» «
אקווה פרדייז
אקווה פרדייז
#על פארק המים הגדול בבולגריה

אקווה פרדייז (Aqua Paradise) הוא פארק המים המלהיב של אזור בורגס והגדול ביותר בבולגריה. הוא מושלם לצעירים ומשפחות ומציע יותר מ-20 סוגי אטרקציות שונות לילדים ולמבוגרים כאחד.

זהו פארק מים חדש ומשוכלל, עם מגוון גדול של אטרקציות ייחודיות, בריכות ומגלשות. בפארק מעל 1,300 מטרים של מגלשות, כולל מגלשות אקסטרים. כללית, נראה שהמגלשות הן האטרקציה המרכזית כאן והן עוברות בין טירות אקזוטיות ומצועצעות, מסעדות, ברים וכדומה.

יש בפארק גם רפטינג בנהר המלאכותי, בריכה עם טרמפולינה, מסלולי אבובים, קיר טיפוס, ג'קוזי וספא. בני המשפחות יוכלו ליהנות כאן משפע של הפתעות וחוויות, המתאימות לכל גיל ומציעות בידור מהנה וקייצי לצעירים.

ההורים יוכלו להעביר את זמני המנוחה וההמתנה בבר פתוח ומצויד במגוון משקאות קלים וקוקטיילים מגוונים.


#טיפים
מתחת ל-90 סנטימטר הכניסה חינם.

ניתן להגיע לחצי יום, כלומר להגיע בשעות אחה”צ ולשלם תעריף מוזל.

אם זה רחוק לכם אז בחוף המערבי של סאני ביץ’ יש פארק מים קטן יותר שנקרא אקשן אקווה פארק (Action Aquapark).


מבט מקרוב:

https://youtu.be/TjZzV6hvdtE


ועוד מבט:

https://youtu.be/hmS-scMUli8
אקוומאניה
אַקְווַמָאנְיָה
#על פארק המים של חוף אלבנה

פארק המים אַקְווַמָאנְיָה (Aquamania) נמצא בסמוך לחוף אלבנה. זהו פארק נהדר ומהנה מאד ומתאים לכל המשפחה.

המגלשות כאן גבוהות ומתפתלות. תוכלו גם ליהנות מנהרות, אחד גועש ואחד עצל, ומשלל שעשועים רטובים אחרים, כמו קליעה למטרה בעזרת זרמי מים ועוד.

האחים הקטנים ייהנו באזור משחקים מיוחד המיועד לילדים צעירים ובפארק אקוומאניה יש גם בית קפה, בר וגלידריה נחמדים. תיהנו!


#טיפים
הכניסה חינם לילדים מתחת לגובה של 90 ס"מ.

הפארק פתוח בין 10:00 ל-18:00.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/LA18E2YaSwY
אי הקדושה אנסטסיה
אי הקדושה אָנַסְטַסְיָה
#על האי הבולגרי המיושב היחידי

אחת החוויות המיוחדות בבורגס ובנסבאר היא לצאת לשיט אל האי הסלעי והיחידי שמיושב בצד הבולגרי של הים השחור, הוא האי של הקדושה אָנַסְטַסְיָה (St. Anastasia Island).

האי הזה הוא אי וולקני קטן השוכן במפרץ בורגס, המפרץ הגדול ביותר על חוף הים השחור הבולגרי. במהלך ההיסטוריה שלו שימש האי כמחבוא דתי, בית כלא מבודד ומקום שבו ישבו פיראטים. אחד מאלו, אגב, הסתיר בחולות האי אוצר זהב גדול שלפי האגדה לא נמצא עד היום.

האי עצמו נוצר מהתפרצות של הר געש. הסערות וגלי הים יצרו במהלך השנים תצורות סלע מרתקות בסלעים הוולקניים, דוגמת הדרקון, הפטרייה, שער השמש וספינת הפיראטים המאובנת.

באי, שנקרא על שם הקדושה אנסטסיה, תראו מוזיאון קטן על ההיסטוריה שלו וכנסייה יפה ולא גדולה, בה תוכלו להתנסות בשיקויים מצמחי מרפא שמכינים כאן. בקרו גם במגדלור המקומי שניתן אולי אף להיכנס אליו.

בנוסף לנוף המקסים והציורי שבו, יש באי מסעדות, פאבים וחדרים ללינת לילה.


#מה עושים כאן?
בביקור באי סנט אנסטסיה תגלו די מהר שהאי הקטן, בעבר מקום של גלות וכלא, הפך בימינו למקום אטרקטיבי ונעים לטיול.

חוף הים הקטן של האי הוא כיפי ונעים לשיזוף ולרחצה. גם הקפלה שוחזרה ומעניין לראות כאן את הכנסייה היחידה שנותרה על איי בולגריה, מאז ימי הביניים. בכל האיים האחרים נותרו מהכנסיות העתיקות בימינו רק חורבות.

המגדלור, המסמן את הדרך לספינות עד היום ושאורו נראה למרחק של 10 קילומטרים, נמצא בחלקו הצפוני של האי. הוא נחנך בשנת 1914 והחליף מגדלור ותיק משנת 1889, שנבנה על האי על ידי חברה צרפתית והיה מעין מוט ברזל בגובה של 40 מטרים מעל פני הים.

היום האי אנסטסיה הקדושה הוא אחד המקומות הרומנטיים בבורגס ביי. תוכלו לסעוד כאן במסעדות עם אוכל בולגרי אותנטי וטעים וב"אלקטרז" הבולגרי, במה שהיה מנזר מימי הביניים ושימש בתחילת המאה ה-20 כבית כלא, יש היום בית מלון.


#ההיסטוריה של האי
לאי הקטן הזה היסטוריה מעניינת. תגליות ארכיאולוגיות ומחקר תת-ימי שנערך כאן בשנת 1973 גילו שההתיישבות כאן החלה בעת העתיקה המאוחרת, במאות ה-4 ועד ה-6 לספירה.

מנזר סנט אנסטסיה פרמקוליטריה (בעברית מרפא) שעל האי, נבנה בימי הביניים והוא המנזר הבולגרי היחיד שהשתמר על אי, לפחות בחלקו, עד היום. העדות המוקדמת ביותר לקיומו כאן היא מהמאה ה-15. במהלך השנים המנזר הותקף בידי פיראטים ואגדות מספרות על המתקפה הזו ותוצאותיה.

בסוף המאה ה-17 סימן הקרטוגרף ההולנדי ניקולס ויטסן (Nicholaes Witsen) לראשונה את האי אנסטסיה הקדושה על מפת הים השחור.

בסביבות שנת 1920 ננטש המנזר שעל האי כשהמבנה שלו הפך לכלא. כאן נאסרו באותה תקופה קומוניסטים והאי של הקדושה אנסטסיה קיבל את הכינוי "האי הבולשביקי".

במהלך השנים הצליחו אסירים קומוניסטים שנכלאו בבית הכלא שעל האי, להימלט ולהגיע לבורגס. בשלב מסוים אילצו המרחק וקשיי התחזוקה במקום את הממשלה להעביר את האסירים מכאן לתחנת המשטרה בבורגס וחלקם שוחררו. היו מהם שהצליחו לעלות בהמשך לשלטון בבולגריה.

החל משנות ה-60 ועד שנות ה-80 של המאה הקודמת, האי התמלא באמנים ויוצרים, מהבוהמיים והיצירתיים של בורגס והאי הפך לאתר תיירות מבוקש.

בשנת 2001 זכה סנט אנסטסיה לציון, כמוקד תרבותי והיסטורי בולגרי. בימינו ניתן אף ללון באחד התאים שבמנזר ימי הביניים ובמה שהפך לבית כלא מבודד.


#האגדה של האי
אי הקדושה אָנַסְטַסְיָה הוא מקום אפוף סיפורים ואגדות, שנקשרו בו במהלך השנים. יש המציינים שעוד בימי הוויקינגים, ביקרו בו יורדי הים המופלאים הללו. אחרים יודעים לספר על נס שהתרחש כאן לפני שנים רבות כשבאי בעל הכוחות המיסטיים נפל פעם קפטן שיכור מצוק גבוה ובאורח פלא הוא שרד ללא פגע.

אבל האגדה הידועה ביותר היא על ספינת הפיראטים המאובנת שעל חוף האי של אנסטסיה הקדושה. שרידי הספינה הללו, לפי האגדה, הם מה שנשאר מספינת פיראטים שתקפה את האי לפני שנים רבות.

על פי האגדה, הסיבה למתקפה הזו היתה אוצר זהב שנקבר באי על ידי פיראט שמת. הפיראטים שרצו באוצר הזה צרו בספינתם על האי והנזירים המבוהלים שבמנזר נעלו את עצמם בתוך הכנסייה והתפללו לאנסטסיה הקדושה, שתציל אותם.

לפי האגדה, שמעה אנסטסיה הקדושה את תפילת הנזירים המתחננים, אל מול הפיראטים הפושטים עליהם. היא שילחה סערה נוראה בים. בסערה הוטלה ספינת הפיראטים אל החוף והתרסקה. שרידיה, המאובנים, מספרים אנשי האי, נמצאים שם עד היום וניתן לראותם על החוף.

הסודות של האי המסתורי הזה לא נגמרו. יש המאמינים עדיין שבאי ישנם שני צינוקים נסתרים שחבויים בתוכם סודות רבים. הללו הוסתרו היטב וקשה היה למצוא אותם עד היום, אבל החיפושים נמשכים.


#טיפים
סירה מבורגס ניתן לקחת מתחנת "Magazia 1" שלפני תחנת הים. אורך השיט חצי שעה.

יש גם שיט אל האי מנמל נסבאר.

האי מתהדר במסעדה המציעה מאכלים מקומיים ואותנטיים, שמכינים אותם ממתכונים ישנים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/zGMpwow306o
אגם מנדרנסקו
אגם מַנְדְרֶנְסְקוֹ
#על האגם שציפורים ונהרות נוהרים אליו

אל אגם מַנְדְרֶנְסְקוֹ (Mandrensko Ezero) היפה, שמדרום לעיר בורגס, נשפכים ארבעה נהרות שונים. עד 1934 הוא היה אגם מלוח. בהמשך הקימו השלטונות סכר והאגם שוקם. כיום הוא אינו מלוח יותר ומימיו מתוקים.

באגם עמדת תצפית לצפייה בציפורים. הסיבה להתקהלותן כאן היא ה"וִיָה פּוֹנְטִיקָה" (Via Pontica), שמו של נתיב נדידת הציפורים, אחד משני הגדולים, מאירופה אל אפריקה ובחזרה.

בצד האגם הוקם מצפה מיוחד המאפשר תצפית נוחה על הציפורים הרבות הפוקדות אותו במהלך הנדידה.

בסמוך למַנְדְרֶנְסְקוֹ נמצא גם מרכז שימור נעים בשם פודה (Poda), שממנו תוכלו לצאת לשיט על מימי האגם ולצפות בדגים וציפורים שבו. במרכז גם מארגנים סיורי שיט באגמים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/5WgyXq4LRhE

מחוץ לעיר בורגס

סאני ביץ'
סאני ביץ'
#על החוף הנפלא שבחופי הים השחור

סאני ביץ' (Sunny Beach), חוף השמש, הוא מהפופולאריים שבחופי בורגס ואחת הסיבות העיקריות להפיכתה לעיר נופש מצליחה כל כך. זהו חוף אופייני לחופי הים השחור. הוא גדול, מרווח, ובעיקר מזמין מאד למשתזפים, המבלים שעות ברביצה מענגת על חולו הבהיר.

בשביל רבים ובמיוחד למשפחות המגיעות לחופשה בבולגריה עם ילדים, סאני ביץ' הוא אתר הנופש המועדף ביותר - חוף מפנק, בטוח ומאורגן היטב, שבו הם לנים במלונות משפחתיים, שנמצאים במרחק של דקה מהים.

בסאני ביץ', הנמצא כ-3 קילומטרים מצפון לנסבאר, תמצאו שיזוף נעים ושחייה במים הצלולים, לצד שפע של פעילויות ספורט ימי, ביניהן קיאקים, אופנועי ים, בננה, כדורעף חופים ושלל תחרויות ספורט מגוונות.

יש כאן גם פינוקי גוף אינספור. עם מסאז'יסטים רבים הפזורים בחוף, ספא נפלא ולא יקר ואפילו חמאם טורקי מסורתי.

זוהי רצועת חוף חולית ארוכה, בת כמעט 10 ק"מ, הכוללת הרבה פאבים, ברים, בתי קפה ומסעדות, לצד מאות בתי מלון ומועדונים שונים לבילויים ליליים.


#טיפים
בקיץ מתקיימות בחוף מסיבות חוף עם DJ - בררו פרטים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/GF9AaM0dBz8


והחיים הטובים בחופשה כאן:

https://youtu.be/7UPQtNSngxw
אגם בורגס
אגם בּוּרגַס
#על האגם הטבעי הגדול בבולגריה

אגם בּוּרגַס (Lake Burgas), הידוע גם בשמו אגם ואיה (Vaya), הוא האגם הטבעי הגדול בבולגריה והגדול שבאגמים היפים הסובבים את בורגס.

מדובר כאן בפנינת טבע אמיתית. לחופי האגם תוכלו לצאת לטיול נעים, מה שמהווה סיבה טובה לעצור את השיזוף בים למספר שעות ולצאת לטייל.

מימי האגם, שנמצא מערבית לעיר בורגס, אינם נקיים דיים כדי שניתן יהיה לשחות בהם, אבל באגם היפה ניתן לצפות בציפורים וליהנות מהיופי הטבעי והשליו שכאן. יש כאן שפע של דגי קרפיון והדיג כאן הוא ספורט פופולארי. המים הנקיים מגיעים לאגם מ-3 נהרות, אך האידוי כאן רב ומליחות המים גבוהה.

כמו כל אגמי האזור, גם אגם ואיה נמצא על ה"וִיָה פּוֹנְטִיקָה" (via pontica), אחד משני מסלולי נדידת הציפורים הגדולים באירופה. למעשה, למעלה בשמיים, מעל אגם ואיה, ניתן לצפות ביותר מ-250 מיני ציפורים ועופות מים, כשהבולטים שבהם הם מאות ואלפי חסידות לבנות ושקנאים.


#טיפים
חובבי הדיג לא יחמיצו את החוויה המיוחדת של דיג באגם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/uoVTfLgVWBU


והטבע באגם:

https://youtu.be/pdlIKbNa6Jo
אקשן אקווה פארק
אקשן אקווה פארק
#על פארק המים הקטן של סאני ביץ'

אקשן אקווה פארק (Action Aquapark) הוא פארק מים לכל המשפחה המציע מתחמים נושאיים, אי הרפתקאות ועוד.

בפארק תמצאו שלל אטרקציות מים, מסלול אבובים, מגלשות ארוכות וגבוהות שבהן תגיעו למהירות אדירה ושבחלקן אפשר לגלוש עם אבובים, בריכת גלים ענקית, מגלשת מים עם עליות, ירידות וסללומים, המזכירה רכבת הרים ושלל אטרקציות מים נוספות.

עם 30 אטרקציות המים וברים נושאיים, בתוך פארק מוקף עצי דקל טרופיים ושיחי הים התיכון, עם מפלים וגשרי עץ או בשיט על פני נהר עצל, בין גייזרים ומזרקות, מנהרות וגשרי חבלים, שטחי שיזוף ומתחם עיסוי - נראה שהחוויה מגוונת מספיק כדי ליהנות כאן יום שלם.

אם רוצים עוד, אז יש כאן מפגש עם בעלי החיים שבמיני גן החיות ומסעדות עם אוכל מקומי, קוקטייל בר למבקשים וגלידריה.

הפארק נמצא בחוף המערבי של סאני ביץ’, בדרך שיוצאת מרצועת החוף לעיר ורנה.

כמה שהכל יחסי. אקשן אקווה פארק הוא פארק מים קטן ביחס לפארק המים הענקי פרדייז (Aqua Paradise Nessebar) שבחוף נסבאר. אבל הוא עצמו ענקי ומלא במתקנים ולדעת רבים פארק המים הזה הוא מקום מהנה ומוצלח מאד ולרוב אין בו תורים ארוכים, כך שלא ממתינים זמן רב לאטרקציות. תיהנו!


#טיפים
הפארק פעיל בין החודשים מאי-ספטמבר.

בעונת התיירות יש שאטלים חינם מהכביש הראשי של סאני ביץ' אל הפארק. חפשו את האוטובוס עם הפרסומות של הפארק.

אין להכניס מזון ושתייה פרט למים. מצד שני, המחירים במסעדות ומתחם הקניות שבפארק לא יקרים.

חדר לוקרים וכספות מאפשר להביא טלפונים וחפצי ערך ולאחסן בו.

באקשן פארק יש חלק שלם של שמיועד לילדים קטנים ופעוטות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/bE7GI7rVHq4


ביקור במקום:

https://youtu.be/N6tiqzdWM_k


מהאוויר:

https://youtu.be/V3ZVZr0CCyk


ומתוך המגלשות:

https://youtu.be/DrenVnC37Uk
פארק הטבע סטרנדז'ה
פארק הטבע סְטְרַנְדְזָ'ה
#על פארק ההר הטבעי

נסתר בפינה הדרום מזרחית של אירופה, פארק הטבע סְטְרַנְדְזָ'ה (Strandzha או Strandja), שנמצא במרחק של כשעה נסיעה מבורגס, הוא אזור טבעי ומאוכלס בדלילות, הנמצא הרחק מהערים הגדולות.

זהו פארק טבעי שבמרכזו שרשרת הרים בשם סטרנדז'ה, עטורי יערות בתוליים, ירוקי עד ובעלי נופים מקסימים במיוחד. מיקומו של הפארק הטבעי הזה הוא בפינה הדרומית-מזרחית של בולגריה, בסמוך לחופי הים השחור. הוא משתרע אל מעבר לגבול לתוך טורקיה.

הפארק של הרי סטרנדזה הוא הצצה לטבע מסקרן ונינוח. אלפי עצי אשור אוריינטליים ואינספור שיחים ירוקי-עד עוטפים חי וצומח עשיר בפארק הטבעי הזה, המהווה מקום מפלט מרתק למבקשים שלווה ולמחפשים חוויות תרבותיות וטבעיות. עם נוף עוצר נשימה ומגוון פרפרים, ציפורים, זוחלים ופרחי בר, מדובר בפארק הטבעי המגוון והנרחב בבולגריה ומהאתרים הטובים במזרח אירופה לצפייה בחיות בר.

בנוסף למחזה טבעי והמרשים, מעניינת לא פחות היא התרבות המקומית הייחודית, של הכפריים באזור, שיצרו במשך מאות שנים אדריכלות עץ מסקרנת, אותה ניתן לראות בבתי העץ העתיקים שנבנו בכפרים המבודדים שכאן.


#טיפים
ניתן להגיע לכאן בקלות ברכב שכור או בסיור יום מאורגן מהמלון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/8RSKswWg8fY


נסבאר
נֶסֶבָּאר
#על פנינת הים השחור

במרחק של כשעה וחצי נסיעה מדרום לוורנה וכ-30 ק"מ מצפון לבורגס, לאחר נסיעה בדרך יפה, כשאתם מוקפים בנופי הים השחור, היערות הירוקים והנוף הכפרי, תגיעו לעיירת הדייגים העתיקה נֶסֶבָּאר (Nessebar).

נסבאר היא עיירה מקסימה ועתיקה, שהוכרזה על-ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמי. היא יושבת על אי קטן המחובר לחוף באמצעות כביש. יש בה שלל מבנים עתיקים מימי קדם, לא מעט כנסיות, אתרים ארכיאולוגיים מהתקופה הביזנטית ועוד.

עיירת הדייגים העתיקה הזו היא מקום נעים ומלא אווירה. בעיירה הציורית תמצאו את עצמכם משוטטים בסימטאות האבן העתיקות והציוריות ומוקפים בכ-40 כנסיות שהעתיקות שבהן השתמרו מאז המאה ה-5 לספירה.

אין מתאים מנסבאר העתיקה לטיולים רומנטיים או משפחתיים, אם כי כאן עדיף לטייל בשעות היום. בכל פינה כאן יתגלו לכם שלל מראות ויופי שמקומם, ללא ספק, באינסטגרם שלכם.

מדובר באחת הערים העתיקות באירופה. כבר ב-1983 הוכרזו השרידים הארכיאולוגיים היווניים שבעיירה, כולל האקרופוליס, מקדש אפולו והאגורה שבה, כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.


#מה רואים כאן?
ברחובות הציוריים של העיירה תוכלו לפגוש בדוכנים, חלקם אותנטיים וחלקם מסחריים, מסעדות בבקתות עץ, עם אוכל בולגרי נהדר, חנויות מזכרות ובתי קפה שלווים הניבטים אל נוף מרהיב.

החלק העתיק שבכפר מציע מדרכות אבן עתיקות ובתים שגם הם מאבן. במסעדות הדגים ומאכלי הים הטעימות והרומנטיות של העיר העתיקה, תזכו גם לבריזה מן הים ובאלו תמצאו גם שלל חנויות מזכרות ומלונות קטנים.

בנסבאר תמצאו שווקים אותנטיים בנוסח בולגריה, בהם מציעים הסוחרים ממיטב התוצרת המקומית ובכללה ריבות, מפות שולחן ומוצרי קרמיקה.


#תולדות המקום
כאתר בו התיישבו בני התרבות היוונית כבר באלף השני לפני הספירה, נסבאר הוא מהכפרים המיושבים העתיקים ביותר בעולם.

החל מהמאה החמישית לספירה הפך המקום לאחד המעוזים החשובים ביותר של האימפריה הביזנטית. עם הכיבוש של הסביבה בידי הטורקים העות'מאנים במאה ה-15 התעמעם מעט זוהרה של נסבאר. היא החלה לנצוץ שוב רק במהלך המאה ה-20, כשהתגברות התיירות באירופה ובגוש הקומוניסטי הפכה את הכפר הקסום, שהיה לעיירה ציורית, לאחד המקומות המבוקשים והמרתקים למטיילים ממדינות האיזור.

העיירה נסבאר, שבימינו מכונה “דוברובניק של בולגריה” הוכרזה מזמן כאתר מורשת עולמית של אונסק”ו. כתוצאה מכך, עברו רבים מהאתרים כאן תהליכי שחזור ושימור מקיפים.

כיום נחשב נסבאר כאחד מאתרי התיירות המובילים ומוקדו של טיול היום הפופולארי ביותר באזור בורגס, המנקז אליו מטיילים גם מוורנה שאינה רחוקה וממקומות נוספים במדינה.


#טיפים
כל 20 דקות בערך, יוצא אוטובוס מבורגס אל נסבאר, בנסיעה שלוקחת בסביבות 40 דקות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/FZVcEINMqNg


סיור במקום:

https://youtu.be/rJLcnECs4Yc


עוד מבט:

https://youtu.be/gFvHVJDjZBg


ומהאוויר:

https://youtu.be/bZAdfmbjMLw


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.