» «
מנזר בודבה
מנזר בודבה
#על המנזר בו קבורה הנוצרית הראשונה של גאורגיה

מנזר בּוֹדְבֶּה (Bodbe Monastery) נחשב לאחד המקומות הקדושים בגאורגיה ויש לכך סיבה. כאן נקברה נינו הקדושה, מי שנחשבת עד היום לאחראית להיותם של הגאורגים נוצרים.

נינו הגיעה לגאורגיה במאה ה-4, בשביל להפיץ את בשורת הנצרות והצליחה בגדול. המנזר והכנסייה שכאן הם תולדה של כנסייה קטנה שבנה במאה ה-4 המלך מיריאָן, אך במהלך הדורות היא הורחבה, שופצה וגדלה שוב ושוב.

המנזר ממוקם כשני קילומטר מדרום לסירנארי, בקצה מסלול הליכה בחיק הטבע. זה מקום עם סיפור היסטורי מעניין וטבע נהדר, אתר ששווה לבקר בו.


#מה תראו כאן?
מנזר בודבה הוא מקום מנוחתה האחרון של נינו הקדושה. הקבר ממוקם בקפלה קטנה, בין עצי ברוש גבוהים, בפינה הצפון-מזרחית של המנזר. תגיעו אליו בירידה רגלית בשביל מעט תלול, היורד לאורך של 750 מטרים.

הקפלה בנויה מעל "מעיין נינו הקדושה", מעיין קטן שפרץ לפי האגדה בזמן שנינו עצמה התפללה במקום. במעיין הקדוש נאספים המאמינים, מתיזים על עצמם מהמים הקדושים שבו ולוגמים ממנו לברכה.

את קבר נינו הקדושה עצמו מעטרת הילה עשויית טורקיז, המכוסה בכסף ומשובצת באבנים טובות.

מעבר לקדושה שבמקום, גם הנוף עוצר הנשימה אל עמק נהר האלאזני הוא לא פחות מקסום, נוף פנורמי מרהיב המתפרש על כל העמק שמסביב.


#טיפים
אסור לצלם ולהצטלם בכנסייה. הנזירות מקפידות מאוד ובהחלט לא מסבירות פנים למצלמים, אז הימנעו.

בסופי שבוע המקום עמוס ובמיוחד במעיין, בו מתהווה תור למילוי של מים (גלונים!) ולשחייה במעיין.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/H0rvO4B1UMY


מהאוויר:

https://youtu.be/KR5GvmD24E0


ביקור במקום:

https://youtu.be/9MZ0vgrC8DE
מנזר גלאטי
מנזר גלאטי
#על המנזר והכנסייה מהחשובים בגיאורגיה

מנזר גלאטי (Gelati monastery), הממוקם על צלע יער באזור קוטאיסי, הוא קומפלקס מרהיב של מספר מנזרים.

המקום, שקיים מאז ימי הביניים, הפך מאז הרנסנס למרכז דתי חשוב. כיום הוא נחשב לאחת הכנסיות החשובות בגאורגיה ודוגמה נהדרת ויוצאת דופן לאדריכלות תור הזהב שלה.

בגלאטי נקברו במהלך הדורות מלכים ושליטים רבים מגאורגיה. הבולט שבהם הוא דוד הבנאי, המלך מהמאה ה-12 ומי שנחשב בתולדות הממלכה לחשוב ביותר שמלך בה.

קתדרלת הבתולה היא הכנסייה הראשית במתחם. פנים הקתדרלה כולל ציורי קיר עתיקים ונהדרים שהופכים אותה לאחת הקתדרלות הססגוניות והבהירות במדינה.


#מה תראו כאן?
חלק גדול מציורי הקיר הצבעוניים תוכלו לראות כבר בכנסיית סנט ג'ורג' - הבניין הראשון שיקבל את פניכם כשתיכנסו למתחם ומכיל רבים מציורי הקיר המיוחדים שכאן.

כשיוצאים מהדלת המערבית של הקתדרלה רואים את כנסיית סנט ניקולס הקטנה יותר, הבנויה על בסיס ארקדי מרשים.

לידה נמצאת גם האקדמיה ההיסטורית, בה נכתבו כרוניקות ותרגומים חשובים. באקדמיה הזו לימדו ולמדו במאות הקודמות תיאולוגיה, מדעים, פילוסופיה וציור.

בקתדרלת הבתולה הראשית צוירו בין המאות ה-12 וה-18 ציורי קיר רבים. משקיף למטה מתקרת האפסיס תראו את הפסיפס המפורסם מ-1120. נראים בו מרים הבתולה והילד ישו, כשמשמאל המלאך מיכאל ומימין המלאך גבריאל.

כשפניכם אל המזבח, תראו על הקיר שמשמאלכם 6 דמויות של אצילים. מי שהצלב על כתפו השמאלית הוא המלך הגאורגי בגראט השלישי (Bagrat III). אבל זה שמחזיק בכנסייה הוא דוד הבנאי, גדול מלכי וגיבורי גאורגיה.

מה שמביא אותנו אל הקבר של "דוד הבנאי", המלך הדגול שהקים את המנזר המקורי. קברו נמצא בשער הדרומי של המנזר. המעניין הוא שבהפגנת צניעות של אדם גדול וחזק, הוא ביקש להיקבר כך שכל מי שנכנסים למנזר ידרכו על קברו. אבל המבקרים, לפחות בימינו, דווקא מקפידים היטב שלא לדרוך על קבר המלך הנערץ, המיתולוגי והחשוב בתולדות גאורגיה.


#תולדות המקום
בשנת 1106 היה זה המלך דוד הבנאי שהקים את מנזר גלאטי. המקום יועד על ידו להיות מרכז ללמידה ותרבות נוצרית.

בספרות ימי הביניים מכנים אותו הכרוניקנים, שהיו כותבי ההיסטוריה של התקופה, בתור "אתונה חדשה" ו"ירושלים השנייה", שמות שמראים את חשיבותו והאימפקט של המקום בנצרות של התקופה.

בהתקפה עות'מנית על המתחם, בשנת 1510, הציתו אותו התורכים והותירו הרס רב. המלך בגרט השלישי היה זה ששיקם אותו בהמשך ההיסטוריה.

השתלטות קומוניסטית ב-1922 הביאה לגירוש הנזירים מכאן, אך ב-1988, בתום העידן הקומוניסטי, קודשו הכנסיות מחדש והנזירים שבו למקום.


#טיפים
תפילת הבוקר של יום ראשון היא חוויה נהדרת של שירה גאורגית נפלאה. היא מתחילה ב-10:00 ושווה להנות ממנה כבר מתחילתה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/nz_Ve6iRpjI


ביקור במקום:

https://youtu.be/NWHNg3iLhMQ


ציורי הקיר:

https://youtu.be/6FistGhsrhs


תפילה:

https://youtu.be/KUGFLUHmMVo
ינארטאש
חימארה, ינארטאש
#על אש הכימרה הבוקעת מהסלע

אתם רואים לפניכם סלע ענק שבו בוערת "אש התמיד". ההסבר לתופעה הטבעית הזו אינו ברור לגמרי. בימי קדם התושבים כאן נהגו להשתמש בלהבות כדי להתפלל לאלים.

לפי האמונה המקומית, המקום הזה שנקרא ינארטאש (Yanartaş), בטורקית "סלעי האש", הוא ביתה של מפלצת מיתולוגית שנקראת חימרה, חימארה, או כימרה (Cimera). למפלצת הזו יש לפי המיתולוגיה היוונית ראש של אריה, גוף של עז וזנב נחש. לפי גרסה אחרת היא בכלל מפלצת בת 3 ראשים - של עז, אריה ודרקון.

דרקון יורק אש, נכון? - ובכן, סלעי האש של האזור, שנקראים בטורקית "ינארטאש", הם מקום שבו יוצרת נביעה קבועה של גז מהאדמה, לשונות תמידיים של אש. זו בוערת מתוך הסלעים ומאפשרת לחשוב על החימרה, שהטילה פחד על תושבי ליקיה הקדומים.

הטענה כאן היא שהגז הזה ניצת במגע עם האוויר ויוצר סלע ענק שממנו בוערת האש. טענה מעניינת. האם היא נכונה? - ובכן, מכוכי הסלע הקטנים שבמחשופי הסלע של חימרה, בוקע גז טבעי שמדליק להבות קטנות. מה שמעניין הוא שאם תכבו את הלהבות הללו, הן יחזרו לבעור כמעט מיד. אלו להבות קטנות, אך התופעה של אש היוצאת מהאדמה, מגז שנדלק מיד, היא ייחודית לחימרה וריתקה מדענים הרבה שנים.


#מי הייתה הכימרה? - באדיבות אנציקלופדיה אאוריקה
מפלצת הכִימֶרָה (Chimera) היא מפלצת יורקת אש, אולי המפלצת הכי המודולרית של המיתולוגיה היוונית. במיתולוגיה הכימרה מורכבת מאיברי מספר בעלי חיים. גרסה אחת גורסת ש-3 חלקים יש לה: ראש של אריה, גוף של עז וזנב של נחש. לפי גרסה אחרת זוהי מפלצת בת 3 ראשים - של עז, אריה ודרקון.

את הכימרה המיתולוגית הרג לפי האגדה בלרופון הלוחם, כשהוא רכוב על הסוס המכונף פגסוס. לפי האגדה התאהבה אשתו של מלך ארגוס בבלרפון, בנו של מלך אנתיאה. משסירב לה הנסיך, היא התלוננה בפני בעלה, שמצידו לא יכול היה להרוג את בלרפון למאחר שהוא התארח בביתו. לכן הוא שלח אותו למלך ליקיה איאובוטס וצייך אותו במכתב שבו ביקש ממנו להרוג את השליח שמביא לו את המכתב. אלא שמלך ליקיה פתח את המכתב רק אחרי מספר ימים שבהם התארח בלרפון בארמונו. מכיוון שגם הוא לא יכול היה להרוג את האורח, הוא שלח את בלרופון להרוג את מפלצת הכימרה, מתוך אמונה שהוא לא ישוב חי. אך בלרפון רכב על פגסוס, סוסו שיודע לעוף באוויר, שיסע אותה בחנית והצליח להרוג את הכימארה מהאוויר. כשהוא חוזר לארמונו, מיהר המלך המשתאה להציע לו את בתו לאישה.

המדענים ממשיכים עד היום להשתמש בדימוי של הכימרה, כשהם רוצים לציין או להתייחס לדברים המורכבים מסוגי או אוכלוסיות תאים שונים. כך למשל משמש המונח "כימריזם" בתחום השתלת האיברים, המחבר תאים משני מקורות שונים.


#טיפים
כדאי לבוא לכאן לקראת הערב. עדיף עוד יותר בירח מלא.

ההגעה לכאן היא עם רכב, או באמצעות דולמוש, מונית השירות הטורקית. טיפוס של 20 דקות ברגל, יביא אתכם עד למקום.

בסמוך תוכלו לקנות את פיתת ה"גוזלמה" הטורקית עם גבינה. את הפיתה הדקה והרחבה שאותה הן מכינות, כורכות כאן הנערות הטורקיות בגבינה. על האש הטבעית של הכימרה הן גם יכינו לכם כוס תה טעימה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/eZSuUPxe7ic


ביקור במקום:

https://youtu.be/08avNvcPYjM


הדרכה:

https://youtu.be/tnXpEKbhI10
סנטאנדרה
סֶנְטְאֵנְדְרֵה
#על עיירת האמנים שעל הדנובה

אחד היעדים הפופולריים מחוץ לבודפשט היא עיירת האמנים סֶנְטְאֵנְדְרֵה (Szentendre), שממערב לנהר הדנובה. זוהי עיירה תיירותית מאד ויפה מאד.

יש שיאמרו שהיא מלכודת תיירים גדולה וממוסחרת, בעוד אחרים מתפעלים מסמטאותיה המפותלות ומיופיה הציורי. סנטאנדרה היא נעימה ומציעה שיטוט ברחובות מרוצפים באבנים עגלגלות, בין מגוון חנויות ודוכני וחנויות אמנות מקומית.

בסנטאנדרה בתי מלאכה וסדנאות אמנים ואומנים, שרבים מהם מוכרים כאן מעבודות היד שלהם לתיירים. תראו גם כאן גלריות, מוזיאונים נחמדים ובתים יפים. חלקם הפכו למסעדות ולחנויות מזכרות ומעדנים.

את הכיכר הגדולה שבמרכז העיירה תזהו לפי האנדרטה שבמרכזה ובראשה צלב גדול. מעל הכיכר הזו, אגב, יש כנסיה על הגבעה, שתציע לכם תצפית נפלאה על האזור ועל נהר הדנובה.

השיטוט ברחובות הציוריים, בסמטאות הקטנות ובין החנויות הצבעוניות שכאן, מציע חווייה שונה בתכלית מההליכה ברחובות בודפשט ההומים. תושבי העיירה חביבים ומסייעים בשמחה לתיירים.

ראו גם את בתי העיירה, המעוצבים בסגנון הבארוק הכפרי של דרום אירופה. שימו לב למאפיינים הבולטים ובמיוחד לגגות המשופעים ולחלונות הקוקייה המעוגלים והמסוגננים.


#תולדות העיירה
סנטאנדרה יושבה לראשונה לפני יותר מאלף שנה. הרומאים קראו לה אז 'אולסיסיה קאסטרה', כלומר "מצודת הזאבים".

במאה ה-16 הגיעו לכאן גולים סרביים, שהפכו את העיירה למרכזם ובנו בה כנסיות עם צריחים המתנשאים מעל בתי העיירה. במאה ה-17 מתועדת כאן גם קהילה בולגרית לא קטנה, שהביאה לכך שלא מעט מתושביה כינו את סנטאנדרה אז בולגריה.

כששוחררה משלטון האימפריה העות'מאנית, במאה ה-18, הצטרפו לכאן מתיישבים חדשים רבים, גם מקרואטיה, סלובקיה, יוון וגרמניה.

בתחילת המאה ה-20 העיירה החלה למשוך אליה אמנים רבים, שבנו בה את בתיהם וסדנאות אמנות. בהמשך נבנו גם בתי נופש על הגבעות שמסביב וסנטאנדרה הפכה ללהיט תיירותי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/PFSzZrQjfbs


ביקור במקום:

https://youtu.be/p8uq9iVb6wo

מחוץ לעיר

מוזיאון מונדריאן
מוזיאון מונדריאן באמרספורט
#על מוזיאון מונדריאן
אם תגיעו פעם לעיירה אמרספורט (Amersfoort), הסמוכה לאמסטרדם, בקרו במוזיאון מונדריאן (Mondriaanhuis), מוזיאון הנושא את שמו של מונדריאן, יליד העיר המוכשר שזכה לתהילה והפך לאחד מגדולי הציור המופשט.

המוזיאון מציג את תולדות חייו והתפתחות סגנונו של מונדריאן, הצייר המודרניסטי הנודע בציוריו הגאומטריים, המתבססים על צבעי היסוד, כחול, אדום וצהוב והקווים השחורים.

במוזיאון מוצגות יצירות ריאליסטיות מצעירותו, ציורי נוף שצייר בלימודיו באמסטרדם ושזכו למכירות רבות, ציורים שצייר כשעבר לפאריס, בהשפעת הקוביזם שסחף אותו למודרניזם, ציוריו בתקופת שותפותו בקבוצת האמנות והעיצוב "דה-סטיל", יצירות מהשלב שבו היגר והתגורר בניו-יורק, החיבור שלו לג'אז, מוסיקה שאהב במיוחד והמהפכה שיצר בעולם הציור ועל ההשפעות העצומות שלה על אמנות המאה ה-20.


#טיפים
אם תרצו לבקר בתוך הבית, עליכם להזמין ביקור לפחות שבוע לפני ההגעה למקום.


מבט מקרוב על המוזיאון:

https://www.youtube.com/watch?v=HwCRJjGJpDw
הרכבת העתיקה של פיליון
הרכבת העתיקה של פיליון
#על קו הרכבת העתיק של פיליון

הרכבת העתיקה של פיליון (Pelion Traditional Train), המכונה כמיטב המסורת של האזור "רכבת הקנטאורים", היא רכבת קטנה הכוללת קטר עתיק עם 4 קרונות, בסגנון רכבות הקיטור של סוף המאה ה-19. הרכבת הציורית הזו מסיעה נוסעים, רובם משפחות של תיירים, בנופים המקסימים של פיליון.

רכבת פיליון נוסעת בתוך הנוף הנפלא של חצי האי, בתוך טבע מסעיר, כשהיא עוברת על גבי מסילה עתיקה, שנבנתה בסוף המאה ה-19. בדרכם בה, עוברים הנוסעים בתוך מנהרות חשוכות, חוצים קניונים עמוקים על גבי גשרים עתיקים.

רכבת הקיטור הזו נולדה בשנת 1897. היא תוכננה בידי מהנדס בשם אוואריסטו דה צ'יריקו (Evaristo De Chirico). המסילה שעליה היא נוסעת היא באורך של כ-15 קילומטרים וברוחב של 60 סנטימטרים, מה שהופך אותה לאחת המסילות הצרות בעולם.

אורך המסלול הוא 15 קילומטרים. הנסיעה אורכת כשעה וחצי וכוללת גם עצירת ביניים, שבה תוכלו ליהנות מקפה או מהמשקה האלכוהולי המקומי, שנקרא צ'יפורו. במילייס (Milies) תוכלו לבקר במוזיאון האמנות של המקום ולהיכנס אל הכנסיה המרשימה. שבו לארוחה באחת הטברנות הטובות שבמקום וקחו את הרכבת של 15:00 בחזרה.


#טיפים
הרכבת פועלת רק בעונת התיירות.

נקודת היציאה שלה היא מתחנת אָנוֹ לֵחוֹנְיָה (Ano Lechonia), בשעה 10:00.

מומלץ לוודא את ימי ושעות הפעילות של הרכבת בקישור המצורף לקנות בו או ב-TrainOSE שבעיר וולוס.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/GF49DvnLJw4
בית ריטפלד שרדר
בית ריטפלד שרדר
#על הבית שנבנה בסגנון מונדריאן
בית ריטפלד שרדר (Rietveld Schröder House) הוא בית בסגנון האופייני של מונדריאן, אבל לא תוכנן על ידו.

הבית נבנה בעיירה ההולנדית אוטרכט והוא גרסה אדריכלית לסגנונו של מונדריאן, מכיוון שגם חריט ריטפלד, האדריכל שתכנן את הבית, וגם מונדריאן, הצייר הנודע בציוריו הגאומטריים, עם צבעי היסוד, שניהם היו חברים בקבוצת העיצוב "דה-סטיל" ומכאן הדמיון.

#האדריכלות של הבית
הבית הוא כמובן תלת ממדי, אבל גם בו רואים את הצורה המוכרת של קווים ומישורים בצבעי יסוד ובזוויות ישרות. תכנן אותו האדריכל ההולנדי חריט ריטפלד ב-1924, בהזמנת טרוס שרדר (Truus Schröder), לקוחה שהזמינה את הבית לה ולילדיה.

בקשתה של שרדר הייתה שהבית יהיה עד כמה שאפשר ללא קירות פנימיים. ריטפלד נענה לה והבית בנוי כשבניגוד לקומת הקרקע הרגילה, על 3 חדרי השינה שבה, בקומתו השניה אין מחיצות פנימיות כלל. החלל הפתוח שמחליף בו את אוסף החדרים הסטטיים שהיו אופיינים לבתים של אותם ימים, הוא רעיון נדיר בשנות ה-20 של המאה הקודמת.

ריטפלד נענה לבקשת בעלת הבית והתקין בקומה השנייה מערכת של לוחות נעים ומסתובבים, שמאפשרת להפוך את החלל הפתוח לעוד 3 חדרי שינה וסלון. הוא הגדיל עוד יותר ואיפשר יצירה של צירופי מחיצות שונים, המאפשרים לשחק עם פיצול החלל וליצור בו חוויות שונות ומגוונות.

בחזית הבית נראה הקולאז' הצבעוני האופייני לסגנון הדה סטיל, אלא שכאן הוא מורכב ממישורים דו-ממדיים, המשתלבים עם קווים חד-ממדיים המנותקים בכוונה מהם וזה מזה. המשטחים בו צבועים בלבן ואפור, המסגרות והמשקופים בשחור ומרכיבים מסוימים נצבעו בצבעי יסוד. כך מתמזגות באופן יפה גם מרפסות הבית.

בניין זה הוא מהבניינים היחידים שנבנו בסגנון הדה סטיל ולבטח הדוגמה המוכרת ביותר של אדריכלות בסגנון זה. לא רק לתשבחות הוא זכה, אלא גם לביקורת על השינוי שהוא מייצג, ביחס לאדריכלות השמרנית של זמנו. הרי בית ריטפלד הוא חלק מטור בתים אחיד ושמרני והוא מנוגד לאופיו לחלוטין. לא נעשה בו אפילו ניסיון קלוש להשתלב עם האדריכלות שמסביבו. בגבו הוא מחובר למבנה רגיל והניגוד ביניהם צורם גם היום.

#תולדות הבית
אם אתם מגיעים לאוטרכט, ראו אותו בכתובת Prinshendriklaan 50ª. לאחר מותה של טרוס שרדר ב-1985 הוא שוקם ומשמש היום כמוזיאון וכאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. את המימון להפיכתו למוזיאון, אגב, תרמה הקהילה היהודית של אוטרכט. זאת לאות תודה על שבסמוך אליו נתנו תושבי העיר מחסה למשפחה יהודית, מפני הנאצים.

#טיפים חשובים
אם תרצו לבקר בתוך הבית, עליכם להזמין ביקור לפחות שבוע לפני ההגעה למקום.
מרחצאות אפרודיטה
מרחצאות אפרודיטה
#על המעיין שהאלה אפרודיטה רחצה בו

מרחצאות אפרודיטה (‪Baths of Aphrodite‬) הוא מקווה מים שעל פי המיתולוגיה היוונית, נהגה לרחוץ בו אפרודיטה, אלת האהבה והיופי. זהו אתר חובה למבקרים בסביבה, כי מי לא רוצה להיות במקום שבו רחצה אלה יפה ומפורסמת כל כך?

מרחצאות אפרודיטה נמצא באיזור של חצי האי אקמאס, לא רחוק מנקודת היציאה לשיט הפופולארי אל "הלגונה הכחולה".

אבל "אליה וקוץ בה..." קשה להמליץ על מרחצאות אפרודיטה לכולם או בחום - רבים מתאכזבים מהביקור כאן, במיוחד בשל העובדה שבניגוד לכותרת "מרחצאות", הרחצה כאן אסורה... אבל בכל זאת, בצמוד למקווה המים יש גן בוטאני נחמד והחווייה בסך הכל נעימה.

ולמי שחייב קצת מרחץ אחר כך - בקרבת המרחצאות יש חוף ים נקי שאפשר לטבול בו, אבל לא להסתכן בשחייה, כי בחוף אין שירותי הצלה.


#טיפים
אסור לרחוץ במי המרחצאות.

המקום אינו חובה ומומלץ להגיע אליו במסגרת טיול שכולל עוד אתרים ולא במיוחד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/pqCHum61SPg


פיליון
חצי האי פִּילְיוֹן
#על היער של הקנטאורים המיתולוגיים

חצי האי פִּילְיוֹן (Pilion) הוא סוג של גן עדן לשוחרי טבע וטיולים רגליים בו. היופי הפסטורלי שבו מתחבר למיתולוגיה היוונית, שלפי פיליון היה מקום מושבם של האלים בקיץ.

ביערות חצי האי חיו לפי המיתולוגיה, הקֶנְטָאוּרִים, אותם יצורים מופלאים שחציים אדם וחציים סוס. לפי המיתולוגיה, כירון הזקן מנהיג הקנטאורים, שפלג גופם העליון היה אנושי ורגליהם כשל סוסים, גידל גיבורים כאכילס והכשיר את אל הרפואה אֶסְקַלֶפְּיוּס, בסודות צמחי המרפא.

גם היום מעניין וכיף בחצי האי פיליון, כשהאטרקציות העיקריות הם הכפרים האותנטיים שעל מורדות הר פיליון, חופיו המצוינים וההרים, שפסגותיהם מושלגות בחורף וירוקות בשאר העונות.

ראו את כל האטרקציות בעיר בתגית "פיליון".


#תולדות האזור המבודד
מרבית הכפרים שעל הר פיליון קמו במאה ה-13 על ידי יוונים שהעדיפו להתרחק מהשלטון התורכי שגבה מתושבי יוון מיסים כבדים. האזור המשיך להתנהל באופן די עצמאי ומבודד גם בתקופות אחרות, כמו בזמן הכיבוש הגרמני במלחמת העולם השנייה. עד שנות ה-50 של המאה הקודמת, לא היו כאן אפילו כבישים.

תודות לבידוד הזה גם המטבח של פיליון לא הושפע מהמטבח של הכובשים הטורקיים ושלא כמו מקומות אחרים ביוון, הוא נשאר מסורתי. רק כאן תשתו עם המאזטים שלכם, במסעדה או באוזריה, את משקה ה"צִיפּוֹרוֹ" (Tziporo), במקום האוזו שנמכר בכל יוון. כאן גם תוכלו לאכול מאכלים ייחודיים כמו מאכל הנקניקיות החריפות סְפֵּצוֹפָאי (Spetsofai) ותבשיל הארנבת המקומית בתנור.


#חופים
לבילויים עם הילדים והמשפחה, היוונים מעדיפים את חופי הצד המערבי. בצד הזה של חצי האי פיליון החופים הם רגועים, יפים ורגועים. כל בני המשפחה ייהנו בהם. יש בהם גם שלל בתי קפה ומסעדות, כמו גם המון פעילויות חוף וספורט ימי.

לעומתם, החופים הכי מרשימים וטובים בחצי האי, הם אלו שבצדו המזרחי. אמנם יש בצד המזרחי גם חופים מוכרים וידועים יותר, אבל עם סלעים, מצוקים ונוף דרמטי, החופים המזרחיים הם פראיים יותר ומרגשים. שימו לב שכאן הים סוער יותר ומכאן שייתכנו ימים שלא ניתן יהיה להיכנס אל המים.


#קניות
בחנויות הכפרים ובדוכנים שעל אם הדרך תוכלו לקנות כאן המון ריבות מעולות, מפירות מטעי הר פיליון (כמו ריבת הערמונים המצוינת) ועשבי מרפא ותיבול, שגדלים כאן בר ביערות.


#תקשורת
לשבוע עד 10 ימים של טיול, קנו סים של וודהפון במחיר €20, עם 8GB לגלישה באינטרנט ו-500 דקות שיחה בתוך יוון.


#שינה
החדרים להשכרה במקריניצה יקרים. הלינה בפורטריה זולה משמעותית.

לטיול כוכב מומלצת השינה בעיר וולוס או בסביבתה. שעה וחצי מוולוס ואתם בכל מקום בחצי האי פיליון וממנה תוכלו גם לטייל אל הר האולימפוס, למנזרים התלויים במטאורה ואפילו לתפוס מעבורת לאיים שבמרחקים של פחות מ-3 שעות.


#אוכל
אסור לפספס בעיר וולוס את הטברנות היווניות שעל החוף, שנקראות צ'יפוראדיקו ושנחשבות לטובות מסוגן ביוון כולה. מנה של צ'יפוראדיקו כוללת את משקה יווני, שלידו מוגשות למרכז השולחן כמה צלחות עם מאכלים מקומיים המתבססים על דגים ופירות ים. הסועדים אוכלים מהן וניתן להזמין שוב ושוב צ'יפורו - מגוון צלוחיות של פירות ים וסלטים אחרים, שעוד לא אכלתם. החוק כאן הוא שלא מגישים את אותה המנה פעמיים, אלא אם תבקשו שוב משהו.


#קידומת יוון
+30


#שופינג
את המקומות לקניות בעיר תראו בתגית "שופינג בפיליון".


#בילויים
למקומות הבילוי השווים בעיר ראו תגית "בילויים בפיליון".


#חיבורי חשמל (Power plugs)
התקעים האפשריים ביוון הם Type C ו-F (ראו למטה קישור עם צילומים).


טעימה מהנסיעה המתקרבת? - הנה סרטון שיציג לכם את העיר במלוא יופייה:

https://youtu.be/bTSdRy2feCw


ועוד מבט:

https://youtu.be/1tW9vtlshJs


מהאוויר:

https://youtu.be/Kbq07aSrhrU
קניון אבאקס
#על הקניון המרשים שבחצי האי אקמאס

אם תרצו טיול טבע בקניון יפה ונעים להליכה, לא הרחק מפאפוס, בחצי האי אקמאס (Akamas), נמצא קניון אבאקס (Avakas Gorge) המשונן, שהוא בדיוק כזה. קניון טבעי שסימני המים בו ניכרים ויפים מאד.

בתחילת המסלול בקניון, הוא נראה מעט מאכזב, אבל אל תתרגשו. המשיכו פנימה, תהנו מהצמחים והציפורים ומהשקט של המסלול הלא תיירותי הזה. מעט קלסטרופוביה לא מזיקה וקניון שהולך ונעשה צר.

רק לאחר קצת יותר מרבע שעה תגיעו לחלק המרשים של הקניון. כאן תוכלו לחזות בקירות גיר יפים, עם תצורות גיאולוגיות, של סלעים ונקיקים וסימני זרימה יפים של המים שזרמו בקניון במשך מיליוני שנים.

בקניון יש שני מסלולי הליכה עיקריים שמהם תוכלו לבחור, בהתאם לזמן שתרצו להקדיש לו ולדרגת הקושי הרצויה. המסלול הקצר מתאים לטיול משפחתי נעים ולא קשה, שנמשך כ-45 דקות, בלי לחץ.

המסלול השלם מיועד למיטיבי לכת, שלא חוששים ממעט אתגר וטיול ארוך יותר.


#טיפים
מים וכובע הם חובה בקיץ החם.

נעלי הליכה חובה - כי יש מקומות בקניון שמועדים להחלקה.

בקיץ נסו להגיע מוקדם, לפני שהשמש קופחת. בקניון, בכל מקרה, נעים גם ביום חם.

אם לא תגיעו במונית או בסיור מאורגן מהמלון, זכרו שרק רכב גבוה יחסית, יוכל להגיע עד לכניסה לקניון. רוב המטיילים חונים על החוף ויש קילומטר של הליכה, כחצי שעה עד לכניסה. בקיץ זה יכול להיות סיפור מעט חם.

בחלקיו הצרים של הקניון היזהרו מאבנים שנופלות לעיתים מהציפורים שמקננות למעלה.


ביקור במקום:

https://youtu.be/mLfpW0FcJXM
סוואנֶטי
#על עמק סוונטי עם יישוב הקבע הגבוה ביותר באירופה

אזור סוואנֶתי, או סוונֶטי (Svaneti), הנמצא ממזרח להרי הקווקז, הוא אזור כפרי ויפה להפליא, עם יערות מרשימים, כרי דשא אלפיניים ועמקים נסתרים ומלאי יופי.

בהרי סוואן (Svan) נמצאים כמה כפרים מבודדים. יש בהם לא מעט מגדלי שמירה מאבן, הבנויים כאן מימי הביניים. המגדלים הסוואנטיים המפורסמים הללו נבנו כאן בין המאות ה-9 ל-12 על ידי הסוואנים, תת-קבוצה אתנית מקומית של הגאורגים.

באמצעות מגדלי האבן העתיקים הללו הגנו על עצמם המקומיים במשך דורות רבים מהכובשים שפקדו את האזור וכיום המגדלים מהווים אטרקציה ייחודית ומרהיבה באזור.

האזור נחשב למקום בעל יישובי הקבע הגבוהים באירופה. כפריו היפים ביותר של חבל סוונטי נמצאים באזור אושגולי, בעמק שגובהו מעל 2,000 מטר. בעמק זה גם נמצא מפגש הנהרות המרהיב שבין נהר ה"שווצקלה קווישארה" ונהר "פטארה אנגורי".

בעמק הצופה אל צמד הרים מרשים נמצאת העיר מסטיה, העיר המרכזית באזור סוונטי.


#האנשים
לסוואנים, תת-הקבוצה האתנית והייחודית שחיה באזור, שפה ותרבות משלהם. תרבות סוואן האזורית היא ייחודית ושורדת כבר דורות, בהיותה מבודדת תמיד מהעולם החיצון. היא מיוחדת גם בריקודים האופייניים רק לה.

ואולי האלמנט התרבותי הכי מרהיב שסוואנטיה מתהדרת בו הוא השירה הפוליפונית העתיקה של תושביה. זוהי זמרה בשלושה קולות שאין כמותה בשום מקום אחר. מרבית השירים של הסוואנים מבוצעים בקולות רמים, עשירים באקורדים דיסוננטיים ומלווים בריקודים עגולים.


#מה תראו כאן?
מעבר ליפי הנופים של החבל המבודד והדרמטי, תמצאו בו אוצרות אמנות סוואנטית וגיאורגית נדירה, כמו מסטיה ואושגולי.

בידודו של האזור שמר על מנהגיהם הקדם-נוצריים של המקומיים, שהנצרות העלימה בשאר חלקי גאורגיה.

העמק הזה נודע במגדלים העתיקים והאייקוניים שבו. 175 המגדלים שבו שימשו במשך דורות בתור מקומות מקלט למשפחות האזור, מפני פולשים.

עם הגובה נעשים המגדלים צרים. זאת בשל עובי הקירות הגדול שבתחתית המגדלים, עובי שנועד להגן מהריסה וניתן להפחית ממנו ככל שעולים.

כל מגדל כזה מגיע עד גובה של 5 קומות. בכל כפר, משפחה מורחבת אחת מחזיקה מאות שנים את כל המגדלים שבו בבעלותה.

במחוז גם עשרות כנסיות גאורגיות אורתודוכסיות עתיקות ומגוון מבנים מבוצרים.


#גאוגרפיה
חבל סוואנטי (Svaneti), שעל גבול רוסיה, הוא האזור ההררי הגבוה של צפון גאורגיה. הר שחארה (Shkhara) שנמצא כאן הוא ההר הגבוה בגאורגיה והשני בגובהו בקווקז.

כמות המשקעים כאן עצומה. אוויר לח מהים השחור מביא כאן את כמות המשקעים ל-4,000 מ"מ בשנה. בחורף מגיע גובה השלג המצטבר בסוונטי ל-5 מטרים מעל פני הקרקע.

בשיא החורף המעבר בין הכפרים באזור הוא בלתי אפשרי והם מתנתקים זה מזה. באביב מוציאים המקומיים את הבקר ואת חיות המרעה אל האחו הענקי והחקלאים כאן שותלים את היבולים. מטיילים רבים מעידים על הבוטניקה האגדית של סוואנטיה כמיוחדת ביופיה.


#מיתוסים
את חבל סוואן זיהו לא פעם עם קולכיס, ארצה של הנסיכה והמכשפה מדיאה מהמיתולוגיה היוונית. הסיבה היא כמויות הזהב שנמצאו במימי הנהרות שבו בעבר.

קולכיס, נזכיר, הייתה היעד של “ארגוס”, ספינתם של יאסון והארגונאוטים, גיבורי יוון שיצאו למסע מזרחה, על פני הים השחור, למצוא את גיזת הזהב.


#טיפים
הביקור כאן מומלץ בעיקר בחודשי הקיץ.

בקיץ האזור הוא גן עדן לטרקים וטיולים רגליים בטבע.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/SmtQmJjRoBY


נופי הסביבה:

https://youtu.be/EacvchU6khY


שיר אופייני בפוליפוניה סוונטית:

https://youtu.be/-YV_I9rsVtE?t=10


טרק באזור:

https://youtu.be/dSdQBrLqIZ0


הדרכה:

https://youtu.be/HfnZ_piTM-I
מעבר דריאל
#על מעבר הגבול מגאורגיה לרוסיה

מעבר דריאל (Darial Gorge) הוא מעבר הגבול של גאורגיה עם רוסיה. המעבר נמצא בערוץ דריאל.

ערוץ דריאל נקרא בגאורגית דַריאֶליס חֶאוֹבּה. הוא עובר בהרי הקווקז בגאורגיה, בסמוך לבסיסו המזרחי של הר הקזבק ושוכן בגובה 1,204 מטר מעל פני הים.

קירות אבני האבן התלולים, עשויי הגרניט של ערוץ דריאל, מגיעים במקומות מסוימים לגובה של 1,800 מטרים ובמרכז הערוץ זורם הנהר טרק, הנקרא גם תרגי.


#תולדות המקום
ערוץ דריאל הוא אחד המעברים שחוצים את רכס הרי הקווקז. במאה ה-5 לפנה"ס בנו הפרסים בערוץ את מצודת ביריפאראץ ובה מקום לכאלף חיילים.

משום כך גם הוקם כאן במאה ה-2 לפני הספירה מבצר, על ידי המלך מיריאן הראשון. במהלך הבנייה, אגב, חפרו מעבר סודי מהמבצר ישירות אל הנהר שנמצא לא הרחק ממנו.

בשנת 1801 מחליט הצאר הרוסי לבנות עוד מצודה שתשמור על הערוץ החשוב שעל הדרך הצבאית הגיאורגית. ואכן הרוסים בונים בגובה של 1,447 מטר את "מצודת דריאל", שעד היום ניתן לראותה בקצה הצפוני של הערוץ. המשורר הרוסי מיכאיל לרמונטוב אפילו הנציח אותה ב"השד", אחד משיריו.

בדיוק 120 שנה אחרי כן, בחורף של שנת 1921, מביאה טעות קשה של הגאורגים למפלה בפני הרוסים ולפלישה של הצבא האדום לארצם. הטעות מתרחשת כשמפקדי הצבא הגאורגי מאמינים שהרוסים לא יצליחו לעבור דרך מעבר דריאל בינואר פברואר, חודשים שבהם הערוץ מכוסה בשלג כבד. אבל כוחות הרוסים מצליחים בכך ועושים את הלא-יאומן. הם פורצים אל גאורגיה ומתחילים בכיבוש.

הגאורגים אמנם מנסים לעכב את חיילי הצבא האדום ומשאירים אחריהם אדמה חרוכה. אבל זה לא עוזר ובתוך זמן קצר מגיעים כוחות הצבא הרוסי וכובשים את הבירה טביליסי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/n69zQolyPho


ביקור במקום:

https://youtu.be/vgotFwnJXKQ?t=2m25s
אושגולי
#על הכפר המבודד עם מגדלי ההגנה המפורסמים

הכפר המבודד אוּשְׁגּוּלִי (Ushguli) הוא כפר אותנטי ומיוחד, הממוקם באחד האזורים המיוחדים בגאורגיה. זהו אזור אושגולי שבחבל סוואנֶטי המציע חוץ ממנו עוד כמה מהכפרים היפים ביותר בגאורגיה.

האזור כולו ידוע במגדלים ההיסטוריים שבו. בימי קדם הם שימשו בו כמגדלי שמירה והגנה מפני שודדים, כוחות פושטים ואויבים.

אזור אושגולי נמצא בעמק שגובהו מעל 2,000 מטר ובו מפגש נהרות מרהיב, בין נהר ה"שווצקלה קווישארה" ונהר "פטארה אנגורי".

באושגולי, המתנשא לגובה 2,100 מטר מעל פני הים, נמצאים יישובי הקבע הגבוהים ביותר באירופה.

בטיול כאן אתם חייבים להגיע למה שנחשב כאן כפר הפוסטר של האזור והכפר היפה להפליא של העמק - הכפר צ'ז'אשי, הנחשב לאתר מורשת עולמית יוצא דופן.


#המגדלים ההיסטוריים
הטבע וההיסטוריה מחבקים את אושגולי מכל הכיוונים. מזה דורות רבים שהכפריים מגינים כאן על עצמם באמצעות מגדלי שמירה גבוהים ובנויים מאבן.

בכפרים שבאזור אושגולי נבנו במהלך השנים כמה מהמגדלים היפים והשמורים ביותר. גם כיום המגדלים הם חלק מהנוף של אושגולי והסביבה.

המגדלים המרשימים הללו מזדקרים לגובה מתוך חצרות הבתים. בימי קדם התבצרו בהם המקומיים והגנו מתוכם על משפחותיהם כנגד תוקפים ופולשים, כשהללו ניסו לפשוט ולבזוז בהם. בימים רגילים הם שימשו לשמירה על חפצים יקרים, דברי קודש ואמנות.

בחלק מהמגדלים אפשר כיום לבקר. יש מהם שמותקנים עדיין סולמות עץ המאפשרים לטפס לקומותיהם העליונות.

המגדלים העתיקים הללו הם בני כ-2,000 שנים והוכרזו על ידי אונסק"ו כאתרי מורשת עולמית.


#תרבות
מיקומו של אזור אושגולי בודד אותו משאר המדינה, מה ששימר בו את המסורות התרבותיות והדתיות של בני חבל הארץ המרוחק הזה.

כמו בני כל הכפרים המבודדים שבהרי סוואן (Svan), גם הכפריים של אושגולי שומרים בקנאות על מבנה החמולה הקהילתי שבהם.

האזור היפה, חמימות התושבים בני חבל סוואנטי ופשטותו הטבעית של האזור בעל ההיסטוריה הארוכה - משרים כולם על המבקרים שלווה נעימה ורוגעת.

הביקור כאן מזמן חוויה אנושית והיסטורית ייחודית למבקרים בו וגם נופי ההרים המקיפים את אושגולי הם עוצרי נשימה.

ארבעת הכפרים הפשוטים שבאזור הם ז’יביאני, צ’וויביאני, צ’אז’אשי ומורקמלי. עשרות המשפחות שחיות בהם מתגוררות בבתים פשוטים הבנויים מאבני גרניט וצפחה שחורה.

תודות לבידוד היחסי של האזור הצליחו התושבים של חבל סוואנֶטי לשמר כאן לאורך השנים את התרבות המקומית, את השפה שלה ואפילו את המוזיקה המקומית.


#טיפים
אם זמנכם מוגבל נסו לפחות לבקר במגדלים שבכפר צ'ז'אשי, הנחשב כולו לאתר יוצא דופן של מורשת עולמית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/2i5L1l7znXA


מהאוויר:

https://youtu.be/SG8E_3eI8HY


טרק לאושגולי:

https://youtu.be/FmINX7Kik6M


ביקור במקום:

https://youtu.be/36GIPOc4DV4


בלוגרים:

https://youtu.be/ofyF5A1YjgM
מצחטה
#על הבירה העתיקה וירושלים הקטנה של גאורגיה

כ-27 ק"מ צפונית לטביליסי נמצאת מצחטה, או מצחתה (Mtskheta), עיר היסטורית, מעניינת ולא גדולה אך מרתקת.

בנוסף להיותה אחד המקומות הטובים ביותר ללמוד בהם על ההיסטוריה של גאורגיה, זוהי גם עיר שלווה ונעימה לביקור, הנמצאת על מפגש הנהרות מטקוורי וארגוואי.

שיטוט רגלי בעיירה מציג כאן סמטאות מקומרות וציוריות, לצד הנהר המרשים. כרכרות סוסים נוסעות כאן ליד מכוניות מודרניות ומשמשות לא רק תיירים.

שימו לב להר הגבוה שליד העיירה. עליו אתם רואים את כנסיית גווארי העתיקה, החולשת על כל האזור. עלייה על ההר תראה שהכנסייה אמנם צנועה ופשוטה, אך הנוף הנשקף ממנה הוא מרשים וכמעט חד פעמי. שימו לב גם להרים המרשימים המקיפים את מצחטה שלמטה.

מאז הפכה גאורגיה לנוצרית, איפה שהוא בימי הביניים המוקדמים, הייתה מצחטה בירתה העתיקה של המדינה והלב הרוחני שלה.

מצחטה, שהמורשת והאדריכלות העתיקה שלה מרשימות במיוחד, הוכרזה בשנות התשעים כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.


#אדריכלות
באתרים המרכזיים של העיר ניתן לראות כמה דוגמאות נהדרות לאדריכלות הגאורגית המוקדמת.

שימו לב שהעיירה מתהדרת בקתדרלת סבטיצחובלי (Svetitskhoveli) הענקית, המתנשאת בגאון בלב העיר. אווירת ימי הביניים שבחצר שלה מוסיפה לממד ההיסטורי של העיירה כולה.

הקתדרלה נבנתה במאה ה-11. כאן הוכרזה הנצרות כדת הרשמית של גאורגיה ובקתדרלה זו מתקיימים עד היום הטקסים הכי חשובים של האורתודוקסיה האפיסטולית הגאורגית.

קתדרלת סווטיצחובלי שפירוש שמה "העץ נותן החיים", קיבלה את שמה מהסיפור על סידוניה, שתוכלו לקרוא בתגית "קתדרלת סווטיצחובלי".

הקתדרלה נבנתה על חורבות כנסייה עתיקה שהייתה בנויה מעץ. היא הושלמה בסוף המאה ה-11. כמו הרבה כנסיות באזור, בימי הביניים המוקדמים, היא בנויה בצורה של צלב עם כיפה. לצד קברי מלכי גיאורגיה העתיקים אפשר לראות בה שרידים מהפרסקאות המקוריות מימי הביניים.

האגדה מספרת שהאדריכל שבנה את הכנסייה, שמו ארסה קיצה, איבד את ידו. היא נכרתה על ידי המורה שלו, שקינא בו על ההישג של בניית הקתדרלה המדהימה. אבל הוא לא חי זמן רב ללא היד, כי זמן מה לאחר מכן הוא הוצא להורג על ידי המלך, שחשק בשורנה, רעייתו היפה של האדריכל. לזכרו של ארסה קיצה תוכלו לראות מעל העיגול שבקיר הצפוני את התבליט של היד האוחזת באזמל. הכיתוב לידו אומר "לזכרו של אקסה קיצה, מי ייתן ויזכה לסליחה".

בעיר מעניינת גם כנסיית ג'ווארי (Jvari) כנסייה מהמאה ה-6, הממוקמת מעל מפגש הנהרות. הכנסייה בנויה על גבעה שממנה יש תצפית יפה על העיר.

הכנסייה ומנזר ג'ווארי מעניינים אבל התצפית הנהדרת על העיר וסביבתה מצליחה להאפיל אפילו עליהם.


#תולדות המקום
בירת גאורגיה העתיקה מצחטה נחשבת לאחת הערים המעניינות בה והמקום הטוב ביותר ללמוד על ההיסטוריה שלה.

עד המאה ה-5 הייתה העיר בירתם של מרבית מלכי ממלכת קרתלי שבמזרח גאורגיה. כשהמלך וחטנג העביר את בירתו לטביליסי, מצחטה נותרה הבירה הרוחנית ועם הזמן זכתה כאן למעמד כמעט מיסטי.

במצחטה, שהייתה ידועה באותם זמנים בכינוי "ירושלים הקטנה", קבורים רבים ממלכי גיאורגיה.


#טיפים
מצחטה רחוקה רק שעה נסיעה מטביליסי. ואפשר להגיע אליה בנסיעה עצמאית או בטיול יום מהבירה הגאורגית.

מומלצת כאן התצפית על העיר וסביבתה ממנזר וכנסיית ג'ווארי (Jvari).

בעיר שלל פינות יפות לצילום.

אם נותר לכם קצת זמן נצלו אותו כדי לטייל רגלית בסביבת הכנסייה.

למטיילים בסיור הדרך הצבאית שווה לבקר בקתדרלת סווטיצחובלי.

להמשך מסלול הדרך הצבאית המשיכו מכאן למבצר אנאנורי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/vhjOdkq9SsM


ביקור במקום:

https://youtu.be/IJW-AVFmfFc


מהאוויר:

https://youtu.be/IEMojKpF4ak


בלוגרים:

https://youtu.be/2ET7DYONQj8


הדרכה:

https://youtu.be/IEPRKxFHhtc


כנסיית ג'ווארי מהמאה ה-6:

https://youtu.be/KpzjZrFsc_8
אחלטציחה
#על עיר עם מבצר מרשים ומרכז יהודי בעבר

אחלטציחה (Akhaltsikhe) היא עיר שהיתה פעם עיר הבירה והעיירה הגדולה ביותר של אזור סמצחה ג'וואחטי (Samtskhe-Javakheti) ואולי המרכז היהודי המשמעותי בגיאורגיה.

אחלטציחה, בגיאורגית "טירה חדשה", נקראת על שם טירת רבאט, או מבצר רבאטי המשוחזר שבעיר. המצודה המרשימה, הנקראת גם טירת רבטי, ממוקמת בצד הצפוני של נהר פוטצ'ובי ושולטת על העיירה.

זוהי טירה מהמאה ה-12, ששוחזרה באופן מרשים לפני כמה שנים והפכה את העיירה הפוסט-סובייטית המנומנמת וחסרת העניין לאתר תיירות די אטרקטיבי ולנקודת זינוק למבקרים בעיר המערות ורדזיה.

בית הכנסת העתיק של העיר הוא מרשים ומשומר היטב ושווה לבקר גם בו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/xwv7otqrDzw


ביקור במקום:

https://youtu.be/CMB-S_ni1WY


מהאוויר:

https://youtu.be/LlHoYu6tFaA


בלוגרים:

https://youtu.be/W_hOtW5oJLc


תרבות גאורגית:

https://youtu.be/pslQfaZtD9o
קתדרלת בגרטי
#על הקתדרלה שמעל קוטאיסי

קתדרלת בגרטי (Bagrati Cathedral) שעל פסגת הר אוק'ימריאוני, על שלוחת סלע הפולש אל תוך נהר הריוני, היא קתדרלה עתיקה שנחשבת כיצירת מופת בתולדות האדריכלות הגאורגית של ימי הביניים.

קתדרלת באגאראטי, עם הגגות הירקרקים שלה, בולטת מעל הגדה הגבוהה של הנהר, באזור סלעי למדי. הטיול אליה הוא לא כל כך קשה.

במיקומה על ההר הנישא מעל העיר קוטאיסי, מעניקה הקתדרלה תצפית מרהיבה אל נופה המדהים של העיר שמתחתיה.

הקתדרלה נוסדה במאה ה-11 על ידי המלך באגרט ה-3, המלך שאיחד אז את חלקי גאורגיה לממלכה אחת. ב-1692 פוצצו אותה הטורקים. מאז חרבה היא נשארה במשך מאות שנים הרוסה ועל אף שיפוצים קטנים הוא שוקמה רק בתחילת המאה ה-21, לאחר יותר מ-300 שנה.

במיוחד מרשימה הכיפה המחודדת שלה, שנותרה בחורבנה עד שנת 2012, בה סיימו לשפץ אותה מחדש ומהיסוד.

אז היום הכנסייה בת אלף השנים משוחזרת ומרגישה מעט מודרנית, אך היא עדיין מרשימה מאוד ומהווה אתר חובה בטיול בסביבה.


#טיפים
מומלץ להגיע לכאן לפחות חצי שעה לפני השקיעה. בישיבה על חומות המבצר תהנו ממקום מושלם לצפות בשמש השוקעת.

הגעתם מאוחר והיא סגורה? - לא נורא. פנים הקתדרלה הרבה פחות מעניין.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/K6vdTvT-QDw


ביקור במקום:

https://youtu.be/BIAbjmOQgxI


פנים הכנסייה:

https://youtu.be/URItR3pojoI


הדרכה:

https://youtu.be/qMYABKlSeYg
בקוריאני
#על עיירת הסקי והנופש בקווקז

בקוריאני (Bakuriani) היא עיירת סקי המציעה את אחד מאתרי הסקי הטובים בגאורגיה. אחרי גודאורי, נמצא כאן את אתר הסקי השני בגודלו בגאורגיה, כמו גם במספר ובאורך המסלולים שבו.

בתקופת ברית המועצות נהגו לערוך בעיירה את התחרויות הסובייטיות הכלליות בקפיצות סקי, סללום וביאתלון.

האוויר הצח של האזור ואופיו הנעים הופכים אותו לאטרקטיבי כל השנה, גם לגאורגים וגם לתיירים המבקרים כאן.

העיירה ממוקמת בגובה 1,700 מטרים מעל פני הים, בקווקז הנמוך.


#מה תעשו כאן?
בחורף הפעילויות העיקריות בבקוריאני הן סקי וטיולי הרים, כשמזג האוויר נוח ומאפשר אותם. בנוסף לסקי, מבלים כאן חובבי ספורט החורף בגלישת סנובורד, טיולי מזחלות, אופנועי שלג והחלקה על הקרח. משפחות מוצאות כאן אז רכיבה על סוסים ועוד אטרקציות לילדים.

בקיץ מושך לכאן אוויר ההרים את הנופשים. אז משמשים המרחבים הירוקים להייקינג בסביבה ולטיולים רגליים ברמות גבוהות יותר של מאמץ. בילויים נוספים בקיץ הם רכיבה על סוסים, אופנועי שלג, טיולי סוסים, רכיבת אקסטרים על אופניים, פיקניקים, טיולי ג'יפים, רכבת הרים נהדרת, תיירות פעילה ועוד.

בעונת הקיץ יש גם גלישת סקי בלילה ומצנחי רחיפה ולמשפחות מומלץ גם פארק ענק לילדים, הכולל מתקנים רבים, כולל גלישה על אבובים, מגלשות מדהימות ועוד.

עוד אפשר לטייל מבקוריאני אל עיר המערות העתיקה ורדזיה (Vardezia), לבקר באגם טבצקורי (Tabatskuri Lake) הקסום, במבצר ראבאטי (Rabati Castle​) המרשים, או לנסוע לבקר בעיר בּוֹרְג'וֹמִי (Borjomi) הקרובה.


#טיפים
המחירים כאן נמוכים משמעותית ביחס לאתרים המקבילים באירופה.

מזג האוויר והאקלים המקומי בבקוריאני טובים לסובלים מאיסכמיה ולימפדנופתיה, כמו גם לחולים במחלות כרוניות שונות של מערכת הנשימה, למעט שחפת.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/b9pUwmtPDWI


ביקור בקיץ:

https://youtu.be/1DWA87q4M-4


בלוגרים:

https://youtu.be/BRW0V-gK7Ho


גורי
#על עיר הולדתו של סטלין

כ-85 ק"מ ממערב לטביליסי נמצאת העיר התעשייתית גוֹרִי (Gori). בשנת 1920 הרסה רעידת אדמה את מרבית העיר.

פירוש השם גורי בגאורגית הוא "גבעה" והוא בא ממצודת גורי ("גוריס ציחה"), מצודה מימי הביניים, הממוקמת על גבעה תלולה וצופה אל העיר והסביבה.

בעיר בית חרושת ידוע כאן לשימורים וגם תעשיית הטקסטיל בה מפותחת, אבל גורי ידועה בעיקר כעיר הולדתו של שליט ברית המועצות האימתני יוסיף סטלין.


#מורשת סטלין
גורי מתגאה בכך שבה נולד יוזף סטלין, שליט ברית המועצות. היה זה לאחר מות לנין שהוא השתלט ושלט במעצמה ביד ברזל.

בגורי נמצא גם כיום בית הילדות של סטאלין, שניתן לבקר בו. הבית הועבר למוזיאון סטלין שניתן ושווה לבקר בו בעיר. המוזיאון מתאר את חייו של השליט, את הקריירה השנויה במחלוקת שלו ואת רעיונותיו הטובים והרעים, שהשפיעו על העולם ועל גורלם של עשרות מיליונים.


#מה תראו כאן?
גורי המפורסמת בהיותה העיירה בה נולד וגדל הרודן הסובייטי יוזף סטלין. כמקור גאווה למקום צפוי שבמרכז העיר תהיה כיכר סטאלין, בעוד הכביש הראשי בה נקרא גם הוא על שם השליט האכזרי - שדרות סטלין.

האטרקציה המוכרת ביותר כאן היא המוזיאון לזכרו של מי שהיה שליט ברית המועצות. סקירה על המוזיאון לזכר הרודן הסובייטי תראו בתגית "מוזיאון סטלין".

מעל העיר חולשים שרידיו של מבצר גורי העתיק. זוהי מצודה גדולה ומרשימה מימי הביניים. המצודה המרשימה משקיפה על העיר כולה ועל כל העמק שמסביב.

העיר שתראו מהמבצר מצויה בנקודת המפגש בין נהר יאחווי ונהר הקורה. מומלץ להגיע לכאן קרוב לשקיעה וליהנות ממנה, כמו גם מהמראה המשתנה של המבצר, הן בשעות היום והן בערב. הכירו את המבצר בתגית "מבצר גורי".

שימו לב למסילת הברזל המקומית. היא מסיעה מן הסתם רכבות נוסעים אל העיר, אבל היא מרכזית גם בהעברה של חומרי גלם אל מפעליה הגדולים ושל סחורות מוגמרות ממנה.


#טיפים
תיירים כמעט ולא לנים בגורי. מי שכן מחפשים מקומות לינה בה הם לעתים תרמילאים והם מסתפקים כאן בגסטהאוס המקומי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/wF71iIP6hDs


מהאוויר:

https://youtu.be/-agTLe-suIk


ביקור במקום:

https://youtu.be/7FMQImPwEw8


אנשי ה-BBC מספרים:

https://youtu.be/j_WThdbXUdI
טירת סטירלינג
#על הטירה שכיכבה בהיסטוריה ובקולנוע

ביציאה אל מחוץ לעיר אדינבורו, חובבי טירות וגנים ייהנו לבקר בטירה הבנויה על סלע וולקני עצום בן 300 מיליון שנה. אין ספק שהטירה הכי מתאימה לכך תהיה טירת סטירלינג (Stirling Castle), או בסקוטית סטירלין.

הטירה העצומה הזו נחשבת לטירה יפה במיוחד, שגם כיכבה בסרטים רבים. היא ממוקמת על גבעה רמה, באזור הידוע של מרכז סקוטלנד, מוקפת שלושה מצוקים, תוך שהיא חולשת על העיירה שמתחתיה ועל העמק כולו.

בעבר נהוג היה לומר בסקוטלנד שמי ששולט בטירת סטירלינג - שולט בסקוטלנד. ואכן, זוהי אחת הטירות החשובות ביותר בהיסטוריה של הממלכה. בטירה זו המליכו במשך שנים רבות את מלכי ומלכות סקוטלנד.

רבים אכן ניסו לשלוט בטירה הזו במהלך השנים. האגדות יודעות לספר שכבר בימי הביניים המוקדמים כבש המלך ארתור את הטירה מידיהם של הסקסונים. עובדות היסטוריות יותר מספרות שבסמוך לסטירלינג ניצח לוחם החופש הסקוטי וויליאם וואלאס את האנגלים במאה ה-13 ולא רחוק מכאן ניצח אותם גם רוברט דה ברוס במאה שאחריה.

בטירה שכאן הוכתרה ב-1542 תינוקת למלכה. כשתגדל כולם יכירו את שמה - מרי מלכת הסקוטים.


#על הסרט "לב אמיץ"
טירת סטירלינג משקיפה לעבר נהר ה"פורת'" (Forth), אל המקום בו הביס וויליאם וואלאס את צבאו של המלך האנגלי אדוארד ה-1.

אותו וואלאס היה מצביא בעל אישיות אמיתית של גיבור סקוטי אמיץ שנלחם בעריצות האנגלית במאה ה-13.

את יכולתו הטקטית המעולה הוכיח המפקד הנערץ בעמק שלמרגלות הטירה. כאן למטה תקפו וואלאס וכוחותיו את כוח הכיבוש הבריטי, בשנת 1297. הם ארבו לאנגלים והפתיעו אותם בהתקפה, בעת שהם חוצים את גשר העץ הצר שעל נהר הפורת' (Forth). כך הביסו חייליו של וואלאס את הפרשים האנגלים בקרב גשר סטירלינג המפורסם, מה שלצער הסקוטים לא מנע מהאנגלים להוציא אותו להורג, שנים ספורות אחר כך.

וואלאס הוא גיבור הסרט "לב אמיץ", סרטו של מל גיבסון, שגם זיכה אותו בשנת 1995 בלא פחות מ-5 פרסי אוסקר, ביניהם פרסי הסרט הטוב והבמאי הטוב ביותר.


#טיפים
לארוחה או קפה אחרי הביקור בטירה פנו לעיירה סטירלינג הנחמדה והמודרנית.

בטירה מתקיימים לאורך כל השנה ובמיוחד בעונת הקיץ אירועים ומופעים לכל המשפחה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/09bezlJoo0c


ביקור במקום:

https://youtu.be/GoyvF4Sp6FU


מהאוויר:

https://youtu.be/kvX9eaz1riM


סיפורו של הגיבור וויליאם וואלאס:

https://youtu.be/4NVyNbhDMb8


הנוף ופסל וואלאס שמשקיף עליו:

https://youtu.be/UGvYAZd5DVQ


בלוגרים:

https://youtu.be/EIUV8yZZJ6E


סיור מודרך:

https://youtu.be/6PUqxb6kjgY


הדרכה:

https://youtu.be/qkwsoVEbQXM
מדרגות נפטון
#על המתקן ההנדסי להעלאת והורדת סירות

מדרגות נפטון (Neptune's Staircase) הוא אתר היסטורי וטכנולוגי, שמזכיר מדרגות, אבל נועד להעלות ולהוריד בהן ספינות.

מטרת המתקן היא להעלות ולהוריד את מפלס המים, כדי שספינות, סירות וכלי שייט אחרים יוכלו להתגבר על הבדלי הגובה שבין שני נהרות ולעבור ביניהם. לשם כך, האתר בנוי מ-8 תאי שיט, חסומים בשערים, שהסירות עוברות ביניהם בהדרגה, אחד אחרי השני, עד שהם מגיעים למפלס אליו הם מעוניינים לשוט.

המדרגות הללו הן חלק במה שנקרא "התעלה הקלדונית". מדובר במיזם הנדסי מהמאה ה-19, שמקשר בין העיר אינברנס שבצפון מזרח, לבין פורט ויליאם שבדרום מערב ומאפשר לסירות לעבור בין כל האגמים שבדרך ביניהם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Yu9FYBqFan8


ביקור במקום:

https://youtu.be/lORRYpNmT8k


הסברים:

https://youtu.be/INsir-8QiyQ


הדרכה:

https://youtu.be/21-azoUDi3Q
כדור פורח מעל מדבר מרוקו
#לחוות את המדבר של מרוקו מלמעלה

מרקש היא עיר עשירה בחוויות, אטרקציות ואתרים ייחודיים ואקזוטיים להפליא. אבל גם המדבר שמסביב הוא פלא מסקרן של ממש.

ומעל הנוף המדברי שווה לנסות חוויה נהדרת, של טיסה בכדור פורח. כ-200 יורו ומגובה של כחצי קילומטר עד קילומטר מקסימום, תחוו כאן טיסה מדהימה. מעל הנוף המרהיב ביופיו, החולות והדיונות, נאות המדבר ושאר נפלאות המדבר של מרוקו.

במקומות חמים ומדבריים, החוויה מתחילה עם שחר. בניגוד לאירופה וארצות הברית למשל, הטיסה מעל המדבר בכדור פורח חייבת להיות מוקדם בבוקר. בשעות כאלה הרוחות חלשות, כי השמש עדיין לא זרחה. כשתזרח השמש היא תחמם את הקרקע והחום שיחזור מהקרקע המדברית ייצר רוחות תרמיות, שבניגוד לרחיפה ולדאייה, לרחיפה בכדור פורח הן מסוכנות.


#טיפים
הביאו אתכם לבוש ונעליים נוחות, משקפי שמש ודרכון, שהוא חובה על מנת לעלות לטיסה.

להזמנת טיסה בכדור פורח לחצו על הכפתור הצף של החוויות.

המיקום שלנו כאן הוא נקודת יציאה פופולרית, אך יש לוודא מהי נקודת האיסוף לחוויה ולהגיע אליה.


#מגבלות רפואיות
הטיסות מיועדות לגילאי 5 עד 80, במשקל שאינו עולה על 120 ק"ג ולהם בלבד.

הטיסה אסורה למי שסובלים ממחלות לב, למחלימים מניתוח, בעלי בעיות ברכיים או גב, לבעלי מגבלות פיזיות, לקויות ולנשים שעברו את החודש השלישי להריון.

הטיסה לא מומלצת למי שסובלים מפחד גבהים או פחד מטיסות.

בררו בחברה המפעילה, כי ייתכנו עוד מגבלות, בהתאם לפעילות.


דוגמה לחוויה:

https://youtu.be/QAae9DKp4xU


מה חווים בטיסה:

https://youtu.be/eR_xqy5KhE4


בלוגרים:

https://youtu.be/7o7yRbO24Gs
המקום של ולנטינו
מוזיאון העיצוב חולון
חצי האי אבשרון
כדור פורח מעל מדבר דובאי
קינדרדייק


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.