ערבית שורות שירה וציטוטים הצופים פני עתיד, שמקורם בין השאר באחד ממנהיגי איחוד האמירויות, השייח' מוחמד בן ראשיד אל מקטום.

המוזיאון הזה הוא גם סביבתי. האנרגיה שהוא משתמש בה היא בעיקר אנרגיית השמש והמים ממוחזרים, בחניון שלו יש מקומות ייעודיים לחניה של רכבים חשמליים ולידם נקודות טעינה.

בשעות הלילה מואר מבנה המוזיאון באלפי נורות צבעוניות ויוצר מראה מרהיב שמבליט אותו מבין מבני העיר הרגילים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/e0iup7eyK3c


עוד:

https://youtu.be/lOtoJE1GH_s


תכניות המוזיאון:

https://youtu.be/E9mfxrfsl3s


בלוגרים:

https://youtu.be/BYw_-mBKhOU
המוזיאון לאמנות קיקלאידית
#על המוזיאון שמציג אמנות מהאיים הקיקלאידים

מוזיאון גולנדריס לאמנות קיקלדית (Goulandris Museum of Cycladic Art) הוא מוזיאון שמציג בעיקר את האמנות העתיקה של בני האיים הקיקלאידים. איים יווניים אלה, שנמצאים בים האגאי, מונים יותר מ-200 איים ואיונים ואמנותם היא מעניינת וייחודית לתקופתה.

הממצאים הארכיאולוגיים שכאן ממחישים את איכויותיה של התרבות הקיקלדית העתיקה, שהחל משנת 3200 לפני הספירה ועד ל-2000 לפני הספירה שגשגה באיים אלה. הממצאים שכאן כוללים כ-200 חפצים מאוסף שהורישו זוג אספנים בשם ניקולה ואייקטריני גולנדריס. המוזיאון, כבר הבנתם, נקרא על שמם.

האוסף הקיקלאידי, החשוב במוזיאון, כולל בעיקר דמויות אבן, כלי אבן וחרס מהאלף ה-3 לפני הספירה. המרכזיים שבאוסף הם הפסלים הקיקלאידים, המזוהים בצורת הגוף הלבן שלהם ופניהם הזוויתיות, חסרות העיניים.

ארבע קומותיו של מוזיאון מחולקות לתקופות שונות ומטבע הדברים רק חלק מהקומות מוקדש לאמנות מהאיים הקיקלאידים. קומות אחרות כוללות אמנות יוונית עתיקה ואמנות מהתרבות הקדומה של קפריסין.

במוזיאון תוכלו לראות אמפורות ואגרטלים יווניים, עתיקים ויפים, הכוללים בדרך כלל דמויות מצוירות בצבעי שחור ואדום. לצידם תוכלו לראות גם חרוזי אבן גלילית מהאלף הרביעי לפני הספירה, צנצנות חרס אגסיות מהמאה ה-13 לפני הספירה, כלי שתייה דו-צווארי מקפריסין של האלף השלישי לפני הספירה ועוד.

אם תצאו לחצר היפה תראו, בסמוך למבנה המוזיאון היפה, את אחוזת סתט'אטוס (Stathatos Mansion). זהו מבנה המעוצב בסגנון ניאו-קלאסי ותוכנן בסוף המאה ה-19, על ידי האדריכל המפורסם ארנסט זילר (Ernst Ziller). כיום מדובר באגף של המוזיאון, שבו שוכנים משרדיו וגם מוצגות בו תערוכות מתחלפות.


#טיפים
הכניסה מתחת לגיל 19 ולנכים ללא תשלום.

בימי שני הכניסה חינם.

המזכרות בחנות המוזיאון מאד יקרות. תוכלו לרכוש את חיקויי הפסלונים הקיקלאידים במגוון רחב ובמחיר זול משמעותית, בחנויות המזכרות שברובע פלאקה.


ביקור במקום:

https://youtu.be/w_6DLVE2pFM
מוזיאון הטבע של בריסל
#על המוזיאון עם תצוגת הדינוזאורים המדהימה

בביקור בעיר, חובבי הטבע והילדים הסקרנים ממש חייבים להגיע אל מוזיאון הטבע של בריסל (Museum des Sciences Naturelles). זהו אחד המוזיאונים השווים בעיר, כשאחת מהתצוגות בו היא מיוחדת ברמה עולמית.

מדובר על תצוגת הדינוזאורים המדהימה של המוזיאון, התצוגה הגדולה ביותר של דינוזאורים באירופה. ייחודה הוא בכך שבשונה מתצוגות דינוזאורים דומות בעולם, כאלה שמציגות בעיקר דגמים משוחזרים, כאן שלדי הדינוזאורים הם אמיתיים לגמרי ותוכלו להתרשם גם מגודלם וגם מאיכותם של הממצאים המטורפים הללו.


#מה תראו כאן?
התצוגה הכי מרשימה במוזיאון הטבע הזה היא ללא ספק תצוגת הדינוזאורים הענקית שלו. תמצאו כאן שלדי ענק, שהורכבו מעצמות אמיתיות של הענקים הנכחדים הללו.

לצד המינים המפורסמים של הדינוזאורים כמו טי רקס, תראו כאן שלדים מרשימים של דינוזאורים איגואנודונים (Iguanodons), הדינוזאורים הנפוצים ביותר והראשונים שהתגלו בהיסטוריה. הערכת החוקרים היא שהאיגואנודון הלך אופקית רוב הזמן, על ארבע הגפיים שלו, תוך הנפת זנבו מאחור, בצורה שמזכירה זוחלים בני ימינו, דוגמת התנינים.

ליד תצוגת הדינוזאורים תמצאו מתחם חווייתי לילדים בעיקר, שבו יש הפעלות בנושא חקר המאובנים. ילדים יכולים ללמוד ולהתנסות בו במעין מחקרים קטנים ומציאת עצמות דינוזאורים בחפירה בתוך החול. יפה השימוש שעושים כאן בפאזלים, מפות ורישומים.

עוד באוסף יוצא הדופן בתחום ההיסטוריה של הטבע, תוכלו לראות כאן תצוגות קבע נהדרות, בהן נושאים כמו התפתחות החיים בכדור הארץ, האבולוציה והתפתחות המדע בתחומים של המוזיאון ב-250 השנים האחרונות.

כמובן שתוכלו לראות תערוכה, שבה מוצג אורח החיים בכדור הארץ של ימינו. ניתן בה להכיר את בעלי החיים והצמחייה שבסביבה העירונית.


#טיפים
כניסה חינם לבני 6 ומטה.

בבית הקפה שבמוזיאון תוכלו גם לאכול ארוחות קלות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/gLxyq8yBbmM


התרשמות:

https://youtu.be/BX8y3S6Gl4I


ביקור במקום:

https://youtu.be/58Qwb6AgCjE


וגם:

https://youtu.be/SwXAhb9yUz4
מוזיאון הצעצועים בריסל
#על המוזיאון הצעצועים של בריסל

מוזיאון הצעצועים בבריסל (Musée du jouet) הוא מוזיאון נחמד, הממוקם במרחק הליכה קצרה מהכיכר המרכזית בבריסל.

זהו מוזיאון בעל פוטנציאל נהדר, שיכול לספק שעות של הנאה לילדים צעירים. הוא פועל ב-3 קומות של מבנה גדול בעיר ומציע אוסף ענקי של צעצועים מן העבר, כזה שמרגיש קצת כמו ביקור בעליית הגג מלאת צעצועים ישנים של מישהו. עשויים עץ, פח, מתכת ופלסטיק - יש כאן מגוון צעצועים מכל הזמנים, כולל בובות, רכבות, מכוניות ועוד רבים וטובים מצעצועי הילדות.

מצד שני, יש הרואים במוזיאון הזה סוג של פספוס, הנובע בעיקר מכך שלטעמם של רבים הוא מהווה יותר מאגר של צעצועים ישנים מאשר מוזיאון של ממש. הצעצועים מוצגים ללא הסברים מספקים, בגיבוב מעט מבולגן, שיש בו חן אבל ההגדרה מוזיאון לא תמיד מסתדרת איתו.


#טיפים
חשוב לשים לב שהמוזיאון סגור כל יום בצהריים, בין השעות 13:00-14:00.

הצוות כאן ידידותי ולעתים אף מתפנה להדריך בסיור מודרך לא רשמי בין הצעצועים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/2FX3lCWHnB0
מוזיאון הילדים של בריסל
#על המוזיאון לילדים בבריסל

בתור אחד ממוזיאוני הילדים הגדולים באירופה וגם אחד מהמשובחים שבהם, מוזיאון הילדים (Musée des Enfants) מציע חוויה לילדים ולמעשה לכל המשפחה.

לילדים ולהורים המוזיאון מציע דרך נפלאה להעביר יום כיף משפחתי וחינוכי בבריסל.

מטרתו להכיר לילדים היטב את החושים, הכישרונות, הרגשות והתחושות שלהם והוא מחזק את הכיף ואת התרוממות הרוח במשחק, את הלימוד המשעשע ושלל חוויות של שעשוע, יצירה ועשייה.

ההורים ישמחו להרחיק את הילדים מהסמארטפון, הטאבלט וממשחקי המחשב שהם כה רגילים ואולי אף מכורים אליהם. אין כאן מחשבים או קונסולות, אבל הקטנים ייהנו כאן משפע של משחקים חינוכיים ולימודיים, צעצועי עץ נחמדים, תחפושות מלהיבות שיוכלו ללבוש כרצונם ולא מעט מוצגים בתערוכות המעניינות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/c8upDLRo8OQ
מוזיאון המכוניות אוטוורלד
#על המוזיאון המכונית של בריסל

מוזיאון המכוניות אוטוורלד (Autoworld) הוא מוזיאון מרשים, המציג את התפתחות המכונית מאז תחילת המאה ה-19 ועד ימינו.

המוזיאון ממוקם מול מוזיאון הצבא, ליד שער הניצחון שבפארק היובל של של בריסל, פארק סינקאוונטר (Parc du Cinquantenaire).

יש כאן נציגות מכובדת של תולדות התחבורה היבשתית, כולל אוסף מרשים של כלי רכב מגוונים, כרכרות סוסים, מכוניות היסטוריות, לימוזינות מפוארות וכלי רכב וינטג' מהמאה שעברה.

תוכלו לראות כאן מעל 400 כלי רכב מסוגים שונים, כולל מכוניות, טנדרים, מכוניות מרוץ, כלים דו-גלגליים ואופנועים.

בין המוצגים כאן תראו דגמים עתיקים מאוד, של חברות כמו פורד, מרצדס, סיטרואן, BMW, רנו ועוד. אל תפספסו גם את תצוגת דגמי המכוניות שנראו בסרטי קולנוע ידועים.

ב"אוטוורלד" ייהנו כל חובבי המכוניות מאוד, כמו גם ילדים ובני נוער.


#טיפים
הכניסה חינם לבני 6 ומטה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/U3sNZpAob3U


הדרכה:

https://youtu.be/BilJ8eoyQjU


בלוגרים:

https://youtu.be/HwVvhlrKGXs


המוזיאון הצבאי המלכותי
#על המוזיאון הצבאי בבריסל

מול מוזיאון המכוניות, בפארק היובל של העיר, ממוקם מוזיאון הצבא (Le Musée de l'Armée) של בריסל. זהו מוזיאון גדול, הכולל מעל 100 אלף פריטים מתערוכת הצבא הבלגי ומתולדות המלחמות של בלגיה.

יש כאן מגוון רחב של מוצגים, הכולל החל מתותחים, טנקים, נגמ"שים ומטוסים ועד למדים, ציוד ומכשירי קשר, כלי נשק וציוד צבאי מסוגים שונים.

המוזיאון הזה הוא אחד המוזיאונים הגדולים מסוגו בעולם כולו וצעירים, בני המשפחה או ילדים ימצאו בו ובמוצגים המעניינים הרבה עניין.


#טיפים
הכניסה חופשית.

המוזיאון סגור בימי שני ובחגים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/9xvfMJ_mtD4?t=2m30s


בלוגרים:

https://youtu.be/9Av3MawXo8Q
מוזיאון לכלים מוסיקליים
#על מוזיאון כלי הנגינה של בריסל

המוזיאון לכלים מוסיקליים (Musee des Instruments de Musique) של בריסל, או בקיצור MIM, מציג אוסף של כלי נגינה מכל התקופות ומרחבי העולם.

המוזיאון הוא חלק מהמוזיאון המלכותי לאמנות והיסטוריה והוא מתמקד באספקטים המוסיקליים שלהם. הוא שוכן במבנה משוחזר בעיר, בניין שחלקו מעוצב בסגנון ניאו-קלאסי ובחלקו השני מתאפיין בסגנון ארט נובו.

במוזיאון בן 6 הקומות תראו מעל 1,200 כלי נגינה עתיקים ונדירים מכל רחבי העולם.

תצוגת הכלים נפרשת על פני 3 קומות. בקומה הראשונה תראו כלי נגינה עממיים מכל העולם. הקומה השנייה מוקדשת לכלי נגינה מערביים ובשלישית מוצגים כלי המקלדת והמיתר.

באמצעות מערכות המזהות את מיקום המבקרים, ניתן להאזין לדוגמאות צליל של מרבית הכלים שבתצוגה, ברגע שעומדים בסמוך אליהם.

הכיף הוא גם בזה שעל חלק מהכלים ניתן ממש לנגן ולנסות אותם בעצמכם. זה אגב מותר גם אם אינכם מנגנים...

בנוסף למוזיאון עצמו כולל ה-MIM גם אולם קונצרטים, חללי סדנאות, ספרייה, את חנות המוזיאון ומסעדת הגג, שממנו נשקף נוף עוצר נשימה של בריסל כולה.


#מה תראו כאן?
במוזיאון הכלים המוסיקליים של בריסל מוצגים מעל 1,200 כלי נגינה, באוסף שנחשב מהעשירים מסוגו בעולם. יש כאן 4 גלריות, המציגות החל מכלי נגינה היסטוריים ועד כלים אולטרה מודרניים, כולל כמה יקרים ומהחדשניים בעולם.

הכלים כאן נאספו מכל פינות ותרבויות העולם וכוללים מגוון של כלי נגינה מסורתיים, עממיים ואף שבטיים.

בין הכלים ההיסטוריים תראו כאן שלל דגמים וכלים שהמציא אדולף סקס, ממציא הסקסופון לסוגיו.

המקום הוא גם מרכז למוסיקה מודרנית, מה שמסביר הצגה של לא מעט כלי נגינה אלקטרוניים ודיגיטליים שונים.


#טיפים
הכניסה חופשית לילדים עד גיל 12.

הכניסה חופשית לכולם ביום רביעי הראשון בכל חודש, החל מהשעה 13:00.

יש הנחה לסטודנטים.

בקשו בכניסה, ללא תשלום, אוזניות שישמיעו את צלילי כלי הנגינה שלידם תעמדו.

ממסעדת המוזיאון נשקף נוף מרהיב של המרכז הישן של בריסל.

אל תחמיצו בקומת המרתף את התערוכה האינטראקטיבית המסקרנת לכל המשפחה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/RN_eVNzw3kY


ביקור בתערוכת הסקסופונים שבנה אדולף סקס, ממציא הסקסופון (צרפתית):

https://youtu.be/VfHpFRRwOIo


בלוגרים:

https://youtu.be/lNF3d74LW5s
מוזיאון רנה מגריט
#על המוזיאון המוקדש לסוריאליסט הבלגי

במהלך ההיסטוריה העמידה בלגיה שורה של אמנים וציירים ידועים, שבהם היא מתפארת ובצדק רב. במוזיאון רנה מגריט (Musee Rene Magritte), שנפתח בבריסל ב-2009, תוכלו להתקרב מעט לרנה מגריט - אחד הגדולים והאהובים שבאמני המאה ה-20 ומגדולי האמנים של בלגיה.

מגריט היה אמן גדול, צייר שנמנה על זרם הסוריאליזם. כיום מוקדש לו בבריסל מוזיאון מרשים ומרגש. בין כתלי מוזיאון מגריט תוכלו לראות מעל 200 מעבודותיו הידועות פחות ויותר של הצייר הסוריאליסט המופלא הזה.

האוסף שבמוזיאון רנה מגריט נחשב לאוסף הגדול בעולם של יצירות האמן. השילוב בין מבחר העבודות הענקי שעל קירות הבית ובין השיטוט בחדריו של מה שהיה בחייו ביתו של האמן, הוא שילוב נדיר ומיוחד במינו.

בנוסף לציוריו הנהדרים של מגריט, שימו לב במוזיאון לשלל צילומים נדירים שצילם האמן. אלה נוצרו בניסויים שעשה מגריט בצילום, החל משנת 1920.

עוד מוצגים כאן סרטים סוריאליסטיים קצרים שמגריט יצר החל משנת 1956.


#טיפים
זה אינו הבית שבו התגוררו האמן ורעייתו.

אם גיליתם שאתם בעניין של מגריט תוכלו ליהנות גם באוסף מגריט שבמוזיאון לאמנות בעיר.

בסמוך למוזיאון מגריט, בכיכר רויאל (Place Royale), שוכן המוזיאון של האולד מאסטרס - עוד פנינה אמנותית מופלאה.


סרט הפתיחה של המוזיאון:

https://youtu.be/UgcyRwiDhAQ


מבנה המוזיאון:

https://youtu.be/mFGyi4O8Hxw


מבט מקרוב:

https://youtu.be/UKa0ihEQ2C4


ביקור במקום:

https://youtu.be/X7-6uu2_dCE
המוזיאון ההיסטורי הלאומי בריו
#על מוזיאון ההיסטוריה הברזילאית

המוזיאון ההיסטורי הלאומי של ברזיל (Museu do Historico Nacional) פועל בריו דה ז'ניירו, בתוך מה שהיה מחסן נשק קולוניאלי שנבנה ע"י הפורטוגזים בשנת 1762.

מוזיאון ההיסטוריה הלאומי הוא מוזיאון מרהיב ומדהים, הן בעושר המוצגים שבו והן בגודלו העצום. הוא מציג את כל ההיסטוריה של ברזיל. תחילתו בתהליכים הגיאולוגיים של האזור, המשכו באדם הקדמון, דרך הילידים המקוריים והאינדיאנים שישבו ביבשת לפני הקולוניאליזם ועד להיסטוריה הברזילאית של הרפובליקה במאה ה-20 והנוכחית.

המוזיאון סוקר נהדר את ההיסטוריה של כל ברזיל. יש בו שלל מוצגים היסטוריים, כולל כאלה שנשמרו מהתקופה שבה הגיעו הפורטוגלים ליבשת ולאזור, דרך עידן העבדות שהייתה נהוגה כאן ולאורך התקופה הקולוניאלית, בשליטת פורטוגל.

המוזיאון משלב מיצגים מושקעים, כולל לא מעט פסלים ותמונות, לצד הסברים שמתורגמים גם לאנגלית.


#טיפים
לא כדאי לפספס את אוסף הכרכרות המפוארות והשמורות ואת תצוגת התותחים ההיסטוריים שבמוזיאון.

מומלץ ליהנות כאן גם מהשחזור המושקע של בית מרקחת פורטוגלי מהימים ההם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/NwfTO868HbI
המוזיאון הלאומי של ברזיל נשרף כליל
מוזיאון הרפובליקה והפולקלור
מוזיאון היהדות והסובלנות
הגלריה הלאומית לאמנות
מוזיאון הרעיונות וההמצאות נסגר


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.