» «
ינארטאש
חימארה, ינארטאש
#על אש הכימרה הבוקעת מהסלע

אתם רואים לפניכם סלע ענק שבו בוערת "אש התמיד". ההסבר לתופעה הטבעית הזו אינו ברור לגמרי. בימי קדם התושבים כאן נהגו להשתמש בלהבות כדי להתפלל לאלים.

לפי האמונה המקומית, המקום הזה שנקרא ינארטאש (Yanartaş), בטורקית "סלעי האש", הוא ביתה של מפלצת מיתולוגית שנקראת חימרה, חימארה, או כימרה (Cimera). למפלצת הזו יש לפי המיתולוגיה היוונית ראש של אריה, גוף של עז וזנב נחש. לפי גרסה אחרת היא בכלל מפלצת בת 3 ראשים - של עז, אריה ודרקון.

דרקון יורק אש, נכון? - ובכן, סלעי האש של האזור, שנקראים בטורקית "ינארטאש", הם מקום שבו יוצרת נביעה קבועה של גז מהאדמה, לשונות תמידיים של אש. זו בוערת מתוך הסלעים ומאפשרת לחשוב על החימרה, שהטילה פחד על תושבי ליקיה הקדומים.

הטענה כאן היא שהגז הזה ניצת במגע עם האוויר ויוצר סלע ענק שממנו בוערת האש. טענה מעניינת. האם היא נכונה? - ובכן, מכוכי הסלע הקטנים שבמחשופי הסלע של חימרה, בוקע גז טבעי שמדליק להבות קטנות. מה שמעניין הוא שאם תכבו את הלהבות הללו, הן יחזרו לבעור כמעט מיד. אלו להבות קטנות, אך התופעה של אש היוצאת מהאדמה, מגז שנדלק מיד, היא ייחודית לחימרה וריתקה מדענים הרבה שנים.


#מי הייתה הכימרה? - באדיבות אנציקלופדיה אאוריקה
מפלצת הכִימֶרָה (Chimera) היא מפלצת יורקת אש, אולי המפלצת הכי המודולרית של המיתולוגיה היוונית. במיתולוגיה הכימרה מורכבת מאיברי מספר בעלי חיים. גרסה אחת גורסת ש-3 חלקים יש לה: ראש של אריה, גוף של עז וזנב של נחש. לפי גרסה אחרת זוהי מפלצת בת 3 ראשים - של עז, אריה ודרקון.

את הכימרה המיתולוגית הרג לפי האגדה בלרופון הלוחם, כשהוא רכוב על הסוס המכונף פגסוס. לפי האגדה התאהבה אשתו של מלך ארגוס בבלרפון, בנו של מלך אנתיאה. משסירב לה הנסיך, היא התלוננה בפני בעלה, שמצידו לא יכול היה להרוג את בלרפון למאחר שהוא התארח בביתו. לכן הוא שלח אותו למלך ליקיה איאובוטס וצייך אותו במכתב שבו ביקש ממנו להרוג את השליח שמביא לו את המכתב. אלא שמלך ליקיה פתח את המכתב רק אחרי מספר ימים שבהם התארח בלרפון בארמונו. מכיוון שגם הוא לא יכול היה להרוג את האורח, הוא שלח את בלרופון להרוג את מפלצת הכימרה, מתוך אמונה שהוא לא ישוב חי. אך בלרפון רכב על פגסוס, סוסו שיודע לעוף באוויר, שיסע אותה בחנית והצליח להרוג את הכימארה מהאוויר. כשהוא חוזר לארמונו, מיהר המלך המשתאה להציע לו את בתו לאישה.

המדענים ממשיכים עד היום להשתמש בדימוי של הכימרה, כשהם רוצים לציין או להתייחס לדברים המורכבים מסוגי או אוכלוסיות תאים שונים. כך למשל משמש המונח "כימריזם" בתחום השתלת האיברים, המחבר תאים משני מקורות שונים.


#טיפים
כדאי לבוא לכאן לקראת הערב. עדיף עוד יותר בירח מלא.

ההגעה לכאן היא עם רכב, או באמצעות דולמוש, מונית השירות הטורקית. טיפוס של 20 דקות ברגל, יביא אתכם עד למקום.

בסמוך תוכלו לקנות את פיתת ה"גוזלמה" הטורקית עם גבינה. את הפיתה הדקה והרחבה שאותה הן מכינות, כורכות כאן הנערות הטורקיות בגבינה. על האש הטבעית של הכימרה הן גם יכינו לכם כוס תה טעימה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/eZSuUPxe7ic


ביקור במקום:

https://youtu.be/08avNvcPYjM


הדרכה:

https://youtu.be/tnXpEKbhI10
סנטאנדרה
סֶנְטְאֵנְדְרֵה
#על עיירת האמנים שעל הדנובה

אחד היעדים הפופולריים מחוץ לבודפשט היא עיירת האמנים סֶנְטְאֵנְדְרֵה (Szentendre), שממערב לנהר הדנובה. זוהי עיירה תיירותית מאד ויפה מאד.

יש שיאמרו שהיא מלכודת תיירים גדולה וממוסחרת, בעוד אחרים מתפעלים מסמטאותיה המפותלות ומיופיה הציורי. סנטאנדרה היא נעימה ומציעה שיטוט ברחובות מרוצפים באבנים עגלגלות, בין מגוון חנויות ודוכני וחנויות אמנות מקומית.

בסנטאנדרה בתי מלאכה וסדנאות אמנים ואומנים, שרבים מהם מוכרים כאן מעבודות היד שלהם לתיירים. תראו גם כאן גלריות, מוזיאונים נחמדים ובתים יפים. חלקם הפכו למסעדות ולחנויות מזכרות ומעדנים.

את הכיכר הגדולה שבמרכז העיירה תזהו לפי האנדרטה שבמרכזה ובראשה צלב גדול. מעל הכיכר הזו, אגב, יש כנסיה על הגבעה, שתציע לכם תצפית נפלאה על האזור ועל נהר הדנובה.

השיטוט ברחובות הציוריים, בסמטאות הקטנות ובין החנויות הצבעוניות שכאן, מציע חווייה שונה בתכלית מההליכה ברחובות בודפשט ההומים. תושבי העיירה חביבים ומסייעים בשמחה לתיירים.

ראו גם את בתי העיירה, המעוצבים בסגנון הבארוק הכפרי של דרום אירופה. שימו לב למאפיינים הבולטים ובמיוחד לגגות המשופעים ולחלונות הקוקייה המעוגלים והמסוגננים.


#תולדות העיירה
סנטאנדרה יושבה לראשונה לפני יותר מאלף שנה. הרומאים קראו לה אז 'אולסיסיה קאסטרה', כלומר "מצודת הזאבים".

במאה ה-16 הגיעו לכאן גולים סרביים, שהפכו את העיירה למרכזם ובנו בה כנסיות עם צריחים המתנשאים מעל בתי העיירה. במאה ה-17 מתועדת כאן גם קהילה בולגרית לא קטנה, שהביאה לכך שלא מעט מתושביה כינו את סנטאנדרה אז בולגריה.

כששוחררה משלטון האימפריה העות'מאנית, במאה ה-18, הצטרפו לכאן מתיישבים חדשים רבים, גם מקרואטיה, סלובקיה, יוון וגרמניה.

בתחילת המאה ה-20 העיירה החלה למשוך אליה אמנים רבים, שבנו בה את בתיהם וסדנאות אמנות. בהמשך נבנו גם בתי נופש על הגבעות שמסביב וסנטאנדרה הפכה ללהיט תיירותי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/PFSzZrQjfbs


ביקור במקום:

https://youtu.be/p8uq9iVb6wo
מוזיאון מונדריאן
מוזיאון מונדריאן באמרספורט
#על מוזיאון מונדריאן
אם תגיעו פעם לעיירה אמרספורט (Amersfoort), הסמוכה לאמסטרדם, בקרו במוזיאון מונדריאן (Mondriaanhuis), מוזיאון הנושא את שמו של מונדריאן, יליד העיר המוכשר שזכה לתהילה והפך לאחד מגדולי הציור המופשט.

המוזיאון מציג את תולדות חייו והתפתחות סגנונו של מונדריאן, הצייר המודרניסטי הנודע בציוריו הגאומטריים, המתבססים על צבעי היסוד, כחול, אדום וצהוב והקווים השחורים.

במוזיאון מוצגות יצירות ריאליסטיות מצעירותו, ציורי נוף שצייר בלימודיו באמסטרדם ושזכו למכירות רבות, ציורים שצייר כשעבר לפאריס, בהשפעת הקוביזם שסחף אותו למודרניזם, ציוריו בתקופת שותפותו בקבוצת האמנות והעיצוב "דה-סטיל", יצירות מהשלב שבו היגר והתגורר בניו-יורק, החיבור שלו לג'אז, מוסיקה שאהב במיוחד והמהפכה שיצר בעולם הציור ועל ההשפעות העצומות שלה על אמנות המאה ה-20.


#טיפים
אם תרצו לבקר בתוך הבית, עליכם להזמין ביקור לפחות שבוע לפני ההגעה למקום.


מבט מקרוב על המוזיאון:

https://www.youtube.com/watch?v=HwCRJjGJpDw
הרכבת העתיקה של פיליון
הרכבת העתיקה של פיליון
#על קו הרכבת העתיק של פיליון

הרכבת העתיקה של פיליון (Pelion Traditional Train), המכונה כמיטב המסורת של האזור "רכבת הקנטאורים", היא רכבת קטנה הכוללת קטר עתיק עם 4 קרונות, בסגנון רכבות הקיטור של סוף המאה ה-19. הרכבת הציורית הזו מסיעה נוסעים, רובם משפחות של תיירים, בנופים המקסימים של פיליון.

רכבת פיליון נוסעת בתוך הנוף הנפלא של חצי האי, בתוך טבע מסעיר, כשהיא עוברת על גבי מסילה עתיקה, שנבנתה בסוף המאה ה-19. בדרכם בה, עוברים הנוסעים בתוך מנהרות חשוכות, חוצים קניונים עמוקים על גבי גשרים עתיקים.

רכבת הקיטור הזו נולדה בשנת 1897. היא תוכננה בידי מהנדס בשם אוואריסטו דה צ'יריקו (Evaristo De Chirico). המסילה שעליה היא נוסעת היא באורך של כ-15 קילומטרים וברוחב של 60 סנטימטרים, מה שהופך אותה לאחת המסילות הצרות בעולם.

אורך המסלול הוא 15 קילומטרים. הנסיעה אורכת כשעה וחצי וכוללת גם עצירת ביניים, שבה תוכלו ליהנות מקפה או מהמשקה האלכוהולי המקומי, שנקרא צ'יפורו. במילייס (Milies) תוכלו לבקר במוזיאון האמנות של המקום ולהיכנס אל הכנסיה המרשימה. שבו לארוחה באחת הטברנות הטובות שבמקום וקחו את הרכבת של 15:00 בחזרה.


#טיפים
הרכבת פועלת רק בעונת התיירות.

נקודת היציאה שלה היא מתחנת אָנוֹ לֵחוֹנְיָה (Ano Lechonia), בשעה 10:00.

מומלץ לוודא את ימי ושעות הפעילות של הרכבת בקישור המצורף לקנות בו או ב-TrainOSE שבעיר וולוס.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/GF49DvnLJw4

מחוץ לעיר

בית ריטפלד שרדר
בית ריטפלד שרדר
#על הבית שנבנה בסגנון מונדריאן
בית ריטפלד שרדר (Rietveld Schröder House) הוא בית בסגנון האופייני של מונדריאן, אבל לא תוכנן על ידו.

הבית נבנה בעיירה ההולנדית אוטרכט והוא גרסה אדריכלית לסגנונו של מונדריאן, מכיוון שגם חריט ריטפלד, האדריכל שתכנן את הבית, וגם מונדריאן, הצייר הנודע בציוריו הגאומטריים, עם צבעי היסוד, שניהם היו חברים בקבוצת העיצוב "דה-סטיל" ומכאן הדמיון.

#האדריכלות של הבית
הבית הוא כמובן תלת ממדי, אבל גם בו רואים את הצורה המוכרת של קווים ומישורים בצבעי יסוד ובזוויות ישרות. תכנן אותו האדריכל ההולנדי חריט ריטפלד ב-1924, בהזמנת טרוס שרדר (Truus Schröder), לקוחה שהזמינה את הבית לה ולילדיה.

בקשתה של שרדר הייתה שהבית יהיה עד כמה שאפשר ללא קירות פנימיים. ריטפלד נענה לה והבית בנוי כשבניגוד לקומת הקרקע הרגילה, על 3 חדרי השינה שבה, בקומתו השניה אין מחיצות פנימיות כלל. החלל הפתוח שמחליף בו את אוסף החדרים הסטטיים שהיו אופיינים לבתים של אותם ימים, הוא רעיון נדיר בשנות ה-20 של המאה הקודמת.

ריטפלד נענה לבקשת בעלת הבית והתקין בקומה השנייה מערכת של לוחות נעים ומסתובבים, שמאפשרת להפוך את החלל הפתוח לעוד 3 חדרי שינה וסלון. הוא הגדיל עוד יותר ואיפשר יצירה של צירופי מחיצות שונים, המאפשרים לשחק עם פיצול החלל וליצור בו חוויות שונות ומגוונות.

בחזית הבית נראה הקולאז' הצבעוני האופייני לסגנון הדה סטיל, אלא שכאן הוא מורכב ממישורים דו-ממדיים, המשתלבים עם קווים חד-ממדיים המנותקים בכוונה מהם וזה מזה. המשטחים בו צבועים בלבן ואפור, המסגרות והמשקופים בשחור ומרכיבים מסוימים נצבעו בצבעי יסוד. כך מתמזגות באופן יפה גם מרפסות הבית.

בניין זה הוא מהבניינים היחידים שנבנו בסגנון הדה סטיל ולבטח הדוגמה המוכרת ביותר של אדריכלות בסגנון זה. לא רק לתשבחות הוא זכה, אלא גם לביקורת על השינוי שהוא מייצג, ביחס לאדריכלות השמרנית של זמנו. הרי בית ריטפלד הוא חלק מטור בתים אחיד ושמרני והוא מנוגד לאופיו לחלוטין. לא נעשה בו אפילו ניסיון קלוש להשתלב עם האדריכלות שמסביבו. בגבו הוא מחובר למבנה רגיל והניגוד ביניהם צורם גם היום.

#תולדות הבית
אם אתם מגיעים לאוטרכט, ראו אותו בכתובת Prinshendriklaan 50ª. לאחר מותה של טרוס שרדר ב-1985 הוא שוקם ומשמש היום כמוזיאון וכאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. את המימון להפיכתו למוזיאון, אגב, תרמה הקהילה היהודית של אוטרכט. זאת לאות תודה על שבסמוך אליו נתנו תושבי העיר מחסה למשפחה יהודית, מפני הנאצים.

#טיפים חשובים
אם תרצו לבקר בתוך הבית, עליכם להזמין ביקור לפחות שבוע לפני ההגעה למקום.
מרחצאות אפרודיטה
מרחצאות אפרודיטה
#על המעיין שהאלה אפרודיטה רחצה בו

מרחצאות אפרודיטה (‪Baths of Aphrodite‬) הוא מקווה מים שעל פי המיתולוגיה היוונית, נהגה לרחוץ בו אפרודיטה, אלת האהבה והיופי. זהו אתר חובה למבקרים בסביבה, כי מי לא רוצה להיות במקום שבו רחצה אלה יפה ומפורסמת כל כך?

מרחצאות אפרודיטה נמצא באיזור של חצי האי אקמאס, לא רחוק מנקודת היציאה לשיט הפופולארי אל "הלגונה הכחולה".

אבל "אליה וקוץ בה..." קשה להמליץ על מרחצאות אפרודיטה לכולם או בחום - רבים מתאכזבים מהביקור כאן, במיוחד בשל העובדה שבניגוד לכותרת "מרחצאות", הרחצה כאן אסורה... אבל בכל זאת, בצמוד למקווה המים יש גן בוטאני נחמד והחווייה בסך הכל נעימה.

ולמי שחייב קצת מרחץ אחר כך - בקרבת המרחצאות יש חוף ים נקי שאפשר לטבול בו, אבל לא להסתכן בשחייה, כי בחוף אין שירותי הצלה.


#טיפים
אסור לרחוץ במי המרחצאות.

המקום אינו חובה ומומלץ להגיע אליו במסגרת טיול שכולל עוד אתרים ולא במיוחד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/pqCHum61SPg
פיליון
חצי האי פִּילְיוֹן
#על היער של הקנטאורים המיתולוגיים

חצי האי פִּילְיוֹן (Pilion) הוא סוג של גן עדן לשוחרי טבע וטיולים רגליים בו. היופי הפסטורלי שבו מתחבר למיתולוגיה היוונית, שלפי פיליון היה מקום מושבם של האלים בקיץ.

ביערות חצי האי חיו לפי המיתולוגיה, הקֶנְטָאוּרִים, אותם יצורים מופלאים שחציים אדם וחציים סוס. לפי המיתולוגיה, כירון הזקן מנהיג הקנטאורים, שפלג גופם העליון היה אנושי ורגליהם כשל סוסים, גידל גיבורים כאכילס והכשיר את אל הרפואה אֶסְקַלֶפְּיוּס, בסודות צמחי המרפא.

גם היום מעניין וכיף בחצי האי פיליון, כשהאטרקציות העיקריות הם הכפרים האותנטיים שעל מורדות הר פיליון, חופיו המצוינים וההרים, שפסגותיהם מושלגות בחורף וירוקות בשאר העונות.

ראו את כל האטרקציות בעיר בתגית "פיליון".


#תולדות האזור המבודד
מרבית הכפרים שעל הר פיליון קמו במאה ה-13 על ידי יוונים שהעדיפו להתרחק מהשלטון התורכי שגבה מתושבי יוון מיסים כבדים. האזור המשיך להתנהל באופן די עצמאי ומבודד גם בתקופות אחרות, כמו בזמן הכיבוש הגרמני במלחמת העולם השנייה. עד שנות ה-50 של המאה הקודמת, לא היו כאן אפילו כבישים.

תודות לבידוד הזה גם המטבח של פיליון לא הושפע מהמטבח של הכובשים הטורקיים ושלא כמו מקומות אחרים ביוון, הוא נשאר מסורתי. רק כאן תשתו עם המאזטים שלכם, במסעדה או באוזריה, את משקה ה"צִיפּוֹרוֹ" (Tziporo), במקום האוזו שנמכר בכל יוון. כאן גם תוכלו לאכול מאכלים ייחודיים כמו מאכל הנקניקיות החריפות סְפֵּצוֹפָאי (Spetsofai) ותבשיל הארנבת המקומית בתנור.


#חופים
לבילויים עם הילדים והמשפחה, היוונים מעדיפים את חופי הצד המערבי. בצד הזה של חצי האי פיליון החופים הם רגועים, יפים ורגועים. כל בני המשפחה ייהנו בהם. יש בהם גם שלל בתי קפה ומסעדות, כמו גם המון פעילויות חוף וספורט ימי.

לעומתם, החופים הכי מרשימים וטובים בחצי האי, הם אלו שבצדו המזרחי. אמנם יש בצד המזרחי גם חופים מוכרים וידועים יותר, אבל עם סלעים, מצוקים ונוף דרמטי, החופים המזרחיים הם פראיים יותר ומרגשים. שימו לב שכאן הים סוער יותר ומכאן שייתכנו ימים שלא ניתן יהיה להיכנס אל המים.


#קניות
בחנויות הכפרים ובדוכנים שעל אם הדרך תוכלו לקנות כאן המון ריבות מעולות, מפירות מטעי הר פיליון (כמו ריבת הערמונים המצוינת) ועשבי מרפא ותיבול, שגדלים כאן בר ביערות.


#תקשורת
לשבוע עד 10 ימים של טיול, קנו סים של וודהפון במחיר €20, עם 8GB לגלישה באינטרנט ו-500 דקות שיחה בתוך יוון.


#שינה
החדרים להשכרה במקריניצה יקרים. הלינה בפורטריה זולה משמעותית.

לטיול כוכב מומלצת השינה בעיר וולוס או בסביבתה. שעה וחצי מוולוס ואתם בכל מקום בחצי האי פיליון וממנה תוכלו גם לטייל אל הר האולימפוס, למנזרים התלויים במטאורה ואפילו לתפוס מעבורת לאיים שבמרחקים של פחות מ-3 שעות.


#אוכל
אסור לפספס בעיר וולוס את הטברנות היווניות שעל החוף, שנקראות צ'יפוראדיקו ושנחשבות לטובות מסוגן ביוון כולה. מנה של צ'יפוראדיקו כוללת את משקה יווני, שלידו מוגשות למרכז השולחן כמה צלחות עם מאכלים מקומיים המתבססים על דגים ופירות ים. הסועדים אוכלים מהן וניתן להזמין שוב ושוב צ'יפורו - מגוון צלוחיות של פירות ים וסלטים אחרים, שעוד לא אכלתם. החוק כאן הוא שלא מגישים את אותה המנה פעמיים, אלא אם תבקשו שוב משהו.


#קידומת יוון
+30


#שופינג
את המקומות לקניות בעיר תראו בתגית "שופינג בפיליון".


#בילויים
למקומות הבילוי השווים בעיר ראו תגית "בילויים בפיליון".


#חיבורי חשמל (Power plugs)
התקעים האפשריים ביוון הם Type C ו-F (ראו למטה קישור עם צילומים).


טעימה מהנסיעה המתקרבת? - הנה סרטון שיציג לכם את העיר במלוא יופייה:

https://youtu.be/bTSdRy2feCw


ועוד מבט:

https://youtu.be/1tW9vtlshJs


מהאוויר:

https://youtu.be/Kbq07aSrhrU
טירת סטירלינג
טירת סטירלינג
#על הטירה שכיכבה בהיסטוריה ובקולנוע

ביציאה אל מחוץ לעיר אדינבורו, חובבי טירות וגנים ייהנו לבקר בטירה הבנויה על סלע וולקני עצום בן 300 מיליון שנה. אין ספק שהטירה הכי מתאימה לכך תהיה טירת סטירלינג (Stirling Castle), או בסקוטית סטירלין.

הטירה העצומה הזו נחשבת לטירה יפה במיוחד, שגם כיכבה בסרטים רבים. היא ממוקמת על גבעה רמה, באזור הידוע של מרכז סקוטלנד, מוקפת שלושה מצוקים, תוך שהיא חולשת על העיירה שמתחתיה ועל העמק כולו.

בעבר נהוג היה לומר בסקוטלנד שמי ששולט בטירת סטירלינג - שולט בסקוטלנד. ואכן, זוהי אחת הטירות החשובות ביותר בהיסטוריה של הממלכה. בטירה זו המליכו במשך שנים רבות את מלכי ומלכות סקוטלנד.

רבים אכן ניסו לשלוט בטירה הזו במהלך השנים. האגדות יודעות לספר שכבר בימי הביניים המוקדמים כבש המלך ארתור את הטירה מידיהם של הסקסונים. עובדות היסטוריות יותר מספרות שבסמוך לסטירלינג ניצח לוחם החופש הסקוטי וויליאם וואלאס את האנגלים במאה ה-13 ולא רחוק מכאן ניצח אותם גם רוברט דה ברוס במאה שאחריה.

בטירה שכאן הוכתרה ב-1542 תינוקת למלכה. כשתגדל כולם יכירו את שמה - מרי מלכת הסקוטים.


#על הסרט "לב אמיץ"
טירת סטירלינג משקיפה לעבר נהר ה"פורת'" (Forth), אל המקום בו הביס וויליאם וואלאס את צבאו של המלך האנגלי אדוארד ה-1.

אותו וואלאס היה מצביא בעל אישיות אמיתית של גיבור סקוטי אמיץ שנלחם בעריצות האנגלית במאה ה-13.

את יכולתו הטקטית המעולה הוכיח המפקד הנערץ בעמק שלמרגלות הטירה. כאן למטה תקפו וואלאס וכוחותיו את כוח הכיבוש הבריטי, בשנת 1297. הם ארבו לאנגלים והפתיעו אותם בהתקפה, בעת שהם חוצים את גשר העץ הצר שעל נהר הפורת' (Forth). כך הביסו חייליו של וואלאס את הפרשים האנגלים בקרב גשר סטירלינג המפורסם, מה שלצער הסקוטים לא מנע מהאנגלים להוציא אותו להורג, שנים ספורות אחר כך.

וואלאס הוא גיבור הסרט "לב אמיץ", סרטו של מל גיבסון, שגם זיכה אותו בשנת 1995 בלא פחות מ-5 פרסי אוסקר, ביניהם פרסי הסרט הטוב והבמאי הטוב ביותר.


#טיפים
לארוחה או קפה אחרי הביקור בטירה פנו לעיירה סטירלינג הנחמדה והמודרנית.

בטירה מתקיימים לאורך כל השנה ובמיוחד בעונת הקיץ אירועים ומופעים לכל המשפחה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/09bezlJoo0c


ביקור במקום:

https://youtu.be/GoyvF4Sp6FU


מהאוויר:

https://youtu.be/kvX9eaz1riM


סיפורו של הגיבור וויליאם וואלאס:

https://youtu.be/4NVyNbhDMb8


הנוף ופסל וואלאס שמשקיף עליו:

https://youtu.be/UGvYAZd5DVQ


בלוגרים:

https://youtu.be/EIUV8yZZJ6E


סיור מודרך:

https://youtu.be/6PUqxb6kjgY


הדרכה:

https://youtu.be/qkwsoVEbQXM


מדרגות נפטון
מדרגות נפטון
#על המתקן ההנדסי להעלאת והורדת סירות

מדרגות נפטון (Neptune's Staircase) הוא אתר היסטורי וטכנולוגי, שמזכיר מדרגות, אבל נועד להעלות ולהוריד בהן ספינות.

מטרת המתקן היא להעלות ולהוריד את מפלס המים, כדי שספינות, סירות וכלי שייט אחרים יוכלו להתגבר על הבדלי הגובה שבין שני נהרות ולעבור ביניהם. לשם כך, האתר בנוי מ-8 תאי שיט, חסומים בשערים, שהסירות עוברות ביניהם בהדרגה, אחד אחרי השני, עד שהם מגיעים למפלס אליו הם מעוניינים לשוט.

המדרגות הללו הן חלק במה שנקרא "התעלה הקלדונית". מדובר במיזם הנדסי מהמאה ה-19, שמקשר בין העיר אינברנס שבצפון מזרח, לבין פורט ויליאם שבדרום מערב ומאפשר לסירות לעבור בין כל האגמים שבדרך ביניהם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Yu9FYBqFan8


ביקור במקום:

https://youtu.be/lORRYpNmT8k


הסברים:

https://youtu.be/INsir-8QiyQ


הדרכה:

https://youtu.be/21-azoUDi3Q
כדור פורח מעל מדבר מרוקו
#לחוות את המדבר של מרוקו מלמעלה

מרקש היא עיר עשירה בחוויות, אטרקציות ואתרים ייחודיים ואקזוטיים להפליא. אבל גם המדבר שמסביב הוא פלא מסקרן של ממש.

ומעל הנוף המדברי שווה לנסות חוויה נהדרת, של טיסה בכדור פורח. כ-200 יורו ומגובה של כחצי קילומטר עד קילומטר מקסימום, תחוו כאן טיסה מדהימה. מעל הנוף המרהיב ביופיו, החולות והדיונות, נאות המדבר ושאר נפלאות המדבר של מרוקו.

במקומות חמים ומדבריים, החוויה מתחילה עם שחר. בניגוד לאירופה וארצות הברית למשל, הטיסה מעל המדבר בכדור פורח חייבת להיות מוקדם בבוקר. בשעות כאלה הרוחות חלשות, כי השמש עדיין לא זרחה. כשתזרח השמש היא תחמם את הקרקע והחום שיחזור מהקרקע המדברית ייצר רוחות תרמיות, שבניגוד לרחיפה ולדאייה, לרחיפה בכדור פורח הן מסוכנות.


#טיפים
הביאו אתכם לבוש ונעליים נוחות, משקפי שמש ודרכון, שהוא חובה על מנת לעלות לטיסה.

להזמנת טיסה בכדור פורח לחצו על הכפתור הצף של החוויות.

המיקום שלנו כאן הוא נקודת יציאה פופולרית, אך יש לוודא מהי נקודת האיסוף לחוויה ולהגיע אליה.


#מגבלות רפואיות
הטיסות מיועדות לגילאי 5 עד 80, במשקל שאינו עולה על 120 ק"ג ולהם בלבד.

הטיסה אסורה למי שסובלים ממחלות לב, למחלימים מניתוח, בעלי בעיות ברכיים או גב, לבעלי מגבלות פיזיות, לקויות ולנשים שעברו את החודש השלישי להריון.

הטיסה לא מומלצת למי שסובלים מפחד גבהים או פחד מטיסות.

בררו בחברה המפעילה, כי ייתכנו עוד מגבלות, בהתאם לפעילות.


דוגמה לחוויה:

https://youtu.be/QAae9DKp4xU


מה חווים בטיסה:

https://youtu.be/eR_xqy5KhE4


בלוגרים:

https://youtu.be/7o7yRbO24Gs
המקום של ולנטינו
#על מקום שאנטי במיוחד

ואל'ס פלייס (Val's Place) הוא צריף שמח וטעים, מקום קסום ועתיר חתולים המציע אוכל טוב, מארחים מצוינים, מוזיקה נהדרת ומקורית ופינה שלווה, כמעט בתוך הטבע.

מקום נהדר - עם אוכל טעים, מנות ענקיות עם המזה הנדיב, צוות חברותי, אווירה נעימה ותמורה מצוינת לכסף.

בנוסף לארוחות הבשריות יש גם אוכל צמחוני וגם טבעוני. מכל מקום, האוכל טרי ולא מעט ממנו הוא מגידול ביתי.

זו פנינה נסתרת ומקום לאכול ולהירגע, לדעת רבים המקום הטוב בסביבה. הנוף מרהיב ויש גם מוסיקה, כשוולנטינו המארח (ואל) שר שירים שהוא כותב. יש אנשים שסיפרו שהם זכו ל"קונצרט פרטי".

מובטח שתזכרו את המקום המיוחד הזה עוד שנים קדימה. בתיאבון ותיהנו!


#טיפים
מומלץ לטלפן ולוודא שהמקום פתוח, במיוחד בימי חול של החורף.

שווה במיוחד לבלות כאן בערב, כשיש כאן הופעות.

ביום שישי יש מזנון טעים של אוכל ביתי ומוזיקה חיה בביצוע מוזיקאים מקומיים.
מוזיאון העיצוב חולון
#על מוזיאון העיצוב הישראלי שעיצב רון ארד

מוזיאון העיצוב של חולון (Design Museum Holon) הוא מוזיאון העיצוב החשוב בישראל ועל שאינו בתל אביב, אלא בשכנתה הדרומית יותר חולון, הוא תפס את מקומו כמוסד עיצוב ברמה בינלאומית.

מרגע השלמתו, היה מוזיאון העיצוב בחולון לאחד המבנים היפים והמיוחדים בישראל והוסיף עוד נדבך למיקומה המכובד של העיר חולון בעולם התרבות והאמנות בישראל.

המוזיאון נפתח בשנת 2010 ותוכנן על-ידי המעצב המפורסם בעולם, האדריכל והמעצב התעשייתי הידוע ויליד ישראל רון ארד.

במשך שנים ידע ארד, שהפך לאחד האמנים המוכרים והמצליחים בעולם, שיבוא יום ויעשה משהו מעניין גם בארץ בה נולד. וכך, כשבאה ההזדמנות והוא התבקש לתכנן את המוזיאון של חולון לעיצוב, הוא תכנן את אחד מהמבנים המפורסמים והמעניינים בארץ ומקום שזוכה להערכה גם בעולם.

המוזיאון, שנבחר על ידי מגזין התיירות היוקרתית המפורסם "קונדה נסט טרוולר" כאחד מפלאי תבל החדשים, הוא מקום שלא רק התערוכות בו אלא גם מבנהו והסידור הפנימי שלו נראים כמו אייקון עיצובי עולמי של ממש.

למוזיאון אין תצוגת קבע. עיקר עיסוקו באירוח ואוצרות של תערוכות מתחלפות בנושאי עיצוב ישראלי ובינלאומי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/_MAsULuGGmE


ביקור במקום:

http://youtu.be/fz4pk-6Q-kQ


תערוכה של איסי מיאקה:

https://youtu.be/MtfO21a1SyQ


פרסומת לתערוכת "הנשף" 2020:

https://youtu.be/w1Ytt_MVEVc


הדרכה:

http://youtu.be/PmlezP_wLz0
חצי האי אבשרון
#על חצי האי בו החלו לשאוב את הנפט האזרי

חצי האי אבשרון (Abşeron) הוא אזור באזרבייג'ן השוכן לחופו המערבי של הים הכספי ונחשב לערש תעשיית הנפט האזרית.

אם אזרבייג'ן נחשבת ל"ארץ האש" הקווקזית, על שום הגז והאש הבוקעים בה בנדיבות ממעבה האדמה, הרי שזה באור יותר מכל מקום כאן. בחצי האי אבשרון מצויים שני אתרי האש המופלאים. מצד אחד "הר האש", בו בוקעת האש מהאדמה ומצד שני "מקדש האש", בו סגדו לאש תמיד שבערה מגז טבעי אחר ובנו סביבה מקדש.

באבשרון נולדה למעשה הממלכה העתיקה של אזרבייג'ן. עד היום האזור כולו מנוקד במבצרים שנבנו באזור בימי הביניים, בעיקר סביב המאה ה-14.

כאן, בחצי האי אבשרון, גם קדחו ב-1848 את באר הנפט הראשונה בעולם. זה האירוע שהופך את חצי האי למקום שבו נולדה במאה ה-19 תעשיית הנפט האזרית.

בקצהו של חצי האי הזה, שיש הכותבים אותו חצי האי אפשרון, ממוקמת בירת אזרבייג'ן, היא העיר באקו. הנפט שהעשיר את אזרבייג'ן הפך את באקו בירתה לאחת הערים העשירות והמטופחות ביותר בעולם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/jWvyXn-4AeQ


ביקור במקום:

https://youtu.be/T8zjre42oQ4
כדור פורח מעל מדבר דובאי
#להכיר את המדבר והעיר - מכדור באוויר

דובאי היא עיר חדשנית ואפילו עתידנית. אבל הדבר שלידה הוא מסקרן לא פחות. חוויה נהדרת תהיה הטיסה בכדור פורח מעל המדבר הנהדר הזה.

מגובה של יותר מקילומטר מעל פני הקרקע, תחוו כאן טיסה מעל הנוף המרהיב ביופיו, נוף מדבר הנפרש בפניכם כמתוך תמונה.

החוויה מתחילה עם שחר, בו תחזו בזריחה מעל למדבר דובאי. מהבלון תצפו בדיונות האינסופיות שמתחתיכם ובדרכי השיירות המפלחות את השממה. תצפו מלמעלה בגמלים החוצים את המדבר, בחיים המקומיים ובמקורות המים המדבריים. מרחוק, ממש באופק, תצפו במגדלים גורדי השחקים של העיר דובאי ובמימי המפרץ הפרסי.

בנוסף לחווית הטיסה בבלון, תוכלו ליהנות גם מחוויה של בז שתעיפו מידיכם ותצפו בו כשהוא מפלח את השמיים, מארוחת בוקר מפנקת, נהיגה על טרקטורונים בחולות, דהירה בג'יפים בין הדיונות, רכיבה על גמלים על סוסים ועוד.


#טיפים
הביאו אתכם לבוש ונעליים נוחות, משקפי שמש ודרכון, שהוא חובה על מנת לעלות לטיסה.

להזמנת טיסה בכדור פורח לחצו על הכפתור הצף של החוויות.

המיקום שלנו כאן הוא נקודת יציאה פופולרית, אך יש לוודא מהי נקודת היציאה בסיור שבחרתם ולהגיע אליה.


#מגבלות רפואיות
הטיסות מיועדות לגילאי 5 עד 80, במשקל שאינו עולה על 120 ק"ג ולהם בלבד.

הטיסה אסורה למי שסובלים ממחלות לב, למחלימים מניתוח, בעלי בעיות ברכיים או גב, לבעלי מגבלות פיזיות, לקויות ולנשים שעברו את החודש השלישי להריון.

הטיסה לא מומלצת למי שסובלים מפחד גבהים או פחד מטיסות.

בררו בחברה המפעילה, כי ייתכנו עוד מגבלות, בהתאם לפעילות.


דוגמה לחוויה:

https://youtu.be/9acDfpZ9mLE


מה מקבלים בטיסה:

https://youtu.be/QUjf6otPvHM


בלוגרים:

https://youtu.be/0FHhLKq5WY0
קינדרדייק
#על כפר טחנות הרוח של הולנד
קינדרדייק (Kinderdijk) הוא כפר טחנות הרוח. יש בו את המקבץ הגדול ביותר של טחנות רוח עתיקות, לא פחות מ-19 טחנות רוח ששרדו מאז שנת 1740. מאז הוקמו, הן ניצבו אחת ליד השניה, כדי לשאוב מים מהשטח שליד, ולהעבירם לנהר ובכך סייעו לייבש שטחים בשביל החקלאות.

כיום באים תיירים רבים לראות את המראה היפה של הטכנולוגיה של לפני 200 שנים, עם היופי הכפרי של הולנד המודרנית. טחנות הרוח היו האמהות של טורבינות הרוח המודרניות המוכרות לנו כיום. ממש כמוהן ובנוסף לייבוש השטחים לצורך החקלאות, הן השתמשו כבר אז באנרגיה של רוח ומים, כדי לייצר גם אנרגיה, שהייתה נחוצה להולנדים.


ביקור במקום:

https://youtu.be/B3iF0OH0Feg


כפר טחנות הרוח מהאוויר:

https://youtu.be/GdSwzpYuu1A


מצגת וידאו:

https://youtu.be/Ya2RepDLMcY
כדור פורח מעל לוקסור
#להכיר את האזור - ממעוף הציפור

העיר לוקסור? עמק המלכים? ומה עם המלכות?

איזה כיף זה לראות את המקום שבו אנחנו מטיילים מהאוויר, נכון? וכמה כיף זה להיות על כדור פורח שממנו אנחנו מביטים?

אבל תחשבו רגע כללית - איזו חוויה מסעירה ובלתי נשכחת היא לטוס על כדור פורח וכמה שזה פעם בחיים?

אז כדי להגשים חלומות ולעשות את זה, לא צריך הרבה. פשוט לעלות על הסלסילה הגדולה של הבלון, לחמם את הגז ולהתחיל להרגיש כמו ציפור!


#טיפים
להזמנת טיסה בכדור פורח לחצו על הכפתור הצף של החוויות.

המיקום שלנו כאן הוא נקודת יציאה פופולרית, אך יש לוודא מהי נקודת היציאה בסיור שבחרתם ולהגיע אליה.


דוגמה לחוויה:

https://youtu.be/qNnFobx00oA


בלוגרים:

https://youtu.be/18i8u8_tvmg
פלידאליובט
#על הסלע הקטן שמעל הנוף

פלידאליובט (Flydalsjuvet Rock) הוא סלע בולט מצוק מפחיד, שתחתיו נפרש נוף מדהים של פיורד נורבגי קסום. מאד מפחיד לעמוד עליו ורצוי לא לעשות שטויות, כדי שלא לאבד את שיווי המשקל!

אנו מזהירים מטיילים שלא לעשות דברים מסוכנים. אל תסכנו את עצמכם לשווא!


#טיפים
שמרו על מרחק של 2 מטרים משפת הצוק.

יש להיזהר מאד מהצוק הזה, במיוחד עם ילדים.


מבט מקרוב:

http://youtu.be/QXQ_QoswLOs?t=4m2s


ביקור במקום:

https://youtu.be/JugXwcFbydc


צוק הפרייקסטולן
#על צוק שמזכיר במת מטיף בכנסייה

הפרייקסטולן, סלע המטיף או "צוק כס המטיף", הוא אחד מהצוקים המדהימים בעולם. אחרי הליכה של שעתיים בעלייה לגובה כ-600 מטר, מגיעים לאחד המקומות היפים בעולם. זהו צוק ענק שצופה על פיורד ליסה המהמם שבנורווגיה. יש בצוק זה הפרשי גובה ותלילות יחודית בכל העולם, במיוחד כשעומדים על קצה ה"פלאטה" (רק בזהירות!).

צוק הפרייקסטולן נמצא בקרבת העיר סטוואנגר שבדרום מערב נורבגיה והוא אתר חובה למבקרים בנורבגיה.


מבט מקרוב:

http://youtu.be/Tfjc-NMR56A
מֶמפִיס
#על בירת מצרים העתיקה

https://youtu.be/CqmAYTm6Lrs?t=2m43s


אחת מנקודות החובה בסביבת קהיר היא מֶמפִיס (Memphis), בירתה הקדומה של מצרים, מסביבות שנת 3100 לפני הספירה.

ממפיס, היא העיר המקראית מוף, הייתה בהמשך ההיסטוריה לבירתה הראשונה של מצריים המאוחדת. בית הקברות שלה היה סקרה, עוד אתר חשוב לביקור.

המוצג המפורסם ביותר של ממפיס המצרית הוא פסלו הענקי של רעמסס השני, המלך שחי בימיו של משה המקראי והוא, ככל הנראה, אותו פרעה מההגדה של פסח. פסלו הענק של פרעה נמצא בשנת 1821 על ידי ג'ובאני קאוויליה (Giovanni Caviglia) בתוך בוץ בו היה שקוע במשך שנים רבות, בשכיבה על פניו, כשרק חלק ממנו מציץ החוצה ונראה כמו תנין במי נהר. מהנדס מהצבא האנגלי בשל באגנולד (Bagnold) היה זה שבנה מערכת מנופים מתוחכמת לזמנה והצליח לחלץ אותו מהבוץ ולהעמידו כאן. אז בנו אל המוזיאון מסביבו.

הכתר שעל ראשו הוא הכתר האדום, של מצרים התחתונה. את הכתר של מצרים העליונה, שגם בה שלט רעמסס, תראו בפסלו העומד בחצר. זהו כתר מחודד וגבוה. הקוברה שעל מצחו נועדה להגן על רעמסס השני.

שימו לב לזקנו המלאכותי, שמאפיין את האלוהות שלו. גם הקילט שהוא לובש, החצאית של המלך, לא נועדו למטרות אופנה, אלא לטקסים דתיים.

בחגורה של המלך יש לו רומח, למטרות הגנה. שימו לב לקרטוש שעל גופו של הפסל. יש 10 כאלה על הפסל והן מעין חותמות עם שמו של רעמסס השני, בכתב הירוגליפי.

שמה של ממפיס נגזר מקברו של פפי הראשון, מהשושלת ה-6. לאותו פפי יש מתחם פירמידה בסקרה ושמו "מן-נפר פפי". מעניין בממפיס גם ספינקס האלבסטר (Alabaster Sphinx) המרשים, שניצב בחצר המוזיאון.


#תולדות ממפיס
ממפיס הייתה עירו של פתה והמקום של מקדשו, מקדש פתה. פתח, האל שילדי בית המלוכה חונכו במקדשו, היה אל האמנויות והפסלים.

לפי האמונה העתיקה של מצרים, בממפיס יוצר האל פתח את האדם. חומר היצירה שבו הוא משתמש היא אדמה. האל פתח לש אותה על האובניים. פתח, הנפח האלוהי, הפיסטוס, הוא הבורא, מי שמביא לעולם החומר את העקרונות שיצר האל אתון.

ממפיס של אותה תקופה מתחרה בהליופוליס שבסמוך לה, על תואר המרכז הדתי החשוב במצרים, כשבממפיס מחליף פתה את האל אתון.

שמה הנוסף של פתה היה "פתה סוקר אוסיריס". מהשיבוש של השם הזה בא השם סקרה. זהו שמו של בית הקברות של ממפיס.

גם כשלוקסור הפכה לבירה של מצרים, הצליחה ממפיס לשמור על חשיבותה. בה חגגו את פסטיבל הסוקר ופסטיבל הסד והיא הייתה עיר טקסית בעלת תפקיד של ממש.

אבל חשיבותה המשמעותית הייתה בזכות מחנה צבאי גדול שהיה בה והעובדה שנסיכי הכתר גדלו כאן. העובדה שהיא הייתה מקום צבאי מצרי הייתה גם בעוכריה, שכן גם האשורים וגם הפרסים יהרסו את ממפיס, כל אחד בתקופתו. אלכסנדר הגדול, בהמשך, יגיע אליה גם הוא ויכבוש, כשהוא מקפיד להקריב בה קורבן לשור אפיס.

כשייסד מנס את הממלכה המשותפת, הוא הקים את בירתו בממפיס. הבחירה בה כבירה הייתה על שום מיקומה, במקום החיבור שבין מצרים העליונה ומצרים התחתונה. ממפיס זכתה אז לכינוי "זו המקשרת בין 2 הארצות". במקביל היא זכתה לשם שמשמעותו הייתה "בית הנשמה של פתח". שיבוש יווני ,אגב, של שם זה, יביא את השם "אגיפטוס", ומשם קצרה הדרך לשמה הנוכחי של מצרים "אגפט".


מבט מקרוב:

https://youtu.be/_tP77Ud0EME?t=3m05s


פסלו של רעמסס השני:

https://youtu.be/Zxw2zlKFOg8
סִינְטְרָה
#על העיר המקסימה שחייבים לבקר

העיר הצבעונית והציורית סינטרה (Sintra) יושבת במרכז רכס גבעות הצופה לים, כ-30 קילומטרים מליסבון. העיירה, שבעבר הייתה מקום מועדף על משפחת המלוכה הפורטוגזית ואחד המקומות שבהם הרבו במאה ה-19 בני האצולה הבריטית לבלות, היא עיירה קטנה אבל מרשימה, עם ריכוז מרתק ויפה של מצודות וארמונות עתיקים.

בעבר הייתה סינטרה עיירה של מלכים ולורדים ונותרו בה אחוזות ומבנים יפים להפליא. במרכז העיירה העתיקה תמצאו סמטאות קטנות ומתפתלות, שבהן בתי קפה קטנים, מסעדות נעימות וחנויות מגוונות המכוונות בחלקן לתיירים.

בזכות “הנוף התרבותי” שלה ובמיוחד הארמונות הקסומים, הרחובות הציוריים והסמטאות העתיקות, הוכרה סינטרה על ידי ארגון אונסק”ו כאתר מורשת עולמית.

שיטוט בסמטאות וטיפוס אל ראשי הגבעות שמסביב הם מהחוויות הנפלאות של סינטרה, אבל לא פחות נהדרים הם היערות הנפלאים, הגנים האקזוטיים והשיפולים הגולשים היישר לאוקיינוס.

מצאו זמן גם לבקר באחד מהארמונות המקסימים של סינטרה. רבים פונים אל ארמון פנה (Palácio Nacional da Pena), אבל שווה גם לתת הזדמנות לארמון מונסראט (Monserrate) ולגנים שלו.


#חופים בסביבה
לאחר הביקור בעיר תוכלו לתפוס רכבת מסינטרה אל החופים הקרובים שהם חוף מאקאס (Praia das Macas) היפה, חוף גרנדיס (Praia Grandeis) שאליו מגיעים רוב חובבי הגלישה והחופים עתירי המפרצים הנהדרים Azenhas do Mar ו-Praia do Magoito.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-VZ0cqDJIfs


וסיור יום אל סינטרה, קשקאיש וקאבו דה רוקה:

https://youtu.be/JFxZs9rY6JE
כדור פורח מעל עמק הלואר
#להכיר את האזור - ממעוף הציפור

עמק הלואר הוא אחד האזורים היפים בצרפת, בין השאר בזכות המרחבים האדירים שפעם היו שייכים לדוכסים ואצילים, שגם בנו את הטירות המרהיבות שאליהן באים אנשים מכל קצוות העולם.

איזה כיף זה לראות את המקום שבו אנחנו מטיילים מהאוויר, נכון? וכמה כיף זה להיות על כדור פורח שממנו אנחנו מביטים?

אבל תחשבו רגע כללית - איזו חוויה מסעירה ובלתי נשכחת היא לטוס על כדור פורח וכמה שזה פעם בחיים?

אז כדי להגשים חלומות ולעשות את זה, לא צריך הרבה. פשוט לעלות על הסלסילה הגדולה של הבלון, לחמם את הגז ולהתחיל להרגיש כמו ציפור!


#טיפים
להזמנת טיסה בכדור פורח לחצו על הכפתור הצף של החוויות.

המיקום שלנו כאן הוא נקודת יציאה פופולרית, אך יש לוודא מהי נקודת היציאה בסיור שבחרתם ולהגיע אליה.


דוגמה לחוויה:

https://youtu.be/JuEdz4sIwf0
סוסליטו
גשר גלי הנדרסון
ווֹלוֹס
סקיין
לגולנד דנמרק


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.