» «
שוק הציפורים יואן פו
שוק הציפורים יואן פו
#על מקום המפגש של בעלי הציפורים

הגברים של הונג קונג, בעיקר הפנסיונרים שבהם, מאד אוהבים לגדל ציפורים. רבים כאן מאמינים שהן מביאות מזל טוב. לכן הם מטפחים אותן ויוצאים בכל בוקר וערב לטיולים בשכונה, כשבידיהם הציפור בתוך כלוב או התוכי על הכתף.

בשוק הציפורים יואן פו (Yuen Po Street Bird Garden) תוכלו לראות המוני ציפורים צבעוניות, המזמרות ומקשקשות בכלובים מהודרים ומצועצעים. בין הציפורים המוצעות למכירה, בולטים התוכים הצבעוניים, המציצים מהכלובים או מוצבים על כתפי המבקרים, לשעשוע או לצילומים.

ואכן, הציפורים כאן מקבלות מהמבקרים תשומת לב רבה. המוכרים נהנים להפגין את יכולותיהן ולהראות תרגילים שונים ומגוונים שלימדו את הציפורים והתוכים.

למעשה, שוק הציפורים (Hong Kong Bird Market) הוא בעיקר מקום מפגש לבעלי הציפורים, שבאים לשאול, להחליף עצות וחוויות, לרכל ולדבר על תחביבם. לצד הציפורים, מוצעים כאן למכירה כלובים, ציוד ומזון, כמו גרעינים, חרגולים על מקלות אכילה, זחלים וצרצרים חיים או מיובשים, הנחשבים למעדני הגורמה של הציפורים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/83vflY4clqI


ביקור במקום:

https://youtu.be/69ZM88gE0TU
פארק הציפורים בפאפוס
פארק הציפורים עבר לגן החיות
#על גן החיות בפאפוס


בעבר היה פארק הציפורים בפאפוס (Pafos Bird Park) מוקדש לציפורים ונחשב לפארק הציפורים הגדול ביותר בקפריסין. כיום הוא הפך לגן חיות של ממש וניתן לבקר בו במסגרת הביקור בגן החיות הגדול של פאפוס.

לפרטים, ראו בתגית "גן החיות של פאפוס".
פארק הציפורים של ברזיל
פארק הציפורים
#על פארק הציפורים שליד מפלי האיגואסו

פארק הציפורים (Parque das Aves) הוא פארק גדול ויפה, עם אוסף מרשים של כ-150 סוגי ציפורים ובעלי חיים נוספים, כולל פרפרים וזוחלים. כולם חיים בפארק כמו בסביבתם הטבעית.

הפארק שוכן בסמוך לצד הברזילאי של מפלי האיגואסו, עשרות מטרים ממנו.

מרבית הציפורים שבפארק הגיעו לכאן מהחרמות של השלטונות. חלק נלקחו מאנשים שרכשו אותם באופן בלתי חוקי וחלק מידיהם של סוחרים, מבריחים וציידים שניהלו מסחר לא חוקי, או אפילו ציד בכוונה לסחור בהם.


#מה תראו כאן?
פארק הציפורים ממוקם בצד הברזילאי של מפלי האיגואסו. זה מקום נעים ומסקרן ששווה בהחלט להגיע אליו, ודאי אם אתם מגיעים למפלים.

בחלק גדול מהמקרים הביקור הוא בכלובים גדולים, שאל תוכם נכנסים המבקרים. הציפורים עפות מעל, חלק מהן חופשיות ותוכלו להתקרב אליהם וכמעט לגעת.

נחמד מאוד לצפות בציפורים בזמן האכלה. המעוניינים יוכלו להצטלם עם ארות מאולפות ועם מגוון של בעלי חיים, כולל באוסף הזוחלים שבמקום.

בחוות הפרפרים שבפארק תוכלו לראות מגוון מרשים שלהם. בכלוב הפרפרים תוכלו להיכנס ממש אל תוך הכלוב. הפרפרים יקיפו אתכם ויתעופפו באוויר מסביבכם.


#טיפים
מומלץ לשלב את הביקור כאן עם הביקור במפלי איגואסו (בצד הברזילאי כמובן).

שלטי הסבר באנגלית יש בסמוך לכל הציפורים, הפרפרים והזוחלים שבפארק. מצוין בהם גם מאיפה כל מין וסוג מגיע בעולם.

אם מתחיל גשום הציפורים יסתתרו. לא מומלץ ישר לברוח. תפסו מחסה ופשוט המתינו להפוגה בגשם. הן תצאנה.

להצטלם כאן עם ציפורים ובעלי חיים אחרים עולה בעונת התיירות כסף, כשבאים מבקרים רבים. יתכן שבאוף סיזן זה בחינם. שאלו את העובדים במקום.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/c7x4OgEsTbU


ביקור במקום:

https://youtu.be/MI6ADaGFmrA


הציפורים:

https://youtu.be/ABMucYCLiHY


הפרפרים:

https://youtu.be/YV7QZVZUQLU


בלוגרים:

https://youtu.be/3jrFZyzQAyo


האכלת הציפורים:

https://youtu.be/Noflpdbo9VE
פארק הציפורים בסינגפור
פארק הציפורים של סינגפור
#על פארק הציפורים עם מפל המים המלאכותי הגדול בעולם

עם שטח גדול ויפה של גנים, מפלים ואגמים, פארק הציפורים ג'ורונג (Jurong Bird Park) בסינגפור הוא פארק הציפורים הגדול באסיה ומקום נהדר לאוהבי בעלי חיים.

בפארק הזה תראו מספר עצום של עופות ואלפי ציפורים, מתוך מאות מינים וסוגים. כאן ניתן ליהנות ממופעי ציפורים, תוכים מדברים, פינגווינים, פלמינגו ועוד.

אל בתי הגידול רחבי הידיים תוכלו להיכנס ולראות את הציפורים ללא הפרדה, לשוטט בתוכם, להאכיל ולראות מסביבכם אלפי בעלי כנף מרתקים.

בין הכלובים שבתוך הפארק עובר גשר עילי מעץ. בכלובים עצמם תראו עוד מיני ציפורים מגוונים נוספים, שגם בצידם הסברים למבקרים.

עוד בפארק הציפורים תוכלו לראות את המפל המלאכותי המרשים, שמוגדר כאחד המפלים הגדולים ביותר שנבנו אי-פעם בידי אדם.


#מה תראו כאן?
בפארק הציפורים הענקי מאות ציפורים. יש כאן החל מתוכים ופלמינגו ועד עופות דורסים ובראשם נשרים.

אחד הבולטים בבתי הגידול כאן הוא זה של תוכי הלורי הצבעוניים. מדובר במתחם בן 3,000 מ"ר, מלא בעצים וגשרי הליכה מעץ, המיועדים למבקרים. התוכים מעופפים כאן בין העצים באופן חופשי. הם ידידותיים וניגשים אל המבקרים, כדי לקבל גרגרים בריאים, הנמכרים כאן בקעריות קטנות.

את דורסי לילה תוכלו לפגוש, או לצפות בהם, בבית גידול המדמה ג'ונגל אפלולי שמתאים לחיי הלילה שלהם. חוויה שונה ומיוחדת.

עוד בית גידול מעניין הוא זה שבו תראו כמה סוגי פינגווינים, החיים בסביבה שמזכירה את סביבתם הטבעית.

בכלוב הענק ביותר בפארק תראו גם את מפל המים המלאכותי והענקי, שהמקומיים טוענים שהוא מפל המים המלאכותי הגדול ביותר בעולם.


#טיפים
הפארק מומלץ לכל המשפחה, בדגש על מטיילים עם ילדים אבל לא רק. חובבי ציפורים ייהנו כאן מאד.

הילדים ייהנו אם תקנו להם כאן קערית עם גרגירים והם יוכלו להאכיל את התוכים.

בין המופעים הנחמדים שתוכלו לצפות בהם כאן, נסו לכוון ולראות את המופע המרשים של הנשרים והעופות הדורסים.

בפארק יש רכבת עם 4 תחנות במקומות המעניינים ביותר. היא מקלה על מי שזקוק להסעה, אבל אחרים יעדיפו דווקא את השיטוט הרגלי הנחמד ברחבי הפארק הנהדר הזה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/sywdehkeaJ4


ביקור במקום:

https://youtu.be/m8oHuLKlVzM


תוכי מדבר:

https://youtu.be/FSIEr9f7C6M


ומגוון ציפורים:

https://youtu.be/6Dvvig79kAs

ציפורים

אגם מנדרנסקו
אגם מַנְדְרֶנְסְקוֹ
#על האגם שציפורים ונהרות נוהרים אליו

אל אגם מַנְדְרֶנְסְקוֹ (Mandrensko Ezero) היפה, שמדרום לעיר בורגס, נשפכים ארבעה נהרות שונים. עד 1934 הוא היה אגם מלוח. בהמשך הקימו השלטונות סכר והאגם שוקם. כיום הוא אינו מלוח יותר ומימיו מתוקים.

באגם עמדת תצפית לצפייה בציפורים. הסיבה להתקהלותן כאן היא ה"וִיָה פּוֹנְטִיקָה" (Via Pontica), שמו של נתיב נדידת הציפורים, אחד משני הגדולים, מאירופה אל אפריקה ובחזרה.

בצד האגם הוקם מצפה מיוחד המאפשר תצפית נוחה על הציפורים הרבות הפוקדות אותו במהלך הנדידה.

בסמוך למַנְדְרֶנְסְקוֹ נמצא גם מרכז שימור נעים בשם פודה (Poda), שממנו תוכלו לצאת לשיט על מימי האגם ולצפות בדגים וציפורים שבו. במרכז גם מארגנים סיורי שיט באגמים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/5WgyXq4LRhE
הסלעים הנפלאים ליד ורנה
הסלעים הנפלאים
#על מחטי הסלע המרהיבים של בולגריה

כשמתקרבים אליהן, כבר מרחוק ניתן לראות את המחזה היפהפה של הפסגות הסלעיות של "הסלעים הנפלאים" (Wonderful Rocks). התופעה הזו היא בעצם גוש סלעים טבעי, בו 10 "מחטים", מעין אוסף של סלעים חדים וגבוהים, המגיעים לגובה של כ-40 עד 50 מטרים ויוצרים ביחד צורה שמזכירה מגדלי טירה מימי קדם.

התופעה הייחודית והשלווה הזו נמצאת לא רחוק מוורנה, על גדת סכר הטסונבו (Tsonevo dam), שלחופי אגם יפה. המראה המסתורי והמיוחד שכאן יקסים את חובבי הטבע שביניכם. גם האווירה השקטה והמרגיעה כאן היא מיוחדת במינה.

כאן תוכלו ליהנות מטיפוס על הסלעים המקומרים. חובבי הטבע ייהנו לצפות בציפורים הרבות, שהפכו את הסלעים לבתיהן. במחצבה הנטושה שבסמוך תראו בסלע סימנים של תופעות גיאולוגיות מעניינות שיצרו השינויים שעבר האזור, במהלך מיליוני שנים.

בכדי לאפשר לעלי רכב לעבור ביניהם, מבלי לפגוע ב"מחטים", יצרו כאן המקומיים שבילים ומנהרות, מסביב לגוש הסלעים הנהדר הזה ובתוכו.


#טיפים
בואו בנעלי הליכה המתאימות גם לטיפוס.

גם אם בוורנה חם, כאן קריר יותר. הביאו בגדים חמים.

ניתן להגיע לכאן בסיור או במונית ממרכז ורנה. הדרך לא סלולה.

בסיום הביקור כאן, קחו מעט זמן לתצפית מקסימה על הנוף שמצידו השני של האגם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/koT9TlsGTgw


ועוד מבט:

https://youtu.be/jXRE5DiXN1g
שבע טחנות
שבע טחנות
#על שרידי מערכת טחנות הקמח שהיו על הירקון

אתר שבע טחנות הוא אתר שנחשף ושוחזר חלקית בתחילת שנות ה-2000 ע"י הארכיאולוג ישוע דריי. בחפירות נמצא שבאתר ניצבו בעבר כמה טחנות קמח שהשתמשו בזרימת מי הירקון לטחינת חיטה.

ליד הטחנות יש שרידים של גשר עתיק מהתקופה הרומית שחצה את הירקון ומחבר לאי שבין נחל הירקון ובין טחנות הקמח. באתר פעלו 11 זוגות של אבני רחיים, שטחנו מעל חצי טון של קמח בכל שעה. טחנות הקמח הללו שימשו את האיכרים מהסביבה, שנהגו להגיע למספר ימים, להמתין לתורם ולטחון את התבואה. הן פעלו במשך מאות שנים, עד שהפסיקו את הפעילות שלהן ב-1936.

מקור השם "שבע טחנות" הוא ב-7 מתוך 11 זוגות של אבני רחיים שנמצאו במתחם הזה. הטחנות שהופעלו בכוח המים היוו פריצת דרך של ממש בטכנולוגיה של ארץ ישראל ולראשונה אפשרו לטחון חיטה מבלי להשתמש בבהמות ובכוח אדם.

בערבית האתר נקרא ג'רישה, שכן כאן ישב בעבר כפר ערבי בשם זה. הכפר הערבי ג'רישה שכן כאן עד למלחמת העצמאות. משמעות השם ג'רישה הוא "קמח גרוס דק", מה שאומר שתושבי הכפר היו קשורים ואף התפרנסו מטחנות הקמח שהיו ממוקמות לאורך נחל הירקון.

אגב, אם אתם חובבי ציפורים, תוכלו לצפות כאן במגוון מרשים של ציפורים. יש גם ברווזים ואנפות לצד שלדגים ולבניות - כולם מסתובבים כאן וצדים דגים למאכל.

בתיאבון גם לכם!
אגם בורגס
אגם בּוּרגַס
#על האגם הטבעי הגדול בבולגריה

אגם בּוּרגַס (Lake Burgas), הידוע גם בשמו אגם ואיה (Vaya), הוא האגם הטבעי הגדול בבולגריה והגדול שבאגמים היפים הסובבים את בורגס.

מדובר כאן בפנינת טבע אמיתית. לחופי האגם תוכלו לצאת לטיול נעים, מה שמהווה סיבה טובה לעצור את השיזוף בים למספר שעות ולצאת לטייל.

מימי האגם, שנמצא מערבית לעיר בורגס, אינם נקיים דיים כדי שניתן יהיה לשחות בהם, אבל באגם היפה ניתן לצפות בציפורים וליהנות מהיופי הטבעי והשליו שכאן. יש כאן שפע של דגי קרפיון והדיג כאן הוא ספורט פופולארי. המים הנקיים מגיעים לאגם מ-3 נהרות, אך האידוי כאן רב ומליחות המים גבוהה.

כמו כל אגמי האזור, גם אגם ואיה נמצא על ה"וִיָה פּוֹנְטִיקָה" (via pontica), אחד משני מסלולי נדידת הציפורים הגדולים באירופה. למעשה, למעלה בשמיים, מעל אגם ואיה, ניתן לצפות ביותר מ-250 מיני ציפורים ועופות מים, כשהבולטים שבהם הם מאות ואלפי חסידות לבנות ושקנאים.


#טיפים
חובבי הדיג לא יחמיצו את החוויה המיוחדת של דיג באגם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/uoVTfLgVWBU


והטבע באגם:

https://youtu.be/pdlIKbNa6Jo


מרכז השימור פודה
מרכז השימור פּוֹדָה
#על המרכז לשימור ארבעת האגמים

כ-8 ק"מ מדרום בורגס, הוקם בשנת 1998 מרכז השימור פּוֹדָה (The Poda Nature Preserve), כדי להגן על בית הגידול של הציפורים שבאזור.

זהו מרכז הפועל לשימורם של אזור הביצות הגדול בבולגריה ושל ארבעת האגמים הסמוכים לעיירת הנופש ההומה: מַנְדְרֶנְסְקוֹ (Mandrensko), בּוּרגַסְקוֹ (Burgasko), אַטָאנַסוֹבְסְקוֹ (Atanasovsko) ופּוֹמוֹרִיסְקוֹ (Pomoriysko).

באגמים הללו נחות הציפורים הנודדות במסען הארוך בכל סתיו, לאפריקה. האזור עצמו הוא בית לכ-260 מיני ציפורים, כמעט 70% מכלל המינים בבולגריה כולה.

הביצות והאגמים שמקיפים את בורגס מהווים נקודת עצירה להמוני ציפורים העוברים ליד העיר, הנמצאת על ציר הנדידה שלהן. הנתיב הקבוע הזה, שנקרא וִיָה פּוֹנְטִיקָה (Via Pontica), הוא אחד מנתיבי הנדידה העיקריים של הציפורים הנודדות לקראת החורף והקיץ, הלוך ושוב, בין אירופה הצפונית לאפריקה המרכזית.

במרכז פודה תמצאו נקודות תצפית המאפשרות תצפיות נהדרות לחובבי ציפורים וצפרים מקצועיים. למעשה, מרכז השימור מציע למבקרים הזדמנות לזהות ציפורים נדירות הנמצאות בסכנת הכחדה ומגדיל את המודעות למצבן.

במרכז השימור מציעים גם סיורי שיט באגמים ובנוסף יש כאן גם מגוון של מסלולי טיול רגליים בשמורה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/GLHGzgY-_Cc
מרכז לעופות בסכנת הכחדה
#על המרכז

פסק זמן מהמולת היום ורעשי העיר תוכלו למצוא במרכז לעופות בסכנת הכחדה. האתר נוצר מארבעה מאגרי מים ויקטוריאניים שנדחסו באחת מלולאות נהר התמזה.

המרכז נפתח לראשונה בשנת 2000, ובשנת 2002 על שטח של 29.9 הקטר (כל הקטר = עשרה דונם) יועד כמוקד עניין מדעי מיוחד.

המרכז משתרע על יותר מ-300 דונם (40 הקטר) של קרקעות שהוסבו למגוון רחב של שטחים בעלי תכונות המלחות ובתי גידול, כל זאת לפני שהמרכז נפתח במאי 2000. זה היה הפרויקט האורבני הראשון מסוגו בבריטניה.

במקום ניתן לראות ציפורים רבות שאותן לא ניתן למצוא בשום מקום אחר בלונדון. ביניהן ברווז אפור ומרית צפונית. יש כאן גם ציפורים כמו אנפית אירואסיות, צהוב מצח צפוני, קיווית מצויצת, רכבת מים, דררת קרמר, נץ אירואסי, סנונית חול, שלדג גמדי, טבלן גמדי וטבלן מצויץ.

המקום מארח הרצאות ואירועים רגילים שעוסקים בשימור חיות המלחות של בריטניה, והיה נושא של תכנית טלוויזיה של ה-BBC בשם "שבעת הפלאים של הטבע" בשנת 2005, כאחד מהפלאים באזור לונדון.

במקום גם בניין אורחים גדול המשמש לעתים כמקום חתונה.

מבט מקרוב על המרכז:
https://www.youtube.com/watch?v=p0hZ5CZCguk
הגן הבוטני של ריו דה ז'ניירו
#על הגנים הבוטניים הגדולים בברזיל

הגנים הבוטניים (Jardim Botânico do Rio de Janeiro) הם מקום מפלט רגוע ושקט מחיי העיר התוססת ומהחופים שלה. הם ממוקמים במרחק של 15 דקות בלבד מקופקבנה ומאיפנמה, בסמוך לשכונת לגואה. מן הסתם ימצאו כאן עניין רב אלו המתעניינים בצמחייה המקומית ובצמחייה בכלל.

ביקור בגן הבוטני של ריו, שקיים כאן כבר 208 שנה, יפגיש אתכם עם אחד הגנים הבוטניים הגדולים בעולם ומהמפורסמים באמריקה כולה. על פני 540 אלף מטרים רבועים תראו כאן מעל 6,500 מיני צמחים, חלקם בסכנת הכחדה בטבע.

בנוסף, מסתובבים וחיים בגן הבוטני שכאן קופים רבים ויותר מ-140 מיני ציפורים ובעלי חיים שונים. גם מהם רבים נמצאים כיום בעולם בסכנת הכחדה.


#מה תראו כאן?
על פני 1.5 הקמ"ר הירוקים של הגן הבוטאני תוכלו לצפות במשהו שמזכיר גן עדן לצומח ולחי.

כבר בכניסה לגן תעברו ב"שדרת עצי הדקל המלכותיים". זוהי שדרה מרשימה, באורך של 750 מטרים. משני צידיה שורה של מעל 130 דקלים גבוהים, כולם תולדה של דקל אחד שהובא לכאן במקור.

באזור מיוחד בגן, אחרי גן יפני ומזרקות, תראו אזור עם מעל 600 סוגי סחלבים ומגוון ענקי של כ-900 סוגים של עצי דקל

עוד בפארק מגוון גדול של יונקים וציפורים, כולל קופים רבים ואפילו בואשים. באגמים שכאן יש שלל דגים צבעוניים, ביתן פרפרים וביתן זוחלים, עם נחשים ולטאות מגוונים.

בגן פועלים גם מוזיאון המוקדש לסביבה ירוקה ומרכז המחקר המקומי, שבו התקיימו רבים מהמחקרים הבוטניים הגדולים של ברזיל.


#הסיפור על הגן והדקלים של ריו
הגן הבוטני הזה נולד כשג'ואו השישי, מלך פורטוגל, רכש ב-1808 מטע סוכר גדול. מסביבו הוא הורה לנטוע דקלים, שהובאו לשם כך במיוחד מאסיה.

המלך חלם על גן פלאים שבו ניתן יהיה לאקלם צמחים ועצים שהובאו במיוחד מהמזרח הרחוק, ביניהם אגוזי מוסקט, קינמון ופלפלים.

בשנת 1822, הגן נפתח לקהל הרחב. מטע הסוכר הפך לגן בוטני יפה להפליא. מאז המבקרים נהנו בו ממבחר אדיר של צמחים מכל העולם ומחממת הסחלבים הנהדרת.

אבל בלטו בו במיוחד הדקלים הגבוהים והמרהיבים שלו. ההסיטוריונים מספרים שבלילות נהגו העבדים של המלך לעלות אל צמרות הדקלים, לגנוב את התמרים, פירות הדקל, ולמכור אותם בעיר. כך יצא שבכל האזור אכלו המקומיים מהפרי המתוק.

כמו רבים בעולם, אוכלי התמרים לא תמיד טרחו לחפש פח אשפה. רבים מהם השליכו את החרצנים אל הקרקע ואותם חרצנים החלו מצמיחים דקלים בכל פינה באזור. היום מעטרים דקלים כמעט את כל השכונות של ריו דה ז'ניירו.


#טיפים
מומלץ להגיע לכאן בשעות אחר הצהריים.

בבית הקפה שמשקיף על הגן הבוטאני תוכלו ליהנות מקפה ועוגה. בסופי שבוע מנגנים כאן גם הרכבי מוסיקה חיה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/olR2e1aqL6U


ביקור במקום:

https://youtu.be/s0wVnk4HLgE


בלוגרים:

https://youtu.be/ua4Q3UlR1bs


הדרכה:

https://youtu.be/PVroIDVltrc
עמק נהר דיאריזוס
#על גן העדן של הציפורים והטבע

מהכפר ניקוקליה (Nikokleia) תוכלו להגיע בקלות אל עמק נהר דיאריזוס (The Diarizos River Valley). בעיני רבים, העמק הזה הוא גן עדן אמיתי באי קפריסין ובמיוחד לחובבי טבע ולצפרים.

העמק מכיל את ערוץ הנחל הארוך במערב קפריסין והכי מגוון, בעושר תבניות הנוף והצורות המשתנות לאורכו. כמו כן הוא גם מצטיין במגוון הגדול של האתרים ההיסטוריים שבו. בין מטעי גפנים, האורכידיאות, ויערות האורנים שבעמק הדיאריזוס, המסלול שתצעדו בו יעביר אתכם, דרך כפרים מימי הביניים ואתרים הסטוריים עתיקים.

זה אינו מסלול קשה וממש לא מיועד למיטיבי לכת בלבד. בנוסף, הטבע והיופי ההיסטורי שבו יהיו מהיפים שתפגשו בטבע של האי.


#טיפים
אנו מנווטים אתכם לטברנה דיאריזוס. ממנה תוכלו לצאת אל העמק.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/HczVJfld4j8


וטיפוס צוקים בו:

https://youtu.be/m_4Ibaa2QGA
אגם אַטָאנַסוֹבְסְקוֹ
#על האגם המלוח המחובר אל הים השחור

על כביש נסבר - ורנה המוביל מבורגס, נמצא אגם אַטָאנַסוֹבְסְקוֹ (Atanasovsko Ezero), שמצפון לבורגס. זהו אגם המחובר אל הים ומימיו מלוחים.

חלק מהאגם הוא שמורת טבע שהגישה אליה אסורה למבקרים. בעונות המעבר ובעיקר בסתיו, הוא מהווה יעד מועדף על ציפורים נודדות, מה שהופך אותו יעד מבוקש לצפרים וחובבי ציפורים רבים מאירופה כולה.

המוני הציפורים כאן באות לאגמי בורגס ובכללם גם לאגם הזה, מכיוון שהם נמצאים על ה"וִיָה פּוֹנְטִיקָה" (via pontica), אחד משני מסלולי נדידת הציפורים הגדולים באירופה. למעשה, באיזור זה נצפות מעל 70% מהציפורים שעוברות בבולגריה, במהלך נדידת הסתיו.

מכיוון שהצד הצפוני שלו מתחבר לים השחור, אגם אַטָאנַסוֹבְסְקוֹ הוא אגם מלוח. כמו בימות מלח רבות בעולם, מליחות המים, שכאן היא בין 20-27,5%, הופכת את האגם למקור מצוין בבולגריה לייצור של מלח. מכאן שגם הצמחיה באגם אטאנסובסקו היא מלוחה ומתקיימת במים מלוחים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-ZHul36R-eA
הגנים הבוטניים של קופנהגן
#על הגן הבוטני עתיר החממות הענקיות

הגן הבוטני (University of Copenhagen Botanical Garden), שבמרכז העיר קופנהגן, מהווה אי ירוק של שקט ושלווה, המאפשר לפגוש בו ריכוז מרתק של צמחים מרחבי דנמרק והעולם כולו.

הגן מכיל שלל צמחים פורחים ומעוצבים, גנים מטופחים, יפים וירוקים וחממה טרופית גדולה. הללו ממוקמים בין מדשאות רחבות, המקיפות אגם קטן. שביל היקפי מאפשר לטייל מסביב לאגם ולפגוש בו שלל עופות מים, ברבורים, ברווזים וציפורים, השטים או מהלכים וחיים כאן בשכנות נינוחה עם המבקרים המנומסים.

האטרקציה המרכזית של הגנים הבוטניים היא ביתן הדקלים, ה"פאלםהאוס". זהו בית גידול בחממה, שבו מרוכזים צמחים טרופיים. הוא פתוח בשעות 10-15 (ראו בנפרד בהמשך).

זהו גם פארק לכל דבר והריאה הירוקה של קופנהגן. אפשר לבלות בו שעות של שלווה פסטורלית ומשפחות עושות זאת הרבה. לילדים הוא מציע שבילים נסתרים ופינות חבויות. למבוגרים יש כאן אינספור פינות להתרגעות נינוחה בטבע.

האווירה כאן רגועה וחמימה. סטודנטים שרועים על הדשא ולומדים או מבלים בשמש נעימה, אמהות מטיילות עם עגלות הילדים, זוגות נהנים מבילוי רומנטי באוויר הצח ותיירים מצלמים פרחים ופינות יפות. היופי והשקט כאן שולטים.


#החממה
את אחד החלקים היפים ביותר בגן הבוטני של דנמרק מספקת חממה ענקית, בה גדלים צמחים מאיזורים טרופיים ומדבריים בעולם.

החממה הגדולה כוללת 5 אולמות שונים. כל אולם כאן מתמקד בסוג אקלים שונה ומוצגים בו צמחים שגדלים באקלים זה. זו הזדמנות נהדרת ללמוד על התוצאות המגוונות של הבדלי האקלים בעולם ועל היופי של הצמחים בכל אזור.

באולם המרכזי של החממה תוכלו לעלות במדרגות אל הגג שלה ולצפות בסבך המרהיב של הצמחיה מלמעלה.

בתחומי הגן תמצאו גם שני מוזיאונים - המוזיאון הבוטני והמוזיאון הגיאולוגי של דנמרק.


#טיפים
הגנים הבוטניים של קופנהגן ממוקמים בסמוך לתחנת נורפורט (Nørreport) הסואנת.

אין כניסה לכאן באופניים.

החממות מספקות הפוגה מעולה בימים גשומים.

חשוב לשים לב ששערי הגן הבוטני נסגרים בשעה 18:00.

הפאלם-האוס פתוח רק בשעות 10:00-15:00
חממת החממות והסחלבים 13:00-15:00.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/eDNx0ocNSxc


ביקור במקום:

https://youtu.be/nB_kH7Gy0t0


בלוגרים:
https://youtu.be/oLW996OLCfQ
פארק הטבע סְטְרַנְדְזָ'ה
#על פארק ההר הטבעי

נסתר בפינה הדרום מזרחית של אירופה, פארק הטבע סְטְרַנְדְזָ'ה (Strandzha או Strandja), שנמצא במרחק של כשעה נסיעה מבורגס, הוא אזור טבעי ומאוכלס בדלילות, הנמצא הרחק מהערים הגדולות.

זהו פארק טבעי שבמרכזו שרשרת הרים בשם סטרנדז'ה, עטורי יערות בתוליים, ירוקי עד ובעלי נופים מקסימים במיוחד. מיקומו של הפארק הטבעי הזה הוא בפינה הדרומית-מזרחית של בולגריה, בסמוך לחופי הים השחור. הוא משתרע אל מעבר לגבול לתוך טורקיה.

הפארק של הרי סטרנדזה הוא הצצה לטבע מסקרן ונינוח. אלפי עצי אשור אוריינטליים ואינספור שיחים ירוקי-עד עוטפים חי וצומח עשיר בפארק הטבעי הזה, המהווה מקום מפלט מרתק למבקשים שלווה ולמחפשים חוויות תרבותיות וטבעיות. עם נוף עוצר נשימה ומגוון פרפרים, ציפורים, זוחלים ופרחי בר, מדובר בפארק הטבעי המגוון והנרחב בבולגריה ומהאתרים הטובים במזרח אירופה לצפייה בחיות בר.

בנוסף למחזה טבעי והמרשים, מעניינת לא פחות היא התרבות המקומית הייחודית, של הכפריים באזור, שיצרו במשך מאות שנים אדריכלות עץ מסקרנת, אותה ניתן לראות בבתי העץ העתיקים שנבנו בכפרים המבודדים שכאן.


#טיפים
ניתן להגיע לכאן בקלות ברכב שכור או בסיור יום מאורגן מהמלון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/8RSKswWg8fY
פארק קאולון
#על הפארק שפעם היה שכונת עוני

בפארק קאולון (Kowloon Park) הוא פארק עירוני, גדול, נאה ופופולארי מאוד בקאולון, הן בקרב תושבי הונג קונג והן בין התיירים.

יש שלל מתקנים שמאפשרים ליהנות בו מאד. בזכות מזג האוויר הנוח של הונג קונג, יכולים תושבי המקום והתיירים שבעיר ליהנות כאן משלל פעילויות ובילוי ירוק בטבע עירוני נעים.

בפארק, המעוצב בסגנון סיני מסורתי, שלל אטרקציות מגוונות לכל הגילאים. תוכלו למצוא כאן אזורי נוף מדהימים, גינות רבות, מגוון רחב של פרחים, עצים, דשאים וציפורים. יש כאן גם אגם קטן, תחנה לצפייה בציפורים, גן שעשועים, מבוך, פינות משחק, גן סיני מקסים, פסלים ופסלונים, חממות ועוד.

פארק קאולון, שנמצא באזור בו שכנה בעבר אחת משכונות העוני של קואלון, מציע כיום למבקרים חוויות של טיול בין גנים שונים בתוכו.

יש בפארק גם לא מעט אפשרויות של ספורט אקטיבי ואתגרי, החל ממסלולי הליכה וריצה ועד למרכז כושר הכולל מגרשי כדורסל וסקווש, שולחנות פינג-פונג, חדר כושר ובריכות שחייה חיצוניות ומקורות.


#טיפים
שעות הפעילות בפארק בכל ימות השבוע הן: 5:00-00:00.

כל יום א' בסביבות 16:30-14:30 תוכלו לצפות בגן הפסלים במופע קונג פו מרהיב - ללא תשלום!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/V8y2OajFvI4


ביקור במקום:

https://youtu.be/Jt67euxmFVU?t=1m10s
פארק אריאל שרון
#על הפארק שנבנה על הר של זבל

הוא נמצא בשולי העיר בתל אביב ויש בו לא מעט מסלולי טיול, הליכה ורכיבה על אופניים. אבל עם 8,000 דונם של שטח, שהם פי 2.5 מגודלו של הסנטרל פארק בניו יורק - פארק אריאל שרון הוא אחד מהפרויקטים הגדולים בעולם בתחום שיקום הסביבה. הפארק הזה כולו ירוק ופורח, עם נוף מרהיב ונמצא בלב גוש דן. זהו נכס של ממש לאיכות החיים של תושבי העיר והמבקרים בה.

עד להקמת הפארק נקרא האזור כולו "חירייה", על שם כפר ערבי ששכן כאן בעבר. בין השנים 1952-1998 הרשויות המקומיות בגוש דן פינו את הפסולת שלהן לכאן ועם השנים הוא הפך להר של ממש. במשך שנים היה הר הפסולת חירייה, תל הזבל שגובהו כ-60 מטרים מעל פני הקרקע, ל"הר הפסולת של המדינה". לא הייתה דוגמה טובה ממנו למפגע סביבתי, תברואתי ובטיחותי בישראל.

המקום יצר מפגעים סביבתיים חמורים. השריפות הרבות שפרצו כאן, כתוצאה מתסיסת זבל וגז, פגעו באיכות החיים והאוויר בתל אביב וגוש דן כולו. גם להקות הציפורים הגדולות שהתרכזו מעליו היוו סכנה ממשית למטוסים שהמריאו בשדה התעופה בן גוריון הסמוך והיה חשש חמור מתאונות מטוס, כתוצאה מציפורים שנשאבות אל מנועי הסילון.

ההחלטה על הקמת הפארק התקבלה ב-2005. בכך הפך פארק אריאל שרון לפרויקט הנדסי ואדריכלי מורכב, שהפך אזור מזוהם ומוזנח במשך עשרות שנים - לפארק ענק ירוק ופורח. שנתיים אחר כך הוא נחנך כ"פארק אריאל שרון".


#מה תראו כאן?
כיום, זורמים בשטחים הפתוחים שמסביב להר נחל איילון ושלושה מיובליו. עוד במתחם שטחי חוות שלם, בני ברק העתיקה, בית הספר "מקווה ישראל" ופארק מנחם בגין. לא תראו כאן רק משפחות מתחרדנות בשמש או זוגות בפיקניק מפנק. יש פה גם מגוון זוחלים, יונקים, דו-חיים ומאות ציפורים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/i5U0WdZjOHo


ביקור במקום:

https://youtu.be/aV6aI3yX9Ks


מהאוויר:

https://youtu.be/0l-WyvSLg28


הדרכה:

https://youtu.be/yUcOp3ZZFoQ


כך הפכה המזבלה לפארק מטרופוליני:

https://youtu.be/s8D2C0UlNbY


פארק ההשכלה
#על הפארק הסביבתי של תל אביב


בין אזור ההייטק, משכנם של ענקים כמו גוגל, פייפל וצ'ק פוינט לבין שכונת ביצרון השקטה, ממש בסמוך לדרך השלום, משתרע פארק ההשכלה (Haskalah park) - מקום אקולוגי, חכם ואוהב לסביבה ולבני אדם.

הפארק הוא חדש יחסית והוקם במטרה ליצור נקודה של טבע ממשי בתל אביב. חוץ מגן נעים למבקריו האנושיים, יש כאן את כל מה שצריך בכדי למשוך אל הגן בעלי חיים, ציפורים, זוחלים וחרקים. מבנה הפארק נועד לאפשר להם לקנן בפרגולות המסורגות שנבנו במיוחד, לשתות מים, לתפוס שמש בפינות ההתחרדנות ולמצוא מחסה בין הצומח המגוון שבגן. המתכננים, בראשות האדריכל רם אייזנברג, יצרו כאן מגוון אמצעי ביוטופ שנועדו למשוך ציפורי שיר ופרפרים. מה שמזכיר שבפארק גם הוצבו לא מעט שלטים, שמסבירים למבקרים על החי והצומח כאן. אולי משום כך הפארק זכה בפרס רוקח, מהחשובים בתחום.

גן ההשכלה הוקם סביב העצים שנותרו מהחורשה המוזנחת שהייתה כאן בעבר, תוך שילוב בין צמחיה חדשה לבין עצי האורן הנטויים שהיו כאן מתמיד, תוצאת הרוחות העזות שנשבו כאן במשך שנים רבות ממערב, מכיוון ואדי מוסררה, ואדי איילון של היום.

האדריכלים אף הוסיפו ועיצבו לפארק פנסים נטויים, בהתאם לעצים שבו. ואגב, גם המנורות שפועלות בתוכם הן סביבתיות. מדובר בנורות הצוברות חשמל סולארי מאור השמש ביום ומאירות את הפארק בערב.

גם נושא שמו של הרחוב, שדרות ההשכלה, שולב כאן. פינות הישיבה בפארק מוקמו לרוב מתחת לעצים ועל כל שולחן מוטבעים קטעי ספרות מתקופת ההשכלה או מסיפורי ילדים. אפילו המקלט שבפארק נצבע והפך לחלק מכיתה פתוחה. נתלו עליו תמונות ומידע כתוב על גדולי תקופת ההשכלה בספרות והוא מאפשר למורים מבתי הספר הסמוכים לצאת עם התלמידים לשיעור בטבע.

יש בפארק גם גינת כלבים רחבה, בסמוך למתקני משחק למגוון גילאים, כולל מתקן למשחק הפּטאנק (כדורת צרפתית), מתקני שעשועים לילדים, נדנדות חבלים, ערסלים וכורסאות משחק - רק עזבו את הטלפון ושחקו איתם...


#על תקופת ההשכלה
הפארק מתייחס בכבוד לאנשי תקופת ההשכלה העברית, שהיו סופרים ואנשי רוח יהודיים, כולל גינצבורג, צוויפל ובן זאב. למעשה, כל שכונת ביצרון מנציחה אותם בשמות רחובותיה וכך גם השדרה שבה נמצא 'פארק ההשכלה'.

תקופת ההשכלה היהודית, שהתפתחה במאה ה- 18, בהשפעת רעיונות של תנועת ההשכלה האירופית, הדגישה את המרכזיות של השכל ושל התבונה האנושית בכל שטחי החיים של האדם. התנועה חתרה לחופש מחשבה, חופש דת ואמונה ולשחרור מסמכויות דתיות וממסורות כובלות.

ממש כמו תנועת ההשכלה הכללית, העמידה גם התנועה היהודית את האדם היחיד במרכז ואת טובתו וחירותו של הפרט. היא ראתה ברצונו של הפרט את מה שצריך לקבוע את דרך חייו ולא דרישות הכלל או החברה. בכך ינקה מההומניזם, שהעמיד במרכז את האדם וראה בו את מי שניחן בשכל ובתבונה, ולפיכך הוא בעל זכות בחירה חופשית, שקסמה ליהודים רבים.

בתקופת ההשכלה נפתחה ההשכלה היהודית לסביבתה ואימצה רעיונות שונים ואורחות חיים של החברה הלא-יהודית שמסביבה, ברצון להשתלב בה, לא כעם אלא כפרטים איכותיים ותורמים ביכולותיהם האישיות.


#שכונת ביצרון
שכונת ביצרון היא שכונה שבה מגוון של בתים קטנים, צמודי קרקע, שרבים מהם הורחבו והפכו לדירות מפנקות ונעימות מראה. השכונה שהיא ברובה דו-קומתית, היא מהיחידות בתל אביב שמאפשרות לחיות במעין "קיבוץ בעיר" ומחירי הדירות בה בהתאם. חיים בה תושבים ותיקים, לצד אמנים רבים, עיתונאים ואנשי הייטק שבאו לכאן בשנים האחרונות.

לפני הקמת שכונת בצרון היו כאן פרדסי הדרים גדולים. השכונה נבנתה בתקופת העלייה שלאחר מלחמת העולם השנייה, בכדי להרחיב את ההיצע לעובדי העירייה של אותם ימים. כאן, אגב, גדל באותה תקופה שלמה ארצי הילד, שאביו היה מעובדי העיריה הבכירים.

כיום, יפה לצעוד בין ה"רכבות" שבצד המזרחי של רחוב ביצרון, או בסמטאות הצרות שבצד הקרוב לפארק. סימטאות אלה הן בעצם רחובות הולנדיים קטנים המכונים כאן "שבילים".

שווה לצפות כאן בגינות הקטנות שליד כל דירה ובגגות שעליהם יושבים בערב התושבים, כדי ליהנות מערב בכפר... העירוני, כן?
גן החיות של ריו דה ז'ניירו
#על גן החיות שבפארק היפה

גן החיות של ריו דה ז'ניירו (RioZoo Jardim Zoológico do Rio) הוא גן החיות הוותיק ביותר בברזיל ומהגדולים ברפובליקה הברזילאית.

גן החיות הזה מכיל מעל 2,500 מיני בעלי חיים, בכללם אוסף גדול של ציפורים וקופים ברזילאים, כולל פריטים ייחודיים.


#טיפים
גן החיות פתוח בימי שלישי עד ראשון בין השעות 9:00-16:30.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/LUo-IZ2sCdc


ביקור במקום:

https://youtu.be/YUxCNxfT3zY


בלוגרים:

https://youtu.be/--Ry8TjVwsE
יער טיז'וקה
#על היער העירוני הגדול בעולם

מתפרש על פני כ-32 קמ"ר, יער טיז'וקה או פשוט רק טיג'וקה (Parque Nacional da Tijuca) הוא היער העירוני הגדול ביותר בעולם.

יער טיז'וקה הוא יער גשם טרופי עצום, המכיל המוני עצים, מגוון של צמחיה סבוכה, שלל מפלי מים ואינספור מיני עופות ובעלי חיים.

מרבית היער, שנמצא במרחק של כחצי שעת נסיעה מחופי קופקבנה ואיפנמה, מכיל כ-9 מיליון עצים, שננטעו כאן לאחר הרס היער המקורי שהיה באזור בעבר, יער שנעקר לטובת מטעי קפה חדשים.


#מה יש כאן?
יער טיז'וקה, היער האורבני הגדול ביותר בעולם, הוא אחד ממקומות המפלט השלווים, של העיר. תושבי ריו אוהבים לבלות בו, הרחק מהמולת העיר.

ביער צירוף של שבילי הליכה וריצה נהדרים, שבהם גם רוכבים על אופניים. לאורך השבילים הללו כדאי לפקוח עיניים ולגלות מאות סוגי צמחים, חרקים, ציפורים, קופים ומגוון בעלי חיים אמזוניים נוספים.

עוד ביער מספר מפלים ובריכות טבעיות, ששווה לשחות או לטבול בהן.

מפיקניק משפחתי או זוגי בין העצים, דרך ריצה, הליכה, פעילות גופנית או רחצה בבריכה שמתחת לאחד המפלים היפים שביער.

פה ושם תראו כמה אחוזות היסטוריות ומרשימות.

לא נשכח את נקודות התצפית הנהדרות והמדהימות. הן מאפשרות מבט על חלק מאתרי העיר היפים ביותר, מפסל ישו הגואל שבקורקובדו, דרך ריו דה ז'ניירו הפרושה מתחת ועד מפרץ גוואנברה היפה כל כך.


#טיפים
הביאו בגד ים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ayUC7Mt-TFY


ביקור במקום:

https://youtu.be/UZf1zdfMrA4


בלוגרים:

https://youtu.be/a0G_j-_xabA


הדרכה:

https://youtu.be/3YHtLPu0jz4
פארק הולירוד
#על פארק שלושת האגמים באדינבורו

כל כך קרוב ללב העיר ועדיין שונה כל כך ממנה, פארק הולירוד (Holyrood Park) הוא פארק עם הרים, אגמים ומרחבים טבעיים, ירוקים ופראיים המשתרעים על שטחים גדולים וטבע נהדר באדינבורו.

בשטח של 2,600 דונם, פארק הולירוד כולל פסגה בגובה של כ-250 מטרים, שמורת ציפורים ושלושה אגמים מרהיבים.


#מה תראו כאן?
את פארק הולירוד הירוק והפראי אפשר להקיף במכונית או לטייל בו ברגל. אם לא יורד גשם, מומלץ להגיע לכאן באופניים וליהנות מרכיבה בנוף טבעי וירוק להפליא.

יש בפארק שלושה אגמים נהדרים, שתוכלו לראות בהם ברווזים וברבורים. עוד יש בו שמורת ציפורים נהדרת.

אל תפספסו את ההזדמנות לתצפית מ"הכיסא של ארתור" (Arthur's Seat) בפארק. זהו פקק געשי, שריד של הר געש קדום, שהוא בימינו נקודת התצפית הגבוהה ביותר בעיר אדינבורו וממנה תצפית נהדרת לאזור כולו. ראו בתגית "ארתור'ז סיט".


#טיפים
אופניים ניתן להשכיר לפני הטיול לכאן, או בחנויות להשכרת אופניים שבעיר או במלונות והאכסניות השונות.

הביאו לפארק מעט לחם, כדי שתוכלו להאכיל את הברווזים והברבורים שבאגמים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/AHEOKI6QQ-s


ביקור במקום:

https://youtu.be/KxtPHCJ05ig


הדרכה:

https://youtu.be/4Ip332kvigI
גן החיות של פאפוס
קבר בן גוריון ותצפית נחל צין
פארק טולונלאטי
לורו פארק
פארק המלכה אליזבת


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.